Vasara – lauko metas. Daugelis žmonių, jeigu tik leidžia galimybė – nuo ryto iki vakaro būna sode. Normalu, kad juos džiugina ne tik šilta saulė, tačiau ir įvairūs vabzdžiai, kurie gali sukelti labai daug įvairių sveikatos problemų. Vieni jų yra širšės.
Jeigu netoli Jūsų gyvenamosios vietos, terasos yra širšių lizdas – kovoti su juo būtina. Toks vizualiai amas gyvūnas kaip širšė gali padaryti Jums tikrai labai daug žalos. Ypač tiems, kurie yra alergiški.
Plačiau apie širšių keliamą pavojų pasakoja šeimos gydytoja Judita.
Ką daryti, jei širšė – įgėlė?
Įgėlus širšei – svarbu imtis greitų veiksmų. Tikslas sumažinti skausmą, patinimą ir alerginės reakcijos riziką. Apskritai daugelis žmonių pajunta tik nemalonų skausmą, tačiau kai kuriems gali pasireikšti didelė alergija, stipri reakcija, tad visada reikia stebėti savo organizmą. Daugelis žmonių net nežino, kad yra alergiški iki tol, kol nepajunta silpnumo ir nepamato tinimo.
„Pirmiausia nuvalykite įgėlimo vietą muilu ir vandeniu. Užtepkite šaltą kompresą (leduką suvyniotą į audinį) įgėlimo vietai 15-20 minučių, kad sumažintumėte patinimą ir skausmą. Vartokite nereceptinius vaistus nuo skausmo ir uždegimo, tokius kaip paracetamolis ar ibuprofenas“,- instrukcijas pateikia Judita. Tikrai ne kiekvienam įgėlimas sukelia skausmą arba baimę, tačiau žinojimas ką daryti – irgi labai ramina.
Daugiau dėmesio galimai alergijai
Žinoma, kad didžiausia pavojus kyla tiems, kurie yra elgetiški įgėlimams. Asmenims, kurie gali būti alergiški – svarbu greitai reaguoti, kadangi kai alergijos dydis yra labai aukštas – gali tinti gerklė ir taip bus blokuojami kvėpavimo takai. Taigi, rizika yra labai didelė.
Patys ryškiausi alergijos požymiai yra niežulys, paraudimas ir patinimas įgėlimo vietoje. Tačiau būkite budrūs dėl sunkesnės alerginės reakcijos simptomų, tokių kaip dusulys, pykinimas ir vėmimas, galvos svaigimas, dilgėlinė viso kūno, veido, liežuvio ar gerklės patinimas, sunkus kvėpavimas, net sąmonės praradimas. Jei pasireiškia alerginės reakcijos simptomai – nedelsdami kreipkitės medicininės pagalbos.
„Netepkite įgėlimo vietos kremais ar tepalais, kurių sudėtyje yra amoniako ar kepimo sodos. Jei esate alergiški vabzdžių įgėlimui – visada turėkite su savimi adrenalino autoinjektorių (pvz., „EpiPen“) ir žinokite, kaip juo naudotis“,- pataria šeimos gydytoja. Atminkite, kad greita reakcija ir tinkamas gydymas gali padėti sumažinti įgėlimo pasekmes ir išvengti rimtų komplikacijų.
Kaip išvengti širšės įgėlimo?
Dažniausiai širšės gelia tuomet, kai jos yra suerzinamos. Nors kai kurie teigia, kad tai tik mitas, visgi, bitininkai akcentuoja, kad suerzinti šiuos mažus vabzdžius tikrai yra įmanoma, tad svarbiausia yra elgtis ramiai, jeigu papuolėte leisti laiką greta lizdo. Aišku, svarbu kuo greičiau ieškoti specialistų, kurie gali padėti panaikinti širšių namus iš Jūsų gyvenamosios arba kitos, dažnai lankomos vietos.
Širšės, nors ir naudingos ekosistemai – gali sukelti skausmingus įgėlimus, o alergiškiems žmonėms netgi kelti grėsmę gyvybei. Todėl svarbu imtis prevencinių priemonių, kurios padės sumažinti riziką susidurti su šiais vabzdžiais ir išvengti įgėlimo.
Širšes vilioja kvepalai, dezodorantai, kvepiantys muilai ir maistas. Venkite naudoti šiuos produktus lauke, ypač jei valgote ar geriate. Jos mėgsta statyti lizdus įvairiose tamsiose ertmėse, tokiose kaip pašiūrės, palėpės ar seni medžiai. Reguliariai apžiūrėkite savo namus ir sodą, ar nėra lizdų, ir pašalinkite juos, jei įmanoma, ankstyvą pavasarį, kai vabzdžiai dar nėra aktyvūs. Jei lizdas yra didelis ar sunkiai pasiekiamas – kreipkitės į profesionalią kenkėjų kontrolės įmonę. Valgydami ar gerdami lauke –visada uždenkite maistą ir gėrimus, kad širšės negalėtų prie jų priskristi. Jas labai traukia įvairūs saldūs skysčiai, tokie kaip limonadas, sultys ir sirupas. Nedelsdami išvalykite išsipylusius skysčius, kad nepritrauktumėte vabzdžių. Taip pat joms patinka maisto atliekos ir šiukšlės. Laikykite šiukšles sandariai uždarytose talpyklose ir reguliariai jas išneškite.
Kasdienai, kai esate gamtoje – rinkitės tinkamus drabužius. Šviesios spalvos drabužiai mažiau vilioja širšes nei tamsūs. Venkite dėvėti kvapnius drabužius ar papuošalus. Jei dirbate sode ar lauke – dėvėkite kepurę su plačiu kraštu ir apsauginius akinius, kad apsaugotumėte veidą ir kaklą. Būtinai naudokite vabzdžių repelentus, kurių sudėtyje yra DEET, picaridino ar IR3535. Reguliariai tepkite repelentą, ypač jei prakaituojate ar daug judate. Visa tai padės jums išvengti šių vabzdžių pavojaus.