Žvakių šviesa virpa ant poliruotų dvaro grindų. Liutnios akordai pildo erdvę, o ponai su pagarba nusilenkia damoms kviesdami šokiui. Tai ne istorinis romanas, o tikrovė – čia ir dabar, Veliuonos kultūros centre, kur šokis prikėlė praeitį. Tokią magišką kelionę laiku sukūrė Irmos Svetlauskienės vadovaujamos istorinių šokių studijos „Saltare Festum“ penkiolikos metų sukakčiai skirta šventė.
Nuo pirmo žingsnio
Kas galėjo pagalvoti, kad nedidelė grupė entuziastų su skolintomis suknelėmis ir „barbių“ perukais taps pripažintu kolektyvu, šokančiu net tarptautiniuose projektuose? Bet štai jie čia – 15 metų – atkuriant vėlyvosios gotikos, renesanso ir romantizmo laikų atmosferą.
„Įsimylėjau Veliuoną, norėjau pažinti jos istoriją ir ją pasakoti kitiems. Suburti kolektyvą įkvėpė istoriniai faktai, kunigaikščių gyvenimai. Kokia visgi galinga ir svarbi buvo Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė! Todėl iššūkių, norint priartėti prie istorijos, buvo labai daug. Muzikos, kostiumo, šokio autentiškumo paieškos“, – dalijosi prisiminimais kolektyvo vadovė I. Svetlauskienė.
„Saltare Festum“, lotyniškai reiškianti „Šokių šventę“, pateisina savo vardą su kaupu. 2010-ųjų rudenį kelių entuziastingų šokėjų grupė virto kolektyvu, kuris šiandien jau neatsiejamas nuo istorinės šokio rekonstrukcijos Lietuvoje. Nuo pirmųjų kuklių repeticijų, kai Veliuonos ir Raudonės merginos mokėsi pirmųjų šokių žingsnių, iki įspūdingų teatralizuotų pasirodymų – kelias buvo ilgas, bet kupinas magijos.
„Nuoširdžiai dėkoju istorinių šokių ir teatro studijos „Saltare Festum“ buvusiems ir esantiems šokėjams, per šiuos veiklos metus kartu puoselėjusiems istorinį kultūrinį krašto palikimą – Vilijai Ambrutienei, Simonai Eimutytei, Vytautui Ambručiui, Lėjai Ambrutytei, Justinui Svetlauskui, Ivetai Meiliūnaitei, Jolitai Kačinskienei, Irenai Aleksienei, Jūratei Kvietkauskienei, Ramintai Andriulienei, Nijolei Vaičaitienei, Inesai Murauskaitei, Evelinai Tamošaitytei“, – vardijo kolektyvo vadovė.
Šventė subūrė ištikimus bendraminčius. Šakių kultūros centro Kidulių dvaro istorinių šokių ir teatro studija „Il ballo della luna“, taip pat vadovaujama I. Svetlauskienės, vakarui suteikė renesanso laikų žavesio. Scenoje pasirodė Marijampolės Mykolo Romerio universiteto Sūduvos akademijos istorinio šokio grupė „Reverence“ (vad. Daina Misiukevičienė).
„Pirmą kartą į sceną žengėme drebančiomis kojomis. Tirtėjome kaip epušės lapeliai, bet akys spindėjo džiaugsmu“, – prisimena I. Svetlauskienė. Nors iš pradžių visko trūko – autentiškų kostiumų, muzikos įrašų, net sceninės patirties – vienas dalykas niekada nesikeitė: meilė istorijai ir noras ja dalintis.
Pirmieji pasirodymai vyko Veliuonos dvare, kur kolektyvas pristatė XIX amžiaus pradžios dvaro šokius – kontradansus. Tąkart šokėjos vilkėjo kuklius drabužius, tačiau ore tvyrojo susižavėjimas ir jaudulys. Nuo tada prasidėjo ilgas kelias, vedęs per daugybę teatrališkų programų ir istorinių spektaklių.
Kai šokis tampa pasakojimu
Per 15 metų „Saltare Festum“ sukūrė daugybę įsimintinų spektaklių. 2013 m. Veliuonoje pristatyta teatralizuota ekskursija „Veliuonos žynio pranašystė LDK kunigaikščiui Gediminui“ tapo dideliu žingsniu į priekį. Trakų pilis, Raudonės legenda, Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istorija – šie pasirodymai užkariavo žiūrovų širdis.
Vienas įspūdingiausių pasirodymų – 2018 m. Jurbarke pristatytas spektaklis „Sužibo žvaigždė“. Šioje programoje atsiskleidė renesanso kostiumas ir šokis, o žiūrovai buvo nukelti į didingą LDK praeitį. 2019 m. kolektyvas pristatė dar vieną ambicingą projektą – „Pranašystę“, atskleidusią XIV amžiaus Lietuvos politines ir kultūrines permainas.
Ir ne tik Lietuvos! 2022 m. kolektyvas pasirodė filmuojant Netflix serialą „Blood, Sex & Royalty“, atkuriant XVI a. Prancūzijos dvaro puotą. „Kai išgirdome, kad šoksime seriale, buvo sunku patikėti. Tai buvo ne tik garbė, bet ir įrodymas, kad mūsų darbas yra vertinamas“, – sakė šokėja Evelina Tamošaitytė.
2022 m. birželio 4-ąją Tauragės apskrities Dainų šventėje „Karšuvos žemės vaikai“ Teatrų dienos programoje Pilies kiemelyje pristatyta teatralizuota programa „Fragmentai. Veliuonos istorija“. Joje – gabalėlis Karšuvos pilių dvelksmo ir saujelę viduramžių šokių kultūros. Ši programa pristatyta Veliuonoje ir Jurbarko krašto šventėje.
2023 m. „Saltare Festum“ paruošė teatralizuotą šokių programą „Protėvių šauksmas“, kurioje demonstruojami gražiausi viduramžių šokiai ir kostiumai. Pernai kolektyvas dalyvavo 100-mečio Dainų šventės Teatro dienos ,,Esaties lieptais” programoje.
„Kai kuri vieną ar kitą teatralizuotą programą, jai atiduodi visas mintis ir jėgas. Kiekvienoje iš jų norisi maksimaliai priartėti prie pasakojimo ar asmenybės. Labai jaudinantis renginys buvo visai neseniai, pernai vasarą Veliuonos dvare per tulpmedžio žydėjimo šventę, kuomet pristatėme Veliuonos dvarininkės Michalinos Zaleskytės–Kosakovskienės poezijos knygą. Visai gali būti, kad šios moters istorija ir bus naujasis kolektyvo kūrybinis projektas“, – dalijosi ateities planais I. Svetlauskienė.
Ką reiškia būti „Saltare Festum“ šokėju
„Kai vilki renesansinę suknelę, jautiesi tarsi laiko mašinoje, – sako kolektyvo narė Jūratė Kvietkauskienė. – Kiekvienas šokis – tai istorija, kurią pasakoji ne žodžiais, o judesiu.“
Bet šokti istorinius šokius nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti. „Turi būti ne tik elegantiškas, bet ir tikslus. Kiekvienas žingsnis, kiekvienas mostas turi prasmę, – sako E. Tamošaitytė. – Ir, žinoma, išmoksti ne tik šokti – išmoksti kantrybės, disciplinos ir pagarbos praeičiai.“
Kolektyvas nėra tik šokio grupė – tai bendruomenė, kurioje mezgasi draugystės, dalijamasi patirtimis ir kuriama unikali atmosfera. „Kiekviena repeticija – tai ne tik darbas, bet ir laikas su bendraminčiais, su kuriais kartu keliaujame per istoriją“, – pasakoja šokėja J. Kvietkauskienė.
Kolektyvo vadovė sako, kad norėtų pritraukti daugiau vyrų – tai leistų labiau išplėsti repertuarą. Vadovė pabrėžia, kad svarbu ne tik šokti, bet ir gilintis į epochų autentiškumą. „Norisi dar labiau susieti šokį su istoriniu kontekstu – su muzika, kostiumais, netgi tam tikrais socialiniais kodais, kurie būdingi tam laikmečiui“, – dalinasi ji.
O ką pačiai vadovei reiškia ši sukaktis? „Džiaugiuosi, kad esame. Kad nepaisant visų iššūkių mes vis dar šokame, kuriame ir kviečiame žmones prisiliesti prie gyvos istorijos. Esam mažo miestelio mažas kolektyvas, kurio pasirodymuose visada užkoduota dalelė Jurbarko krašto praeities. Labai norėčiau, kad istorinis šokis pagaliau susilauktų deramo dėmesio. Atėjo metas formuoti profesionalesnį požiūrį į šokio ir kostiumo, muzikos dermę, būtina siekti gilesnio socialinio, politinio, kultūrinio konteksto pažinimo. Tik įsigilinus ir pajautus galima sau leisti kalbėti istorinių asmenybių vardu.“
Jei kada lankysitės Veliuonoje ar kituose Lietuvos kampeliuose ir išgirsite viduramžių muzikos garsus, neskubėkite – galbūt kaip tik tuo metu šoka „Saltare Festum“. Ir istorija vėl atgyja.
Ligita Gražulevičienė



