Kovo 29-ąją Jurbarkas tapo Lietuvos mėgėjų teatrų sostine – čia vyko jubiliejinė, jau 20-oji, mėgėjų teatrų šventė „Tegyvuoja teatras“, skirta paminėti Tarptautinę teatro dieną. Tai buvo tikras meno, kūrybos ir bendrystės sambūris, sukvietęs talentingus žmones iš visos Lietuvos bei kaimyninės Lenkijos. Nuo 2006 m. teatro žmonės renkasi vis kitoje savivaldybėje. 2024-aisiais šventės vėliava ir garbė ją rengti buvo perduota Jurbarkui.
Didžioji scena kūrėjams
Dvidešimtą kartą Lietuvos nacionalinio kultūros centro, Lietuvos mėgėjų teatro sąjungos kartu su Jurbarko kultūros centru organizuotame renginyje žiūrovus ir pirmiausia Teatro dienos dalyvius – aktorius, režisierius, kompozitorius, choreografus – džiugino su dideliu nuoširdumu ir meile teatrui surengta šventė.
Daugiau nei 300 teatro meno puoselėtojų susirinko Jurbarko kultūros centre dar kartą pasidžiaugti 2024 m. vasarą vykusios Dainų šventės Teatro diena „Esaties laiptais“ patyrimais ir pasiekimais. „Esaties laiptai“ šalies mėgėjų teatro bendruomenei suteikė daug neįkainojamų akimirkų. Ši šventė sulaukė rekordinio dalyvių skaičiaus: daugiau nei 1000 talentingų teatro žmonių iš 93 mėgėjų teatrų prisijungė prie šio unikalaus renginio – Dainų šventės Teatro dienos, tapusios didžiąja scena kūrėjams.
Spektakliai, vykę Valdovų rūmų ir Katedros aikštės erdvėse, tapo tikra teatrine puota – nuo spalvingų kostiumų, gyvos muzikos iki įspūdingų scenografijos sprendimų. Suaugusiųjų, vaikų, jaunimo, lėlių teatrai iš Lietuvos ir Lenkijos paruošė autentiškus ir įsimintinus pasirodymus, žavėjusius ir teatro profesionalus, ir žiūrovus.
Daugiau nei hobis
Žavesiu ir kūrybine išmone nenusileido ir Jurbarke vykusi šventė „Tegyvuoja teatras“, sujungusi įvairaus amžiaus ir patirties teatro mylėtojus – nuo jaunų entuziastų iki patyrusių scenos senbuvių. Aktoriai, režisieriai, teatro vadovai čia ne tik dalijosi kūrybinėmis idėjomis, bet ir džiaugėsi pasiekimais. O jų būta gausiai – įteikta net vienuolika „Tegyvuoja teatras“ statulėlių, skirtų geriausiems! Dėl šių garbingų apdovanojimų varžėsi net 120 nominantų, tad konkurencija buvo didžiulė, o apdovanojimo vertė – svari.
Jurbarko kultūros centras turi kuo didžiuotis – tarp gausybės nominantų pelnytai skambėjo Jurbarko teatrai.
Diplomai nominacijose „Ryškiausias 2024 m. Lietuvos dainų šventės Teatro dienos grimas“ ir „Ryškiausias 2024 m. Lietuvos dainų šventės Teatro dienos programos „Teatro gatvė“ pasirodymas“ atiteko Jurbarko kultūros centro Konstantino Glinskio teatrui ir režisierei Danutei Budrytei-Samienei. Diplomas nominacijoje „Ryškiausias 2024 m. Lietuvos dainų šventės Teatro dienos jungtinio pasirodymo „Esaties lieptais“ nacionalinės dramaturgijos režisūrinis sprendimas“ įteiktas Jurbarko kultūros centro Skirsnemunės skyriaus teatrui „Pakeleivis“ ir režisierei Birutei Šneiderienei. Nominacijoje „Ryškiausias 2024 m. Lietuvos dainų šventės Teatro dienos jungtinio pasirodymo „Esaties lieptais“ nacionalinės dramaturgijos režisūrinis sprendimas“ diplomas įteiktas Jurbarko kultūros centro vaikų ir jaunimo teatrui „Vaivorykštė“ ir režisierei Birutei Šneiderienei.
Dar vienas apdovanojimas įteiktas Jurbarko kultūros centro Konstantino Glinskio teatro kompozitorei Rūtai Šličkutei – ji įvertinta Kazimieros Kymantaitės vardo diplomu už sukurtą muziką Konstantino Glinskio teatro spektakliams, už dalyvavimą teatro kompozicijose ir edukacijose.
Paskelbus nominacijas bei laureatus, scenoje skambėjo nuostabūs muzikiniai sveikinimai. Specialiai šiai šventei į Jurbarko kultūros centro sceną pavyko sukviesti gausų būrį talentingų mūsų krašto žmonių – nominantams, laureatams ir visiems susirinkusiems žiūrovams savo melodijas, dainas ir šokius dovanojo Vilniaus kolegijos Menų ir kūrybinių technologijų fakulteto scenos meno katedros studentų kamerinis choras, vadovaujamas Povilo Butkaus, smuikininkė Ugnė Preimonaitė, solistas Edgaras Pilypaitis, Eržvilko kultūros centro instrumentinio ansamblio „Bandonija“ Vadžgirio skyriaus jaunieji bandonininkai (vadovė Lina Lukošienė), instrumentinis ansamblis (Rūta Šličkutė, Arūnas Samys ir Arūnas Bauža), Donatas Bielkauskas, šokėja Ieva Martinaitytė (vadovė Justė Lukauskienė). Visi šie pasirodymai, režisūriniai sprendimai ir bendra pakili atmosfera pavertė XX teatrų šventę „Tegyvuoja teatras“ ypatingai gražiu, istoriškai prasmingu ir nepamirštamu reginiu akims ir širdims.
Už meilę teatrui
Nominacija „Už nuopelnus Lietuvos mėgėjų teatrui“ šiemet skirta Jurbarko Konstantino Glinskio mėgėjų teatro vadovei, režisierei Danutei Budrytei-Samienei. Nominacija režisierei buvusi netikėta, nors įvairių įvertinimų per 40 veiklos teatre metų gauta ne kartą. Danutė ne tik mūsiškio teatro vadovė. Ji yra Lietuvos mėgėjų teatrų sąjungos sekretorė, Lietuvos klojimo teatrų draugijos narė, Nacionalinio kultūros centro teatro žanro ekspertė-konsultantė. Apdovanojimą jai įteikdama Lietuvos nacionalinio kultūros centro vyr. specialistė Vita Vadoklytė sakė, kad „šios dienos šventė „Tegyvuoja teatras“ byloja jos tikėjimą, pamatines vertybes, kultūros misijos supratimą.“
„Nieko nepadaryčiau, jeigu žmonės nepasitikėtų manimi“, – pabrėžė D. Budrytė-Samienė, savo darbe ypatingą dėmesį skirianti grynumui, estetikai, viskam, kas tikra. Dar studijų metais didelę įtaką jai padarė gyvoji teatro legenda, teatro meno puoselėtojas, klojimo teatrų judėjimo atgaivintojas prof. dr. Petras Bielskis. Režisierė save vadina „įamžinančia panemunės krašto papročius ir tradicijas“.
„Atėjusi dirbti į teatrą, pirmiausia užrašiau teatro istoriją, atsiminimus iš seniausių, dabar jau amžinybėn iškeliavusių aktorių. Manau, kad tai yra labai svarbu. Ir dabar teatre yra labai didelis amžiaus skirtumas tarp aktorių, tačiau puikiai sutariame. Gerbiam savo senjorus, pagarbiai bendraujam ir su jaunimu. Vyksta perduodamų vertybių tęstinumas“, – sakė D. Budrytė-Samienė. Ir tai jai yra labai svarbu. O Jurbarko kraštui ypač reikšminga tai, kas lieka – pastatyti spektakliai, surinkta informacija, sukauptos žinios, reikalingos ne tik pačios režisierės ir jos vadovaujamo teatro darbe, bet visai Lietuvos teatro istorijai.
Perdavė Vilkaviškiui
„Tegyvuoja teatras“ vėliavą iš Jurbarko krašto kultūros ambasadorių rankų perėmė Vilkaviškis. Jurbarko kultūros centro direktorė Rytė Gedrimienė, renginių organizatorius Gintaras Zareckas, režisierė Danutė Budrytė-Samienė ir savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Aušra Baliukynaitė perdavė Vilkaviškio r. savivaldybės vicemerui Joriui Juškauskui ir šio miesto kultūrininkų komandai su viltimi ir palinkėjimu, kad šventė ir toliau išlaikys teatrų bendrystę.
20-osios „Tegyvuoja teatras“ kulminacija tapo specialiai šiai šventei suburto choro (Vilniaus kolegijos Menų ir kūrybinių technologijų fakulteto scenos meno katedros studentų kamerinis choras, Jurbarko kultūros centro mišrus vokalinis ansamblis „Jurolė“ (vadovė Laura Matuzaitė- Kairienė), Panevėžio r. Miežiškių kultūros centro teatro, Punsko ir Suvalkų teatrų, Šakių Zanavykų teatro, Jurbarko kultūros centro Girdžių skyriaus klojimo teatro „Mituvis“ (vadovė Loreta Zdanavičienė), Konstantino Glinskio teatro dainininkai) didingai atlikta Juozapo Gudavičiaus „Kur giria žaliuoja“ (dirigentas Arūnas Samys).
2024 m. Dainų šventės Teatro dienos
„Esaties laiptai“ nominacijomis apdovanoti:
Nominacija „Ryškiausias 2024 m. Dainų šventės Teatro dienos grimas“ skirta Šiaulių menų mokyklos vaikų ir jaunimo teatro studijai „Kompanija šauni“, režisieriams Dalei Dargienei ir Virginijui Dargiui.
Nominacijos „Ryškiausi 2024 m. Dainų šventės Teatro dienos drabužiai“ nusipelnė Akmenės r. savivaldybės kultūros centro Akmenės kultūros namų suaugusiųjų mėgėjų teatras bei režisierė Reda Butnorienė, dailininkas Antanas Adomaitis.
Nominacija „Ryškiausias muzikinis, garsinis 2024 m. Dainų šventės Teatro dienos sprendimas“ įteikta Marcelijaus Martinaičio poemos „Kukučio baladės“ ištraukos „Kukutis regi savo laidotuves“ garso takelio kompozitoriui ir atlikėjui Laurynui Baškiui. O Telšių r. savivaldybės Žemaitės dramos teatro šokių studija ir vadovė Ina Levickienė namo parsivežė apdovanojimą „Ryškiausias 2024 m. Dainų šventės Teatro dienos sceninis judesys, šokis“.
Nominacija „Ryškiausias 2024 m. Dainų šventės Teatro dienos aktorių ansamblis“ skirta Šakių kultūros centro padalinio cirko mokyklos grupei „Šypsena“ ir režisierei Itanai Januševičienei.
Nominaciją „Ryškiausias 2024 m. Dainų šventės Teatro dienos lėlių teatras“ gavo Kretingos r. kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Atžalynas“ ir režisierė Auksė Antulienė, lėlių autorius dailininkas Andrius Seselskis.
Nominacija „Ryškiausias 2024 m. Dainų šventės Teatro dienos jungtinio pasirodymo „Esaties lieptais“ nacionalinės dramaturgijos režisūrinis sprendimas“ įteikta Vydūno misterijos „Probočių šešėliai“ sumanymo autoriui ir režisieriui Donatui Savickiui.
Ryškiausiu 2024 m. Dainų šventės Teatro dienos programos „Teatro gatvė“ pasirodymu pripažintas Rietavo kultūros centro teatro „Ruoda“ pasirodymas, režisierius Vincas Andriuška.
Ryškiausiu 2024 m. Dainų šventės Teatro dienos programos „Atgijusios menės“ pasirodymus – Vilniaus jaunimo teatro „Arlekinas“, režisierė Tatjana Timko. Nominacija „Už nuopelnus Lietuvos mėgėjų teatrui“ šiemet skirta Lietuvos nacionalinio kultūros centro teatrų specialistui, režisieriui Ramūnui Abukevičiui.
Kazimieros Kymantaitės vardo apdovanojimas įteiktas Telšių Žemaitės dramos teatro aktorei Julijai Kneitienei už 50 metų aktyvų dalyvavimą Telšių Žemaitės dramos teatro kūrybinėje veikloje, Žemaitijos krašto tradicijų puoselėjimą.
Šiaulių r. savivaldybės kultūros centro įsteigtas Kazimieros Kymantaitės vardo prizas įteiktas Priekulės kultūros centro Ernsto Vicherto teatrui ir jo vadovui Donatui Savickiui už ryškiausius lietuvių autorių spektaklius, Mažosios Lietuvos tradicijų puoselėjimą ir auginimą bei kūrybinius eksperimentus netradicinėse erdvėse.
Kunigo švietėjo Jono Katelės labdaros ir paramos fondo premiją pelnė Punsko lietuvių kultūros namų klojimo teatras ir režisierė Jolanta Malinauskaitė-Vektorienė už teatrinės kultūros, lietuvybės ir tradicijų puoselėjimą.
Jurbarko KC, ŠVIESOS inform.



