Iki rugsėjo likus mažiau nei mėnesiui, į šalies didmiesčius pamažu grįžta studentai. Nepaisant augusių daugumos aukštųjų mokyklų bendrabučių kainų, svyruojančių nuo 49 eurų per mėnesį, paprastai studentai renkasi apsistoti čia. Nors apie gana prastą bendrabučių būklę Lietuvoje kalbama metai iš metų, universitetai tvirtina kambarius renovuojantys.
LRT.lt pateikia informaciją apie didžiausių šalies universitetų ir kolegijų bendrabučių kainas, apgyvendinimo kokybę ir užimtumą.
Jeigu gavote kambarį, kuris neatitiko jūsų lūkesčių ar juos viršijo, kviečiame pasidalinti savo istorija ir kambario nuotraukomis su LRT (portalas@lrt.lt).
KTU: kai kurie kambariai labiau primena butus, o ne bendrabutį
Kauno technologijos universiteto (KTU) atstovas Mantas Lapinskas sako, kad kainos, priklausomai nuo bendrabučio kambario tipo ir būklės, KTU svyruoja nuo 72 iki 248 eurų. Pernai kainos siekė nuo 60 iki 153 eurų.
„Pastaroji kaina [248 eurai] – tik naujame, modernizuotame bendrabutyje. Bendrabučiai tarp studentų tikrai populiarūs, mat kainos čia yra gerokai mažesnės nei nuomai Kauno mieste siūlomų butų“, – komentuoja M. Lapinskas.
KTU bendrabutis / KTU nuotr.
Anot jo, viename iš modernizuotų bendrabučių siūlomi 137 vienviečiai ir 61 dvivietis kambarys, iš viso jie talpina 259 studentus. Kambariai suskirstyti blokais, juose gyvenantys jaunuoliai gali naudotis blokui skirtu prieškambariu, virtuvėle ir sanitariniu mazgu. Viename bloke įrengti trys vienviečiai arba vienas dvivietis kambarys.
KTU bendrabutis / KTU nuotr.
Kiekviename bendrabučio aukšte įrengtos bendrojo naudojimo virtuvės, valgomojo erdvė, minkštasuoliai, stalai su baro kėdėmis ar laiptuotas amfiteatras kino filmams žiūrėti.
Pasak M. Lapinsko, modernizuotame pastate įrengti kambariai labiau primena studentų butus, o ne bendrabutį. Modernizuotas bendrabutis taip pat pritaikytas ir studentams su negalia.
KTU bendrabutis / KTU nuotr.
KTU atstovo teigimu, šiuo metu modernizuojamas ir kitas bendrabutis, parengtas ir trečio bendrabučio modernizavimo projektas. Galutinis tikslas – visų universiteto bendrabučių modernizacija.
VU: kainos – bene žemiausios rinkoje
Vilniaus universitete (VU) bendrabučių kainos pernai siekė nuo 44 iki 174 eurų per mėnesį, priklausomai nuo kambario vietų ir gyventojų skaičiaus jame. Nuo šių metų rugpjūčio kainos jau svyruoja nuo 55 iki 240 eurų.
VU bendrabutis Saulėtekyje / VU nuotr.
„Šiemet apgyvendinimo VU bendrabučiuose kainos svyruoja nuo 55 iki 240 eurų per mėnesį, priklausomai nuo kambario vietų skaičiaus ir kambario gyventojų skaičiaus“, – teigia universiteto atstovė Grėtė Gerulaitytė.
Pavyzdžiui, dviviečiame kambaryje gyvendami dviese studentai moka po 65 eurus per mėnesį, dviviečiame kambaryje gyvendamas vienas asmuo moka 130 eurų, triviečiame kambaryje gyvendami trys asmenys moka po 55 eurus, triviečiame kambaryje gyvendamas vienas asmuo moka 165 eurus ir pan.
VU bendrabutis Didlaukio g. / VU nuotr.
„Bendrabučiai nuolat paklausūs, ypač dėl patrauklios ir prieinamos, bene žemiausios rinkoje kainos“, – tvirtina universiteto atstovė.
https://e.infogram.com/1fd6ceb9-b2d6-47d8-98bd-1ef36cef079e?parent_url=https%3A%2F%2Fwww.lrt.lt%2Fnaujienos%2Fverslas%2F4%2F2051604%2Fmokslo-metai-arteja-daugumos-bendrabuciu-kainos-dideja-kiek-teks-atseiketi-uz-kambari-ir-kokiu-salygu-tiketis&src=embed#async_embed
VDU: galima naudotis laisvalaikio erdvėmis
Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) savo studentams pigiausių bendrabučių kainas taip pat kilstelėjo. Universiteto bendrabučių kainos svyruoja nuo 75 iki maždaug 210 eurų už mėnesį.
VDU bendrabutis / VDU nuotr.
„Tiesa, svarbu paminėti ne tik apgyvendinimo kainų skalę, bet ir tai, kad daugiausia galime pasiūlyti pigiausių kambarių, o didesnis poreikis – brangesnių“, – LRT.lt sako universiteto atstovas Mantas Simanavičius.
VDU bendrabutis / VDU nuotr.
Viename kambaryje daugiausia gali apsigyventi du asmenys. Bendrabučiai, pasak universiteto atstovo, yra paklausūs. Tai, anot jo, lemia siūloma kaina, į kurią įskaičiuoti visi komunaliniai mokesčiai.
VDU bendrabutis / VDU nuotr.
„Bendrabučių paklausą lemia ir pakankamai geros apgyvendinimo sąlygos: gyvena po du asmenis, jie turi teisę remontuotis kambarį, kuris yra skiriamas visam studijų laikotarpiui (jei nevyksta remontas), gali naudotis laisvalaikio erdvėmis, periodiškai atnaujinamas inventorius ir pan.“, – pasakoja M. Simanavičius.
MRU: kainos svyruoja nuo 90 iki 250 eurų per mėnesį
Mykolo Romerio universiteto atstovė Lina Gorbačiovienė akcentuoja, kad universiteto bendrabučių įkainiai svyruoja nuo 90 iki 250 eurų per mėnesį. Kaina priklauso nuo kambario dydžio, tipo ir būklės, kambariuose galima gyventi po vieną, dviese arba trise. Universiteto atstovės teigimu, kainos šiemet nekito.
MRU bendrabutis / MRU nuotr.
„Paklausiausi yra vienviečiai kambariai, kurių kainos svyruoja nuo 210 iki 250 eurų per mėnesį“, – teigia ji.
MRU bendrabutis / MRU nuotr.
Anot jos, į kambarius bando pretenduoti ir kitų švietimo įstaigų studentai.
„Nuolat sulaukiame laiškų, skambučių <…> su prašymais apgyvendinti“, – tvirtina L. Gorbačiovienė.
MRU bendrabutis / MRU nuotr.
KK: mokslo metų pradžioje užimtumas siekia 100 proc.
Pernai už bendrabučius Kauno kolegijoje (KK) studentai mokėjo nuo 64 iki 110 eurų, šiemet kainos svyruoja nuo 68 iki 140 eurų.
Kauno kolegijos bendrabutis / Kauno kolegijos nuotr.
Kaina čia taip pat priklauso nuo to, ar bendrabutis renovuotas, ar gyvenama dviviečiame, ar triviečiame kambaryje, ar virtuvė, dušas ir tualetas yra bendrojo naudojimo patalpose, ar kambarys yra bloke ir pan.
Kauno kolegijos bendrabutis / Kauno kolegijos nuotr.
„Bendrabučiai tarp studentų paklausūs – mokslo metų pradžioje užimtumas siekia 100 proc.“, – sako Kauno kolegijos atstovė Monika Klišytė.
Kauno kolegijos bendrabutis / Kauno kolegijos nuotr.
VIKO: bendrabučių kainų nekeitėme
Vilniaus kolegijos (VIKO) bendrabučių valdytojo Virgilijaus Varatinsko teigimu, priklausomai nuo to, ar kambarys vienvietis, ar dvivietis, ar trivietis, kokia jo būklė, kaina svyruoja nuo 65 iki 260 eurų. Kambariuose galima gyventi po vieną, dviese ar trise.
„Bendrabučių kainos nesikeitė pastaruosius metus“, – sako bendrabučių valdytojas.
Vilniaus kolegijos bendrabutis / Vilniaus kolegijos nuotr.
Pasak jo, bendrabučiai yra paklausūs, bet yra galimybė patenkinti visų besikreipiančių studentų poreikius.
„Pernai į bendrabučius buvo priimti ne tik visi norintys kolegijos, bet <…> ir kitų aukštųjų mokyklų studentai. Šiemet irgi planuojame patenkinti visus kolegijos pirmakursių poreikius apsigyventi bendrabutyje“, – teigia V. Varatinskas.
LSU: galima turėti atskirą vonios kambarį
Lietuvos sporto universiteto (LSU) bendrabučio kainos taip pat liko tokios pačios kaip ir pernai, peržiūrėtos tik modernizuoto bendrabučio ir visiškai renovuotų kambarių kainos.
Kaina bendrabutyje svyruoja nuo 80 iki 180 eurų už vienvietį 2023 m. renovuotą kambarį, turintį atskirą vonios kambarį. Viename kambaryje gali gyventi nuo 1 iki 3 gyventojų.
LSU bendrabutis / LSU nuotr.
„Bendrabutis labai paklausus, privačiame sektoriuje butų nuomos kainos išaugusios, todėl studentai mieliau renkasi gyventi bendrabutyje, patogioje vietoje šalia universiteto“, – sako universiteto atstovas Mantas Valavičius.
LSMU: tikėtina, kad kainos kis
LSMU bendrabučių įkainiai galioja nuo 2019 metų gegužės mėnesio, tačiau rugsėjį planuojama juos peržiūrėti.
LSMU bendrabutis / LSMU nuotr.
LSMU bendrabučių vienos vietos kaina mėnesiui svyruoja nuo 49 iki 97 eurų.
LSMU bendrabutis / LSMU nuotr.
„Tikėtina, kad jos [kainos] kis“, – informavo universitetas.
Universiteto bendrabučiuose yra triviečių, dviviečių ir vienviečių kambarių.
LSMU bendrabutis / LSMU nuotr.
VILNIUS TECH: kainos nepakito
Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) bendrabučio kambario kaina mėnesiui svyruoja nuo 80 iki 240 eurų, kaina priklauso nuo kambario tipo ir gyventojų skaičiaus kambaryje, taip pat nuo kambaryje esančių patogumų, remonto ir apgyvendinimo trukmės. Universitetas kainas pakėlė dar pernai, todėl 2023 m. jos išliks tokios pačios.
„Lyginant su praeitais mokslo metais kainos šiemet išliko nepakitusios“, – teigia universiteto kancleris Vaidotas Trinkūnas.
Vilniaus Gedimino technikos universiteto studentų bendrabutis / BNS nuotr.
Didesnė dalis kambarių yra dviviečiai, kita dalis – trijų vietų. Anot V. Trinkūno, didesnė bendrabučių paklausa fiksuojama akademinių mokslo metų pradžioje, kai atvyksta pirmakursiai.
Siekiant padidinti galimybes studentams apsigyventi bendrabučiuose, didesni kambariai čia buvo transformuoti į triviečius.
Bendrabutis Saulėtekyje / VU nuotr.
„Įsibėgėjus mokslo metams pastebime tendenciją, jog atsiranda šiek tiek laisvų kambarių, kadangi tam tikras skaičius studentų išsikelia gyventi kitur. Taip pat studentams suteikiama galimybė pasikeisti savo gyvenamąją vietą ir persikelti į kitą, labiau patinkantį kambarį.
Šiuo metu esamas gyvenamųjų vietų skaičius yra visiškai išnaudotas ir universitetas planuoja galimybes kurti naujas gyvenamąsias vietas studentams“, – komentavo universiteto kancleris.
Lietuvos studentų sąjunga: kai kurių bendrabučių gyvenimo sąlygos vis dar yra prastos
Paklausta apie esminius skirtumus tarp studentų bendrabučių ir nuomojamų būstų, Lietuvos studentų sąjungos (LSS) atstovė Gabrielė Jarošiūnaitė pabrėžia kainą.
„Nors šiais metais nemažai aukštųjų mokyklų pakėlė bendrabučių kainas, jos išlieka labiau priimtinos studentui, negu nuomotis būstą. Studentų bendrabučiai suteikia galimybę pasirinkti, kiek žmonių gyvens kambaryje (žinoma, nuo to priklauso ir kaina), todėl bendrabučių gyventojai gali pasirinkti sau tinkamą variantą atsižvelgiant į kainą ir privatumo poreikį“, – komentuoja LSS atstovė.
Studentai / D. Umbraso/LRT nuotr.
Ji taip pat pastebi, kad bendrabučiuose gyvena panašaus amžiaus asmenys, turintys studento statusą, todėl gyventojai nuolat sukasi savo socialiniame burbule. Gyvendamas vienas bendrabučio kambaryje ir gyvendamas vienas nuomojamame būste, studentas, G. Jarošiūnaitės manymu, atsiriboja nuo socializacijos su bendraamžiais, vertindamas savo asmeninę erdvę ir privatumą.
„Kol kas ne visi bendrabučiai dar gali pasiūlyti vienviečių kambarių opciją, tačiau jie darosi vis populiaresni tarp studentų, nepaisant to, kad vienviečio kambario studentų bendrabutyje kaina yra didesnė nei kambarių, kuriuose gyvena du ar daugiau studentų“, – pažymi LSS atstovė.
Studentai / E. Blaževič/LRT nuotr.
G. Jarošiūnaite teigia, kad bendrabučiuose patogu gyventi dėl to, jog nereikia rūpintis mokesčiais už komunalines paslaugas. Visgi Lietuvos studentų sąjunga pastebi, kad vis dar yra bendrabučių, kurių gyvenimo sąlygos yra prastos, todėl tokiuose bendrabučiuose patogumų mažiau, negu naujai suremontuotose.
„Prastesnės kokybės bendrabučiai siūlo ženkliai mažesnę kainą, nei bendrabučiai, kurie yra naujai įrengti“, – teigia G. Jarošiūnaitė.
Studentai / J. Stacevičius/LRT
Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad bendrabučių vieta nėra visada itin patogi studentams. Yra atvejų, kai bendrabučiai stūkso toli nuo miesto centro ar aukštosios mokyklos.
„Visgi, renkantis nuomojamą būstą studentas susidurtų su panašia problema, kadangi būstų nuomos kaina arti centro yra ženkliai didesnė, lyginant su labiau nutolusiais rajonais.
Manau, kad studentams verta gyventi bendrabutyje, kadangi finansiškai tai yra mažesnis įsipareigojimas“, – teigia mananti LSS atstovė.