„Teigiamų šuns rišimo prie būdos aspektų apskritai nėra“, – tikina veterinarė Viktorija Kleizaitė-Adomaitienė. Kad visą gyvenimą grandine pririšti šunys kenčia, sutinka ir politikai, tačiau drausti tokią praktiką kol kas, panašu, neketinama. Tiesa, portalo LRT.lt pašnekovai sutinka, kad prie būdos pririštų šunų skaičius – milžiniškas, ypač kaimiškose vietovėse.
Prie būdos grandine pririšto šuns vaizdas įprastu greičiausiai tapęs daugeliui. Ir nors atrodo, kad pririšti šunys kartais strikčioja iš entuziazmo, veterinarijos gydytoja tikina – pasekmės pririšto šuns sveikatai gali būti tragiškos.
Kartas nuo karto pasigirsta idėja drausti šunų rišimą prie būdos, o jų savininkus įpareigoti įrengti augintiniams, jei jau nutarta juos laikyti lauke, voljerus. Tiesa, kaip sako veterinarijos gydytoja V. Kleizaitė-Adomaitienė, ir voljere laikomą šunį reikia tinkamai prižiūrėti.
Tačiau ar galima uždrausti laikyti šunis pririrštus grandine? Politikai kol kas skėsčioja rankomis. Visi sutinka, kad toks augintinio laikymo būdas yra žalojantis, tačiau priimti tai draudžiančius teisės aktus ne taip ir paprasta.
„Visuomenė dar tam, ko gero, nėra pasiruošusi“, – svarstė parlamentaras Linas Jonauskas. Pirmiausia, anot Seimo narių, reikėtų šviesti visuomenę ir aiškinti šunų šeimininkams, kaip pririšimas prie būdos gali pakenkti augintiniui, kokias pasekmės tai gali turėti tiek šuns sveikatai.
Priraštam šuniui – ir fizinės, ir nervinės traumos
Nors rišti šunis prie būdos atrodo įprasta, tai gali turėti neigiamų pasekmių augintinio sveikatai. Kaip portalui LRT.lt komentavo veterinarijos gydytoja, Lietuvos veterinarijos gydytojų asociacijos narė Viktorija Kleizaitė-Adomaitienė, vienas pagrindinių šunų rišimo prie būdos neigiamų aspektų – nerviniai šuns sutrikimai.
„Atsiranda stereotipinis elgesys, panašiai kaip laukiniams gyvūnams nelaisvėje, – bėgimas be perstojo ratu, pasiekiamos aplinkos naikinimas. Ypač pavojinga rišti gyvūnus, kai gyvenama nuo gyvenviečių nutolusiose teritorijose, vienkiemiuose, kai pririštas gyvūnas neturi jokių šansų apsiginti nuo laukinių gyvūnų ar atklydusių agresivių šunų.
Šuo / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Pasitaiko, kad pririštus šunis sudrasko vilkai, nes jie neturi jokios galimybės pabėgti. Voljeras, šiuo atveju, daug saugesnis laikymo būdas“, – kalbėjo veterinarijos gydytoja.
Tačiau sužaloti šunį gali ne tik kiti laukiniai gyvūnai ar palaidi agresyvūs šunys. Kaip pasakojo V. Kleizaitė-Adomaitienė, dažniausiai fiksuojami rišamo šuns sužalojimai – į kaklą įaugę antkakliai, grandinės. Taip pat trauminiai laringitai, sukelti pastovaus pririšto gyvūno tampymosi.
„Pasitaiko, kai šuo susižaloja grandinę apsisukęs aplink kojas. Jau nekalbant apie tai, kad pastebėti laiku sergantį šunį, kuris gyvena lauke, – tiesiog neįmanoma.
Turėjome ne vieną atvejį, kai šuo buvo nutemptas automobilio, netyčia už jo užkibus grandinei. Pasekmės dažniausiai būna labai liūdnos“, – sakė V. Kleizaitė-Adomaitienė.
Pasak jos, retais atvejais pasitaiko, kad visą gyvenimą pririštas buvęs šuo netoleruoja uždarų patalpų jausmo voljere ir arba sunkiai, arba visai nepripranta jame gyventi.
Pasitaiko, kai šuo susižaloja grandinę apsisukęs aplink kojas. Jau nekalbant apie tai, kad pastebėti laiku sergantį šunį, kuris gyvena lauke, – tiesiog neįmanoma.
V. Kleizaitė-Adomatienė
„Taip pat reikia nepamiršti, kad voljere laikomas šuo taip pat turi būti tinkamai prižiūrimas, turi būti atitinkamas voljero plotas, šuo turi būti reguliariai vedžiojamas arba paleidžiamas palakstyti.
Manau, kad teigiamų šuns rišimo prie būdos aspektų iš viso nėra. Iš asmeninės praktikos galiu pasakyti, kad prie gyvenimo kambaryje pripranta 99 proc. kažkada būdinių buvusių šunų“, – dalijosi veterinarijos gydytoja V. Kleizaitė-Adomaitienė.
Projekto imtis būtų galima, bet visuomenė – nepasiruošusi
Portalo LRT.lt kalbinti parlamentarai sutinka – nėra jokios teigiamos priežasties, leidžiančios rišti augintinius lauke, prie būdos. Jie vardijo, kad pririšti augintiniai kenčia ne tik sužalojimus, bet ir didelį šaltį ar alinančią kaitrą, o kartais ir maisto stygių.
Kad šunų rišimias prie būdos turėtų būti draudžiamas, mano ne tik politikai. Maisto ir veterinarijos tarnybos gyvūnų gerovės specialistas teigė, kad tokie draudimai galioja bene visoje Europos sąjungoje ir jie reikalingi, nors tai visuomenėje ir sukels diskusijų.
Šuo / E. Blaževič/LRT nuotr.
„Negalima gyvūno kankinti vien tik dėl to, kad mes kitokių sąlygų negalime sudaryti. Reikia suteikti tokias sąlygas, kad gyvūnui būtų gerai“, – LRT TELEVIZIJAI pabrėžė Maisto ir veterinarijos tarnybos atstovas Giedrius Blekaitis.
Tačiau panašu, kad kol kas nėra ir aš manau, kad visuomenė dar tam, ko gero, nėra pasiruošusi.
L. Jonauskas
Apie tai, jog visuomenė tokiam draudimui nepasiruošusi, kalbėjo ir portalo LRT.lt kalbinti parlamentarai. Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys L. Jonauskas portalui LRT.lt kalbėjo, kad keista, jog idėja dėl draudimo rišti šunis, vis sklando, tačiau iki šiol nėra registruotas joks tai numatantis projektas.
„Tačiau panašu, kad kol kas nėra ir aš manau, kad visuomenė dar tam, ko gero, nėra pasiruošusi. Normalu, kad kyla daug klausimų dėl to, kokios yra alternatyvos, kaip reikės daryti, ar tą šunį kieme palaidą laikyti, juk jis gali pabėgti, jis gali būti agresyvus, tvoros gali būti per žemos“, – galinčius kilti nuogąstavimus vardijo L. Jonauskas.
Šuo / E. Blaževič/LRT nuotr.
Jis sakė manantis, kad pirmiausia reikėtų apie tokį siūlymą plačiai padiskutuoti, išaiškinti visuomenei, kodėl šunų rišimas prie būdos yra problema, bei kalbėti apie galimas alternatyvas.
„Projektą užregsitruoti gali bet kas, tačiau prieš tai turi būti labai plačios diskusijos su visuomene, visuomenė turi būti pasiruošusi ir aptarus visus klausimus šį sprendimą būtų galima priimti“, – kalbėjo parlamentaras.
L. Jonauskas teigė, kad šunų rišimas prie būdos nėra tinkamas laikymo būdas dėl daugelio priežasčių – pradedant tuo, kad gyvūnas gali alkti, baigiant tuo, kad šuo lauke būna visada, tiek esant dideliems šalčiams, tiek esant didelei kaitrai.
Linas Jonauskas / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Galimą pritaikyti ir esamą reguliavimą
Tuo metu Laisvės frakcijos atstovė Ieva Pakarklytė portalui LRT.lt sakė svarstanti inicijuoti pokyčius dėl šunų rišimo. Visgi ji atkreipė dėmesį į tai, kad teisinėje bazėje jau numatyta atskomybė už žiaurų elgesį su gyvūnais, o nuolatinis šuns laikymas pririšus prie būdos gali būti laikomas tokiu.
„Yra buvę atvejų teismų praktikoje, kai žmonės buvo už tai nubausti. Įstatyme nesurašysi visų atvejų, bet galbūt tai ir galėtų būti kelias diskusijai.
Ieva Pakarklytė / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Bet kur yra didesnė problema, tai įgyvendinimas ir traktavimas. Kai turime įstatymo įgyvendinimą, Maisto ir veterinarijos tarnybos skirtingi padaliniai vienur už tą patį pažeidimą baudžia, o kitur tarsi ir nieko. Tai čia yra toks nemažas iššūkis išsigryninti tas poįstatymines tvarkas ir vienodas praktikas visoje Lietuvoje“, – komentavo I. Pakarklytė.
Jei būtų parengtas atskiras įstatymas, draudžiantis šunų rišimą grandine, anot Seimo narės, jame reikėtų labai tiksliai surašyti visus atvejus, kada šuns rišimas būtų griežtai draudžiamas, o kada, pavyzdžiui, trumpam jį būtų galima pririšti ir t.t.
Yra buvę atvejų teismų praktikoje, kai žmonės buvo už tai nubausti. Įstatyme nesurašysi visų atvejų, bet galbūt tai ir galėtų būti kelias diskusijai.
I. Pakarklytė
„Artimiausi planai – su visomis kontroliuojančiomis institucijomis ir su nevyriausybininkais bandyti išsigryninti, koks galėtų būti tas kelias, ar reikia papildomų įstatymų pakeitimų, ar užtenka suvienodinti pačių institucijų traktavimą, kad būtų vieningas konsultavimas ir tada turėti kažkokius sprendimus.
Bet faktas, kad tema yra be galo sudėtinga, nes realiai įsivertinant, kiek yra, ypač kaimiškose vietovėse, šunų, kurie visą gyvenimą praleidžia pririšti prie būdos, tai turbūt skaičiai labai dideli. Tai reikia realistiškai įsivertinti, kaip galėtų atrodyti tas įgyvendinimas“, – portalui LRT.lt kalbėjo Laisvės frakcijos narė I. Pakarklytė.
Labai laukiu kada priims įstatymą draudžiantį šunis laikyti lauke prie būdos. Ir dar galėtų bausti kurie vienkiemiuose laiko šunis palaidus, nes išvažiuoti su dviračiu nelabai įmanoma, nes nežinai iš kurios pusės atbėgs piktas šuo.