Daugėja apgavysčių, kai automobilių supirkėjai siūlo nupirkti transporto priemonę labai greitai ir išvežti į užsienį. Tokiu būdu bandoma sudaryti įspūdį, kad automobilis bus nupirktas su visais žinomais ir nežinomais trūkumais. Specialistai sako, kad dažnu atveju automobiliai net nėra vežami į užsienį, o pardavėjui gali grėsti nemalonumai. „Žmonės iš niekur pinigų nepaima ir neatneša, jų nedalina. Jie turi kažkokių tikslų tą automobilį nupirkti ir didelė tikimybė – parduoti brangiau“, – LRT RADIJO laidai „Radijo byla“ sako bendrovės „Autopretenzija“ įkūrėjas Ramūnas Mackevičius.
Supirkėjai žada, kad automobilis keliaus į Ukrainą
Kaip tikina R. Mackevičius, dažnais atvejais automobilių supirkėjai siekia pasipelnyti. O jų žodžiai, kad automobilis bus išgabentas, pavyzdžiui, į Ukrainą, lieka tik pažadais.
„Retas atvejis, kai automobilį išveža į užsienį. Yra tik pora įstaigų, sakykime, „Blue Yellow“ ar tas pats Jonas Ohmanas, kurie padeda ukrainiečiams. Jie oficialiai tai skelbia ir pasako, kad reikia tokio daikto“, – teigia pašnekovas.
Ukrainiečiams pristatomi automobiliai / Lietuvos žurnalistų autoklubo nuotr.
Dėl šios priežasties, anot jo, neretai kyla įvairių konfliktinių situacijų. Pavyzdžiui, kai žmogus vėliau iš supirkėjo nusiperka automobilį su defektais. Tuo metu pirminis pardavėjas buvo įsitikinęs, kad automobilį pardavė užsienio šaliai.
„Į mus kreipiasi klientas, kad nusipirko automobilį su defektais. Po to kreipiamasi į [pirminį] pardavėją. O pardavėjas sako, kad pardavė jį Ukrainai ar kitur į užsienį. Supirkėjai, neva darydami gerą darbą, tą automobilį nuperka už mažesnę pinigų sumą ir perparduoda kaip tvarkingą už didesnę pinigų sumą ir iš to pelnosi. Kas įdomiausia, ir mokesčių nemoka“, – pasakoja ekspertas.
Svarbu paprašyti parodyti asmens tapatybę įrodantį dokumentą
Pašnekovo teigimu, tokiais atvejais supirkėjų reikia paprašyti asmens tapatybę įrodančio dokumento. Pasitaiko atvejų, kai supirkėjas patenka į eismo įvykį, o sutartyje nurodomi asmens, pardavusio automobilį, duomenys. Taip, pasak R. Mackevičiaus, tarsi nebelieka tarpininko.
Automobilio pirkimas / Pranešimo autorių nuotr.
„Reikia pasverti, kuo greitas pardavimas gali pasibaigti. Kaip daro nesąžiningi pardavėjai? Jie pirkimo–pardavimo sutartyje supildo neaiškius duomenis, po to tą sutartį suplėšo ir išmeta lauk. Tada užpildo naują pirkimo–pardavimo sutartį su to žmogaus, kuris pardavė, duomenimis ir ją atiduoda būsimam pirkėjui. Tarpininko nelieka“, – dėsto bendrovės „Autopretenzija“ įkūrėjas.
R. Mackevičius sako, kad pretenzijas reiškia automobilio pirkėjas, kuris neva įsigijo transporto priemonę be trūkumų. Tačiau vėliau paaiškėja, kad automobilis turi defektų.
„Žmonės, pirkdami tokio tipo automobilius, taupo, kad galėtų nusipirkti bent tokį daiktą, nes greičiausiai jų buvęs automobilis sulūžo tiek, kad remontuoti neverta. Tiesiog desperatiškoje padėtyje ieško sprendimo. Galvoja, kad nusipirko gerą automobilį – iščiustytas, išplautas ir dar užsiveda, o paskui paaiškėja, kad šalia jo net pavojinga stovėti. Tai tiek pirkėjas nukentės, tiek tas, kuris galvojo, kad į užsienį ją atidavė, gerą darbą padarė“, – aiškina jis.
Po 15 metų sulaukė pranešimo apie parduotą automobilį
Į LRT RADIJO laidą „Radijo byla“ kreipėsi klausytoja Laima. Ji prieš 15 metų automobilį pardavė lietuviui, o prieš mėnesį sulaukė Pskovo muitinės prašymo įrodyti, kad transporto priemonė grįžo į Lietuvą.
„Iki šiol turime visus dokumentus: perrašymo, „Regitros“, pardavimo sutartis. Mašina, sakė, išvažiuos į Rusiją. Prieš mėnesį gavau iš Pskovo muitinės prašymą pateikti įrodymą, kad automobilis grįžo į Lietuvą. Kaip automobilio išvežėja buvau nurodyta aš, kaip suprantu, suvedus į deklaraciją mano duomenis iš pirkimo–pardavimo sutarties. Rusija reikalauja pateikti kažką kažkaip. Nelabai suprantu ką. Mašina buvo ne mano, turiu dokumentus. Lietuvos muitinė parašė: nekreipkite dėmesio“, – laiške rašo klausytoja.
Prekyba automobiliais / E. Ovčarenko / BNS nuotr.
Tokiu atveju ekspertas pataria neatrašinėti ir nepateikinėti jokių įrodymų.
„Muitininkai parašė teisingai, nes kadangi šiandien yra įtempta situacija su Rusijos valstybe, tiesiog siūlyčiau ignoruoti visą šį reikalą, nebent gausite informaciją, kad ji yra kažkur Europos Sąjungoje. Tada galite kreiptis į mus: surinksime visus dokumentus, ką jūs turite, padėsime“, – teigia R. Mackevičius.
Tačiau ką daryti atsiradus geram automobilio supirkimo pasiūlymui? Svarbiausia, pasak R. Mackevičiaus, patikrinti, ar egzistuoja supirkėjo nurodytas telefono numeris. O jei taip nutiko, kad įsigijote abejotinos kokybės automobilį, per 24 mėnesius turite teisę pareikšti pretenziją pardavėjui.
„Pagal telefono numerį jums parodys įmonę, jeigu tokia yra, ir pasižiūrėkite tos įmonės veiklą. Esame turėję tokį atvejį, kai gyvulininkyste užsiimanti įmonė perka automobilius. Neskubėkite, nes greitų ir paprastų sprendimų nėra. Gausite pinigus ir po to reikės juos išleisti ginant savo interesus“, – pataria R. Mackevičius.
Parengė Goda Ponomariovaitė