Lapkričio 16 d. Jurbarko kultūros centre įvyko jau 24-asis tradicinis berniukų chorų festivalis-akcija „Lietuvos berniukai prieš smurtą ir narkomaniją“. Šio projekto vadovas, dirigentas prof. Vytautas Miškinis, projekto organizatoriai Lietuvos chorų sąjunga, Lietuvos nacionalinis kultūros centras, Jurbarko rajono savivaldybė ir Jurbarko kultūros centras. Renginys, jungiantis muziką ir svarbią socialinę misiją, tapo nepamirštama švente dalyviams ir klausytojams.
24 metai įkvėpimo ir pasiryžimo
Festivalio-akcijos idėja gimė dar 1999 metais, kai choro dirigentas prof. Vytautas Miškinis pastebėjo, kad Lietuvos muzikinėje scenoje trūksta berniukų chorų. Pasak dirigento: „Artėjant XXI amžiaus pradžiai, galvoje kirbėjo klausimas, ką daryti, jog Lietuvoje susiburtų daugiau berniukų chorų?“
Matydama chorinės veiklos panoramą, Lietuvos chorų sąjunga ieškojo būdų didesniam tokio tipo chorų „gimstamumui“. Tačiau idėjai plėtojantis, daugelį chorvedžių apėmė baimė, neva su berniukais per sunku dirbti. „Tai yra mitas – teigė V. Miškinis – tiek mergaitės, tiek berniukai nuo mažens yra vienodi, juk klausantis vaiko balso itin sudėtinga atskirti kuris yra kuris. Tikriausiai buvo nerimaujama dėl tembrinės berniukų balso kaitos bręstant, o gal buvo manoma, kad berniukų neįmanoma suvaldyti. Tad sugalvojau šios baimės įveikos būdą – pademonstruoti chorvedžiams, kaip mes bendraujame su berniukais. Tuokart, bene prieš ketvirtį amžiaus, į stovyklą pakviečiau savaitę kartu pagyventi daugelį chorvedžių, norinčių, bet vis neišdrįstančių įkurti berniukų chorus“, – pasakojo dirigentas. V. Miškinio džiaugsmui atvyko 26 chorvedžiai ir stebėjo darbo procesą, bendravimo su berniukais nuo ryto iki vakaro ypatumus.
Netrukus Lietuvos nacionalinė filharmonija pakvietė „Ąžuoliuko“ chorą dalyvauti labdaros koncerte ir surinktas lėšas skirti visuomeninei organizacijai „Gelbėkim vaikus“. Prie renginio prisijungė ir kiti didieji Lietuvos berniukų ir jaunuolių chorai. Po koncerto buvo nuspręsta tęsti bendrystę kasmetinio festivalio forma su nauju pavadinimu Lietuvos berniukų chorų festivalis-akcija „Lietuvos berniukai prieš smurtą ir narkomaniją“.
Po minėtos stovyklos veiklos bei pirmojo festivalio-akcijos, koncertų įkalinimo įstaigose, piešinių, susijusių su smurtu ir narkomanija, per pirmus 4-5 metus susikūrė virš 50 berniukų chorų Lietuvoje. Buvo susižavėta ne tik choro menu, kultūra, bendruomeniškumo jausmu, bet ir vykdomais labdaros koncertais „Šiandieną tai vadinu tradicine, gražia kolektyvų draugyste ir, žinoma, prevencija prieš smurtą ir narkomaniją. Širdyje laikomės nuostatos, kad berniukai nei tarpusavyje, nei viešoje erdvėje neturi toleruoti smurto, patyčių ir netylėti, jei aplink vyksta blogi dalykai“, – teigė prof. V. Miškinis.
Vienais metais renginys vyksta didžiuosiuose šalies miestuose, dalyvaujant keturiems pagrindiniams didiesiems Lietuvos berniukų ir jaunuolių chorams, taip pat orkestrams ir solistams. Kitais metais surengiamas vienas koncertas mažesniame Lietuvos mieste.
Šių metų šventė – Jurbarke
Jurbarko kultūros centre vykęs renginys subūrė per 300 berniukų choristų iš 8 miestų. Akompanavo Rimvydo Mitkaus vadovaujamas instrumentinis ansamblis, koncertą vedė Jurbarko kultūros centro Konstantino Glinskio teatro režisierė Danutė Samienė ir aktorius Saulius Ambrazaitis.
Be pagrindinio koncerto, berniukai turėjo galimybę dalyvauti edukacinėse programose. Renginys buvo papildytas kultūriniais ir istoriniais užsiėmimais – dalyviai aplankė Panemunės ir Raudonės pilis, susipažino su Jurbarko krašto kultūros paveldu.
Sklandžiai įvykusia didžiule muzikos švente nepaprastai džiaugiasi ir Rosita Maksimovienė – Jurbarko kultūros centro direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti direktoriaus pareigas. Anot jos „nuoširdžiai stengėmės, kad šis neeilinis renginys mūsų mieste praeitų taip, kaip ir turėtų – profesionaliai – ir visi atvykusieji, tiek chorų dalyviai ir vadovai, organizatoriai bei visi žiūrovai išsineštų šiltus, gražius įspūdžius ir prisiminimus.“
Bendrystė ir augimas
Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos berniukų choro vadovė Kornelija Jurkevičė dalijosi įspūdžiais apie dalyvavimą renginyje: „festivalis – tai puiki galimybė mūsų choristams ne tik pasirodyti scenoje, bet ir pajusti, ką reiškia būti dalimi tokios didelės muzikos šeimos. Berniukai labai jautriai reagavo į bendrą pasirodymą. Jų akys spindėjo kartu su kitais chorais atliekant kūrinius – nuo festivalio klasika tapusio Benjamino Gorbulskio dainos „Ant kiekvieno kalnelio“ iki „Tele Bim-Bam“ hito „Meilės daina tėčiui“. Deja, bet mažesniuose miestuose mažėja įvairios sudėties chorų, o berniukų – ypač. Tad šio festivalio misija labai reikšminga skatinant vaikinus muzikuoti, dainuoti, bendrauti tarpusavyje. Tikiuosi šio projekto žinutė įkvėps jaunus chorvedžius kurti berniukų chorus ir labiau juos įtraukti į muzikinį pasaulį“, – pasakojo K. Jurkevičė.
Festivalis ne tik garsina chorinę muziką, bet ir perduoda svarbią socialinę žinutę. V. Miškinis pabrėžė, kad smurto ir priklausomybių problemos vis dar aktualios Lietuvos visuomenei, todėl šių temų ignoruoti negalima. „Berniukai yra būsimi mūsų visuomenės kūrėjai, todėl labai svarbu jau nuo mažens formuoti jų atsakomybės, pagarbos ir bendruomeniškumo jausmą. Muzika – tai universali kalba, atverianti duris į širdis ir keičianti mąstymą“, – teigė profesorius.
Taigi…
Festivalis-akcija „Lietuvos berniukai prieš smurtą ir narkomaniją“ yra ne tik muzikinis renginys – tai kultūros ir socialinės atsakomybės dermės pavyzdys. Kiekvienas dalyvis ir žiūrovas iš šio renginio neabejotinai išsineša svarbų suvokimą – keisti pasaulį galime pradėdami nuo savęs, o muzika, tai viena iš stipriausių priemonių tam pasiekti. Renginys Jurbarke dar kartą įrodė, kad kultūra gali ne tik praturtinti, bet ir padėti kurti harmoningesnę, atviresnę ir socialiai atsakingesnę visuomenę. Anot prof. V. Miškinio „jau dabar planuojame jubiliejinius 25-ojo festivalio koncertus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, o 2026-aisiais Ukmergės miestas taps renginio stotele!“
Muzikologė Lukrecija Stonkutė