Sausio 5 d. Jurbarko krašto muziejuje paskelbti respublikinio kūrybinio kalėdinio atviruko konkurso-parodos „Aš tau linkiu…“ rezultatai. Devintą kartą vykusiame konkurse dovanas ir linkėjimus Lietuvai kūrė per 400 moksleivių iš visos Lietuvos ir net iš Lenkijos.
Renginys išaugo
Renginys sumanytas kaip kalėdinių eko kompozicijų konkursas-paroda. Jo iniciatorė technologijų mokytoja Jolanta Kundrotienė prisimena, kad pirmuosiuose konkursuose moksleiviai iš ekologiškų medžiagų gamino eglutes, kalėdines žvaigždes, angelus. „Dabar šis kūdikis – jau devynmetis. Iš paprasto rajoninio konkurso tapo tarptautiniu, tačiau mūsų, mokytojų, misija nesikeičia – ieškoti gabių mokinių ir padėti jiems atsiskleisti“, – sakė J. Kundrotienė. Konkurso pradininkė įsitikinusi, kad tokie šilti ir prasmingi renginiai Jurbarkui labai reikalingi ir, jei konkursas neįvyktų, ne vienas jo pasigestų.
Pastaruosius keletą metų moksleiviai kviečiami dailės ir technologijų raiškos priemonėmis kurti atvirukus, kuriuose atsispindėtų meilė Lietuvai, patriotiškumas, tautiniai simboliai. Konkurso organizatoriai – Jurbarko švietimo centras (JŠC) ir ugdymo įstaigų technologijų ir dailės mokytojų metodiniai būreliai. Vertinimo komisiją sudarė šių būrelių nariai, JŠC darbuotojai, savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistai.
Apdovanojimų renginį vedusi JŠC direktorės pavaduotoja Audronė Kriščiukaitienė džiaugėsi dalyviu gausa. Darbeliai keliavo iš Jurbarko, Trakų, Kauno, Kretingos, Kelmės, Tauragės, Kėdainių ir kitų rajonų pagrindinių, meno mokyklų, gimnazijų. „Išsiuntėme bene 40 pakvietimų ir į užsienio mokyklas. Šiemet prie parodos dalyvių prisijungė Punsko mokyklos mokiniai“, – sakė A. Kriščiukaitienė.
Jautrios mintys
Iš dailės ir technologijų mokslų profesionalų sudaryta komisija turėjo daug darbo, svarstė ir diskutavo, kol išrinko pačius geriausius darbus. Darbai buvo suskirstyti į penkias kategorijas pagal amžiaus grupes ir atlikimo techniką. Komisija didžiausią dėmesį skyrė darbų originalumui, savitumui, technikos sudėtingumui, estetiškumui ir temos atskleidimui.
Pristatydami laimėtojus vertinimo komisijos nariai apžvelgė darbus, pakomentavo, kodėl jie atkreipė komisijos dėmesį. Darbų, atliktų dailės ir technologijų raiškos priemonėmis (1-4 klasės), kategorijos vertinimo komisijos narė pradinio ugdymo mokytoja Rita Petkaitienė patikino, kad iš daugiau kaip 100 šioje kategorijoje pateiktų darbų išrinkti nugalėtojus buvo labai sunku.
„Tai – tik komisijos nuomonė. Jūs galite nesutikti su ja, nes tai visai suprantama. Visi darbai – puikūs“, – sakė pedagogė. Prizininkų darbeliuose – dainuojanti Lietuva žiemos fone, Lietuvos simboliai, itin kruopštus ir estetiškas pateikimas, originali technika, panaudojant pieštuko drožles.
Dailės priemonėmis atliktų darbų kategorijoje buvo dvi prizininkų grupės – 5-8 klasių ir 9-12 klasių moksleiviai. Komisijos narės – dailės mokytojos Jurgita Davidavičienė ir Regina Balčaitienė neslėpė, kad išrinktieji darbai – ypatingi.
Mokytojos pabandė atspėti, ką darbeliuose norėjo pasakyti jų autoriai, ir tai dažniausiai pavykdavo. Vienas piešinys-laimėtojas buvo pilnas dovanų Lietuvai – nuo namų ir automobilių iki palinkėjimo Jūrų muziejui įsigyti ne tik delfinų, bet ir banginių, kitas – minimalistinis, tačiau jame pavaizduoti Trys karaliai, nuspalvinti Lietuvos heraldikos spalvomis, neša pačias brangiausias dovanas – sveikatą, dvasingumą ir priteklių.
Pirmą vietą tarp 5-8 klasių šioje kategorijoje užėmė aštuntokė Liveta Šetkutė iš Jurbarko Naujamiesčio pagrindinės mokyklos, ugdoma mokytojos Linos Rušienės. Liveta nupiešė tautinį senį Kalėdą, nešantį didžiulį maišą dovanų – muzikos, žaidimų, džiaugsmo, lėktuvų, gyvūnų ir dar daug kitokių gėrybių. „Dovanas neša Kalėdų senis, todėl jį ir piešiau. O maiše tikrai yra visko, ko galima norėti“, – sakė nugalėtoja.
Vyresniųjų klasių mokiniai savo darbuose palietė jautrias temas, skaudulius. III vietos laimėtoja Roberta Kasanavičiūtė iš Tauragės piešinyje sutalpino Kalėdas, dovanas, visad žaliuojančias eglutes ir lietuvių etnokultūroje žinomą Saulės ratą. Tokį piešinį Roberta sakė susapnavusi. II vieta įvertintas Akvilės Alijošiūtės iš Tytuvėnų gimnazijos kūrinys „Gyvuok, mano Lietuva“, kuriame žmonės, apjuosę Gedimino pilį, bando ją išsaugoti. I vieta be konkurencijos atiteko Karolinai Nikolajenko iš Kėdainių. Ji savo darbe „Grįžtame į Lietuvą“ palietė emigracijos temą. „Kalėdoms visi grįžta namo. Ir mano dėdė parvažiuoja iš užsienio. Tą temą padiktavo patirtis“, – sakė Karolina, o renginio dalyvių akyse sužibo ašaros – ta tema skaudi daugeliui Lietuvos šeimų.
Įvairios technikos
Technologijų raiškos priemonėmis atliktus darbus pristatė technologijų mokytoja metodininkė Rita Valutienė. Ji autorius gyrė už išradingumą ir kruopštumą. 5-8 klasių kategorijoje III ir II vietas užėmė Jurbarko r. mokyklų atstovai. Trečia likusi šeštokė Arūnė Bakšytė iš Eržvilko gimnazijos pagamino kalėdinį žaisliuką, kuriame užrašė linkėjimą kiekvienam jaunam žmogui rasti savo vietą Lietuvoje, o II vietą laimėjusi Šimkaičių Jono Žemaičio pagrindinės mokyklos aštuntokė Monika Grygalaitytė, paruošta mokytojos J. Kundrotienės, iš vilnos nuvėlė tautinių spalvų kalėdinę snaigę. I vietą užėmė kretingiškės Vikintos Vaišnoraitės siuvinėjimo technika atliktas darbas „Apšerkšniję mūsų žiemos“.
Vyresniųjų kategorijoje – labai gražūs, įdomūs ir sudėtingi darbeliai: tautinėmis spalvomis ant lino siuvinėtas piešinys ir palinkėjimai Lietuvai, deginimo technika ant medžio sukurta stilinga, estetiška eglutė. I vieta skirta penkiolikmečiui Irmantui Norkūnui iš Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos. Jo darbas – iš medžio išdrožta eglutė su šimtmetį švenčiančiai Lietuvai svarbiomis datomis, įstatyta į originalų rėmelį.
I. Norkūnas medžio drožyba užsiima jau ne vienus metus, buvo surengęs verpsčių parodą. Dabar vaikinas vėl ruošiasi parodai Jurbarko krašto muziejuje, planuoja dalyvauti „Sidabrinio vainikėlio“ konkurse.
Rinko ir lankytojai
Geriausią darbą išrinko ir parodos lankytojai, kurie galėjo balsuoti nuo parodos atidarymo gruodžio 19 d. iki pat apdovanojimų vakaro. „Lankytojai ėjo ir ėjo, jų balsai snigo skaičiukais į urną, o mes suskaičiavome rezultatus. Jei būtų galima, mes, muziejaus darbuotojai, dar norėtume bent 20-30 autorių apdovanoti“, – sakė muziejininkė Adelija Meizeraitienė. Gražiausiu darbu lankytojai išrinko Kornelijos Kudrevičiūtės iš Vytauto Didžiojo universiteto „Rasos“ gimnazijos kūrinį „Gyvybės medis“.
Specialų prizą paskutinę vertinimo dieną pastebėtam tauragiškės Gerdos Kleinaitės kūriniui „Didžiuokimės Lietuva“ įteikė J. Davidavičienė. „Šį darbą tiesiog įsimylėjau“, – prisipažino dailės mokytoja.
Įsimylėti galima kiekvieną parodoje eksponuojamą darbą, nes atvirukų autoriai savo kūriniuose dalijosi jausmais ir mintimis apie Lietuvą, amžinas vertybes ir gražią ateitį. Tradicine tapusi paroda – gražus ir prasmingas didžiųjų metų švenčių pabaigos akordas ir raginimas švęsti Lietuvos gimtadienį. Aplankyti parodą dar galima iki sausio 12 d.
Jūratė Stanaitienė