Viena dažniausių vasaros problemų – kraujavimas iš nosies. Gydytoja otorinolaringologė Donata Šukytė-Raubė LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sako, kad kraujavimas iš nosies nutinka staigiai ir retas žino, kaip tokiu atveju elgtis. Užversta galva, pasirodo, netinkamas būdas stabdyti kraujavimui.
Kraujavimas iš nosies, pastebi gydytoja otorinolaringologė Donata Šukytė-Raubė, labai dažnas sveikatos sutrikimas. Žinoma, kad iš nosies kraujuoja nors kartą gyvenime apie 60 procentų žmonių.
„Visgi tik 10 proc. iš jų prireikia medikų pagalbos. Kraujavimo iš nosies priežastys gali būti labai įvairios. Dažniausiai nosis kraujuoja dėl sauso oro, pavyzdžiui, karštą vasarą, kuomet vyrauja sausas oras arba žiemą nedrėkinamose patalpose. Tuomet mūsų nosies gleivinė išdžiūva, kraujagyslės pasidaro trapios ir pradeda bėgti kraujas. Taip pat nosis kraujuoti gali būnant aukštumose.

Kraujavimas iš nosies / Shutterstock nuotr.
Antroji dažniausiai pasitaikanti priežastis yra nosies alergijos, alerginės slogos, kurios labai aktualios pavasarį ir vasarą. Taip pat peršalimai, sinusų infekcijos. Tokiu atveju nosies gleivinė taip pat pasidaro trapi, tokiu metu daugiau čiaudim, pučiam nosį. Taip smarkiai pūsdami sužalojame gleivinę ir nosis gali pradėti kraujuoti“, – pagrindines priežastis detaliai dėsto laidos viešnia.
Trečioji nosies kraujavimo priežastis yra įvairios toje vietoje patiriamos traumos. O štai ketvirtą pagal dažnumą priežastį, pasak gydytojos, išprovokuojame patys.
„Pasikrapštome nosį, ypatingai vaikai. Visgi, reikia pripažinti, nosį pakrapšto ir suaugusieji, neretai atvyksta pagalbos su kraujavimu iš nosies, – pastebi otorinolaringologė. – Gali būti ir kitos priežastys, susijusios su sveikatos būkle – tai kraujo krešėjimo sutrikimai, kepenų nepakankamumas – cirozė, dėl ko nėra krešėjimo faktorių ir dažnai kraujuojama.

Donata Šukytė-Raubė / LRT stop kadras
Prie kraujavimo iš nosies prisideda ir tam tikrų medikamentų vartojimas, pavyzdžiui, kraują skystinantys: aspirinas, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, varfarinas. Tokiems pacientams gana dažnai kraujuoja iš nosies ir kraujuoja gana stipriai.“
Nosis gali kraujuoti ir tam tikrais gyvenimo periodais. Pasak D. Šukytės-Raubės, tikrai dažniau pakraujuoja nėščios moterys, paaugliai brendimo metu. Nosis neretai kraujuoja vartojantiems narkotines medžiagas.
„Taip pat tam tikros cheminės medžiagos gali dirginti nosį ir sukelti kraujavimą iš jos. Tai yra kokaino uostymas, kitų neaiškių narkotinių medžiagų šniokštimas į nosį – visa tai gali sužaloti nosies gleivinę“, – įspėja gydytoja.

Kraujavimas iš nosies / „Shutterstock“ nuotr.
Kaip retą nosies kraujavimo priežastį pašnekovė išskiria sunkias patologines ligas, kurias, pastebi ji, dažnas linkęs priskirti prie dažnų priežasčių. Vis tik taip nutinka ganėtinai retai.
„Tarp tokių ligų išskirčiau nosies auglius, leukemiją, kitas kraujo ligas, įgimtas kraujagyslių malformacijos. Stipriai pakraujuoti gali po nosies operacijų. Dėl nosies auglių, kaip specialistė, norėčiau akcentuoti, kad jeigu jaunas berniukas ar vyras dažnai pakraujuoja iš nosies, ypatingai vienos pusės, reikėtų būtinai apsilankyti pas otorinolaringologą. Tai gali būti ganėtinai reto auglio – juvenile sangio fibromos – požymis, – jaunus vyrus ir berniukų tėvus suklusti pataria specialistė. – Moterims šio auglio niekada nebūna.“
Kraujavimą iš nosies medikai skirsto į dvi labai dideles grupes: kraujavimą iš priekinės nosies dalies ir užpakalinės nosies dalies. Pirmasis, sako laidos viešnia, dažniausiai nebūna labai stiprus.
„Tai toks kapiliarinis kraujavimas. Jis dažniausiai sustoja savaime, netgi nieko nedarant. O štai kraujavimas iš užpakalinės nosies dalies yra labai stiprus, profūziškas. Jam sustabdyti dažniausiai prireikia medikų pagalbos“, – dėsto D. Šukytė-Raubė.

Kraujavimas iš nosies / Shutterstock nuotr.
Jei jau matome, kad kapsi kraujo lašeliai iš nosies, kokie gi pirmieji pagalbos žingsniai sau turėtų būti? Taip pat neretai sunku suprasti, ar kraujavimą pavyks sustabdyti namuose, ar jau reikia važiuoti į ligoninės priimamojo skyrių, ar net nedelsiant kviestis greitąją pagalbą į namus. Visų pirma, pataria gydytoja, reikia išlikti ramiems.
„Jei matome, kad kraujas kapsi lašeliais iš nosies, nereikia užversti galvos į viršų ir ryti kraują. Galvos užvertimas į viršų jums niekaip nepadės, – tvirtina otorinolaringologė. – Jūs tiesiog nukreipiate kraujo srovę atgal, žemyn į gerklę ir jį ryjate. Taip galima net užspringti. Po kurio laiko nurytas kraujas tikrai nebus suvirškintas ir žmogui gali pasidaryti bloga. Kraują išvemsite arba suviduriuosite.

Kraujavimas iš nosies / „Shutterstock“ nuotr.
Tai visų pirma reikėtų ramiai atsisėsti, šiek tiek palenkti galvą į priekį ir žemyn bei dviem pirštais, smiliumi ir nykščiu, užspausti minkštąją nosies dalį. Taip pasilenkus laikyti penkias-dešimt minučių. Spausti reikia ganėtinai stipriai, nes spaudimo metu tais dviem pirštais mes prispaudžiame būtent tą locus vascularis sritį, kur yra didžiausias kraujagyslių tinklas ir iš kurios dažniausiai kraujuoja. Mechaninio suspaudimo metu sustabdome kraujavimą.“
D. Šukytė-Raubė itin skeptiškai vertina kraujavimo iš nosies stabdymą servetėlėmis ar kokių sugeriančių skysčius daiktų kišimu į nosį. Nereikia, pataria ji, į nosį kišti jokių servetėlių ar tamponų.

Kraujavimas iš nosies / Shutterstock nuotr.
„Kišdami kokį šiurkštesnį popierių, mes dar labiau pažeisime gleivinę ir nosis tik dar labiau pradės kraujuoti. Tiesiog užspauskime pirštais nosį ir palaikykime. Jei, palaikius dešimt minučių, kraujavimas nesustoja ir toliau bėga, įsipurškime nosies gleivinę sutraukiantį purškalą, arba pasidarykime švelnius vatos tamponiukus, juos supurškime nosies purškalu, įsikiškime į nosį ir vėlgi ją užspauskime pirštais.
Dar vienas kraujavimo stabdymo tokiu atveju būdas yra užsidėti kažką šalto, jei yra kas šalia ir pagelbėja, tačiau neversti galvos atgal“, – patarimais dalinasi gydytoja otorinolaringologė Donata Šukytė-Raubė.