Ketvirtadienio vakarą Vilniuje vyko jau 12-oji Globalios Lietuvos apdovanojimų ceremonija. Jos metu pagerbti pasaulio lietuviai, prisidėję prieš šalies garsinimo ir gerovės tarptautiniu mastu ekonomikos, mokslo bei kultūros srityse.
Globalios Lietuvos apdovanojimais siekiama pagerbti nusipelniusius Lietuvai globalius profesionalus, kurie palaikydami ryšį su tėvyne kuria įkvepiančias sėkmės istorijas. O šių metų tikslas, kaip teigė renginio vedėjai, buvo atkreipti dėmesį bei pasididžiuoti Lietuvos tarptautiniais laimėjimais ir lyderyste inovacijų bei technologijų srityse.
Apdovanojimų laureatus ir susirinkusius svečius sveikino Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.
„Jaučiu turįs didelę garbę dalyvauti šiame renginyje, kuriame bus pagerbti tikrai labai iškilūs įvairių sričių profesionalai – tiek dirbantys verslo, tiek kultūros ar sporto srityse.
Kuo ypatingi šie žmonės? Jie (…) padarė daug, kad atkreiptų pasaulio dėmesį į save. Ir, galbūt, kiti žmonės šiame taške būtų sustoję, pagalvoję, kad jau daro pakankamai daug. Bet Jūs padarėte dar vieną žingsnį pirmyn ir tas žingsnis yra padaryti daugiau tėvynei Lietuvai“, – sakė šalies vadovas.
2023 m. Globalios Lietuvos apdovanojimai / E. Blaževič / LRT nuotr.
Jo teigimu, nepaprastai svarbu, kai mes kalbame apie verslą, kultūrą, sportą ir kitas gyvenimo sritis, kad Lietuva būtų tarptautiška, kad Lietuva būtų globali. Todėl G. Nausėda ragino nulenkti galvą ne tik prieš šio vakaro laureatus, tačiau prieš visus nominantus bei didžiulę Globalios Lietuvos bendruomenę, darančią prasmingus ir gražius darbus.
Tiek prezidentas, tiek vėliau sveikinimo kalbą sakiusi organizacijos „Global Lithuanian Leaders“ vadovė Marija Šaraitė savo kalbose minėjo kitais metais vyksiantį referendumą dėl pilietybės išsaugojimo. Renginio svečiai ir transliaciją namuose stebintys lietuviai buvo raginami pavasarį išreikšti savo valią.
Iškilminga apdovanojimų ceremonija pradėta nuo solidžiausios vakaro nominacijos „Už viso gyvenimo nuopelnus“. Šios nominacijos laureatu tapo Pasaulio lietuvių centras, apdovanojimą atsiėmė atstovai buvęs ilgametis Pasaulio lietuvių centro vykdomasis direktorius Artūras Žilys, vienas iš centro steigėjų Rimas Domanskis bei centro Valdybos pirmininkas Dainius Petronis.
2023 m. Globalios Lietuvos apdovanojimai / E. Blaževič / LRT nuotr.
Pasaulio lietuvių centras (PLC) 1987 m. JAV įkurtas kaip ne pelno siekianti organizacija, siekianti tenkinti lietuvių kilmės žmonių socialinius, kultūrinius, dvasinius ir švietimo poreikius Čikagos metropolyje ir visame pasaulyje. PLC misija – puoselėti ir saugoti lietuvių kultūrą ir paveldą. Centras taip pat suteikia lietuviams galimybę dalyvauti mišiose gimtąja kalba, džiaugtis draugų ir giminaičių draugija, dalyvauti spektakliuose, seminaruose, paskaitose, meno parodose, diskusijose ir tradicinėse šventėse lietuvių kalba.
Daugeliui JAV lietuvių tai yra antri namai, todėl vietiniai centrą yra praminę „mažąja Lietuva“.
„Ačiū mūsų bendruomenei ir per 50 lietuvių organizacijų, kurios PLC laiko savo namais. (…) Tegyvuoja Lietuva!“ – atsiimdamas apdovanojimą dėkojo vienas iš centro steigėjų R. Domanskis.
Jam antrino ir centro valdybos pirmininkas D. Petronis, dėkodamas ne tik centro bendruomenei, bet ir šių apdovanojimų organizatoriams už suteiktą įvertinimą. Naudodamasis proga valdybos pirmininkas taip pat pakvietė ne tik JAV, bet ir visus pasaulio lietuvius apsilankyti PLC.
2023 m. Globalios Lietuvos apdovanojimai / E. Blaževič / LRT nuotr.
Antroji statulėlė įteikta „Nord Security“ ir „Tesonet“ bendraįkūrėjams Tomui Okmanui ir Eimantui Sabaliauskui už lietuviško technologijų verslo pripažinimą visame pasaulyje.
Jie – technologijų verslų ir vizijų kūrėjai, iškėlę Lietuvą į inovacijų ir kibernetinio saugumo lyderius pasaulyje. Vienaragio „Nord Security“ produktais naudojasi vartotojai visame pasaulyje, o šiais metais taip pat pritraukė 100 mln. JAV dolerių investiciją iš JAV privataus kapitalo įmonės „Warburg Pincus“ ir padidino įmonės vertę iki 3 mlrd. JAV dolerių. Be pasaulinio žinomumo ir investicijų pritraukimo, „Tesonet“ grupės įmonės vykdo kitą svarbią misiją – pritraukia ir įdarbina Lietuvos diasporos talentus, gyvenančius užsienyje, bei skatina juos grįžti į Lietuvą.
„Nors mūsų organizacija yra išsiplėtusi per visą pasaulį, bet visas branduolys, visas talentas yra čia – arba Lietuvoje, arba lietuviai pasaulyje. Nes visi mes turim tą patį savybių rinkinį, kuris yra neįkainojamas, – mes drąsūs, nebijom autoritetų, visi esam darbštūs ir dauguma – kūrybingi. Su tokiu miksu neužkariaut pasaulio yra neįmanoma“, – atsiimdamas apdovanojimą tikino E. Sabaliauskas.
2023 m. Globalios Lietuvos apdovanojimai / E. Blaževič / LRT nuotr.
Trečioji vakaro nominacija buvo skirta Lietuvos jaunųjų mokslo talentų tarptautiniams pasiekimams paminėti.
Šioje kategorijoje už mokslo išradimą, padėsiantį moterims visame pasaulyje, apdovanojimas įteiktas neuromokslininkei, Harvardo ir Oksfordo universitetų absolventei Emilei Radytei.
Šiuo metu Emilė su komanda vysto naują produktą – smegenis stimuliuojantį lankelį, kuris pažaboja menstruacijų skausmą ir priešmenstruacinius simptomus. Toks medicininis prietaisas yra pirmasis pasaulyje – inovatyvi, saugi, paremta klinikiniais tyrimais alternatyva vaistams nuo skausmo.
2023 m. Globalios Lietuvos apdovanojimai / E. Blaževič / LRT nuotr.
„Man šis apdovanojimas iš tikrųjų yra labai reikšmingas todėl, kad jis – moterų sveikatos srityje, kuri istoriškai buvo labai stigmatizuojama, ne tik visuomenėje, tačiau ir mokslų srityje. (…) Turėti dabar apdovanojimą ir, tikiuosi, įkvėpti daugiau žmonių eiti į šią sritį (…), man yra labai reikšminga. Ačiū“, – teigė Emilė ir dėkojo savo komandai.
Ketvirtojoje kategorijoje už rekordines investicijas Lietuvai medicinos produktų gamybos srityje apdovanotas „Hollister Lietuva“ generalinis direktorius Saulius Bitinas.
S. Bitinas savo išskirtine patirtimi ir žiniomis aktyviai prisideda prie tarptautinių gamybinių įmonių klestėjimo Lietuvoje. Jo nuo šių metų vidurio vadovaujama amerikiečių kapitalo sveikatos priežiūros produktus gaminanti įmonė „Hollister Lietuva“, kurioje dirba daugiau nei 600 kvalifikuotų specialistų, į plėtrą per ketverius metus ketina investuoti dar 25 mln. JAV dolerių. Atsakingas Sauliaus požiūris į įmonės veiklą ir nuolatinis skatinimas didinti „Hollister“ investicijas bei darbuotojų kompetencijas Lietuvoje turi didelės reikšmės šalies ekonomikos augimui.
2023 m. Globalios Lietuvos apdovanojimai / E. Blaževič / LRT nuotr.
„Norėčiau palinkėti ateinančiais metais daugiau optimizmo ir tikėjimo, nes tikėjimas daro stebuklus“, – padėkojęs savo įmonės darbuotojams ir ceremonijos svečiams linkėjo S. Bitinas.
„Global Lithuanian Leaders“ valdybos narė ir apdovanojimų vertinimo komisijos pirmininkė Viktorija Trimbel įteikė penktąją vakaro statulėlę „Už globalių Lietuvos profesionalų pripažinimą pasaulyje“.
Šiais metais ji įteikta vienai žymiausių šiuolaikinių lietuvių rašytojų, menotyros mokslų daktarei Kristinai Sabaliauskaitei už globalų pripažinimą literatūros pasaulyje ir reikšmingą visuomeninę veiklą.
Nuo 2002 m. autorė gyvena Londone. Jos literatūrinis debiutas, keturių dalių istorinis romanas „Silva Rerum“ (2008–2016), tapo literatūriniu įvykiu Lietuvoje, vien pirmoji dalis sulaukė dvidešimt dviejų pakartojimų, o dilogija „Petro imperatorė“ šiuo metu yra tarptautinis bestseleris Europoje su nuolatos kartojamais tiražais ir iki šiol lietuviškai knygai beprecedenčiu matomumu bei pripažinimu.
2023 m. Globalios Lietuvos apdovanojimai / E. Blaževič / LRT nuotr.
„Buvo pasakyta, kad reikėtų tarti padėkos žodį, ir tada aš nusprendžiau, kad niekam nedėkosiu. Kodėl? Todėl, kad Lietuvoje mergaitės nuo mažumės yra mokomos būti amžinai už viską dėkingos ir amžinai už viską atsiprašinėti. Tad man labai norėtųsi nominuoti visas Lietuvos moteris, ypač jaunas, kad jos pripažintų savo pačių pasiekimus ir sugebėjimus. Man atrodo tai yra labai svarbu“, – atsiimdama apdovanojimą kalbėjo K. Sabaliauskaitė.
Šeštoji nominacija „Už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje“ išskirtinė tuo, kad laimėtoją rinko ne apdovanojimų vertinimo komisija, o LRT.lt portalo lankytojai. Šį apdovanojimą įteikti buvo pakviesta LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė.
2023 m. Globalios Lietuvos apdovanojimai / E. Blaževič / LRT nuotr.
Laureate už Lietuvos vardo garsinimą tarptautinėje operos scenoje tapo operos solistė Gabrielė Kupšytė.
2018 metais įgijusi magistro laipsnį Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Gabrielė įstojo į vieną iš prestižiškiausių muzikos mokyklų pasaulyje – Karališkąją muzikos akademiją Londone, o jį baigusi pratęsė studijas Florencijoje. Pernai Gabrielė buvo atrinkta į prestižinę programą „Jette Parker“, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro apdovanojimuose buvo išrinkta „Operos viltimi“, o šiais metais Tarptautiniuose operos apdovanojimuose buvo įtraukta į trumpąjį sąrašą „Jaunojo dainininko“ kategorijoje.
Ji ceremonijoje dalyvauti ir apdovanojimo atsiimti gyvai negalėjo, tačiau komisijai ir susirinkusiems padėkojo virtualiai.
Paskutinėje vakaro nominacijoje pagerbti globalūs Lietuvos profesionalai, kurie prisideda prie Lietuvos ekonominio augimo, kurdami verslo ryšius, konsultuodami Lietuvos eksportuojančius verslus, atverdami jiems naujas pasaulio rinkas.
Apdovanojimą už Lietuvos verslų auginimą, atveriant duris į didžiausią pasaulio rinką, atsiėmė Lietuvos garbės generalinė konsulė, įmonės „IBInternational Inc.“ prezidentė Ingrida Gertrūda Bublys. Ją pasveikino prezidentas G. Nausėda.
2023 m. Globalios Lietuvos apdovanojimai / E. Blaževič / LRT nuotr.
Didžiąją savo gyvenimo dalį Ingrida skyrė ryšių tarp JAV ir Lietuvos verslo, prekybos, mokslo, kultūros srityse stiprinimui ir puoselėjimui, Lietuvos vardo garsinimui pasaulyje. Ingrida nuolat deda visas pastangas atverti JAV rinką lietuviškos produkcijos eksportą vykdančioms įmonėms. Jos aktyvi veikla ir ryšiai su tarptautinėmis, verslo bei politinėmis organizacijoms prisideda prie JAV investicijų į Lietuvą pritraukimo.
Atsiimdama apdovanojimą I. G. Bublys tikino, kad yra labai sujaudinta ir pagerbta. Ji dėkojo savo šeimai, draugams bei garbingai apdovanojimų komisijai ir teigė, kad tokie apdovanojimai yra paskatinimas toliau dirbti ir garsinti Lietuvą plačiame pasaulyje.
Nuo 2012-ųjų rengiamus apdovanojimus organizuoja nevyriausybinė organizacija „Global Lithuanian Leaders“, plėtojanti diasporos profesionalų tinklą.
Renginio metu svečius džiugino muzikiniai „Vilnius JJazz Ensemble“ ir Kotrynos Juodzevičiūtės pasirodymai.