Lietuvoje oficialiai jau patvirtinti 1003 piliakalniai. Tūkstantasis aptiktas Raseinių rajone. Kad šalyje gali būt tiek daug piliakalnių – staigmena ir juos tiriantiems mokslininkams.
Piliakalnių tyrinėtojai skuba apžiūrėti naujo radinio Prystovų kaimo ribose, Kretingos rajone. Čia esantis piliakalnis – 998-asis šalyje.
„Piliakalniai bene kur nesimėto, daugelis jau žinomi prieš 100 metų, suregistruoti anksčiau, dėl to mes esame [radę] tokiose vietose, kur krūmais apaugę viskas, kur žmonės anksčiau nepastebėdavo“, – teigia Klaipėdos universiteto vyriausiasis mokslo darbuotojas Gintautas Zabiela.
Išanalizavus dokumentus, žemėlapius, pasiklausinėjus vietos žmonių ir pasitelkiant naujausias technologijas, Lietuvoje suskaičiuota jau per tūkstantį piliakalnių.

Medvėgalio piliakalnis / E. Genio/LRT nuotr.
„Stengiamasi išryškinti piliakalnių požymius: ar tai būtų pylimas, griovys, statesni šlaitai, terasos, aikštelės kažkokios. Ir pagal tai ieškoma, tada važiuojamai į vietą, lankomi objektai ir įvyksta pažinimas“, – pasakoja gydytojas, piliakalnių tyrinėtojas Edvardas Naujalis.
Tyrinėtojai sako, kad aplankius galimą piliakalnio vietą, tikimybė, kad ten iš tiesų piliakalnis – tik 1 iš 4.
„Naujieji piliakalniai, kurie yra surasti <…> ir daugelis kitų per šimtmečius yra labai suardyti, sunaikinti, <…> bet jie labai svarbūs moksliniu požiūriu“, – įsitikinusi Kultūros paveldo departamento Vyriausioji specialistė Jurgita Viršilienė.

Kad šalis tokia turtinga piliakalnių, netikėjo ir mokslininkai. Tūkstantasis rastas Raseinių rajone, Petkiškių kaime.
„Suradome Lietuvoj tūkstantąjį piliakalnį, tai yra kažkas tokio stačiai neįtikėtino, nes mes kaip <…> pradėjome prieš 20 metų važinėti po juos, registruoti, skaičius buvo tik perlipęs 900“, – sako G. Zabiela.
Piliakalniai mena pustrečio tūkstančio metų istoriją. Taip tuomečiai gyventojai nuo priešų, pavyzdžiui, viduramžiais nuo kryžiuočių, saugojo savo medines pilis, įrengdavo gynybinius įtvirtinimus.

Piliakalnis / E. Genio/LRT nuotr.
„Jie pasirinkdavo gamtos jau paruoštą vietą gynybai, dažniausiai gamtos atragius į upių slėnius, ir pritaikydami gynybai, nuo aukštumos pusės atkirsdavo iškasdami gynybinį griovį, tas žemes atlaisvintas iš griovio pildavo į pylimą ir taip suformuodavo priešui sunkiau prieinamą vietą“, – paaiškina paveldosaugos ekspertas Zenonas Baubonis.
Laisvalaikiu piliakalnius tyrinėjantis gydytojas iš Druskininkų vieną jų aptiko ir savo mieste.
„Prie upės – turintis piliakalnio bruožų objektas, nuvažiavome su ekspertais, patikrinome, pasirodo, iš tikrųjų – keli grioviai, du pylimai“, – sako E. Naujalis.
Atradus naują piliakalnį ir paveldosaugininkams suteikus apsaugą, šalinami krūmai, pastatomi stendai, įrengiami pažintiniai takai. Šiuo metu Lietuvoje suskaičiuota 1003 piliakalniai.