„Lietuvoje žmonės yra labai svetingi, draugiški. Man kartais baisu, kai klausia, ar vėl norėčiau gyventi Suomijoje. Ir aš nenoriu“, – sako daugiau kaip 10 metų Kaniūkuose, Jurbarko rajone, gyvenanti Rauni Helena Šuopys.
Rauni puikiai kalba lietuviškai – kalbos išmoko klausydama LRT ir Marijos radijų.
Rauni į Lietuvą atvyko, nes ištekėjo už jurbarkiečio Vaidoto. Su juo susipažino Suomijoje, kai šis, būdamas laivavedžiu ir keliaudamas po visą pasaulį, užsuko į Suomijos uostą.
Rauni kilusi iš gūdaus Suomijos kaimo, augo didelėje – net 18 vaikų – šeimoje. Kaip pati sako, vaikystės neturėjo, nes rūpinosi jaunesniais broliais ir seserimis.
„Tada aš nesupratau, kas yra hobis. Buvo labai sunku. Šiandien esu labai dėkinga už tai, ką turiu“, – pasakoja Rauni.
Vaidoto istorija taip pat labai dramatiška. Laivavedžiu dirbti pradėjo dar sovietmečiu, bet pajutęs, kad jį verbuoja KGB, 1990 metais, dar Lietuvai neatkūrus nepriklausomybės, gavo politinį prieglobstį Ispanijoje. Ten buvo 4 metus – gyveno prieglaudoje, vėliau glaudėsi ispanų šeimoje, dirbo restorane, kur išmoko kepti picas.
Šiandien pora gyvena išskirtinėje sodyboje Kaniūkuose ant Nemuno kranto. Čia prieš 10 metų nugriovė prastos būklės gyvenamąjį namą ir pasistatė iš Suomijos parsivežtą medinį namą.
Atėjus koronaviruso pandemijai, Rauni ir Vaidotas Jurbarke įkūrė piceriją, kur kepa itališkas picas. Picas Vaidotas kepa savo rankomis pastatytoje krosnyje, o Rauni priima užsakymus.
„Labai mums patinka. Apie verslą mes nieko nesuprantam. Jis moka picas kept, aš moku telefonu atsiliept“, – juokiasi Rauni Helena Šuopys, su Vaidotu daugiau kaip 10 metų gyvenanti Jurbarko rajone.
„Nepaprasti žmonės“ – laida apie žmones, be kurių Lietuva būtų kitokia. Čia kalba mažai žinomi, dažnai antrame plane liekantys žmonės, kurių istorijas būtina išgirsti, nes jiems rūpi.
Ved. Edvardas Kubilius.
Labai geri zmones