Birželio 1-osios – Vaikų gynimo dienos bene labiausiai laukia Lietuvos samariečių Jurbarko krašto bendrijos įkurtuose vaikų dienos centruose laiką leidžiantys vaikai. Jie žino, kad tądien laukia kelionė, smagios pramogos ir vaišės. Šiemet į Romualdo Marcinkaus stadione vykusią sporto šventę vaikai rinkosi gegužės 31-ąją.
Paslaugos plečiasi
Jurbarko samariečiai veiklą vykdo devyniuose vaikų dienos centruose. Pernai lapkritį tokie centrai pradėjo veikti Veliuonoje, Seredžiuje, Juodaičiuose ir Eržvilke, jau anksčiau vaikų laukė Jurbarko, Girdžių, Šimkaičių, Vadžgirio ir Raudonės centrai. Pasak Jurbarko samariečių bendrijos pirmininkės Kristinos Vančienės, vaikų dienos centrus rajone lanko 210 vaikų. Į šventę jų atvažiavo apie 140.
Samariečių bendrijos projektų vadovė Ieva Pažereckienė sako, kad sukviesti vaikus į šventę Tarptautinės vaikų gynimo dienos proga – sena tradicija. Anksčiau šventės vykdavo bibliotekoje, o šiemet I. Pažereckienė pasiūlė daugiau pajudėti ir surengti sporto šventę. „Tokie renginiai – labai reikalingi. Vaikai – mūsų gyvenimo gėlės, ir mes turime padaryti, kad jų vaikystė būtų įsimintina ir nerūpestinga“, – sako I. Pažereckienė. Pasak jos, vaikai į dienos centrus dažnai ateina iš sunkiai besiverčiančių šeimų, todėl tampa ramia vieta, kur yra ką veikti, galima pavalgyti.
Šventę vaikams padėjo surengti Samariečių bendrijos partneriai – Jurbarko r. kūno kultūros ir sporto centras, parūpinęs inventorių sporto rungtims. „Turime daug partnerių – policiją, mokyklas, visuomenės sveikatos biurą, Švietimo centrą, sporto centrą, Panemunių regioninį parką ir daug kitų. Tikrai jaučiame palaikymą savo veiklai“, – sako K. Vančienė.
Nerūpestingas laikas
I. Pažereckienė sako, kad į veiklos planus bendrija šią šventę įtraukia jau metų pradžioje, todėl visi iš anksto žino, kad ji vyks ir lengviau jai pasirengti. „Mokyklos davė transportą, kad vaikai galėtų atvažiuoti į Jurbarką. Kai kuriems jų ne taip dažnai tenka išvykti iš kaimų ar miestelių, kuriuose gyvena, todėl vien kelionė tampa pramoga“, – įsitikinusi projektų vadovė.
Vaikus į šventę atlydėjo centrų darbuotojai. Kai kurios grupės buvo pasipuošusios vienodais marškinėliais su vaikų dienos centro emblema, visos paruošė prisistatymus. „Vaikai labai stengėsi, kai kurie dienos centrai paruošė puikius muzikinius numerius, grojo, šoko. Linksma buvo visiems“, – smagias švenės akimirkas prisimena I. Pažereckienė.
Vaikai buvo pakviesti sušokti bendrą smagų šokį, kurio mokė choreografės Reda Žemelienė ir Evelina Šauklienė. „Ypač smagu šokti buvo mergaitėms. Kai kurios suprato, kad tai ir toliau norėtų daryti“, – šypsosi šventės organizatorė. Berniukai mieliau rinkosi netradicines futbolo varžybas. Vyresnieji netgi galėjo pabūti teisėjais. Visiems šventės dalyviams drauge buvo smagu žaisti „golfą kitaip“, traukti virvę.
Tokiose šventėse vaikai nelieka be vaišių – šįkart gardžią košę išvirė samariečių labdaros valgyklos virėjos. Į namus vaikai gavo lauknešėlių – saldžiomis dovanomis samariečius parėmė partneriai iš Vokietijos. Vaikų dienos centrai dalyvavo ir loterijoje, kurioje buvo galima laimėti sportinių prizų – rakečių, šokdynių ir kito inventoriaus.
I. Pažereckienė įsitikinusi, kad vaikams labai reikalinga ne tik vieta, kur jie saugiai ir turiningai gali leisti laiką po pamokų, bet ir pramogos. „Gavome kvietimą sudalyvauti akcijoje „Padovanok vaikui vasarą“. 10 vaikų iš mūsų centrų turės galimybę praleisti pora dienų prie jūros. Jau užsiregistravome ir spręsime, ką išsiųsti“, – galimybe parodyti vaikams jūrą džiaugiasi projektų vadovė.
Saugi vieta
Samariečių bendrijos pirmininkė K. Vančienė tikina, kad vaikų dienos centruose vaikai atranda daug galimybių: čia jie gali leisti laiką po pamokų iki pat vakaro, pavalgyti, žaisti, ruošti pamokas. Centrus lanko vaikai nuo pirmos klasės. „Iki tiek, kol jiems pas mus patinka. Kai kuriuose kaimuose ateina ir šešiolikmečių“, – sako K. Vančienė. Pasak jos, dienos centrai kartais būna vienintelė vieta, kurioje galima ramiai sulaukti į atokesniuose kaimuose esančius namus išvežančių autobusų.
Vaikai jau įprato, kad maistą dienos centre turės pasigaminti patys, padedami vadovių. „Kai kur turime įrengtas virtuvėles, mokyklos mus įleidžia į technologijų kabinetus, todėl vaikai gali kepti, virti, net pyragų prikepa. Kiekviename dienos centre yra ir mikrobangų krosnelė, virdulys, tad šilto maisto vaikai visada gali gauti“, – sako bendrijos pirmininkė. Pasak jos, dabar vienam vaikui maitinti per dieną skiriama apie 0,7 Eur.
K. Vančienė pasidžiaugė, kad kaimų mokyklos, kuriose veikia dienos centrai, suteikė galimybę naudotis kompiuteriais ir internetu. „Yra vaikų, kurie namuose kompiuterio neturi, neveikia internetas, todėl čia jie gali susirasti reikalingą informaciją mokslams, pasirengti pamokoms“, – sako bendrijos pirmininkė.
Dienos centrų vaikus mielai priima bibliotekos, sporto aikštynais, salėmis leidžia naudotis seniūnijos. „Jurbarko bibliotekoje kas antrą antradienį mūsų vaikams rengiami užsiėmimai“, – gražia partneryste džiaugiasi K. Vančienė.
Vaikais dienos centruose rūpinasi 19 darbuotojų. „Tai – etatiniai darbuotojai, įdarbinti pagal darbo sutartis. Labai džiaugiamės, kad visuose centruose turime ir savanorių, kurie praveda vaikams įvairius užsiėmimus, jei reikia pavaduoja ir visada padeda vadovams. Labai daug padeda mokyklų, kuriose veikia centrai, mokytojai“, – sako K. Vančienė.
Problemų yra
Vaikų dienos centrų veiklą finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, 10 proc. prisideda Jurbarko r. savivaldybė. Tačiau K. Vančienė vardija problemas, kurioms sutvarkyti reikia priimti naujus įstatymus, atidesnio valdžios požiūrio į darbą, kurį atlieka samariečiai.
Viena didžiausių problemų – nesutvarkyti finansavimo terminai. Kasmet sausio 2 d. vaikų dienos centrai pradeda naujus darbus, tačiau finansavimas iš ministerijos juos pasiekia tik kovą ar balandį. „Tai sena, visos Lietuvos centrų problema. Du mėnesius turime dirbti kaip išmanome, negalime samdyti darbuotojų, remtis savanoriais“, – netvarka įstatymuose piktinasi K. Vančienė.
Du mėnesius be darbo liekantys vaikų dienos centrų darbuotojai lieka tarp žemės ir dangaus – jie nebūna išdirbę 12 mėnesių, todėl negali pretenduoti į nedarbo išmokas. Samariečių bendrijai sunku pakelti ir darbo užmokesčio apmokestinimą – įvedus taip vadinamas „SODROS lubas“ tenka mokėti įmokas nuo minimalios algos, nors darbuotojas dirba tik puse etato.
K. Vančienė apgailestavo, kad valstybėje mažai dėmesio skiriama darbui su tėvais. „Teikėme du projektus, bet finansavimo negavome. Mes matome, kad pirmiausia reikia dirbti ir auklėti tėvus – jie dažnai neturi socialinių įgūdžių, nemoka tvarkytis buityje, net valgyti daryti. Vaikai, pabuvę tvarkingoje dienos centro aplinkoje, turi grįžti į nemokančių gyventi tėvų namus“, – sako bendrijos pirmininkė.
Daug problemų vaikai atsineša iš namų. „Susipyksta kaimynai, jų vaikai atėję į centrą taip pat kariauja. Net suvaldyti sunku. Rodos, sutaikai, bet parėjus namo vėl viskas iš pradžių. Ir patyčių problemos atkeliauja iš aplinkos“, – K. Vančienė neslepia, kad darbas su vaikais iš socialiai remtinų šeimų – sunkus.
Prie visuotinų problemų prisideda ir vietinės – niekaip nepavyksta rasti finansavimo Jurbrako vaikų dienos centro šildymo sistemai pertvarkyti – elektra šildyti pastatą labai brangu.
Vykdys programas
Kad ir kokios bėdos užklumpa, samariečiai jas sprendžia ir kuria vaikams saugią aplinką. Vaikų dienos centrai visame rajone dirbs ir vasarą, todėl vaikai visada ras, kur smagiai praleisti laiką, bus pamaitinti.
Nuo liepos 1 d. samariečiai vykdys du su sveika mityba susijusius projektus. Prie projekto prisideda ir įmonė „Humana“. Į samariečių labdaros valgyklą galės ateiti vaikai, dienas leidžiantys gatvėje ar Atvirame jaunimo centre ir čia pasiruošti sau pietus. „Vaikai, padedami mūsų darbuotojų, patys gamins, o po to ir valgys, ką pagamino“, – pasakoja K. Vančienė.
Panašus projektas vyks ir Jurbarko vaikų dienos centre. Čia nuo liepos laiką leis apie 50 vaikų, kurie taip pat mokysis šeimininkauti ir gaminti sveiką maistą. „Ir iš sveikų produktų. Mes sutarėme su vietiniais ūkininkai, kurie produktus iš savo ūkių tieks dienos centrui. Vaikai valgys skaniai ir sveikai“, – tikina K. Vančienė.
Bendrijos pirmininkė džiaugiasi, kad vis daugiau žmonių supranta vaikų dienos centrų reikalingumą, juos remia ir padeda. „Mes, samariečiai, prisidedame kiek galime – ir lėšomis, ir darbu. Bendromis jėgomis gražesnę kasdieną padarome daugiau nei 200 vaikų“, – sako K. Vančienė.
Jūratė Stanaitienė