Jeigu Seimas pritartų naujai pasiūlytam nekilnojamojo turto (NT) mokesčiui, nuo kitų metų už trijų kambarių naujos statybos butą Vilniuje tektų susimokėti apie 500 eurų per metus. Vis dėlto politikai tikina, kad mokėti reikės mažiau ir žada didinti neapmokestinamąją ribą.
Mokesčių reformą bandantys įgyvendinti valdantieji siūlo naujus NT mokesčio tarifus.
TEKSTAS TRUMPAI
- Jeigu būtų pritarta dabartiniam NT mokesčio pakeitimui, nuo kitų metų už 200 tūkst. eurų vertės butą tektų mokėti apie 500 eurų metinį mokestį.
- Politikai teigia, kad dabartinė pasiūlyta 20 tūkst. eurų neapmokestinama riba galėtų būti didinama iki 60 ar 80 tūkst. eurų.
- Iš NT mokesčio į biudžetą tikimasi surinkti apie 54 mln. eurų.
- NT ekspertai įspėja, kad nesumažinus siūlomų didžiųjų NT tarifų, brangaus NT savininkai gali bandyti vengti mokėti NT mokestį.
Šiuo metu už savo turimą nekilnojamąjį turtą moka tie, kurių būsto vertė yra didesnė nei 150 tūkst. eurų. Vis dėlto siūloma šią kartelę sumažinti iki 20 tūkst. eurų.
Asmenys, kurių NT vertė siektų nuo 20 iki 150 tūkst. eurų, būtų apmokestinami 0,2 proc. siekiančiu mokesčiu. Nuo 150 iki 300 tūkst. eurų – 0,5 proc., nuo 300 iki 500 tūkst. eurų – 1 proc., o nuo 500 tūkst. eurų – 2 proc.
Įgyvendinus šiuos pokyčius, papildomais mokesčių mokėtojais taptų apie 760 tūkst. asmenų.
Skaičiuojama, kad šie pakeitimai į biudžetą galėtų įnešti apie 54 mln. eurų, kai iki šiol iš NT mokesčio būdavo surenkama apie 12 mln. eurų. Surinktos lėšos būtų skiriamos krašto gynybai.
Kiek tektų susimokėti?
NT mokestis būtų skaičiuojamas nuo Registrų centro nustatomos mokestinės vertės.
Ją galima pasitikrinti Registrų centro tinklalapyje pagal unikalų objekto numerį.
Paskutinį kartą NT mokestinės vertės buvo nustatytos 2021 m., o 2026 m. jos bus perskaičiuotos iš naujo. Kaip pažymi Registrų centras, tikėtina, kad 2026 m. nustatytos mokestinės vertės bus apie 70 proc. didesnės, nei yra dabar.
Pabandykime paskaičiuoti, kiek už būstą, remiantis dabartiniu projektu, tektų susimokėti vilniečiams bei kitų šalies miestų gyventojams.
Pavyzdžiui, Vilniuje, Vytenio gatvėje, esančio blokinio 1970 m. statybos 38 kv. m buto mokestinė vertė, nustatyta 2021 m., siekia 59,7 tūkst. eurų. Šiuo metu tokio būsto savininkas NT mokesčio nemoka. Jei būtų pritarta naujam NT siūlymui, jam per metus tektų susimokėti apie 80 eurų. Jei darysime prielaidą, kad perskaičiavus NT mokestines vertes 2026 m. jos bus apie 70 proc. didesnės, tikėtina, kad už minėtą būstą kasmet teks susimokėti apie 163 eurus.
Šnipiškėse esančio naujos statybos trijų kambarių ir 58 kv. m buto mokestinė vertė, nustatyta 2021 m., siekia 111 tūkst. eurų. Už tokį būstą šiandien taip pat mokėti nereikia, o pritarus pasiūlymui mokestinė metinė vertė sudarytų apie 182 eurus. Nuo kitų metų, perskaičiavus NT vertes, už tokį būstą kasmet tektų mokėti jau apie 453 eurus.

Nekilnojamasis turtas | J. Stacevičiaus / LRT nuotr.
Nukeliaukime į mažesnį miestą. Anykščiuose esančio trijų kambarių ir 63 kv. m būsto mokestinė vertė siekia 22 tūkst. eurų. Tokio būsto savininkui šiuo metu NT mokesčio mokėti nereikia, o pritaikius siūlomus tarifus mokestinė vertė išaugtų iki keturių eurų per metus. Perskaičiavus NT vertes, kitąmet už minėtą būstą tektų susimokėti apie 35 eurus.
Prabangaus būsto savininkui, kurio NT vertė apie 550 tūkst. eurų, šiuo metu NT mokestis kasmet siekia apie 3,8 tūkst. eurų. Jei būtų pritarta naujai tvarkai – mokestinė vertė išaugtų iki 4 tūkst. eurų.
Našta vidurinei klasei
NT mokestis yra mažiau žalingas ekonomikos augimui nei pajamų ar pelno mokesčiai. Jis nestabdo investicijų, nėra neigiamai vertinamas užsienio investuotojų bei yra stabilus biudžeto pajamų šaltinis, nepriklausomai nuo to, kaip sekasi ekonomikai, sako „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.
„Todėl daugelis institucijų rekomenduoja valstybėms turėti platesnės apimties NT mokesčius. Tokiu keliu bando eiti ir ši Vyriausybė“, – teigia ekonomistas.

Nerijus Mačiulis | „Swedbank“ nuotr.
Vis dėlto N. Mačiulis kritikuoja siūlymą ir teigia, kad jis, perskaičiavus NT vertes, lems, jog didelė dalis vilniečių turės mokėti didesnio tarifo mokesčius.
„Aukštesni tarifai yra neproporcingai dideli. Jeigu pažiūrėsime į kitas šalis, ten pradedama nuo labai žemos kartelės su mažu tarifu – 0,1–0,2 proc. punkto. Toliau tas tarifas proporcingai didėja, tačiau ne tokiais dideliais šuoliais kaip Lietuvoje.
„Aukštesni tarifai yra neproporcingai dideli. Jeigu pažiūrėsime į kitas šalis, ten pradedama nuo labai žemos kartelės su mažu tarifu – 0,1–0,2 proc. punkto.“
N. Mačiulis
Čia ir užfiksuota problema, kalbant apie būstą, kurio vertė didesnė nei 150 tūkst. Po NT verčių perskaičiavimo didelė dalis vidurinės klasės turės mokėti NT mokestį, galintį siekti 1 tūkst. eurų per metus. Tai tikrai būtų daug. Progresyvumą reikia išlaikyti, tačiau vertėtų galvoti apie mažesnius tarifų pokyčius, tarkime, iki 0,2 proc. punkto“, – sako N. Mačiulis.
„Po NT verčių perskaičiavimo didelė dalis vidurinės klasės turės mokėti NT mokestį, galintį siekti 1 tūkst. eurų per metus.“
N. Mačiulis
Kalbėdamas apie didžiausią 2 proc. tarifą, kuris galėtų būti taikomas NT vertei virš 500 tūkst. eurų, ekonomistas sako, kad tai tikrai labai daug.
„Palyginti su kitomis šalimis, tai tikrai yra daug. Tokį tarifą būtų galima apsvarstyti nebent kalbant ne apie pirmąjį būstą“, – siūlo N. Mačiulis.
Didmiesčių mokestis
NT paslaugų bendrovės „Ober-Haus“ rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims Raimondas Reginis pažymi, kad dabartinio siūlymo pliusas – aiškumas.

Raimondas Reginis | „Ober-Haus“ nuotr.
„Gerai tai, kad dabartinis modelis yra paprastesnis. Žmonėms jį bus lengviau suprasti nei ankstesnį siūlymą, kur buvo įtrauktos medianos“, – sako jis.
„Vis dėlto kartelė sumažinta drastiškai ir didžioji dalis žmonių turės mokėti. Nėra daug turto, kuris būtų įvertintas iki 20 tūkst. eurų, nebent mažesniuose miesteliuose“, – priduria R. Reginis.
NT paslaugų bendrovės „Inreal“ investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas daugiausia pastebėjimų turi dėl aukščiausių NT mokesčio laiptelių. Jis atkreipia dėmesį, kad savivaldybės komerciniam turtui įprastai taiko 0,7–1 proc. NT mokestį, kai dabartinis siūlymas – gyvenamajam NT nuo 300 tūkst. eurų taikyti 1 proc., o nuo 500 tūkst. eurų – 2 proc. mokesčio tarifą.

Tomas Sovijus Kvainickas | „Inreal“ nuotr.
„Gyventojams, turintiems nuosavas įmones, atsiranda paskata perleisti turtą įmonei, jį nuomotis iš įmonės ir taip mokėti mažesnį NT mokestį. Kuo daugiau turto žmogus turės, tuo labiau jis bus linkęs vengti NT mokesčio“, – vieną iš rizikų vardija analitikas.
T. S. Kvainickas taip pat svarsto, kad dabartiniai pasiūlyti mokesčio tarifai gali paskatinti, pavyzdžiui, Vilniaus gyventus, rinktis ne gyvenamosios, o kitos paskirties būstą, tokiu būdu sumokant mažesnį NT mokestį.
„Gyventojams, turintiems nuosavas įmones, atsiranda paskata perleisti turtą įmonei, jį nuomotis iš įmonės ir taip mokėti mažesnį NT mokestį.“
T. S. Kvainickas
„Tokiam būstui bus taikomas arba mažesnis mokesčio tarifas, arba apskaičiuojama NT vertė galės būti šiek tiek mažesnė. Atsiranda paskatų vengti mokesčio įvairiais būdais“, – aiškina analitikas.
Jis pažymi, kad pasiūlytą NT mokestį būtų galima tobulinti įvedant apmokestinimo lengvatas tam tikroms žmonių grupėms: „Be to, viršutinis laiptas neturėtų būti didesnis nei 1 proc., kad nebūtų skirtumo, ar objektą turi fizinis, ar juridinis asmuo.“
Kalbama apie aukštesnę kartelę
Vis dėlto nėra aišku, ar dabartiniai pasiūlyti mokesčio tarifai atguls ir ant Seimo stalo. Viešojoje erdvėje politikai jau diskutuoja, kad minėtą minimalią neapmokestinamą ribą būtų galima kilstelėti.
Ministras pirmininkas Gintautas Paluckas teigė, kad minėta minimali kartelė tikrai bus aukštesnė nei 20 tūkst. eurų.
„Pirminė informacija, kuri buvo pateikta dėl NT verčių, tikrai yra netiksli. Atnaujinus Registrų centro pateiktą informaciją apie 2025 m. vertes, tos apatinės ribos bus keičiamos“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė G. Paluckas.

Gintautas Paluckas | E. Blažio / LRT nuotr.
Tuo tarpu „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis teigė, kad partija teiks siūlymą neapmokestinamąją kartelę padidinti iki 60 tūkst. eurų vietoje 20 tūkst. eurų.
„Dėl NT mokesčio, siūlau neskubėti jo įvedinėti, koks jis dabar pasiūlytas – reikia Registrų centro, kokia bus skaičiuojamoji vertė nuo kitų metų sausio 1 d. Galime šnekėti apie 60 tūkst. eurų ribą, taikant išimtis senjorams, neįgaliesiems ir sunkiai besiverčiantiems asmenims“, – tikino politikas.
Tai stai kodel padidejo draudimo imokos, stai kodel registru centre staiga zymiai pakilo nekilnojamojo turto verte. Busta musu provincijoje ikainavo, kaip didmiesti…