Lietuvoje bei pasaulyje kasmet gegužės 25 d. minima Tarptautinė dingusių be žinios vaikų diena. Šią dieną ne tik prisimenami dingę vaikai, bet ir šeimos, patyrusios vaiko netektį. Gegužės 25-ąją skiriamas dėmesys dingusių vaikų priežastims paminėti, įskaitant seksualinį, fizinį bei kitų formų smurtą bei prekybą žmonėmis. Šiais metais dingusių vaikų srityje dirbantys specialistai kaip niekad sunerimę dėl augančio dingimų skaičiaus.
Vaikų dingimas yra reali, dinamiška, didelio masto problema visame pasaulyje. Per metus Europoje be žinios dingsta maždaug apie 300 000 vaikų. Pasauliniu mastu šis skaičius dar didesnis – kasmet pranešama apie maždaug milijoną dingusių nepilnamečių.
Missing Children Europe atlikto tyrimo duomenimis, vaiko pabėgimas iš namų ar globos įstaigos gali turėti ilgalaikių pasekmių. Tokie vaikai susiduria su 50 % didesne rizika nebaigti mokyklos, 2 – 3 kartus didesne rizika vartoti psichotropines medžiagas, 51 % didesne rizika suaugus pagalvoti apie savižudybę. Lietuvoje nėra vieningos statistinės informacijos apie linkusius bėgti vaikus. Dingusių be žinios asmenų registro duomenimis, 2021 m. buvo registruoti 1575 vaikų dingimo atvejai. 2022 m. tarp dingusių asmenų buvo 1 938 vaikai, o 2023 m. pirmo ketvirčio duomenimis fiksuoti – 383 atvejai.
Viena iš vaikų bėgimo priežasčių – patirtas seksualinis smurtas, daugiau nei 70 % vaikų dėl jo nukenčia artimoje aplinkoje. 2022 m. užregistruoti 498 vaikų seksualinio išnaudojimo atvejai, pradėti 368 ikiteisminiai tyrimai, o vien per 2023 m. I ketvirtį jau registruota 212 atvejų.
Pabėgę vaikai yra itin pažeidžiami smurtui bei lengviau patenka į seksualiai juos norinčių išnaudoti suaugusių rankas ir prekybos žmonėmis pinkles. Neišsiaiškinus pabėgimo priežasčių ir jų nesprendžiant, vaiko pabėgimai linkę kartotis. Į kiekvieną pabėgimo atvejį būtina žiūrėti ypač rimtai. Pakartotiniai vaiko dingimo atvejai rodo, kad vaiko teisių apsaugos sistema neveikia taip, kaip turėtų.
„Kai dingsta vaikas, tėvams bei globėjams rekomenduojame reaguoti nedelsiant, nes čia svarbi kiekviena minutė. Turbūt visi prisimename Mykolo dingimo atvejį, kai į paieškas greitai įsitraukė specialiosios tarnybos bei dalis Lietuvos gyventojų – savanorių. Toks greitas tėvų, tarnybų bei visuomenės reagavimas yra būtinas kiekvieno vaiko dingimo atveju“, – pažymi Dingusių žmonių šeimų paramos centro direktorė Natalja Kurčinskaja.
Dingus vaikui skambinkite nemokamu numeriu 116 000 pranešimams dėl dingusių vaikų. Paskambinus šiuo numeriu, Bendrojo pagalbos centro (112) konsultantas informaciją apie dingusį vaiką perduoda teisėsaugai ir esant poreikiui sujungia su karštosios linijos konsultantu pagalbai gauti.
Karštosios linijos paslaugos teikiamos visą parą, 7 dienas per savaitę, dingusių vaikų artimieji nemokamai gali gauti tiek psichologinę, tiek teisinę pagalbą. Į karštąją liniją galima kreiptis ne tik dingus vaikui, bet ir norint pasikonsultuoti prevenciškai – šiuo trumpuoju numeriu gali skambinti tiek vaikų tėvai, tiek patys vaikai, kurie pabėgę iš namų bijo į juos sugrįžti.
Numeris 116 000 veikia visose ES valstybėse narėse, tad juo skambinti galima ir vaikui pasimetus ar pabėgus ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.