Trečiadienis Jurbarko socialinių paslaugų centro Eržvilko socialinės globos filiale prasidėjo nelaime. Neįgalius globotinius į lauką vežusi socialinės darbuotojos padėjėja prasmego keltuvo šachtoje ir paskui save įsitempė vežimėlyje sėdėjusią 69 metų moterį.
Trečiadienio rytas Eržvilko socialinės globos filiale prasidėjo džiaugsmingai, o baigėsi tragedija. Iš atostogų grįžusi 57 metų socialinio darbuotojo padėjėja Reda S. į darbą atėjo kaip į šventę – spinduliuodama gerą nuotaiką kolegoms moteris pasakojo, kad labai pasiilgo kolektyvo ir globotinių, todėl entuziastingai ėmėsi kasdienių darbų. Iškart po pusryčių nevaikštančius globotinius darbuotojai neįgaliųjų vežimėliais vežė į lauką – nuo karščio jie gelbėjosi sode įrengtoje pavėsinėje.
Reda S., atrodo, buvo tikra, kad keltuvas yra ten, kur buvo jį palikusi, todėl atrakinusi šachtos duris atbula žengė į prarają.
„Išgirdome didžiulį trenksmą – atrodė, lyg spinta su visais daiktais kuriame nors kambaryje būtų nuvirtusi“, – sakė tuo metu lauke buvę globotiniai. Žmonės pasakojo, kad keltuvu anksčiau galėjo naudotis visi, tačiau prieš kurį laiką durys buvo užrakintos, o ant jų atsirado įspėjantys užrašai, kad įeiti galima tik kartu su globos įstaigos darbuotojais. Tačiau ir tai neapsaugojo nuo nelaimės.
Abi keltuvo šachtoje prasmegusias moteris – vežimėlyje sėdėjusią 69 metų Adolfiną Diksienę ir socialinio darbuotojo padėjėją Redą S. dviem greitosios pagalbos automobiliais medikai skubiai išgabeno į Jurbarko ligoninę. Neįgalioji po kelių valandų reanimacijos mirė. Eržvilko socialinės globos filialo darbuotojai nustatytas viso kūno sutrenkimas, jai lūžo koja.
Jurbarko socialinių paslaugų centro direktorė Genė Gudaitienė, į Eržvilką atskubėjusi tuo pat metu kaip ir greitosios pagalbos automobilis, tvirtino, kad buvo imtasi visų saugumo priemonių – keltuve veikė blokuotė, tačiau duris į šachtą darbuotojai galėdavo atsirakinti ir raktu. Tai ir prišaukė nelaimę.
Iš atostogų atšaukta Eržvilko socialinės globos filialo vadovė Vilija Bajorinienė teigė, kad nelaimė sukrėtė ir kolektyvą, ir įstaigoje gyvenančius žmones. „Skaudu, kad pas mus atsitiko tokia baisi tragedija. Labai stengiamės, kad čia gyvenantiems žmonėms būtų geriau – iš tvankių palatų vežėme juos į lauką įkvėpti gryno oro ir pabendrauti. Nesitikėjome, kad mūsų įstaigoje gali nutikti tokia baisi nelaimė“, – teigė V. Bajorinienė.
Filialo vadovė socialinio darbuotojo padėjėją Redą S. apibūdino kaip labai patyrusią ir atidžią darbuotoją. Eržvilke ji dirba aštunti metai. Nors slaugyti neįgaliuosius nėra lengva, pasak V. Bajorinienės, Redos niekas nėra matęs nesišypsančios ar piktos.
Po insulto nevaikštanti A. Diksienė į Eržvilko socialinės globos filialą praėjusį rugpjūtį buvo atvežta iš Girdžių seniūnijos. Nuo to laiko moteris labai sustiprėjo, pastaruoju metu jau įstengė pati pavalgyti. „Adolfina labai stengėsi pasveikti – atkakliai mankštinosi, džiaugėsi, kad ranka pamažu įgauna stiprumo. Tegalime tik nuoširdžiai užjausti jos artimuosius“, – sakė V. Bajorinienė.
Trečiadienio popietę į Eržvilką lėkė dar vienas greitosios pagalbos automobilis – medikų prireikė laikinai filialo vadovę pavadavusiai darbuotojai. Jurbarko socialinių paslaugų centro direktorė G. Gudaitienė pripažino, kad ir globotiniams, ir įstaigos darbuotojams reikia psichologų pagalbos. „Dar ir pati šiandien pat su jais pasikalbėsiu. Nelaimė, o dar ir žiniasklaidos dėmesys neigiamai paveikė žmones – jaučiu, kad šiandien čia visi išsigandę ir suglumę. Turime jiems padėti atgauti psichologinę pusiausvyrą“, – sakė G. Gudaitienė.
Eržvilke niekas neabejoja, kad nelaimę prišaukė darbuotojos neatidumas ir karštis, nuo kurio pastaruoju metu visi jaučiasi pervargę. Tačiau ir pasibaigus karščiams nemalonumai Eržvilko socialinės globos filialo darbuotojams nesibaigs. Trečiadienį Jurbarko rajono policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas – nelaimingame atsitikime pareigūnai įžvelgia neatsargios nusikalstamos veikos požymių.
Jurbarko rajono policijos komisariato viršininko pareigas laikinai einantis Viešosios policijos skyriaus viršininkas Kostas Kuzminskas mano, kad nelaimė galėjo atsitikti dėl darbo saugos reikalavimų pažeidimo. Baudžiamojo kodekso 176 str. „Darbų saugos ir sveikatos apsaugos darbe reikalavimų pažeidimas“ numato atsakomybę darbdaviui. Jei dėl jo kaltės įvyko nelaimingas atsitikimas žmonėms, avarija ar atsirado kitokių sunkių padarinių, darbdavys gali būti baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki aštuonerių metų.
Tai ne pirma nelaimė Eržvilko socialinės globos filiale. Šiandien niekas nelinkęs prisiminti prieš keletą metų nutikusios nelaimės, kuomet greta įstaigos esančiame šulinyje buvo rastas miręs globotinis. Psichikos negalią turėjęs vyriškis dažnai pabėgdavo iš globos įstaigos, policija buvo paskelbusi jo paiešką. Paaiškėjus, kad lavonas gal net visą žiemą pragulėjo šulinyje, Eržvilko socialinių paslaugų centro darbuotojai taip pat patyrė šoką.
Daiva BARTKIENĖ
kas įrengė liftą kabinai nesant vietoje atsidaro durys?Aiškus saugumo technikos pažeidimas tik ar jis bus kam nors įdomus