Provincijos miestuose ir miesteliuose mažėja jaunimo. Tai jau tapo kasdienybe, bet visgi ne visi išvyksta į didmiesčius ar užsienį. Monika Nausėdaitė grįžo į Smalininkus, o pradėjusi dirbti miestelio bibliotekoje jau pelnyti skaitytojų simpatijas.
Smalininkų biblioteka įsikūrusi mokyklos patalpose. Tai – mažas kultūros židinys, bet turintis daug veiklos. Įvairūs projektai, edukacijos, parodos, knygų pristatymai, organizuojamos stovyklos. Galima pažaisti ir stalo žaidimų, padėlioti dėlionių, pažaisti stalo futbolą.
Smalininkuose gimusi ir augusi Monika po studijų Kaune grįžo gyventi į gimtąjį miestelį. Monika sako, kad didmiestyje likti nenorėjo, jai visada labiau patiko ramesnis gyvenimo tempas. „Čia gimiau, užaugau, baigiau mokyklą. Čia mano namai. Visus pažįstu ir jaučiuosi čia labai jaukiai ir saugiai. Mane žavi ir graži gamta – Nemunas, gražūs miškai aplinkui. Miestelis man labai gražus ir savas. Manau, kad šiuo metu esu ten, kur ir turiu būti. O jeigu noriu, užtenka valandos ir galiu pasiekti didmiestį“, – sako Monika.
Pagrindinės Monikos studijos nesusijusios su bibliotekininkyste. Ji studijavo multimedijos technologijas. Tačiau ir šios žinios padeda dabartiniame darbe. Monika administruoja bibliotekos internetinę svetainę, maketuoja, kuria informacinius pranešimus. ,,Pradėti dirbti man visai nepažįstamoje bibliotininkystės srityje buvo nemenkas iššūkis, bet pagalvojau, kad kiekviena patirtis naudinga ir ryžausi. Esu labai patenkinta šiuo savo sprendimu. Tikėjausi, kad čia dirbti bus smagu, bet realybė viršijo mano lūkesčius. Sutikau labai draugišką kolektyvą, gavau dideles galimybes tobulėti, labai dažnai esu siunčiama į įvairiausius mokymus. Esame Jurbarko rajono viešosios bibliotekos padalinys, jeigu ko nežinau, visada galiu paskambinti ir pasitarti su kolegomis“, – apie darbą bibliotekoje pasakoja Monika.
Ji sako, kad bibliotekos padalinių darbuotojai yra kaip vienas kumštis – visada yra kas mielai pasidalina patirtimi, idėjomis. Draugiškas ir Smalininkų mokyklos kolektyvas. Bibliotekoje vyksta netradicinės pamokos, o ir per pertraukas čia dažnai užsuka mokiniai.
Bibliotekos lankytojai netrukus pajuto permainas. ,,Mane sužavėjo, kad Jurbarko viešojoje bibliotekoje vyksta tiek daug visokių veiklų, renginių, vykdoma projektų. Tai įkvepia ir pačiai norisi imtis įvairių veiklų.“
Bendrauti su skaitytojais Monikai labai įdomu. Nors norėtųsi didesnio skaitytojų rato, ji jau žino, kokį žanrą kiekvienas mėgsta, stengiasi pasiūlyti naujoves. Kartais į biblioteka užsuka ir skaitytojų iš kitų miestų, ieško kažkokios konkrečios knygos. Senjorai ateina paskaityti spaudos.
Neseniai bibliotekoje buvo pristatyta Lietuvos audiosensorinės bibliotekos pirmą kartą lietuvių literatūros istorijoje išleista grožinės literatūros suaugusiesiems knyga lengvai suprantama kalba – rašytojo Alvydo Šlepiko romanas „Mano vardas yra Marytė“. Ši knyga skirta žmonėms, kuriems iki šios pažinti skaitymo džiaugsmą dėl vienokių ar kitokių priežasčių buvo sudėtinga: dėl intelekto sutrikimų, sergantiems demensija, kurtiesiems ir turintiems kitų sveikatos problemų. „Ši visuomenės dalis tarsi primiršta, todėl labai džiugu, kad ir jie sulaukė dėmesio. Galbūt tokių skaitytojų neturėsime daug, bet džiugu, kad bus ką ir jiems pasiūlyti. Bibliotekoje laukiami visi.“
Ilgai ir džiugiai Monika galėtų pasakoti apie darbą su vaikais. „Man labai smagu dirbti su vaikais. Organizuojame kūrybines dirbtuves, garsinius skaitymus. Vasarą bibliotekoje 4 dienas vyko nemokama stovykla vaikams ,,Vaikiška vasara‘‘. Joje dalyvavo 8-12 metų vaikai. Vyko kūrybinės dirbtuvės, edukacijos, sporto užsiėmimai. Sulaukėme svečių ir iš Jurbarko rajono viešosios bibliotekos, kurie organizavo ženkliukų gamybos edukaciją. Vaikams labai patiko, o jų šypsenos ir juokas – geriausias atlygis už įdėtą darbą.‘‘
Moniką kiek nuvilia tik tai, kad jaunimą tikrai sunku sudominti knygomis ir skaitymu. Nors tai esą šio laikmečio problema, ji vis tiek stengiasi dirbti taip, kad biblioteką atrastų ir šie smalininkiečiai.
Pristatydama naujausius projektus Smalininkų bibliotekoje, Monika kalba apie knygnešių akciją „Padovanok knygą kaimo bibliotekai“. Akcijos mintis yra padovanoti knygą ir suteikti jai antrą gyvenimą. „Juk visi turime namuose knygų, kurių jau neskaitysime, o kažkam jos labai praverstų. Tokias knygas galima perduoti akcijos savanoriams, kuriuos akcijos organizatoriai pavadino knygnešiais. Knygnešiai surinks knygas, jas perduos bibliotekoms. Knygos turi būti ne senesnės kaip 5 metų, geros būklės. Akcija vyks iki spalio 31 dienos“, – pristato jaunoji bibliotekininkė ir pakviečia visus aktyviai prisijungti. Smalininkų bibliotekos savanorio knygnešio kontaktus galima rasti bibliotekos tinklalapyje. Būtent kontaktai ir žinia, kad bibliotekoje visi laukiami, ir yra vienas būdų, kad duris atvertų tie, kurie čia gali atrasti be galo įdomų knygų (ir ne tik jų) pasaulį.