• Kontaktai
  • Prenumerata
  • Reklama
  • Skelbimai
  • Renginiai
  • Facebook
Jurbarko „Šviesa”
  • Archyvas
  • Pranešk naujieną
  • Dienos pietūs
  • Namai
  • Kategorijos
  • Dienos pietūs
  • Kontaktai
  • Pranešk naujieną
  • Prenumerata
  • Reklama
  • Skelbimai
  • Paieška

Nikotino mitai ir paradoksai: ko nežinojote apie šią medžiagą?

Aktualijos
Šviesa
2023.04.18 07:17

Dalintis:

Kopijuoti nuorodą
Aktualijos
Šviesa
2023.04.18 07:17

Nikotinas dažnam yra pirmas žodis, kuris ateina į galvą pagalvojus apie rūkymą. Nikotinas yra natūrali tabako medžiaga. Ir nors jau daugelis žino, kad nikotinas sukelia priklausomybę, tačiau retas atkreipia dėmesį į tai, kad jis ir padeda įveikti rūkymo priklausomybę. Taip pat nikotinas dažnai klaidingai yra kaltinamas dėl visų su rūkymu susijusiu ligų. Tad kokie yra populiariausi su rūkymu susiję mitai ir kiek juose yra tiesos?

Nikotinas – natūrali tabako medžiaga

Priešingai kai kurių įsitikinimui, nikotinas nėra sintetinis tabako priedas. Tai tabako augalo lapuose natūraliai susidaranti medžiaga. Patekęs į žmogaus organizmą, nikotinas stimuliuoja už malonumo jausmą ir atpildo mechanizmus atsakingus smegenų centrus. Taip sukeliamas noras rūkyti, o ilgainiui ir priklausomybė, kurią įveikti gali būti išties sudėtinga.

Nenumalšinus noro rūkyti gali kankinti irzlumas, dirglumas, prasta nuotaika, negalėjimas susikaupti, nemiga ir kiti nikotino abstinencijos sindromui būdingi simptomai. Dėl to cigaretės dažnu atveju griebiamasi nevalingai. Be to, ilgainiui organizmas pradeda geriau toleruoti nikotiną, todėl tam pačiam poveikiui pasiekti reikia surūkyti vis daugiau cigarečių. Taigi neturėtų stebinti statistika, kuri rodo, kad 70 proc. rūkančiųjų norėtų mesti, tačiau negali to padaryti, iki kol nesusiduria su rimtomis sveikatos problemomis.

Nikotinas nėra vėžio priežastis

Visgi, priešingai populiariam įsitikinimui, pagrindines su rūkymu susijusias ligas sukelia ne nikotinas, o kitos pavojingos medžiagos, kurios išsiskiria tabakui degant. Pridegus cigaretę, tabakas pasiekia degimo temperatūrą ir pradeda smilkti. Tabako degimo metu susiformuoja tūkstančiai cheminių medžiagų, dalis jų daro didžiulę žalą organizmui. Pavyzdžiui, dervos nusėda ant gerklės ir kvėpavimo takų paviršiaus ir žudo šių audinių ląsteles, lemia lėtinius uždegimus ir priveda prie rimtų ligų, kvėpavimo funkcijos suprastėjimo, gali pažeisti balso stygas, pakenkti dantims ir dantenoms.

Lyg to būtų maža, didžiulė grėsmė rūkant kyla ir dėl kancerogenų poveikio. Tai organizmo ląstelių DNR pakeičiančios ir įvairių organų vėžį sukeliančios medžiagos. Rūkant ypač išauga plaučių vėžio rizika, kuri rūkoriams yra iki 30 kartų didesnė nei šio žalingo įpročio neturintiems. Tabakui degant išsiskiriantys kancerogenai taip pat sukelia nosies ir sinusų, gerklės, kepenų, inkstų, kasos, skrandžio, žarnyno ir daugelio kitų rūšių vėžį.

Pavojingas ir cigarečių dūmuose aptinkamas anglies monoksidas. Smalkėmis dar vadinamos bekvapės ir beskonės dujos, patekusios į organizmą, išstumia iš kraujo hemoglobino deguonies molekules. Dėl to apsunkinamas organizmo aprūpinimas deguonimi. Tai gali sukelti fizinį nuovargį, galvos skausmus, prastą savijautą, apsunkinti širdies darbą. Pilnai pasišalinti iš organizmo anglies monoksidui reikia bent 12 valandų, tačiau daugelis rūkorių per tą laiką cigaretę prisidega vėl ir vėl, todėl kraujotakos sistemai nesuteikiama galimybė išsivalyti.

Nikotino paradoksas: padeda įveikti priklausomybę

Taigi nikotinas, nors pats savaime nėra toks žalingai sveikatai kaip kitos tabako degimo metu išsiskiriančios medžiagos, jis pripratina prie rūkalų ir paskatina vis iš naujo prisidegti cigaretę.

Tiesa, nikotinas priklausomybę ne tik sukelia. Jis taip pat gali padėti ją įveikti. Norintiems mesti rūkyti gali būti taikoma pakaitinė nikotino terapija, kuriai naudojami nikotino turintys gaminiai, tokie kaip nikotino pleistrai, gumos, purškalai. Jos esmė – patenkinti priklausomybę turinčio asmens nikotino poreikį ir palaipsniui mažinti gaunamo nikotino dozes.

Gerai parinktas gaminys padeda sumažinti ar net išvengti nikotino abstinencijos simptomų. Lyginant su įprastinėmis cigaretėmis, taikant pakaitinę nikotino terapiją, žmogus gauna nikotino išvengdamas cigaretėse randamų kenksmingų medžiagų – dervų, anglies monoksido ir kt.

Tačiau tiems, kurie nenori mesti rūkyti, yra būdų išvengti nuodingų cigarečių dūmų ir taip sumažinti organizmui daromą žalą, iškeičiant cigaretes į nikotino gaminius, kurie išskiria nikotiną be ugnies, nes tam degimo temperatūra nėra reikalinga. Tad šie gaminiai leidžia rūkančiajam gauti įprastą nikotino kiekį, tačiau nepaskleidžia tabakui degant išsiskiriančių pavojingų medžiagų arba jų išskiria ženkliai mažiau.

Nikotinas streso įveikti nepadeda

Dar vienas populiarus mitas apie nikotiną: kad rūkymas padeda atsipalaiduoti ir numalšinti stresą. Be abejo, prie nikotino įpratęs žmogus jaučia stresą, jei kurį laiką neparūko, tad surūkius cigaretę tarsi pajaučiamas palengvėjimas. Taip yra dėl to, jog nikotinas numalšina abstinencijos simptomus. Kitaip tariant, gavęs nikotino dozę rūkantysis tarsi trumpam sugrįžta į normalią būklę.

Tačiau šiai būsenai palaikyti rūkalų reikia vis daugiau ir dažniau. Rūkymas tampa savotišku bėgimu nuo jo paties sukelto streso. O tokiu būdu rūkantysis klimpsta į vis gilesnę priklausomybę.

Tad gerokai efektyvesnis būdas sumažinti patiriamą įtampą ir pagerinti bendrą savijautą yra mesti rūkyti. Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį į kitus streso valdymo būdus: meditaciją, fizinį aktyvumą ir panašias veiklas. 

Rašyti komentarą
Atšaukti atsakymą

Komentuodami esate atsakingi už išsakytas mintis. Kviečiame gerbti kitus asmenis, vengti patyčių, niekinimo, nekurstyti neapykantos ir susipriešinimo.

Dalintis:

Kopijuoti nuorodą

Panašūs straipsniai

  • Pro Jurbarką plaukusi ekspedicija rusus apdovanojo ukrainietiška muzika ir vėliavomis
    Aktualijos
    29 gegužės, 2023

    Pro Jurbarką plaukusi ekspedicija rusus apdovanojo ukrainietiška muzika ir vėliavomis

    Pagarsinta ukrainietiška muzika ir dar išdidžiau plevėsuojančios Ukrainos vėliavos. Taip Nacionalinės ekspedicijos padėkos plaukimo dalyviai sveikinosi su kitoje Nemuno pusėje esančiais rusais ir išpaišyta Z…

  • Lietuvos kultūros sostinė 2023 kviečia į didžiausią Tauragės miesto šventę istorijoje
    Aktualijos
    25 gegužės, 2023

    Lietuvos kultūros sostinė 2023 kviečia į didžiausią Tauragės miesto šventę istorijoje

    Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023 nuo birželio 1-os kviečia į didžiausią šių metų nuotykį. Ryškiausi Tauragės dienų akcentai, tai kultinės Latvijos grupės „BrainStorm“ koncertas…

  • Žinomą trenerį užgriuvo nusivylusių tėvų priekaištai (20)
    Aktualijos
    23 gegužės, 2023

    Žinomą trenerį užgriuvo nusivylusių tėvų priekaištai (20)

    Vienas žinomiausių Jurbarko sporto centro trenerių Artūras Enčeris, „Kumite“ klube išugdęs ne vieną karatistų kartą, sulaukė treniruotes lankančių vaikų tėvų priekaištų. Ant tatamio pasiektų pergalių…

  • Blogos žinios mėgstantiems gamtą – Tauragės apskrityje – bjaurios ligos epicentras
    Aktualijos
    22 gegužės, 2023

    Blogos žinios mėgstantiems gamtą – Tauragės apskrityje – bjaurios ligos epicentras

    Pasitikome pavasarį ir pagaliau atsisveikinome su ryškiais temperatūrų pokyčiais lauke. Visgi šį džiaugsmą lydi ir kitos naujienos – gerėjant orams erkės tampa vis aktyvesnės.

  • Greičiuose bruzda „bagažiukai“ (nuotraukos) (4)
    Aktualijos
    17 gegužės, 2023

    Greičiuose bruzda „bagažiukai“ (nuotraukos) (4)

    Gegužės 14-ąją į Greičius judėjo neįprastas automobilių srautas. Čia jau trečią kartą organizuotas bagažinių turgelis. Parduoti, mainyti ar dovanoti sau nebereikalingus daiktus į sodų bendriją…

Naujausias numeris

Skaitomiausi

  • Perspėja vairuotojus – įgriuvo tiltas (papildyta LAKD komentaru) (22)

  • Nukrito lėktuvas, žuvo pilotas (nuotraukos, video, papildyta) (4)

  • Į avariją pateko policijos automobilis (nuotraukos) (27)

  • Nemune prie Panemunės pilies rasta nuskendusi moteris, ant kūno – raudonos dėmės

  • Lietuvos bažnyčios elite – nutylėtas sekso skandalas: po santykių su kunigu – skaudi jurbarkiečio išpažintis. Liudijo ir apie Skalvijos namus (7)

Budintis korespondentas

+37065541017

Dienos pietus

Dienos pietūs

Budintis korespondentas

+37065541017

Facebook | Youtube

Skaitomiausias Jurbarko krašto laikraštis „Šviesa“

Redakcijos adresas

Kauno g. 36, LT-74125, Jurbarkas
Tel.: 8 447 51 130, +370 656 95 335
El. paštas redakcija@jurbarkosviesa.lt
Įmonės kodas 158273111,
AB Luminor bankas, b. k. 40100,
a/s LT 104010044300070342
Jurbarko šviesa, UAB

Privatumo politika

Paieška

Web sprendimas