Rugsėjo 29–spalio 1 d. „Žalgirio“ arenoje vykusioje parodoje „Rinkis prekę lietuvišką“ aukso medaliu įvertinti ūkyje „Nemuno alpakos“ Skirsnemunėje gaminami rankų darbo verpalai. Įvertinimas nudžiugino alpakų augintojus Agnietę Merkliopaitę ir Mindaugą Pranckūną.
Parodoje – lietuviška produkcija
„Darbo sezonas baigiasi labai smagiai. Pasiūlėme parodoje vykusiam konkursui savo rankomis senoviniu būdu gaminamų verpalų, komisijai patiko, ir buvome įvertinti aukso medaliu“, – sėkme džiaugiasi A. Merkliopaitė. Alpakų augintojai tokioje didelėje parodoje dalyvavo pirmą kartą. Iš lengvosios pramonės gaminių aukso medaliais dar buvo įvertinti bendrovės „Vilkijos gija“ megztinis iš natūralios vilnos, „Siulvedės“ moteriškas paltas su kupranugario vilnos pamušalu, kūrėjos Rūtos Piekurienės originalus kaklo aksesuaras „Žiogas“ ir bendrovės „Paliūtis“ gaminami guminiai batai „Chelsea“.
Paroda „Rinkis prekę lietuvišką“ – Lietuvos gamintojų susitikimo su savo klientais vieta. Parodos tikslas – pristatyti Lietuvoje sukuriamus gaminius, skatinti lietuviškų produktų vartojimą, stiprinti šalies gamintojų ir jiems reikalingų paslaugų, įrangos tiekėjų bendradarbiavimą.
Šiemet parodoje dalyvavo 286 įmonės. Nuo praėjusių metų dalyvių skaičius ūgtelėjo beveik 20 proc. – pernai jų buvo 230. Penktadaliu padidėjo ir Kauno „Žalgirio“ arenoje vykusios parodos plotas.
Iš 286 parodos dalyvių 169 įmonės dalyvavo pagrindinėje parodoje, dar 118 „Mados pasažo“ sektoriuje.
„Nemuno alpakų“ gaminiams konkurentų netrūko – 195 įmonės demonstravo lengvosios pramonės gaminius. Šio ūkio sektoriaus įmonės sudarė apie 67 proc. visų dalyvių. Parodoje dalyvavo ir 80 maisto pramonės įmonių, trys baldų pramonės ir devynios statybos įmonės.
Daugiau kaip dešimčiai įmonių buvo įteikti parodos medaliai, nemažai dalyvių apdovanota diplomais.
Plėstis neskuba
Medalį skirsnemuniškiai gavo vos po kelių darbo metų – A. Merkliopaitė ir M. Pranckūnas alpakas auginti pradėjo tik 2013 m. Iki šiol pora dirba ir kitus darbus didmiesčiuose, o Skirsnemunėje prižiūrėti egzotinius gyvūnus jiems padeda Agnietės seneliai. „Dar vis keliaujame tarp miestų, bet į kaimą grįžtame vis dažniau“, – tikina A. Merkliopaitė.
Metų pradžioje Skirsnemunėje po sniegą braidžiojo šeši patinėliai ir dvylika patelių, dabar keliaujančiųjų keliu pro Skirsnemunę žvilgsnius traukia jau 22 alpakos. Bandą papildė keturi mažyliai – trys patinėliai ir viena patelė. Alpakų augintojai turi du veislinius patinus, tad gali patys pasirūpinti kokybišku prieaugliu. Kol kas mažyliai auga su mamomis, o pavasarį veisėjai spręs, pasilikti juos sau, ar parduoti.
Alpakų augintojai neplanuoja labai plėsti bandos, nes ir dabar ūkyje vasarą darbų – per akis. Šiltuoju metų laiku ruošiamas pašaras gyvūnams, pavasario pabaigoje prasideda alpakų kirpimas. Jas kerpa patys augintojai, pamažu įvaldę šį amatą. Daug laiko užima ir vilnos apdorojimas.
Vilna su meile
Alpakos į Skirsnemunę atkeliavo sužavėjusios Agnietę ir Mindaugą iš pirmo žvilgsnio. Jaunųjų ūkininkų meilė ir prieraišumas šiems gyvūnams tik stiprėja, todėl ir darbai ūkyje atliekami su begaline meile ir atsidavimu. Itin daug šilumos alpakų augintojai sudeda į vilną. Šiemet jie nukirpo 18 alpakų, vilnos – beveik 40 kg. Nukirpta vilna valoma – rankomis išrenkami visi šapeliai, po to keliauja į karšyklą, sukaršta verpiama.
„Vasaros vakarais ir pati sėdu į ratelį. Gera po darbų prisėsti prie verpimo“, – sako Agnietė. Dalį vilnos alpakų augintojai atiduoda į verpyklą – ten darbas vyksta labai sparčiai, tačiau kitą Agnietė ir dar pora verpėjų verpia rankomis. „Norisi autentiško siūlo. Šiais laikais mažai kas tuo užsiima“, – sako moteris. Su meile rankomis suverpti siūlai ir įvertinti aukso medaliu.
Alpakų augintojai vilną nuolat tiria, stebi jos kokybę. Tai reikalinga užsiimant selekcija, parduodant siūlus. Tyrimų rezultatais Agnietė ir Mindaugas patenkinti ir į muges savo gaminius veža drąsiai. Skirsnemuniškių alpakų vilnos siūlų buvo galima įsigyti Panemunės pilies mugėje, Kauno rudens mugėje, parodoje, kurioje laimėjo medalį. Yra ir nuolatinių klientų, o nauji „Nemuno alpakas“ susiranda internete.
Smagūs eksperimentai
Iki šiol Agnietė ir Mindaugas siūlė tik natūralių spalvų vilną – jei alpaka balta ar ruda, toks bus ir siūlas, dar verpdavo siūlus maišydami skirtingų spalvų vilną. „Šiemet pabandžiau vilną dažyti natūraliomis priemonėmis. Kol kas tai tik eksperimentai ir malonus hobis“, – šypsosi Agnietė. Bandoje – daug baltų alpakų, todėl norisi išgauti įvairesnių spalvų.
Vilną Agnietė pabandė dažyti nendrių žiedais, šeivamedžio uogomis, jonažole. „Žalių alpakų neturime. Žalsvą spalvą išgavau nendrėmis“, – juokiasi Agnietė. Ji tikina, kad šie eksperimentai – pati pradžia, reikia dar daug mokytis, skaityti informacijos, atsirinkti tinkamas medžiagas. Procesas lėtas, bet labai smagus.
Augintojai pagalvoja ir apie galimybę savo alpakas dažniau parodyti žmonėms, kurie domisi jų auginimu. „Ir dabar nė vieno, kuris užsuka, neišvejame. Parodome gyvūnus, papasakojame apie juos“, – tikina Agnietė. Užsukančių į alpakų ūkį – vis daugiau. Gražuolės juodaakės alpakos ne tik vilna turtingos, jos dovanoja ir gerą nuotaiką, smagų nuotykį bei jaukumą.
Jūratė Stanaitienė
Šaunuoliai. Nuoširdžiai linkiu sėkmės.