Parinkdami stovyklą vaikams tėvai turėtų įvertinti ne tik, ar ji tiks vaikui pagal amžių, bet ir atsižvelgti į savo atžalos individualumą, charakterį. Antra, svarbu ir tai, ar stovyklos rengėjų vertybės atitinka šeimos. Trečia, reikia aptarti, kaip rengėjai pasirūpintų jūsų vaiku ištikus nelaimei, tarkime, traumai.
Artėjant vasarai – stovyklų metui, specialistai priminė, į ką derėtų atkreipti dėmesį tėvams, planuojantiems savo vaikų poilsį.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Ilma Skuodienė sakė, kad, parenkant stovyklą vaikui, būtina atsižvelgti į tai, ar joje siūloma veikla atitinka vaiko raidą ir poreikius, ir tai aptarti su pačiu vaiku.
Pasak I. Skuodienės, svarbiausia ne mažiausia kaina, ne nuolaidos, o turinys, kuo vaikas užsiims, ar tai atitinka šeimos vertybes, ar vadovai yra pasirengę darbui, ar jie turi pedagoginės patirties, yra išklausę deramus kursus, turi dokumentą, patvirtinantį, kad tinka tokiam darbui. Vaiko teisių gynėja sakė, kad kartais sulaukiama skundų, kad stovykloje pažeidžiamos vaiko teisės.
Ilma Skuodienė / I. Gelūno / BNS nuotr.
Svarbu atsižvelgti ir į vaikų mitybos įpročių ypatumus, galbūt jis kam nors alergiškas ar jam nepatinka vegetariškas maistas, kokį, tarkime, siūlys pasirinkta stovykla.
Be to, pabrėžė I. Skuodienė, svarbu vaikus paruošti stovyklai, paaiškinti, koks elgesys yra tinkamas, o koks ne, kas yra patyčios, koks elgesys gali įžeisti kitą vaiką, kaip dera, o kaip nedera liesti vaiko kūną, kas yra ne tik fizinis, bet ir psichologinis smurtas.
„Svarbu padrąsinti vaikus kreiptis į šalia esančius suaugusiuosius, kurie gali informuoti tėvus apie netinkamą elgesį liečiant, įžeidinėjant ar tyčiojantis iš vaiko. Tėvelius kviečiu būti atidžius“, – kalbėjo I. Skuodienė.
Trauma / Pranešimo žiniasklaidai autorių nuotr.
Stovyklą rinkitės ne šiaip vaikui, o konkrečiam
Psichologė Aušra Kurienė primena, kad stovykla turėtų atitikti vaiko amžių, jo gebėjimus, raidos ypatumus. Be to, sakė ji, svarbu stovyklą parinkti konkrečiam vaikui pagal jo temperamentą, pomėgius, šeimos vertybes, kitus ypatumus.
Neturėtų būti toks planas: mes su tėčiu nusprendėme: tu neturi draugų, mes tave vežame į stovyklą, tu jų ten susirasi. Nebūtinai jis ten susiras draugų, gal kaip tik pasijus vienišesnis.
A. Kurienė
„Svarbu parinkti stovyklą konkrečiam vaikui, ne šiaip penktokui ar devintokui, ne berniukui ar mergaitei, o konkrečiam jūsų vaikui, kuris yra tam tikro temperamento, turi tam tikrų individualumų, pomėgių. (…) Tikrai ne pati brangiausia stovykla bus geriausia, o pigiausia bus blogiausia. (…) Reikėtų pažiūrėti, kokios ten numatytos veiklos. Jei jūsų vaikas yra drovesnis, mėgsta atsitraukti, pabūti vienas, paskaityti knygą, reikia pažiūrėti, ar yra programoje visiškai laisvo laiko, ar ten yra vietų, kur vaikas galėtų pabūti ne būryje.
Jei jūsų vaikas yra aktyvus, sportiškas, reikia pagalvoti, ar jam bus pakankamai veiklos“, – patarė A. Kurienė.
TAIP PAT SKAITYKITE
Lietuvoje
2023.05.12 17:48
Sostinės savivaldybė: dvigubai daugiau vilniečių vaikų stovyklaus vasarą, dalis vietų – nemokamos
2
Pasak jos, kartais tėvai mano, kad stovykla yra vieta, kur galima išmokti to, ko vaikas nesuspėjo per metus, tarkime, įgyti bendravimo įgūdžių.
Aušra Kurienė / Ž. Gedvilos / BNS nuotr.
„Gali būti, kad tai tiesa, galbūt stovykla skirta bendravimo įgūdžiams įgyti ir drovesnis vaikas ten susiras draugų, bet nebūtinai taip įvyks. Neturėtų būti toks planas: mes su tėčiu nusprendėme: tu neturi draugų, mes tave vežame į stovyklą, tu jų ten susirasi. Nebūtinai jis ten susiras draugų, gal kaip tik pasijus vienišesnis“, – įspėjo psichologė.
Todėl, sakė ji, svarbu pasikalbėti su pačiu vaiku, išgirsti jo lūkesčius, perprasti tai, kas vaikui kelia rūpesčių. Vykimas į stovyklą turėtų būti bendras visos šeimos projektas.
Pasak psichologės, jei nutinka taip, kad jau įsibėgėjus stovyklai tėvams paskambina vaikas ir sako, kad jam čia negerai, tėvai turėtų suklusti – išklausyti, kas vaikui nepatinka, galbūt nuvykti į vietą, nesumenkinti jo skundų sakant, kad pakentėk, išbūsi tą savaitę.
„Galbūt tas sunkumas įveikiamas, galbūt tai pasiilgimas, įprastų veiklų pasiilgimas, tuomet išties galima padėti vaikui išbūti tą laiką. Bet priežastis gali būti ir smurto atvejis, vaiko teisių pažeidimas, o galbūt vaikui tiesiog sunku, nes jis dar per mažas pasilikti stovykloje su nakvyne, galbūt jo raida dar neleidžia užsiimti stovyklos veiklomis“, – aiškino A. Kurienė.
Ji kvietė tėvus būti rūpestingus, smalsius, užduoti daug klausimų stovyklų rengėjams.
Kojos trauma / Shutterstock nuotr.
Kartais stinga ir higienos priemonių
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Ingrida Skridailienė sakė, kad, nors skundų dėl stovyklų nėra daug, daugėja pagrįstų skundų dėl nesaugių sąlygų, kuriomis vaikai stovyklauja, tarkime, neužtikrinamas reikiamas plotas vaikui, tinkamai neparenkamos ir tinkamai nepaženklinamos maudynių vietos, kartais stinga ir elementariausių higienos priemonių.
Kitaip tariant, ar nebus, kad miškų glūdumoje, kur nėra ryšio, nebus kam suteikti pirmąją pagalbą?
I. Sapagovaitė
Ji ragino stovyklų rengėjus konsultuotis su NVSC, ko reikia stovyklai. Specialistė priminė, kad stovyklose gali dirbti tik sveiki darbuotojai, jie turi išmanyti ir kaip teikti pirmąją pagalbą, privalu turėti pirmosios pagalbos teikimo rinkinius.
Pasak I. Skridailienės, tėvai turėtų pasidomėti, ar stovyklos aplinka yra saugi vaikams. Be to, derėtų pasikonsultuoti su šeimos gydytoju, ar stovyklos veikla yra tinkama vaikui.
Priminė tris svarbiausius dalykus ištikus traumai
Santaros klinikų gydytoja Ingrida Sapagovaitė pabrėžė, kad tėvams derėtų pasidomėti, koks stovykloje bus vaikų bei personalo santykis.
„Ar tai 200 vaikų ir vienas prižiūrintis žmogus? Jis tikrai nespės visų sužiūrėti ir tada didesnė tikimybė, kad įvyks nelaimė, galimi susirgimai. Ar stovykloje bus medikas? Galbūt ne medikas, bet žmogus, baigęs kursus, galintis suteikti pirmąją pagalbą? Kitaip tariant, ar nebus, kad miškų glūdumoje, kur nėra ryšio, nebus kam suteikti pirmąją pagalbą?“ – kalbėjo gydytoja.
Ortopedė-traumatologė Ingrida Sapagovaitė / Santaros klinikų nuotr.
I. Sapagovaitė sakė, kad ligoninės vasarą jaučia pacientų antplūdį dėl traumų. Dažniausiai jos patiriamos važiuojant dviračiu, pastaruoju metu ypač daugėja traumų, patirtų važiuojant elektriniais paspirtukais.
Gydytoja įspėjo tiek vaikus, tiek tėvus būti atidžius, jei poilsiavietėje bus kūrenamas laužas, naudojamos kepsninės. Medikė sakė, kad vaikai tokiomis aplinkybėmis patiria sunkių nudegimų, kurie būna gilūs, skausmingi, lieka randai, ilgam suvaržo gyvenimą. Ji priminė, kad pavojus kyla ir pilant skystį į laužą, taip galima nusideginti rankas, veidą, o užsiliepsnojus drabužiams kyla dar liūdnesnių pasekmių.
„Na, ir vanduo. Dauguma stovyklų būna šalia vandens telkinių. Noriu priminti tėveliams, nes svarbus ir jų vaidmuo rengiant vaikus stovyklai, kad maudytis galima tik tam skirtose vietose. Net nekalbu apie tokią problemą, kaip skendimas, o tai yra antra pagal dažnumą vaikų mirčių priežastis. Pirmoje vietoje yra traumos ir nelaimingi atsitikimai, antroje – atsitiktinis skendimas.
Kalbu apie šokinėjimą į vandenį ir maudymąsi neleistinose, netinkamose vietose, kur neįrengta pakrantė, neišvalytas ežeras. Galime užlipti ant stiklų, šakų, sumestų metalo konstrukcijų. Taip susižeidžiamos pėdos, kojos, pažeidžiamos kraujagyslės“, – įspėjo medikė.
Ji pabrėžė, kad, šokinėjant į vandenį nežinomose vietose, galima pažeisti kaklo slankstelius, stuburą.
Medikė atkreipė dėmesį ir į nudegimų, kuriuos sukelia augalai, tarkime, invaziniai Sosnovskio barščiai, pavojų. Tokie nudegimai būna skausmingi, o gydymas gana ilgas.
Gydytoja priminė tris svarbiausius dalykus ištikus traumai: tai yra skausmo malšinimas, šaltis ir imobilizavimas.
„Šaltis padeda tiek sumušimų, tiek nudegimų atvejais, jis stabdo kraujavimą, mažina skausmą“, – pabrėžė medikė.
Ji sakė, kad skausmui malšinti kiekvienoje vaistinėlėje turėtų būti ibuprofeno, ibumetino, paracetamolio ir panašių vaistų.
„O jei kažką susimušėme, tą vietą, tarkime, galūnę, reikia sutvirtinti arba su turima lentele, arba medicininiu įrenginiu. Ar bent jau patogiai padėti, nejudinti“, – pabrėžė gydytoja.
Ji priminė, kad sutrikus sveikatai būtina kreiptis į gydytojus.