Fejerverkai jau ištisus šimtmečius yra svarbi daugelio pagrindinių metų švenčių sudedamoji dalis, be kurios dauguma nė negalėtų įsivaizduoti gražių ir įsimintinų švenčių paminėjimo. Tačiau nepaisant to, jog fejerverkų šou kasmet žavi milijonus žmonių visame pasaulyje, tikrai ne kiekvienas žino, kaip fejerverkai atsirado ir kaip juos tinkamai naudoti savo rengiamiems fejerverkų šou.
Todėl šiandien nusprendėme išsamiau pakalbėti apie fejerverkų raidą ir tai, kaip juos tinkamai naudoti, kad būtų sumažinti bet kokių nelaimingų nutikimų rizika.
Kas yra fejerverkas?
Fejerverką galima apibrėžti kaip degų ir (arba) sprogstamąjį prietaisą, kuris sukelia įspūdingą šviesos ir (arba) garsų triukšmą.
Fejerverkai kasdien naudojami visame pasaulyje įvairiose šventėse – nuo nedidelių privačių gimtadienių iki valstybės remiamų renginių, primena fejerverkų žinovai iš www.saliutas.lt. Nuo atsitiktinio fejerverkų atradimo jų kokybė ir veikimas labai pasikeitė – dabar jie gali būti įvairių formų, pavidalų ir beveik begalės spalvų.
Toliau pateikiame trumpą fejerverkų raidos per ištisus šimtmečius apžvalgą, kuri neabejotinai nustebins daugelį iš jūsų.
Fejerverkų kilmė
Vis dar tiksliai neaišku, kada buvo išrasti fejerverkai. Kai kas mano, kad fejerverkai pirmą kartą atsirado Kinijoje maždaug prieš 2000 metų. Populiariausia legenda byloja, kad fejerverkai buvo atrasti atsitiktinai, kai lauko virtuvėje dirbęs kinų virėjas sumaišė medžio anglį, sierą ir salietrą (tuo metu tai buvo įprasti virtuvės reikmenys). Mišinys užsidegė, o suspaustas uždaroje erdvėje sprogo.
Tačiau kiti istorikai mano, kad šis atradimas įvyko IX a., Songų dinastijos (960-1279 m.) laikais, nors tai gali būti savotiška painiava, susijusi su lauko virtuvėje dirbusio virėjo atliktu miltelių atradimu ir petardų išradimu.
Dažniausiai už petardų išradimą – maždaug prieš 1000 metų – nuopelnas priskiriamas vienuoliui Li Tianui. Jis buvo kilęs iš Liujango miesto Hunano provincijoje, Kinijoje. Ši vietovė iki šių dienų yra didžiausia fejerverkų gamintoja visame pasaulyje. Songų dinastijos laikais Li Tianui garbinti buvo pastatyta šventykla, o Kinijos gyventojai iki šiol kiekvieną balandžio 18 d. švenčia petardų išradimą, aukodami aukas Li Tianui ir sprogdindami fejerverkus.
Kinijoje buvo manoma, kad petardos gali atbaidyti piktąsias dvasias ir demonus, kuriuos išgąsdina garsūs sprogimai. Šiandien petardos vis dar naudojamos per daugelį renginių, pavyzdžiui, vestuvių, laidotuvių ir gimtadienių švenčių. Kinų Naujieji metai yra labai populiarus renginys, kurio sinonimas – petardos, kurios, kaip sakoma, atneša Naujuosius metus be piktųjų dvasių.
Fejerverkai Europoje
Paprastai būtent Marko Polo priskiriamas prie tų, kurie XIII a. į Europą atvežė šaunamuosius miltelius, nors daugelis istorikų pirmenybę teikia teorijai, kad juodųjų miltelių į Europą atvežė kryžiuočiai, grįžę iš karų Artimuosiuose Rytuose.
Sužinokite apie šaunamųjų miltelių istoriją
Renesanso laikais Europoje susiformavo dvi skirtingos pirotechnikos mokyklos: viena Italijoje, kita – Niurnberge, Vokietijoje. Italai daugiausia dėmesio skyrė įmantriems efektams, stulbindami publiką akinančiais pasirodymais, o vokiečių mokykla akcentavo mokslinę pažangą.
Tiek Italija, tiek Vokietija daug prisidėjo prie tolesnio fejerverkų tobulinimo, o XVII a. viduryje fejerverkai Europoje buvo naudojami kaip neregėto masto pramoga, išpopuliarėjusi kurortuose, viešuose soduose ir susirinkimuose.
Fejerverkai Anglijoje
Anglus taip pat žavėjo fejerverkai. 1487 m. per Elžbietos Jorkietės (Henriko VII nuotakos) karūnavimą buvo naudojami fejerverkai, o drakonas į Temzę išmetė ugnį. Anne Boleyn taip pat matė fejerverkus per savo karūnavimą, kurio metu ugnies meistrai buvo apibūdinti kaip „laukiniai vyrai, mėtantys ugnį ir keliantys bjaurų triukšmą“.
Fejerverkų populiarumas Didžiojoje Britanijoje suklestėjo karalienės Elžbietos I valdymo laikais. Viljamas Šekspyras fejerverkus mini keliose savo pjesėse, o pačiai karalienei fejerverkai taip patiko, kad ji įsteigė „Anglijos ugnies meistro“ pareigybę, o karalius Jokūbas II buvo taip patenkintas fejerverkų pasirodymu per savo karūnavimą, kad faktiškai įšventino savo ugnies meistrą į riterius.
Kas toliau?
Fejerverkai nuo jų išradimo tikrai nuėjo ilgą kelią, ir mes tikime, kad ateityje mūsų laukia dar daug naujų ir įdomių pasiekimų. Tad kas toliau fejerverkų pasaulyje? Belieka laukti ir pamatyti patiems!