Šių metų balandžio pabaigoje VšĮ Leidybos idėjų centro išleistas autobiografinių apybraižų rinkinys „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“ yra unikali, Lietuvoje pirmą kartą leidžiama tokio pobūdžio knyga, skirta jauniesiems Lietuvos talentams suburti. Jie – tautos ateitis, Lietuvos kūrėjai, tobulintojai, puoselėtojai. Jie – būsimieji šalies vadovai, mokslininkai, menininkai, sportininkai ir visuomenininkai, ateities lyderiai, ne tik kursiantys savo verslus, bet ir tapsiantys geriausiais ir geidžiamiausiais darbuotojais.
„Šioje knygoje subūrėme vaikus, apdovanotus įvairiose mokslo ir meno olimpiadose bei konkursuose, pelniusius prizus sporto varžybose, tuos, kuriais didžiuojasi ne tik tėvai, mokyklų vadovai, draugai, bet ir visos Lietuvos piliečiai. Esame tikri, apie juos po 20 ar 50 metų skaitysime vadovėliuose ir enciklopedijose. Tikime, kad ši knyga taps unikaliu dokumentu, kuriame įamžinta iškilių Lietuvos kūrėjų kelio pradžia. Džiugu pastebėti, kad didžioji dauguma knygoje aprašomų vaikų savo ateitį nori kurti Lietuvoje, o planuojantys studijuoti užsienyje patirties pasisėmę svetur žada grįžti į tėvynę. Dauguma šių mokinių yra socialiai atsakingi, juos jaudina emigracijos problema ir jie pasiryžę ją spręsti“, – pasakoja knygos redaktorė Vaiva Markevičiūtė. Pasak redaktorės, visiems autobiografinių apybraižų autoriams labai svarbi šeima, ji jiems – viena pagrindinių vertybių ir gyvenimo orientyrų. „Dažnas knygos herojus, paklaustas, ką laiko savo autoritetu, įvardija savo tėtį ar mamą. Kai kurie vaikai, pasakodami apie savo šeimą, užsimena, kad kitoje tokio pobūdžio knygoje tikisi pamatyti ir savo jaunesniojo brolio ar sesės biografiją“, – šypsosi V. Markevičiūtė.
Jauniesiems talentams neabejingi ir žymūs šalies žmonės. Knygoje visokeriopos sėkmės jiems linki Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, kultūros ministras Šarūnas Birutis, švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis ir būrys Lietuvai nusipelniusių, jaunuoliams sektinu pavyzdžiu ir autoritetu esančių žmonių, tai – Lietuvos Respublikos Seimo narė Agnė Bilotaitė, mobiliųjų programų platinimo bendrovės „GetJar“ ir rizikos kapitalo fondo „Nextury Ventures“ įkūrėjas Ilja Laurs, operos solistas Edgaras Montvidas, ledo ritulininkas Dainius Zubrus ir kiti. „Ši knyga kartu yra įsipareigojimas. Lietuvos ateities lyderių ugdymas – tai ne tik pilietiškų tėvų, atsidavusių mokytojų ir trenerių atsakomybė. Mes visi privalome padėti vaikams atsiskleisti, tobulinti savo sugebėjimus. Turime sudaryti sąlygas jaunuoliams tapti daug darančiais Lietuvos lyderiais“, – specialiai knygai „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“ rašo Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Didžiąją knygos dalį sudaro autentiškos gabiausių Lietuvos mokinių autobiografinės apybraižos – jų net 569. Iš pusšešto šimto gabiausių Lietuvos mokinių 8 mokosi trijose Jurbarko miesto ir rajono mokyklose. Knygoje aprašyti šie Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos auklėtiniai: Paulius Dirda, Rūta Dobilaitė, Gabija Girdžiūtė, Monika Girdžiūtė, Ugnė Jankauskaitė, Martynas Tirlikas, taip pat Sandra Žievytė iš Jurbarko r. Skirsnemunės Jurgio Baltrušaičio pagrindinės mokyklos ir Laura Mitrauskaitė iš Jurbarko Vytauto Didžiojo vidurinės mokyklos.
Apybraižose vaikai pasakoja apie savo šeimas, mėgstamiausias pamokas, pasiekimus, autoritetus, dalijasi savo svajonėmis ir Lietuvos vizija po dešimtmečio. Vaikų pasakojimai išties įdomūs ir spalvingi, kupini svajonių ir ryžto tas svajones įgyvendinti. Štai Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos auklėtinė Gabija Girdžiūtė po pamokų skuba į dziudo treniruotes: „Mokydamasi pradinėse klasėse išbandžiau šokius ir chorą, tačiau, vos pradėjau lankyti dziudo treniruotes, supratau, kur mano vieta. Mečiau kitus užsiėmimus ir kiekvieną dieną paskyriau šioms treniruotėms.“ Šios sporto šakos varžybose mergina pelniusi daugybę prizinių vietų, tačiau labiausiai be ankstesnių laimėjimų didžiuojasi pasiektais 2014-aisiais: Lietuvos jaunimo (iki 21 m.) dziudo čempionate laimėta 3-iąja vieta, iškovota 2-ąja vieta Lietuvos jaunių (iki 18 m.) dziudo čempionate ir Lietuvos suaugusiųjų savigynos imtynių čempionate, taip pat 1-ąja vieta tarptautiniame dziudo turnyre, skirtame Antanui Juozapavičiui atminti. „Mano svajonė – studijuoti Mykolo Romerio universitete. Noriu būti policininke ir apie tai svajoju jau nuo mažens, nors kai kuriems atrodo keista, jog mergina trokšta būti policininke, o ne balerina, kirpėja ar panašiai“, – atvirauja septyniolikmetė.
Dar vienas Jurbarko talentas – Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnaziją pernai baigęs Martynas Tirlikas. Baigęs muzikos mokyklą, vaikinas susidomėjo sportu ir sakosi visą laisvą laiką skiriantis būtent jam. „Daugiausia laiko skiriu orientavimuisi ir bėgiojimui miške. Laisvu laiku, į treniruotes ar po jų minu dviračiu. O rudenį įsigytos riedslidės leidžia pasimėgauti slidinėjimo ypatumais vasarą“, – autobiografijoje vardija devyniolikmetis. Vaikino pasiekimų sąraše – daugybė pergalių, pelnytų šalies ir tarptautinėse orietavimosi varžybose. Nuo 2012 m. jis dalyvauja pasaulio jaunimo orientavimosi sporto čempionate, kol kas aukščiausia laimėta vieta yra 68-oji (ilga trasa). Kasmet M. Tirlikas dalyvauja Lietuvos orientavimosi sporto čempionate: 2009, 2011, 2012 ir 2014 m. tapo savo amžiaus grupės vidutinės trasos Lietuvos orientavimosi sporto čempionu, 2011, 2012 ir 2013 m. – savo amžiaus grupės sprinto trasos Lietuvos orientavimosi sporto čempionu. „Kaip ir planavau, baigęs mokyklą įstojau į Kauno technologijos universitetą, pasirinkau automatikos ir valdymo studijas. Kadangi fizika man yra prie širdies, pasirinkau specialybę, kuri būtų su ja susijusi“, – pasakoja vaikinas.
Be autobiografijų knygoje pateikiamos Lietuvos mokinių pasiekimų nacionalinėse mokslo ir meno olimpiadose bei tarptautinėse sporto varžybose apžvalgos. Taip pat pristatomos mokymo įstaigos, kolektyvai ir organizacijos, kurios kasdieniu savo darbu užtikrina, kad jaunieji Lietuvos talentai galėtų atskleisti ir tobulinti savo gabumus. Tarp kolektyvų – ir visoje Lietuvoje garsus berniukų ir jaunuolių choras „Ąžuoliukas“, Artūro Noviko džiazo mokykla, Vilniaus chorinio dainavimo mokykla „Liepaitės“ ir kt. Ši talentų kalvė – tai sėkmingos valstybės pamatas. Knygoje dėmesys skiriamas ir talentų arenai – svarbiausiems moksleivių konkursams ir organizacijoms, kuriose savo išskirtinius gebėjimus mokiniai gali parodyti jau dabar. Čia pristatomas Nacionalinis Balio Dvariono pianistų ir stygininkų konkursas, Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkursas „Dainų dainelė“, televizijos viktorina „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“, Lietuvos mokinių parlamentas ir kt.
Nepamiršti ir talentų draugai, savo veikla padedantys jaunuoliams siekti pačių didžiausių aukštumų. Vieni draugų – profesinės savanorystės iniciatyva „Kam to reikia?!“, „Lietuvos Maximalistų“ stipendiją įsteigusi UAB „Maxima LT“. Knyga užbaigiama savotiška Lietuvos gimnazijų garbės lenta, kurioje skelbiami geriausių mokinių penketukai ir šių mokinių mokytojai. Šioje garbės lentoje – Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazija, Jurbarko rajono Eržvilko gimnazija ir Jurbarko rajono Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazija.
Jaunuosius Lietuvos sportininkus, kūrėjus, visuomenininkus ir mokslininkus rekomendavo Lietuvos bendrojo lavinimo ir meno mokyklos, sporto centrai, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, mokinių organizacijos, užsienyje esančios lietuvių mokyklos, kitos įstaigos. Biografijos spausdintos gavus tėvų leidimą.
„Šviesos” inf.