Penktadienį prasideda šiemetinė valstybinių brandos egzaminų sesija. Vis pasirodant žiežirbų dėl laukiančių egzaminų, Nacionalinės švietimo agentūros direktorius Simonas Šabanovas sako su kolegomis dirbantis, kad pasiektų geriausių rezultatų. O abiturientams pataria išlikti ramiems.
Šiemet laukia itin intensyvi valstybinių brandos egzaminų sesija – egzaminus laikys per 27 tūkst. abiturientų, prie jų prisijungs ir ankstesniais metais baigusieji mokyklą, ir vienuoliktokai.
S. Šabanovui dėl šios sesijos lietuvių kalbos egzamino užduoties teko tarti ir atsiprašymo žodį. Tačiau jis sako, kad įprasta, jog per egzaminus daug kas išsako savo nuomonę, o jis pasirengęs diskutuoti.
– Penktadienį vienuoliktokų matematikos egzaminu prasidės brandos egzaminų sesija. Kaip jūs matote šį intensyvų iki liepos pradžios metą? – LRT.lt paklausė S. Šabanovo.
– Manau, kad visi ruošėmės tam laikui, ruošėmės pagrindinei egzaminų sesijai. Ruošėsi ir savivaldybės, ruošėsi ir mokyklos, ruošėsi, žinoma, ir mokiniai, ir drauge mes, Nacionalinė švietimo agentūra.

Istorijos egzaminas | V. Raupelio / LRT nuotr.
– Mokyklos jau išsakė nerimą, kad kai kuriose didesnėse, kurios virs didesniais egzaminų centrais, gali kilti iššūkių, tarkime, kad bus sunku spėti sujungti kompiuterius, reikės daug patalpų egzaminams, gal net teks pamokas egzamino išvakarėse trumpinti, o ir pamokas kitoms klasėms užtikrink.
Ar išties bus tokių iššūkių ir ar padėsite juos spręsti?
– Mes nuolatos konsultuojamės su savivaldybėmis ir mokyklomis. Kas savaitę turėjome susitikimą, per kurį konsultuojame ir padedame. Atkreipiame dėmesį, kad būtent dėl kompiuterių išdėliojimo dažniausiai mokyklos ir savivaldybės dalinasi savo patirtimi. Ir tuos kompiuterius, kaip išdėlioja, naudoja ir kitą dieną, ir taip toliau. Jų padėtis nekinta.
Sakau taip: tai, ką mokaisi ir ką mokeisi per ilgą laiką, jau įsiminei. O paskutinę naktį siūlyčiau išsimiegoti.
S. Šabanovas
Taip pat mokyklos turi patirties iš pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimų, kur turėjome beveik 28 tūkst. mokinių, kurie juos laikė. Mokyklos naudos tuos pačius kompiuterius su ta pačia sistema, aprašu.
– Mokytojai, mokyklų atstovai pripažįsta, kad PUPP buvo treniruotė, bet vis dėlto brandos egzaminų – nepalyginamai daugiau.
– Atkreipiu dėmesį, pagrindinėje sesijoje yra septyniolika egzaminų, o kalbant apie abi dalis, yra 34 egzaminai. Norėčiau labai atkreipti dėmesį ir į tai, kad kai kurių egzaminų pasirinkimas yra didesnis, kai kurių – mažesnis, nuo to ir priklauso, ar tą dieną bus intensyvesnis grafikas, ar mažiau intensyvus.
– Kurie egzaminai yra didžiausi, o kurie mažiausi?
– Kaip ir įprastai, didžiausias egzaminas yra lietuvių kalba ir literatūra. Kaip žinote, nuo šių metų turime išplėstinį ir bendrąjį kursą. Taip pat labai populiarus matematikos egzaminas.
O mažiausiai renkasi inžinerinių technologijų, filosofijos egzaminus. Filosofijos egzaminą laikys apie šimtą mokinių, inžinerijos – truputėlį per šimtą. Tai nėra dideli egzaminai.

Istorijos egzaminas | J. Stacevičiaus / LRT nuotr.
– Šiemet dalis egzaminų bus kitokie, kad ir lietuvių kalbos. Ar tie visi naujoviškumai iki galo aiškūs mokiniams, mokytojams?
– Negalima sakyti, kad egzaminai visai kitokie. Tikrai yra pavyzdinių užduočių, į tai irgi atsižvelgta. Taip pat vyko ir mokymai, vyko ir aptarimas, kaip tos užduotys atrodys, ko jose galima tikėtis.
Taip pat rengėme ir konsultacijas, kurios yra tiksliai, tiesiai į mokinius nukreiptos. Pavyzdžiui, ruošiantis valstybinio matematikos brandos egzamino pirmajai ir antrajai daliai.
– Mokytojai yra sakę sulaukiantys spaudimo vertinti laikančiųjų pagrindinio ugdymo pasiekimų (PUPP) arba brandos egzaminus darbus. Profesinė sąjunga patvirtino, kad tokie atvejai ne vienetiniai, o ir socialiniuose tinkluose ne kartą dalytasi tokia patirtimi. Ar pavyko užtikrinti tai, kad vertintojų skaičius būtų pakankamas?
– Atkreipiu dėmesį, kad turime visus vertintojus valstybiniams brandos egzaminams. Vertintojų skaičius varijuoja, priklausomai nuo egzaminą pasirinkusiųjų laikyti skaičiaus.
O kalbant apie PUPP vertintojus, jų skaičių ir visa kita nustato mokykla ir savivaldybė. Jos suformuoja, numato vertintojus, kada ir kaip ją vertins, o ne Nacionalinė švietimo agentūra.
Taip pat skaitykite
Švietimas
2025.05.23 19:05
Ministrė apie lituanistų pyktį dėl egzamino: su NŠA direktoriumi labai rimtai kalbėsimės
26
Švietimas
2025.05.23 21:00
„Skriaudžiam tautinių mažumų vaikus“: ragina spręsti dėl lietuvių kalbos ir siūlo planą
82
Švietimas
2025.05.24 07:00
Tėvai pasidalijo receptais, kaip užauginti mokytis norintį vaiką: pradėjome nuo mažų dienų
166
Mes džiaugiamės vertintojais, kurie pasirinko ir ateina pas mus vertinti.
– Jau daug metų kalbama apie tai, kad vis dėlto užmokestis už darbų vertinimą neatitinka realaus darbo, kad mokytojai per mažai uždirba. Kaip jūs į tai žiūrite?
– Labai vertiname mokytojų darbą, tai yra labai svarbus darbas. Ir šiais metais, atsižvelgiant į tai, vertinimo darbų įkainiai buvo pakelti 15 procentų.
– Per egzaminų sesiją ankstesniais metais užduotims vis būdavo išsakoma priekaištų. Esate tikras, kad tokių dalykų šiemet nebus?
– Esame įsidiegę procesų valdymą, turime įsidiegę ir papildomą tvarką, kaip recenzuojami darbai, peržiūrimi darbai.
Taigi dirbame, kad pasiektume geriausių rezultatų.
– Esate sakęs, kad užduotys bus peržiūrimos daugiau porų akių, kad nekiltų tokių situacijų.
– Mes įsidiegėme sistemą, kurioje yra ir vidiniai, ir išoriniai recenzoriai, tai bandome užtikrinti, kad užduočių kokybė atitiktų lūkestį.

Istorijos egzaminas | V. Raupelio / LRT nuotr.
– Vadinasi, tos papildomos poros akių užduotis peržiūrėjo?
– Galiu pasakyti, kad peržiūrėjo ir daugiau akių.
Mes pasitelkiame ne tik kriminalinės policijos pareigūnus, bet ir kitas institucijas, kad užtikrintume sklandžią sesijos kelionę, sesijos darbą.
S. Šabanovas
– Kaip manote, kokie bus sesijos rezultatai?
– Šiuo metu tikrai negaliu atsakyti ir prognozuoti.
Mes dėliojamės ir stengiamės, kaip ir mokytojai, kaip ir mokyklos, padėti, kad abiturientai ir vienuoliktokai ramūs ateitų į šiuos patikrinimus ir parodytų geriausius rezultatus, kokius jie gali pasiekti.
– Vis pasigirsta tokių pasvarstymų dėl egzaminų sesijos – ar reikalingi šie egzaminai, ar tikrai jie turėtų būti valstybiniai, o ne laikomi mokyklos lygiu? Ką jūs manote, ar tokia tvarka, kokia yra dabar, yra tinkama?
– Priminsiu, kad mes esame švietimo politikos įgyvendinančioji institucija. Manau, kad visą laiką esame atviri įvairioms diskusijoms. Jei po diskusijų bus kokie nors sprendimai, tikrai stengsimės juos įgyvendinti.
– Kada abiturientai galės sužinoti savo egzaminų rezultatus?
– Pagrindinės sesijos rezultatai bus paskelbti apie liepos 16 dieną. O jei mokinys dalyvaus pakartotinėje sesijoje ir teiks apeliaciją, tai rugpjūčio 4 diena yra ta diena, kai sužinos rezultatus.

Doc. dr. Simonas Šabanovas | V. Raupelio / LRT nuotr.
– Anksčiau rezultatų nebus?
– Jeigu turėsime ir galėsime, aišku, kad stengsimės paskelbti dalį rezultatų anksčiau.
– Tie, kurie laikys pakartotinės sesijos egzaminus ar teiks apeliaciją, dar spės įstoti į Lietuvos aukštąsias mokyklas šiemet?
– Taip, spės. Tai deriname ir su suinteresuotomis grupėmis.
– O į užsienio aukštąsias mokyklas?
– Negaliu komentuoti stojimo užsienyje datų. Kaip ir minėjau, pagrindinės sesijos egzaminų rezultatai, jeigu mokinys nedalyvauja pakartotinėje sesijoje, bus liepos 16-ąją, o jeigu dalyvauja pakartotinės sesijoje, teikia apeliacijas, – rugpjūčio 4 d.
– Paprastai Nacionalinė švietimo agentūra valstybinių brandos egzaminų sesijos metu bendradarbiauja su Kriminalinės policijos biuru dėl galimo užduočių nutekinimo, prekybos užduotimis. Ar šiemet irgi pasitelksite policijos pareigūnus?
– Mes pasitelkiame ne tik kriminalinės policijos pareigūnus, bet ir kitas institucijas, kad užtikrintume sklandžią sesijos kelionę, sesijos darbą.
– Jeigu šiandien būtumėte geografijos mokytojas ir mokytumėte dvyliktokus ar vienuoliktokus, į ką sutelktumėte savo pagrindinį dėmesį.
– Visąlaik savo mokiniams sakydavau: ramiai, koncentruotai įsiskaitot į užduotį ir tikrai išlaikysite, nes jūs mokėtės. Ir jų rezultatais visąlaik džiaugdavausi ir didžiuodavausi.
– Duokite patarimą abiturientams.
– Ramiai, susikaupiam, išsimiegam ir jums tikrai pavyks.
– O pasikartoti?
– Sakau taip: tai, ką mokaisi ir ką mokeisi per ilgą laiką, jau įsiminei. O paskutinę naktį siūlyčiau išsimiegoti.
– Jums tai bus pirmoji sesija kaip NŠA vadovui. Ko tikitės po jos?
– Išsigryninti tai, kas pavyko, kaip kokie procesai veikia, susidėlioti, kurios sritys yra tobulintinos, ir pagal tai dėliotis kitus procesinius sprendimus, kuriuos mes turėsime priimti tam, kad pagerintume situaciją.
– Kritikos nesibaiminate?
– Kaip visada, egzaminų sesija yra toks dalykas, kur visi turi savo nuomonę ir diskutuoja. Taigi diskutuosime, girdėsime tą diskusiją ir dirbsime.