Vakar prasidėjo X mėgėjų teatro festivalis „Senjorai ir jaunystė“, skirtas valstybės 100-mečiui. Jurbarko kultūros centro Konstantino Glinskio teatro rengiamas festivalis šiais metais primena iš mūsų krašto kilusius žymius žmones ir kviečia pabendrauti su išeiviais.
Atvyks profesionalai
Jurbarko teatras nuolat rengė festivalius. Buvo „Žiobrinė“, „Bielskynė“, o 2001 m. atsirado „Senjorų“ festivalis. Po dvejų metų festivalis pakrikštytas „Senjorai ir jaunystė“.
K. Glinskio teatre vaidina aktoriai nuo 8 iki 86 metų. Jaunieji artistai džiaugiasi galėdami pasisemti patirties ir patarimų iš teatro veteranų. Senoji gvardija, kaip juos švelniai vadina teatro režisierė Danutė Budrytė-Samienė, – didžiausias teatro turtas. Ir teatras, ir festivalis į būrį sukviečia įvairaus amžiaus aktorius, taip ugdydamas jaunimo pagarbą, supratimą, atjautą vyresniesiems.
Šiųmetis festivalis gundo plačia programa, tad veiklos ir reginių ras visokio amžiaus, pomėgių žiūrovas.
„Nebūtina žmogui dalyvauti visur, tačiau tikrai verta apsilankyti kokybiškuose, prasminguose renginiuose“, – sako teatro atstovė spaudai Violeta Greičiūnienė.
Nusprendę apsilankyti festivalio renginiuose turėtų nepraleisti progos apžiūrėti kultūros centre veikiančią leidinių parodą „Jurbarko vardas – Lietuvos teatro istorijoje“ ir Konstantino Glinskio teatro aktorės, tautodailininkės Laimutės Juzikėnaitės-Ašmonaitienės tapybos darbų parodą „Lietuvos peizažas“.
Vakar jurbarkiečiams buvo pristatytas profesionalus teatras. Vaikai žiūrėjo teatro „Atviras ratas“ spektaklį „Senelės pasaka“, o vakare, į renginį „Tremties atmintys“ kvietė jurbarkiečiams puikiai pažįstama Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Birutė Mar, suvaidinusi monospektaklį „Ledo vaikai“.
„Birutė Mar sugeba žiūrovui sukelti jausmus ir išgyvenimus savo vaidyba, tekstais, judesiu ir mimika. Viskas, ką ji daro – labai subtilu ir estetiška“, – sakė D. Budrytė-Samienė.
Liepos mėnuo – aktorių atostogų metas, todėl labai smagu, kad pavyko juos pasikviesti į Jurbarką. Festivalis – gausus svečių, todėl ir programa turtinga.
Nudžiugins premjera
Kad spektakliais galėtų pasidžiaugti ne tik miesto gyventojai bei atiduodant duoklę bendruomenių metams, šiandien, liepos 2-ąją, teatrai atkeliaja į Girdžius, Smalininkus ir Kalnėnus.
Girdžių klebonijos klojime 15 val. pasirodys tarmiškai vaidinantis ir dainuojantis Utenos kultūros centro „Žaliaduonių“ teatras, vadovaujamas vieno geriausių šalies mėgėjų teatrų režisierių Šarūno Kunicko. Uteniškiai parodys spektaklį „Undeniu, ugniu, žalynais“. 16 val. smalininkiečiai džiaugsis sulaukę Punsko klojimo teatro, suvaidinsiančio Petro Vaičiūno „Patriotus“.
Punsko teatras, kaip ir jurbarkiečiai, 2014 m. viešėjo Čikagoje, tik Jurbarko teatras dalyvavo svečių teisėmis, o punskiečiai – pagrindinėje programoje, kurioje pasirodė lietuvių išeivių teatrai. Lenkijos lietuvaičiai vaidina gimtąja kalba, o tarp artistų – „Teatro bičiulio“ nominaciją šiais metais gavęs Darius Vaina. Jis – Konstantino Glinskio teatro aktorės Birutės Skandūnienės sesers anūkas.
Jurbarko artistai 16 val. Kalnėnų bendruomenės rengiamoje šventėje suvaidins „Jono Skinskio „Moters kerštą“.
Liepos 3-ioji, sekmadienis, skirtas asmenybių portretams. 11 val. kultūros centre bus demonstruojamas punskiečių atvežtas filmas apie nepriklausomybės kovų dalyvius – partizanus „Baladė apie Rimvydą ir Žaibą“. Į to meto asmenybes bus pažvelgta išeivių akimis.
13 val. Konstantino Glinskio teatras pakvies į premjerą – Juozo Petrulio „Prieš srovę“. Tai – miuziklas apie lietuvių poetą Antaną Strazdą. Pagrindinį vaidmenį kuria Gelgaudiškio dvaro atkūrėjas ir gidas, Šakių rajono mero pavaduotojas Edgaras Pilypaitis.
„Man visada buvo įdomi asmenybės, nuodėmės, išlikimo tema. Pjesę prieš daugelį metų man parodė teatro režisierius Antanas Švedas. Ji paliko neišdildomą įspūdį, ypač giesmė pabaigoje. Matyt, subrendau pastatyti šį kūrinį, kuriame skambės daug muzikos, o aktoriams vyskupo ir kunigų sutanas padovanojo aplinkinių parapijų kunigai“, – sakė režisierė D. Budrytė-Samienė, besižavinti nuo Aukštaitijos, kaip ir pati, kilusio A. Strazdo asmenybe.
15 val. į pokalbį apie Vydūną pakvies dramą „Amžinas keleivis“ sukūręs rašytojas, dramaturgas Gediminas Jankus.
Pažvelgs atgal
Šiais metais minimos 130-osios aktoriaus ir režisieriaus Konstantino Glinskio, kurio vardu pavadintas Jurbarko teatras, gimimo metinės. Liepos 4-ąją – kraštiečių paveikslams dedikuotą festivalio dieną 16 val. bus parodytas režisieriaus Gyčio Padegimo filmas „Teatro instinktas“.
Vienas svarbiausių festivalio renginių – atminimų popietė-susitikimas „Kelias prasidėjo čia. Vladas Baltrušaitis“ kviečia žiūrovus 17 val. į Jurbarko kultūros centro mažąją salę. Renginyje dalyvaus muzikologė Jūratė Vyliūtė, parašiusi knygą apie šį iš Jurbarko kilusį operos solistą, bei jo našlė Elena Baltrušaitienė. Muzikinius numerius atliks „Sidabrinių balsų“ konkurso laureatas Edgaras Pilypaitis.
„Tai bus susitikimas su gyva atmintimi. V. Baltrušaičio asmenybė buvo nepelnytai pamiršta mūsų krašte, ir mūsų teatras nori atgaivinti prisiminimus ir parodyti, kokia iškili asmenybė čia gyveno“, – sako D. Budrytė-Samienė.
Teatralai neseniai susirado operos solisto V. Baltrušaičio kapą, jį sutvarkė ir žada pasirūpinti, kad ant kapo atsirastų bent ženklas apie jo nuopelnus Lietuvos kultūrai. Dramatiško likimo atlikėjas buvo priverstas emigruoti į vakarus, bet iki pat mirties puoselėjo lietuvybę. Neseniai anapilin iškeliavusi jo dukra Karilė buvo grįžusi gyventi į Lietuvą ir planavo įsteigti savo tėvo vardo nominaciją dainuojančiam teatrui.
„Dabar šią nominaciją įsteigėme mes. Ji vadinsis „Veidu į Lietuvą“, kaip lietuvių draugija Amerikoje, kuriai priklausė V. Baltrušaitis“, – sako teatro režisierė. Nominantą rinks speciali komisija, kuri stebės visus festivalio spektaklius, o apdovanojimas bus įteiktas per festivalio uždarymą.
Iš užjūrio
Į Jurbarką atvyksta Konstantino Glinskio teatro draugai iš Kanados Toronto miesto – lietuvių teatras „Žalios lankos“. Su šiuo teatru užsimezgė ryšiai Čikagoje. Kanados lietuviai savo atostogas skyrė kelionei į Jurbarką.
Svečiai puikiai kalba lietuviškai, gimtąja kalba ir vaidina. Tarp artistų – buvusi jurbarkietė Milena Kulakauskaitė. Moteris iš vaikystės dar atsimena P. Cvirkos gatvę, vaikų darželį, tad sugrįžimas į gimtinę po daugelio metų labai jaudina. Konstantino Glinskio teatre iki šiol epizoduose vaidina Milenos giminaitė Nijolė Kulakauskienė.
Liepos 6-ąją festivalio renginiai bus skirti Valstybės dienai. 13 val. vaikus į istorijos pamoką – spektaklį Birutės Pūklevičiūtės „Rimas pas Kęstutį“ pakvies jurbarkiečiai.
Kad švęsti Valstybės dieną būtų linksma, 15 val. Edmundo Untulio komediją „Keista liga“ suvaidins įdomios stilistikos ir išskirtinį braižą turintis Kalvarijos teatras „Titnagas“. 17 val. savo spektaklį parodys ir Kanados lietuviai. Jų spektaklis – Marc Camoletti „Viešnia be suknelės“ turėtų patikti mėgstantiems „Domino“ teatro spektaklius.
Po festivalio uždarymo, įteikus Vlado Baltrušaičio nominaciją „Veidu į Lietuvą“, vakare jurbarkiečiai bus pakviesti į Dvaro parką prie Jurbarko krašto muziejaus sugiedoti Lietuvos himną.
21 val. Vinco Kudirkos „Tautiška giesmė“ plačiai nuskambės, užvesta Toronto lietuvio Narimanto Botyriaus, pritariant Rūtos Šličkutės dainavimo studijos nariams, kapelos „Santaka“ muzikantams ir visiems susirinkusiems. Bendros lietuviškumo dvasios suvienyti jurbarkiečiai kviečiami pabendrauti su išeiviais, iš kurių galima pasimokyti patriotiškumo ir meilės gimtinei.
Festivalis „Senjorai ir jaunystė“ vyks iki liepos 6 dienos. Daugiau informacijos .
Jūratė Stanaitienė