Žmonės dažnai klausia, kuris seklus žemės dirbimas yra naudingesnis ir efektyvesnis agronomiškai: ekologinės ar ražieninės akėčios? Abi technologijos turi savo pagrindimą, savo privalumus, taigi ir turtingą atstovavimą mašinų asortimente. Dabar labiausiai populiarėja mechaninė piktžolių kontrolės tendencija.
Kaip geriausia apdirbti žemę?
Kai reikalingas didelis darbo greitis su puikiu maišymo veiksmingumu, kompaktinės diskinės akėčios yra tinkamas pasirinkimas. Jų besisukantys įrankiai garantuoja aukštą maišymo intensyvumą ir patikimai supjausto derliaus likučius. Todėl jie nėra jautrūs užsikimšimui, net ir esant dideliam organinių medžiagų kiekiui. Diskinis žemės dirbimas ypač populiarus greitiesiems ražienų kultivatoriams. Pagrindinis reikalavimas yra plokščias ražienų įpjovimas net ir esant labai negilioms ražienoms 3-5 cm. Kai kurie ražienų kultivatoriai turi problemų dėl gilinimo, ypač esant kietoms ir sausoms sąlygoms. Didžiausia problema yra susijusio daugiamečio pašaro būklė. Sprendimas – pakankamai agresyvi visų darbo įrankių geometrija ir visos diskinių peilių grandinės briaunos, kaip ir kompaktinių diskinių kultivatorių atveju. Esant labai seklioms ražienoms, mašiną rekomenduojama aprūpinti atraminiais ratais. Bendra diskinių ražienų kultivatorių problema gali būti vadinamasis dirvos sutepimas dėl vienodo dirvos įdirbimo diskais gylio. Kaltiniai ir noragėliai pašalina šią problemą.
Kaltiniai kultivatoriai yra universalūs ir, priešingai, turi galimybę atlikti seklią, bet ir gilesnę iki 35 cm. įdirbimo galimybę su netolygiu įdirbimo reljefu. Už noragėlių gruntas apdirbamas visame profilyje. Tarp įrankių gruntas apdorojamas skirtingu gyliu ir skirtingu intensyvumu pagal atstumą nuo įrankių. Netolygus apdorojimas prisideda prie puikios kritulių sugėrimo ir kapiliarumo atkūrimo. Darbo įrankius galima papildyti sparnais, kurie patikimai užtikrina viso ploto įpjovimą ražienų atveju.

Ražienų auginimo iššūkiai
Žemės ūkis nuolat keičiasi ir turi nuolat prisitaikyti prie naujų iššūkių. Didžiulė pastarųjų metų sausra paveikė dirvožemį, o vanduo tampa dar brangesniu ištekliu. Dėl to dar svarbiau yra ieškoti naujų alternatyvų ir sprendimų rūpestingam žemės ūkio paskirties žemės įdirbimui. Šiuolaikiniai kombainai su plačiomis pjaunamomis turi tvarkyti didelius šiaudų kiekius. Dažnai smulkintuvas negali jo tinkamai nupjauti arba paskirstyti per visą darbinį plotį. Tačiau šie dideli organinių medžiagų kiekiai ir savavališkai auginami javai turi būti tolygiai įterpti, jei norima auginti augalus be arimo. Pirmas ražienų dirbimas turi sulaužyti kapiliarus, kad būtų išvengta dirvožemio drėgmės praradimo, kuo greičiau po derliaus nuėmimo. Jei kitą derlių reikia sėti mulčiavimu, vėliau, kai išdygs piktžolės, dirvą reikės įdirbti dar kartą. Ši procedūra bus atliekama didesniame gylyje, kad būtų pašalintas sutankinimas, o susmulkinti šiaudai sumaišomi visame dirvos plote.
Kaip vystosi dirvos dirbimo intensyvumas?
Jei dėmesys skiriamas dirvožemio apsaugos aspektams dėl teritorijų, kurioms gresia erozija arba dirvožemio spaudimui jautrių vietovių, kultivavimo intensyvumas yra pagrindinis veiksnys. Kompleksinio paramos susiejimo reikalavimai ir „geros techninės praktikos“ taisyklės reikalauja, kad dirvožemis būtų pakankamai padengtas, kad būtų išvengta paviršiaus padengimo ir dirvožemio erozijos. Paviršiuje esanti organinė medžiaga skatina sliekų aktyvumą, taigi ir biogeninių vertikalių porų susidarymą, tai užtikrina didelį vandens įsiskverbimo pajėgumą, kuris vėliau pasiekiamas pasėliams sausais laikotarpiais.
Neatsiejamas šios sistemos elementas yra neselektyvus herbicidas, užtikrinantis piktžolių, žolinių piktžolių ir nukritusių grūdų kontrolę, nesumažinant padengimo laipsnio. Jei ateityje šių priemonių nebebus, kontrolė turi būti atliekama tik mechaninėmis priemonėmis. Tai reiškia, kad padaugėja operacijų su lėkštinėmis akėčiomis arba kultivatoriumi, todėl labai sumažėja paviršiaus padengimo laipsnis. Dėl to sunaudosite daugiau dyzelino, padidinsite CO2 emisiją, sumažės humusas, padidės dirvožemio erozija ir vandens eutrofikacija. Atsižvelgiant į tai, pažeidžiamomis sąlygomis ir toliau turėtų būti leidžiama naudoti tausojančias žemės dirbimo sistemas, kuriose naudojamas neselektyvus herbicidas. Taigi, akėčios yra būtinos kiekvienam ūkininkui, o jei ieškote naujų, kokybiškų akėčių gera kaina, jas rasite Audrokestos tinklalapyje.
