Sekmadienio vakarą, 20 val., duris užvėrė rinkimų apylinkės – baigėsi merų rinkimų antrojo turo balsavimas. Jurbarke antrajame ture dėl mero kėdės rungėsi dvi kadencijas rajonui vadovavęs Skirmantas Mockevičius ir kaskart per merų rinkimus iki šiol su juo nesėkmingai kovojęs Daivaras Rybakovas. Apie 21 val., suskaičiavus balsus iš daugiau nei pusės rinkimų apylinkių, D. Rybakovas pripažino savo pralaimėjimą ir paskambinęs pasveikino S. Mockevičių su pergale.
„Noriu pasveikinti laimėjus mero rinkimus ir tikiuosi, kad šią kadenciją pavyks dirbti geriau, nei buvo iki šiol“, – telefonu S. Mockevičiui sakė D. Rybakovas.
D. Rybakovo žodžius patvirtino ir suskaičiuoti balsai. Paaiškėjo, kad už S. Mockevičių balsavo 4789 rinkėjai. Už D. Rybakova balsus atidavė 3704 žmonės.
S. Mockevičius save pristato, kaip nepriklausomą kandidatą, D. Rybakovas yra Tėvynės sąjungos – Lietuvos Krikščionių demokratų partijos atstovas.
Sekmadienį 7 val. ryto prasidėjęs pakartotinis balsavimas savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose baigėsi. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, iš viso antrame savivaldos rinkimų ture dalyvavo 45,82 proc. rinkėjų.
Rinkimų dieną prie balsadėžių atėjo 35,77 proc. piliečių, kiti 10,05 proc. gyventojų savo rinkiminę valią pareiškė iš anksto.
Aktyviausi rinkėjai – Pagėgiuose ir Alytaus rajone, kur iš viso balsavo 62,13 proc. ir 59,93 proc. rinkėjų.
Pasyviausi rinkėjai – Panevėžio ir Šiaulių rajonuose, atitinkamai 27,61 proc. ir 27,89 proc.
Anykščių rajone aktyvumas siekė 47,85 proc. Visagine – 47,06 proc.
Šiuose savivaldos rinkimuose merai antrajame ture rinkti 34 Lietuvos savivaldybėse – Klaipėdos ir Vilniaus miestuose, Alytaus, Anykščių, Biržų, Elektrėnuose, Ignalinos, Jurbarko, Kaišiadorių, Kalvarijoje, Kelmės, Kėdainių, Kupiškio, Lazdijų, Mažeikių, Pagėgiuose, Panevėžio, Pasvalio, Radviliškio, Raseinių, Skuodo, Šakių, Šiaulių, Šilalės, Šilutės, Telšių, Trakų, Ukmergės, Utenos, Varėnos, Visagine ir Zarasuose.
Tiesa, nors pakartotiniai rinkimai jau įvyko, kol kas dar neaišku, ar Anykščiuose ir Visagine rinkimų rezultatai nebus anuliuoti dėl prieš tai abiejuose miestuose pašalintų kai kurių į antrąjį turą patekusių kandidatų.
Išankstiniame balsavime dalyvavo 10,05 proc. rinkėjų, tai yra 143 tūkst. žmonių.
Bendras antrojo rinkimų turo aktyvumas šiemet buvo mažesnis nei praėjusių savivaldos ir merų rinkimų metu. 2019 m. savo balsą pirmajame savivaldos rinkimų ture atidavė 47,8 proc. piliečių: rinkimų dieną balsavo 41,55 proc., o iš anksto 6,25 proc. rinkėjų.
Iš viso antrame rinkimų ture teisę balsuoti turi daugiau kaip 1 mln. 422 tūkst. rinkėjų iš 34 rinkimų apygardų.
2 savivaldybėse gali tekti kartoti rinkimus
Tiesa, nors pakartotiniai rinkimai jau įvyko, kol kas dar neaišku, ar Anykščiuose ir Visagine rinkėjams neteks darkart grįžti prie balsadėžių. Po to, kai VRK iš rinkimų šiose apylinkėse pašalino kai kuriuos į antrą turą patekusius kandidatus, o vėliau – vėl juos grąžino, viešojoje erdvėje pasigirdo siūlymų rinkimus Anykščiuose ir Visagine rengti darkart.
Tokį siūlymą, jau vykstant išankstiniam balsavimui antrajame ture, išsakė ir premjerė Ingrida Šimonytė.
Galimų pažeidimų – daugiau, nei 100
Per rinkimų dieną „Baltųjų pirštinių“ stebėtojai fiksavo daugiau nei 100 pažeidimų rinkimų apylinkėse. Organizacija taip pat sulaukė maždaug 70 pranešimų iš pilietiškų gyventojų apie galimus rinkimų pažeidimus, skelbiama organizacijos pranešime žiniasklaidai.
Pridedama, kad du pranešimai apie galimą rinkėjų papirkimą buvo perduoti policijai.
ŠVIESOS skaitytojai taip pat pranešė apie sekmadienį virusią kovą skelbimų lentose. Čia kažkas prikabintais lapais su užrašais bandė įtikinti, kad D. Rybakovas nebūtų ūkiškas meras.
„Baltosios pirštinės“, kartu su „Debunk.org“, taip pat Vyriausiajai rinkimų komisijai pateikė skundą dėl nustatyto atvejo, kai tam tikrų kandidatų „Facebook“ skelbiamo turinio matomumas galimai buvo dirbtinai padidintas.
Dalijamasi, kad iki 19 valandos nepriklausomi rinkimų stebėtojai aplankė per 250 apylinkių 21 savivaldybėje, kur vyksta antrasis rinkimų turas. Pranešama, kad visos rinkimų dienos metu fiksuotos tos pačios tendencijos, kaip ir pirmajame rinkimų ture ir ankstesniuose rinkimuose: komisijos netinkamai plombavo balsadėžes, nenaudojo duomenų apsaugai užtikrinti būtinų juodų antdėklų rinkėjų sąrašams uždengti, nepagrįstai leido rinkėjams į balsavimo kabinas eiti ne po vieną. 13-oje apylinkių, kur lankėsi „Baltųjų pirštinių“ stebėtojai, rinkimų komisijos į pastabas neatsižvelgė. Dėl kai kurių iš šių apylinkių komisijų darbo svarstoma kreiptis apygardų rinkimų komisijas ir VRK.
„Žvelgiant į rinkimų statistiką ir lyginant ją su kiekvienoje savivaldybėje aplankytų apylinkių skaičiumi, daugiausia pažeidimų fiksuota Trakų rajone (85 proc. nuo visų organizacijos deleguotų stebėtojų aplankytų apylinkių), Vilniaus mieste (beveik 73 proc.), Ukmergės rajone (daugiau nei 66 proc.) ir Šilutės rajone (56 proc.). Vidutiniškai pažeidimai fiksuojami beveik kas antroje apylinkėje“, – praneša rinkimų skaidrumą prižiūrinti organizacija.
Pridedama, kad gyventojų pranešimuose apie galimus pažeidimus tendencijos taip pat išliko panašios, kaip ir ankstesniuose rinkimuose: daugiausia nusiskundimų gauta dėl politinės reklamos, „tylos laikotarpiu“ vykdomos agitacijos ir neužtikrinamos teisės balsuoti.
„Šie rinkimai išsiskiria gyventojų pranešimų apie rinkimų komisijų daromas klaidas gausa – per visą rinkimų laikotarpį gauta beveik 120 pranešimų dėl komisijų darbo, o tai sudaro maždaug ketvirtadalį visų nuo vasario gautų pranešimų. „Baltųjų pirštinių“ vertinimu, tai rodo ne tik didėjantį gyventojų pilietiškumą, bet ir supratimą, kokią didelę įtaką sklandžiam rinkimų vykdymui ir skaidriam rinkimų rezultatų nustatymui turi tinkamas komisijų darbas“, – teigiama pranešime.
Taip pat organizacija teigia, kartu su „Debunk.org“, VRK šią savaitę pateikė skundą dėl rinkimų kampanijos metu socialiniame tinkle „Facebook“ užfiksuotų potencialių bandymų dirbtinai padidinti tam tikrų kandidatų skelbiamo turinio matomumą. Šiuo skundu abi organizacijos siekia paraginti institucijas imtis visų prieinamų teisinių priemonių, o jų nesant – užtikrinti jų atsiradimą inicijuojant teisės aktų pakeitimus, kad ateityje manipuliavimas interneto platforma dirbtinai didinant turinio matomumą būtų užkardytas, o atsakingi subjektai – patraukti atsakomybėn teisės aktų nustatyta tvarka.
Laimi Mockevičius. Sveikiname jį su pergale! Konservatoriai- ūkiškas muilas.