Praėjusį šeštadienį Vilniuje Nacionalinio diktanto II ture 73 lietuviai rungėsi dėl 2009 m. raštingiausio piliečio titulo. Lietuvos televizijos studijoje diktantą rašė ir jurbarkietė Gražina Glinskienė.
Savaitraščio „Atgimimas” rengiamo Nacionalinio diktanto pirmame ture sausio pabaigoje dalyvavo per 5 tūkstančius lietuvių Lietuvoje ir užsienyje. Į finalą pateko 80 rašiusiųjų, kurie Vytauto V. Landsbergio tekste „Partizanas” padarė tik vieną klaidą. Mokiniams, kurie šiemet pirmą kartą galėjo dalyvauti diktante, buvo keliami griežtesni reikalavimai – į II turą pakviesti tik penki – be klaidų parašiusieji – mokiniai. Užsienyje gyvenantiems diktanto dalyviams buvo leista padaryti po 2 klaidas.
Jurbarko rajono savivaldybės administracijos vyresnioji specialistė, kalbos tvarkytoja Aldona Pauliukaitienė džiaugiasi, kad visuose keturiuose Nacionalinio diktanto konkursuose dalyvavo ir jurbarkiškių, o 2006 m. į finalą buvo patekusios Vida Paškauskienė ir Audronė Stoškienė. „Šiemet vėl Jurbarką pasiekė džiugi žinia – turime finalininkę. Tai Gražina Glinskienė, ji tikrai to nusipelnė, nes rašė visus diktantus ir, atrodo, kruopščiai tam ruošėsi”, – teigė A. Pauliukaitienė.
Sužinojusi, kad yra pakviesta į Nacionalinio diktanto finalą, Gražina Glinskienė sakė nesureikšminanti savo nuopelnų: „Daug kas galėtų parašyti, bet nedaug žmonių ateina. Einame tie, kurie širdyje turime Lietuvą. „Atgimimui” garbė, kad sugalvojo tokį gražų renginį. Nedaug yra akcijų, primenančių, kad esame lietuviai.”
G. Glinskienė niekad nebuvo abejinga gimtajai kalbai. Daug metų logopede „Ąžuoliuko” darželyje-mokykloje dirbanti moteris pastebi, kad siaurėja vaikų žodynas ir daugėja kalbos sutrikimų. „Man gaila, kad vaikai atsidūrė prie kompiuterių, bendrauja su paveikslėliais, simboliais, o šnekamajai kalbai laiko ir dėmesio lieka mažai”, – susirūpinusi kalbėjo pedagogė.
Šeštadienį Lietuvos televizijos studijoje Nacionalinį diktantą rašė 73 dalyviai, nes kai kurie lietuviai iš užsienio neatvyko. Diktorė Bernadeta Lukošiūtė diktavo rašytojo Juozo Apučio specialiai diktantui sukurtą tekstą „Kelyje”. Apdovanojimų vakare dalyvavęs rašytojas prisipažino, kad sudėtingų žodelių į tekstą prikaišioti padėjo ir valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Irena Smetonienė.
Jurbarkietė G. Glinskienė sakė nemananti, kad tuose retai vartojamuose žodžiuose būtų suklydusi: „Nesu tikra tik dėl tiesioginės kalbos skyrybos, bet savaiminio kopijavimo lapų šįkart neturėjome, tad pasitikrinti negaliu.”
Raštingiausios 2009 m. lietuvės titulą pelnė trisdešimtmetė kaunietė Ramunė Briedienė. Beje, jos I-ojo diktanto turo darbas buvo pasimetęs tarp tų, kuriuose komisija rado daugiau klaidų, ir kaunietė tik po atskiro kreipimosi į diktanto rengėjus pateko į II-ąjį turą.
Raštingiausia lietuvė apdovanota Visuotinės lietuvių enciklopedijos komplektu, raštingiausia moksleivė – albumu „Lietuva: 101 įdomiausia vieta”, o visi dalyviai dovanų gavo po du leidyklos „Alma littera” išleistus romanus. Romanai turbūt turės palaukti vasaros, o atvirutę su Dariaus ir Girėno atvaizdu ir kitoje pusėje užrašyta mintimi, kurią reikia pabaigti, „Aš didžiuojuosi Lietuva, nes…” Gražina žadėjo nedelsdama išsiųsti rengėjų nurodytu adresu. Ji parašys – nes čia mano namai, nes tėvai ir protėviai daug kentėjo gindami jos laisvę.
Šįmet diktanto rašytojai ir kiti lietuviai rinko smagiausią lietuvišką ištiktuką. Praėjusį šeštadienį paaiškėjo, kad smagiausias ištiktukas – „keberiokšt”. Pernai buvo išrinktas gražiausias lietuviškas žodis – „ačiū”.
Apdovanojimų vakare Vilniaus karininkų ramovėje buvo perskaitytas Prezidento Valdo Adamkaus sveikinimas Nacionalinio diktanto dalyviams, pagerbtas vyriausias diktanto rašytojas – aštuoniasdešimtmetis ir jauniausia – šešiolikmetė. „Žiūrėjome jaudinantį filmą apie Lietuvos partizanus, klausėmės koncerto. O vakare kartu su bendrakeleive Savivaldybės administracijos kalbos tvarkytoja Aldute Pauliukaitiene dar pasigėrėjome ir ledo skulptūromis Vilniaus centre. Visa diena buvo graži ir prasminga”, – Nacionalinio diktanto šeštadieniu džiaugėsi G. Glinskienė ir teigė kitąmet vėl į diktantą ateisianti ir būtinai atsivesianti dar bent dvi drauges.
Danutė Karopčikienė