Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) keliuose prevenciškai tikrins automobilių keliamą taršą jau nuo balandžio mėnesio, sako AAD Vilniaus aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Edgaras Skrebė. Jis pažymėjo, kad prevencinių reidų metu administracinės sankcijos dar nebus taikomos, o tikrieji reidai galėtų prasidėti pavasario viduryje.
„Pradėsime nuo prevencinių reidų, kurių metų administracinių sankcijų netaikysime. Kai jau pabaigsime prevencinius reidus, galbūt pavasario viduryje pradėsime tikruosius. Tikslios datos įvardinti šiandien negaliu“, – ketvirtadienį žurnalistams pristačius procedūrą, kaip bus tikrinama automobilių tarša, teigė E. Skrebė.
„Prevencinius tikriausiai įgyvendinsime nuo balandžio mėnesio“, – pažymėjo jis.
E. Skrebė akcentavo, kad apie kiekvieną patikrinimą bus informuojama iš anksto ir jie bus vykdomi visoje Lietuvoje. Jis taip pat įvardino, kaip atskirti AAD pareigūną, stabdantį automobilį, nuo apsimetėlio.
„Apie kiekvieną patikrinimą bus iš anksto informuoja. Jie bus vykdomi visoje Lietuvoje, dažnio įvardinti negalėčiau, nes tikslios datos dar nėra nustatytos. Laiką visuomenė tikrai žinos, prieš vykdant tokias akcijas informacija bus viešinama“, – teigė AAD atstovas.
„Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūną galima atskirti iš jo uniformos, taip pat pareikalavus bus pateiktas pareigūno tarnybinis pažymėjimas. Stabdoma bus ženklintais automobiliais su Lietuvos aplinkos apsaugos ženklu, mėlynos spalvos švyturėliais. Reidai bus atliekami tik šviesiu paros metu“, – kalbėjo jis.
AAD atstovas teigė, kad galima bauda už teršalų normatyvų viršijimą – nuo 100 iki 300 eurų.
„Nustačius normatyvų viršijimą taikoma administracinė atsakomybė. Administracinių nusižengimų kodeksas numato nuo 100 iki 300 eurų. Dėl skysčių traktuojama kaip aplinkos teršimas cheminėmis medžiagomis, tai numatyta sankcija yra nuo 60 iki 120 eurų“, – sakė E. Skrebė.
„Nustačius teršalų į aplinką normatyvų viršijimą, techninė apžiūra nustos galioti po 48 val. Nustačius aplinkos taršą pavojingais skysčiais, ji naikinama iš karto“, – tikino jis.
AAD Panevėžio valdybos viršininkas Gintautas Andruškevičius aiškino, kad patikrinimu metu bus žiūrimas dyzeliniu automobiliu dūmingumas, o benzininių – anglies monoksido lygis. Jis taip pat ragino atlikti pastovią automobilių priežiūrą.
„Reikia atlikti pastovią automobilio priežiūrą ir nevengti apsilankyti servisuose bei nevengti pasitikrinti savo automobilio. Kaip keičiame skysčius, taip būtų gerai ir išmetimus pasitikrinti“, – pažymėjo G. Andruškevičius.
„Tepalai, aušinimo skystis, vairo stiprintuvo skystis. Visi techniniai skysčiai apart langų skysčio ir vandens“, – tai, kas bus tikrinama, vardino jis.
Nuo sausio 1 d. AAD įgaliotas keliuose tikrinti automobilių keliamą taršą. Tai reiškia, kad aplinkosaugininkai galės be kitų institucijų dalyvavimo tikrinti ir nustatyti, ar automobiliai viršija numatytas oro taršos normas techniškai tvarkingiems automobiliams ir „čia ir dabar“ panaikinti techninės apžiūros dokumentų galiojimą.
Nustačius, kad transporto priemonės išmetamųjų dujų kiekis viršija ribines vertes arba esant bet kokiam skysčio (pavyzdžiui, tepalų, kuro) nuotėkiui dėl kurio gali būti padaryta žala aplinkai arba sukeltas pavojus kitiems kelių eismo dalyviams, bus naikinamas privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros dokumento galiojimas ir transporto priemonė nebegalės dalyvauti eisme.
„Teršalų koncentracijų matavimas bus atliekamas pačioje transporto priemonės dujų išmetimo sistemoje (į išmetimo vamzdį įkišus dujų analizatoriaus zondą). Rezultatai bus gaunami matavimo vietoje“, – teigė AAD.
Per metus planuojama patikrinti nuo 9 tūkst. iki 15 tūkst. automobilių.
Ar tai pirmas kartas ? kol atsibos.AAM niekaip nesusitvarko su vandenų tarša.Reikia pasirodyti-MES DIRBAM.