Nors Aplinkos ministerija teikti paraiškas daugiabučių namų atnaujinimo III etapui savivaldybes pakvietė dar pernai rudenį, Jurbarko r. savivaldybė gyventojams kol kas surengė tik vieną susirinkimą. Tiesa, ir tas buvo praėjusį rugsėjį. Apie naująjį renovacijos etapą ir pasikeitusias finansavimo sąlygas gyventojai žino nedaug, o už renovaciją atsakingi valdininkai, panašu, jiems padėti neskuba.
Parama mažėja
Daugiabučių modernizavimo III etapui Jurbarko r. savivaldybė gavo 7 namų kvotą. Savivaldybės statinių naudotojų sąraše įrašytas 351 daugiabutis, iš jų 70 administruoja daugiabučių namų savininkų bendrijos, o 54 – UAB „Jurbarko komunalininkas“. Daugiausia daugiabučių mieste pastatyta 1966-1991 m. pagal žemus energetinio efektyvumo standartus, todėl jų būklė prasta.
Jurbarko r. savivaldybė dalyvavo dviejuose daugiabučių atnaujinimo etapuose. Pagal I etapo programą renovuota 10 daugiabučių. II etape buvo atrinkta 50 daugiausia energijos suvartojančių pastatų, jiems buvo parengti energetinio naudingumo sertifikatai ir investicijų planai. Šiame etape atnaujinta 13 daugiabučių.
Kasmet valstybės parama daugiabučiams modernizuoti mažėja. Prasidėjus renovacijai gyventojai purkštavo, kad tenka mokėti 15 proc. projekto vertės – 85 proc. dengė valstybė. Tačiau įsitikinę renovacijos nauda kitame etape gyventojai sutiko mokėti ir 60-65 proc. modernizavimui reikalingos sumos. III etape pinigines teks praverti dar plačiau.
Naujojoje daugiabučių atnaujinimo programoje numatoma 15 proc. valstybės parama ir tiek pat iš Klimato kaitos specialiosios programos lėšų, tad gyventojų dalis – 70 proc. statybos darbams atlikti.
Ankstesniuose etapuose valstybė 100 proc. finansavo projektų rengimą, techninės priežiūros išlaidas bei faktines projekto įgyvendinimo administravimo išlaidas. Dabar 50 proc. šių išlaidų privalės padengti gyventojai.
100 proc. projekto parengimo ir įgyvendinimo, statybos techninės priežiūros išlaidų, taip pat kredito draudimo įmoka, kiekvieno mėnesio kredito ir palūkanų įmokos bus padengiamos butų savininkams, kurie turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją atnaujinamame bute. Tačiau jei šie asmenys nedalyvauja susirinkime svarstant ir priimant sprendimą dėl daugiabučio atnaujinimo, atsisako dalyvauti šį projektą įgyvendinant ir dėl to namas lieka nerenovuotas, nuo kito mėnesio šildymo kompensacija mažinama 50 proc., o nuo kito šildymo sezono neskiriama iki 3 metų.
Renovuoti nesiveržia
Į rugsėjo mėnesį vykusį susirinkimą atėjo 34 namų atstovai. Per daugiau kaip mėnesį paskirtam projektų administratoriui – UAB „Jurbarko komunalininkas“ jie turėjo pateikti viešųjų aptarimų protokolus su pritarusių ar nepritarusių investicinių planų rengimui butų savininkų sąrašu.
Deja, parašų dėl renovacijos atsisakymo buvo daug daugiau nei jos norinčių. Atnaujinti savo būstus panoro lygiai tiek namų, kiek Jurbarkui buvo leista – septyni, todėl savivaldybės specialistams nereikėjo rengti atrankų ir sukti galvos, kurį namą renovuoti pirmą.
Dauguma gyventojų pritarė, parašus pateikė Dariaus ir Girėno g. 97A, 68 ir 39, V. Kudirkos g. 30, Daukanto g. 19, Gedimino g. 24 ir Kauno g. 40 namų renovavimui. Dauguma šių namų – dviaukščiai. Kauno g. 40 name gyvena vos kelios šeimos, o didžiausias – V. Kudirkos g. esantis 60 butų namas.
Šiame name gyventojų parašus rinkęs Stanislovas Motiejaitis sako, kad surinkti daugiau kaip pusės namo gyventojų parašus nebuvo lengva. „Žmonės nesupranta, kad po renovacijos jų išlaidos nepadidės dėl sumažėjusių sąskaitų už šilumą. Ypač atnaujinimui prieštarauja kompensacijas gaunantys gyventojai. Jie nesuvokia, kad už juos renovacijos kaštus sumokės valstybė“, – sakė namo atstovas, patyręs, kaip sunku žmonėms išaiškinti, kokią naudą jie gaus.
Greičiausiai dėl informacijos trūkumo, nepakankamų pastangų gyventojams išaiškinti renovacijos naudą žmonės jai ir nesiryžta. Už renovaciją atsakingi asmenys jau seniai turėjo suprasti, kad neužtenka pakviesti žmones į susirinkimą ir paskelbti, kad norintieji daugiau informacijos turėtų kreiptis į projekto administratorių – reikia eiti ir kalbėti. Panašu, kad ir dabar žmonės palikti nežinomybėje – apie tai, kad rengiami investiciniai planai, jie gali numanyti tik „iš aplink namą vaikščiojusių ir kažką matavusių ponų“, kaip sakė Gedimino g. 24 namo gyventoja.
Pasisekė, kad atsirado septyni renovacijos norintys namai, tačiau atsargoje nieko neliko, o juk nežinia, ar visų namų gyventojai pritars investiciniams planams ir juose numatytiems kaštams.
Rengia projektus
Bendrovės „Jurbarko komunalininkas“ internetinėje svetainėje paskelbtas trečio kvietimo renovacijos darbų grafikas, tačiau panašu, kad jo vykdyti nespėjama. Plane nurodyta, kad vėliausiai iki vasario 15 d. investiciniai projektai turi būti parengti ir pristatyti gyventojams. Pasak Jurbarko r. savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojo Viktoro Ganusausko, tai turėtų būti padaryta kovo pradžioje.
Investicinius projektus rengia UAB „Findep“. Šios bendrovės paslaugos buvo nupirktos anksčiau – savivaldybės vadovai, pasiskaičiavę, kiek įvairių projektų teks rengti, nusprendė pirkti 40 projektų paketą. „Ar finansiškai tai naudinga, dar nežinia, bet mes sutaupome daug laiko. Kol kas šios bendrovės paslaugomis nenusivylėme“, – tikina V. Ganusauskas.
Investicinių projektų rengėjai prieš porą savaičių lankėsi Jurbarko savivaldybėje, jiems buvo išsakytos pastabos ir pageidavimai, o dabar laukiama galutinio projektų varianto. Penkiems namams reikia parengti visai naujus projektus, o Dariaus ir Girėno g. 68 ir Kauno g. 40 namams jie buvo parengti prieš II renovacijos etapą, tad dabar belieka patikslinti.
Pasak V. Ganusausko, parengus septynis investicinius projektus, UAB „Findep“ koreguos dar penkis, anksčiau parengtus. Vėl bus grįžta prie planų renovuoti Kauno g. 23 ir 34, Dariaus ir Girėno g. 34, Lauko g. 6 ir Kęstučio g. 12 namus, kurie liko nerenovuoti dėl įvairių priežasčių.
Parengtus investicinius projektus turės patvirtinti namų gyventojai. Tada bus aiškūs preliminarūs kaštai, ir žmonės įvertinę kainą kiek renovacija jiems kainuos, galės pritarti projektui, koreguoti jį arba iš viso atmesti.
Įvairūs scenarijai
Kas bus, jei gyventojai atsisakys vykdyti projektus, V. Ganusauskas negali atsakyti. „Kažkas vyks. Pinigai renovacijai gauti, jų tikrai niekas nenorės prarasti. Gal keisis finansavimo sąlygos?“ – pečiais trauko pavaduotojas.
Jei investiciniams projektams gyventojai pritars, jie bus nusiųsti vertinti Būstų energijos taupymo agentūrai. Bet gyventojai gali prašyti pakoreguoti projektus. Energetinį efektyvumą didinančios priemonės – sienų šiltinimas, stogo, langų keitimas, šiluminių trasų, vandentiekio ir nuotekų vamzdynų įrengimas ir panašūs darbai bus iš dalies finansuojami valstybės. Jei gyventojai pageidaus atlikti kitokių darbų, teks derinti su projektuotojais, o kiekvienas darbas didins projekto kaštus.
Pasak V. Ganusausko, pagal optimistiškiausią scenarijų Jurbarke gali būti renuovuojama 12 namų, o tai atneštų savų problemų – rangovų ir statybininkų trūkumas, sunku būtų administruoti projektus ir prižiūrėti jų kokybę.
Bet iki darbų pradžios dar teks nuveikti daug darbų. Suderinus projektus administratorius turės kreiptis į bankus dėl finansavimo. Daugiabučių atnaujinimo projektams garantuojamas lengvatinis kreditas su ne didesnėmis kaip 3 proc. palūkanomis dvidešimčiai metų. Čia taip pat slypi spąstai. Bankai atidžiai tikrina namo, gyventojų skolas ir jei nustatytas procentas gyventojų turi skolų bet kuriam paslaugų teikėjui, kreditas neduodamas. Pasitaikė, kad gyventojai šia sąlyga pasinaudojo norėdami išvengti namo renovavimo ir piktybiškai prisidarė skolų.
Pavykus susitarti su bankais bus skelbiami viešieji pirkimai ir renkamas rangovas. Jau dabar visos statybų firmos to laukia, pirkimuose, be abejo, dalyvaus ir visos vietinės įmonės, tačiau kas bus rangovas, nulems tik konkursas. „Mes turime labai daug patirties ir pamokų, kai viešuosius pirkimus laimi nepatikimos įmonės. Dar dabar su kai kuriomis turime nebaigtų reikalų“, – sakė V. Ganusauskas.
Pasak administracijos direktorės pavaduotojo, bus stengiamasi į viešųjų pirkimų sąlygas įtraukti kuo griežtesnių saugiklių, kurie leistų išvengti įtartinų įmonių ir neprofesionalių statybininkų.
Reikės kantrybės
Pasirašius sutartis su rangovais bus rengiamas ir tvirtinamas techninis darbo projektas. Vasarai persiritus į antrą pusę turėtų prasidėti darbai. Kad ir koks pavyzdingas būtų rangovas, dėl įvairių priežasčių darbai nuo grafiko atsilieka, todėl plane numatytas šildymo sistemų atnaujinimas iki spalio 15 d. vargu ar įmanomas.
Blogiausia, kas gali įvykti, rudenį gyventojai gali likti be šildymo – tokių pavyzdžių jau buvo. Geresniu atveju – darbai bus nukeliami į pavasarį. „Plane numatyta renovacijas baigti iki metų pabaigos, tačiau esant nenumatytiems atvejams šį terminą galėsime pratęsti pusmetį“, – tikina V. Ganusauskas.
Kol kas renovacija kelia nemažai klausimų: kiek ji kainuos gyventojams, ar bus laikomasi darbų terminų, kokius darbus gyventojai galės įtraukti į projektus? Akivaizdu, kad jurbarkiečiai eilinį kartą palikti be informacijos. Tai pripažįsta ir V. Ganusauskas: „Gal per mažai kalbame, aiškiname. Reikia susikalbėti!“ Tačiau ir pats valdininkas neturi atsakymo į kai kuriuos klausimus. Pavyzdžiui, net gyventojams atsisakius vykdyti renovaciją už parengtus investicinius projektus teks sumokėti 50 proc. sumos. Kaip ir kada? Neaišku.
Jurbarko r. savivaldybės tarybos spalį patvirtintoje III etapo programoje sakoma, kad privaloma nuolat informuoti visuomenę energetinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose namuose klausimais ir kad „Programos administratorius išsamiai informuoja būsto savininkus apie Programą…“ Realybė, deja, kitokia.
Belieka numatytų renovuoti namų gyventojams patiems nuolat domėtis naujienomis, sekti skelbimus laiptinėse, spaudoje, internetiniuose savivaldybės ir „Jurbarko komunalininko“ puslapiuose. Žmonių gali laukti siurprizai! Kai V. Ganusauskas tvirtina, kad investiciniai projektai su gyventojais bus derinami kovo pradžioje, Būsto energijos taupymo agentūra paskelbia, kad gyventojų patvirtintus ir pakoreguotus planus derinti savivaldybės turi pristatyti iki vasario 20 d.
Investiciniai projektai bus pristatomi Jurbarko miesto seniūnijos salėje, o ne kiekviename name atskirai. Tad belieka plačiai atverti akis ir nepražiopsoti kvietimo ten atvykti.
Jūratė Stanaitienė
Naudinga..,nejuokinkit,pasiskaičiuokit normaliai,kada išleistos renovacijai sumos atsipirks-pritruks viso gyvenimo.
O ir su parama žmonės laikomi nevienodais:vieniems tiek,kitų visai tikriausiai nerems..Panašiai kaip su našlių pensijom ar kitais sprendimais,kurie kurpiami, taisomi,atšaukiamibet ne žmonių naudai.