• Kontaktai
  • Prenumerata
  • Reklama
  • Skelbimai
  • Renginiai
  • Facebook
Jurbarko „Šviesa”
  • Archyvas
  • Pranešk naujieną
  • Dienos pietūs
  • Namai
  • Kategorijos
  • Dienos pietūs
  • Kontaktai
  • Pranešk naujieną
  • Prenumerata
  • Reklama
  • Skelbimai
  • Paieška

Koks dantų šepetukas geriausias: gydytoja odontologė atsakė į dažniausius klausimus apie dantų valymą

Bendraukime
Raimonda Mikalčiūtė-Urbonė, LRT.lt
2023.05.25 07:31

Dalintis:

Kopijuoti nuorodą
Bendraukime
Raimonda Mikalčiūtė-Urbonė, LRT.lt
2023.05.25 07:31
person holding brown wooden toothbrush

Photo by cottonbro studio on Pexels.com

Kada geriausia valytis dantis – tik atsikėlus ar jau pavalgius pusryčius? Koks dantų šepetėlis – elektrinis, paprastas ar vieno danties – geriausias? Kam skirtas dantų siūlas ir kodėl ne visi dantų skalavimo skysčiai yra naudingi burnos higienai? Šie klausimai ar bent dalis jų neretai kyla daugeliui, nes burnos higiena – aktuali tema įvairaus amžiaus žmonėms. Gydytojai odontologai pabrėžia, kad vaikystėje tinkamai suformuoti dantų valymo įpročiai ateityje padės išvengti įvairių sveikatos problemų.

Dažniausiai iškylančius klausimus, susijusius su burnos higiena, portalo LRT.lt rubrikoje „Atsako gydytojas“ pakomentavo A. Mackevičių odontologijos klinikos gydytoja vaikų odontologė Inga Juškienė.

Dantų šepetukai

Dantų šepetukai / „Pexels“ / Karolina Grabowska nuotr.

Koks dantų šepetėlis geriausias?

Pasak gydytojos, atsakyti, koks dantų šepetukas geriausias – elektrinis, paprastas ar vieno danties, sudėtinga. „Čia svarbus patogumas. Ypač kai kalbame apie tėvus, kurie valo dantis vaikams“, – sako gydytoja.

Vis dėlto, jos nuomone, elektrinis dantų šepetėlis neturi daug privalumų, kai siekiame tinkamai išvalyti visus dantis ir tarpdančius, o ne tik jų paviršių.

„Taip, elektrinis dantų šepetukas pulsuoja, daugiau sukasi, daro daugiau judesių. Tačiau tokios funkcijos padeda nuvalyti didesnius dantų paviršius, o tarpdančių, vietų prie dantų kaklelių ir kitų sunkiai pasiekiamų vietų – ne. Todėl bent jau aš nematau daug [elektrinio dantų šepetuko] privalumų“, – teigė medikė.

Pasak jos, valydamas dantis paprastu dantų šepetėliu geriau jauti, kiek ir kur išvalai: „Jauti, kiek paspaudi, kiek kartų pasuki, kur nukreipi. Su elektriniu viskas vyksta daug greičiau ir, deja, prasčiau“, – sakė I. Juškienė. Ji perspėjo bent jau vaikams neskubėti rinktis elektrinių dantų šepetėlių.

Dantų šepetukas

Dantų šepetukas / „Pexels“ nuotr.

Renkantis dantų šepetuką medikė patarė atkreipti dėmesį į jo minkštumą, šerelių ilgį ir kitus parametrus, o jei trūksta žinių apie tai, koks dantų šepetukas labiausiai tiktų jūsų dantų būklei, pasitarti su gydytoju odontologu.

„Vieniems reikia ilgesnių šerelių, kitiems – kad jie būtų trumpesni. Kalbant apie minkštumą, jų yra be galo daug. Labai minkšti rekomenduojami vaikams, ypač kai pieninius dantis ima keisti nuolatiniai, taip pat jie tinkamiausi pacientams, patyrusiems dantų traumų, turinčių periodontologinių problemų, gleivinės uždegimų. Pridursiu, jog tokiems pacientams reikėtų vengti staigių ir pernelyg intensyvių judesių, valant dantis. Viskas turi būti daroma švelniau, atsargiau“, – kalbėjo gydytoja odontologė.

Naudojant kietesnių šerelių dantų šepetukus reikėtų prisiminti, jog per stiprūs judesiai gali pažeisti dantenas. „Būtent todėl tokie šepetėliai rekomenduojami patyrusiems (suaugusiems) pacientams, neturintiems jokių burnos ir dantų patologijų“, – sakė I. Juškienė.

Dantų priežiūra

Dantų priežiūra / „Shutterstock“ nuotr.

Universalus daiktas

Anot pašnekovės, visuomenėje susidariusi klaidinga nuomonė apie vadinamuosius vieno danties šepetėlius. Vyrauja įsitikinimas, kad juos turi paskirti gydytojas odontologas, nes jie tinkami naudoti tik kai kurių dantų priežiūrai.

„Iš tiesų tai turbūt pats universaliausias dantų šepetukas, todėl, mano nuomone, tokių dantų šepetėlių turėtų būti kiekvienuose namuose. Tokį šepetėlį gali naudoti kiekvienas, tačiau jis ypač rekomenduojamas ir patogus tiems žmonėms, kuriems tvarkomi dantys, kurie nešioja, pvz., kabes, įvairius ortodontinius įtaisus“, – sakė I. Juškienė.

Vienas didžiausių šio dantų šepetuko privalumų, anot pašnekovės, kad su juo nepasimuliuosi. Naudodamas vieno danties šepetuką žmogus turi sąžiningai išvalyti visus dantis, kadangi jo galvutė apima nedidelį plotą.

„Taip, valymas tokiu šepetėliu užtrunka ilgiau, tačiau ir kokybė visai kita“, – įsitikinusi medikė.

Dantų valymas

Dantų valymas / „Flickr“ nuotr.

Skalauti burną, ar ne?

Ilgą laiką vyravo nuomonė, jog dantis valyti reikia ne mažiau kaip 2 minutes. Tačiau pastaruoju metu girdima patarimų, kad ši procedūra turėtų trukti ilgiau – 4 minutes. Pasak gydytojos odontologės, viskas priklauso nuo to, ar žmogus moka valytis dantis.

„Save laikau profesionale ir, kaip pati sakau, moku tai daryti, galiu pagal pojūčius, visą vaizdą išsivalyti dantis ar išvalyti juos vaikui per porą minučių. Tačiau kitas žmogus gal žais ir 8 minutes ir vis tiek neišvalys tinkamai. Kitaip tariant, dantų valymo trukmė yra rekomendacinio pobūdžio“, – kalbėjo specialistė. Anot jos, vaikų turintys tėvai puikiai žino, kad tikrai ne visada įmanoma vaikui dantis valyti net ir 2 minutes.

Dantų valymo trukmei įtakos turi ir dantų būklė, ir žmogaus sąmoningumas. Pašnekovė priminė, kad valant dantis nereikia pamiršti ir liežuvio. Tiesa, šveisti jo nerekomenduojama – užtenka keleto švelnių judesių dantų šepetuku.

„Buvo tokia banga, kai [pacientai] liežuvį gramdė, šveitė su kietais gramdikliais. Tai nieko gero neduoda. Bet nuvalyti iš burnos pusės liežuvį yra labai gerai. Aš esu už tai, kad žmonės po nakties (iš ryto) jį nusivalytų – to visai pakanka. Svarbu suprasti, kad burna – vientisa sistema. Tų pačių mikrobų, kurių gali būti ant dantų, gali atsirasti ir ant liežuvio, skruostų, todėl kartais juos nuvalyti tikrai pravartu“, – aiškino vaikų gydytoja odontologė.

Dar vienas nemažai diskusijų keliantis klausimas – ar išsivalius dantis reikia išskalauti burną vandeniu, ar specialiu skalavimo skysčiu?

I. Juškienės teigimu, suaugusiesiems tai daryti būtina: „Dėl vaikų yra taip: jei vaikas dar mažas ir nemoka išspjauti, tai skalauti burnos po valymo nebūtina. Lygiai tas pats galioja ir žmonėms (nesvarbu, kokio amžiaus), turintiems negalią, jei jie nemoka ar negali tinkamai išspjauti skysčio.“

Medikės nuomone, nemaža dalis rinkoje esančių burnos skalavimo skysčių yra rinkodaros produktai.

„Mano subjektyvia nuomone, dauguma tų skysčių yra labiau rinkodaros dalykas. Iš esmės jie veikia lygiai taip pat, kaip ir vanduo. Žinoma, paskalavus su specialiu skysčiu burnoje lieka skonis ir kvapas. Vis dėlto tai – labiau psichologinis poveikis. Tie skysčiai, kurie yra gydomieji, turi specialią paskirtį, dažniausiai nėra labai malonaus skonio ir kvapo. Su jais profilaktiškai nėra malonu skalauti burną“, – sakė pašnekovė.

Atsakydama į klausimus gydytoja odontologė išsklaidė ir dar vieną mitą – jos teigimu, nebūtina valytis dantų po kiekvieno valgio.

„Po valgio burnos rūgštinė terpė į normą sugrįžta maždaug per 1,5–2 val. Tai įvyksta savaime. Žinoma, jeigu pavalgius jaučiama, kad kažkur kažkas liko, galima pasinaudoti šepetėliu ar dantų siūlu, kartais užtenka tiesiog paskalauti burną vandeniu ir užsilikę dalykai pasišalins“, – patarė specialistė.

Vaikų dantų priežiūra

Vaikų dantų priežiūra / „Shutterstock“ nuotr.

Vaikus motyvuoja savarankiškumas ir tinkamas pavyzdys

Vaikų odontologe dirbanti medikė tėvams patarė leisti vaikams patiems vaistinėje išsirinkti dantų priežiūros priemonių – tai paskatins juos sąmoningiau rūpintis dantų ir burnos higiena.

Ne ką mažiau svarbus ir suaugusiųjų pavyzdys. Anot I. Juškienės, įpročiai, susiformavę vaikystėje, ypač svarbūs ir iš esmės lemia tai, kaip žmogus savo burnos higiena rūpinsis visą gyvenimą.

Specialistės teigimu, dauguma šių dienų tėvų, rūpindamiesi savo ir atžalų burnos higiena, jau įprato be dantų šepetėlio kasdienėje rutinoje naudoti ir tarpdančių siūlą. Jų pasiūla taip pat yra didžiulė. Kokį pasirinkti, anot gydytojos odontologės, reikėtų nuspręsti išbandžius keletą skirtingų variantų.

„Visa esmė yra taisyklingai naudoti siūlą. Svarbu, kad jis neitų į tarpdantį tiesiai kaip kirvis. Jis turi įeiti švelniai palei danties paviršių ir netraumuoti tarpdančių kaklelių. Kai kam tai padaryti patogiau su vienkartiniu tarpdančių siūlu, kai kam su paprastu siūlu. Svarbu nieko per jėgą nedaryti. <…> Jei vaikas muistosi, nenori naudoti siūlo, galima tarpdančius atidžiau pavalyti šepetėliu“, – patarė specialistė.

Rašyti komentarą
Atšaukti atsakymą

Komentuodami esate atsakingi už išsakytas mintis. Kviečiame gerbti kitus asmenis, vengti patyčių, niekinimo, nekurstyti neapykantos ir susipriešinimo.

Dalintis:

Kopijuoti nuorodą

Panašūs straipsniai

  • Antradienio horoskopas
    Bendraukime
    30 gegužės, 2023

    Antradienio horoskopas

    AVINAS. Ši diena tinkama susitarimams dėl tarpininkavimo, partnerystės, bendradarbiavimo, teisinės konsultacijos ar pan. Regis, nesunkiai rasite sąjungininkų, o oponentai ir konkurentai nedemonstruos priešiškumo. 

  • Vardadienius šiandien švenčia
    Bendraukime
    29 gegužės, 2023

    Vardadienius šiandien švenčia

    Savo vardadienius šiandien švenčia Algeda, Algedas, Algedė, Erdvilė, Magdalena, Mažrimas, Mažrimė, Tautvilė, Teodosija, Teodosijus, Teodota, Teodotas;

  • Pirmadienio horoskopas
    Bendraukime
    29 gegužės, 2023

    Pirmadienio horoskopas

    AVINAS. Iš ryto geriau seksis planiniai darbai. Jausitės sugebantys tai, ką darote, bei gerai atrodantys. Deja, popiet gali sugesti nuotaika dėl vienos nemalonios pastabos. Saugokitės…

  • Savaitės horoskopas
    Bendraukime
    29 gegužės, 2023

    Savaitės horoskopas

    AVINAS Savaitės pradžia tinkama susitarimams dėl tarpininkavimo, partnerystės, bendradarbiavimo, teisinės konsultacijos ar pan. Regis, nesunkiai rasite sąjungininkų, o oponentai ir konkurentai nedemonstruos priešiškumo. Įmanomas taikus…

  • Vardadienius šiandien švenčia
    Bendraukime
    26 gegužės, 2023

    Vardadienius šiandien švenčia

    Savo vardadienius šiandien švenčia Algimanta, Algimantas, Algimantė, Algmina, Algminas, Eduardas, Evelina, Milvainas, Milvainė, Milvarda, Milvardas, Milvyda, Milvydas, Nerimanta, Nerimantas;

Naujausias numeris

Skaitomiausi

  • Perspėja vairuotojus – įgriuvo tiltas (papildyta LAKD komentaru) (22)

  • Nukrito lėktuvas, žuvo pilotas (nuotraukos, video, papildyta) (4)

  • Į avariją pateko policijos automobilis (nuotraukos) (27)

  • Nemune prie Panemunės pilies rasta nuskendusi moteris, ant kūno – raudonos dėmės

  • Lietuvos bažnyčios elite – nutylėtas sekso skandalas: po santykių su kunigu – skaudi jurbarkiečio išpažintis. Liudijo ir apie Skalvijos namus (7)

Budintis korespondentas

+37065541017

Dienos pietus

Dienos pietūs

Budintis korespondentas

+37065541017

Facebook | Youtube

Skaitomiausias Jurbarko krašto laikraštis „Šviesa“

Redakcijos adresas

Kauno g. 36, LT-74125, Jurbarkas
Tel.: 8 447 51 130, +370 656 95 335
El. paštas redakcija@jurbarkosviesa.lt
Įmonės kodas 158273111,
AB Luminor bankas, b. k. 40100,
a/s LT 104010044300070342
Jurbarko šviesa, UAB

Privatumo politika

Paieška

Web sprendimas