Liepos 27-28 d. septynios mergaitės iš Jurbarko krašto samariečių Veliuonos vaikų dienos užimtumo centro įsiliejo į 600 vaikų būrį, iš visos Lietuvos suvažiavusį į Palangoje surengtą akciją „Pasveikink jūrą Palangoje“. Smagi išvyka parodė, kad būtina plėsti vaikų iš sunkiai besiverčiančių šeimų akiratį, mokyti juos socialinių įgūdžių, bendravimo.
Išlaidų beveik neturėjo
Projektas „Pasveikink jūrą Palangoje“ sunkiai gyvenančių šeimų vaikus į kurortą sukvietė jau ketvirtą kartą. 2016 m. Palangos savivaldybė, surengdama šią akciją, prisijungė prie Prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyvos „Už saugią Lietuvą“. Kasmet keli šimtai mažųjų Palangoje ne tik pirmą kartą pamato jūrą, bet ir dalyvauja įvairiose pramogose mieste ir paplūdimyje.
Visos šalies savivaldybės kasmet sulaukia Palangos savivaldybės kvietimo atvežti 10 vaikų į renginį. Šiemet į Palangą atvažiavo 7-12 metų vaikai iš 44 savivaldybių. „Mūsų vaikų dienos užimtumo centrų vaikai akcijoje dalyvavo užpernai, o šiemet, kad nereikėtų rinkti vaikų iš įvairių rajono vietų, nusprendėme vaikus vežti iš vieno – Veliuonos vaikų centro. Kitais metais vešime iš kitur“, – sako samariečių bendrijos projektų vadovė Ieva Pažereckienė. Į akciją vaikai kviečiami iš vaikų namų, šeimynų, dienos centrų. Jurbarke kvietimas pasiekia samariečius ir jų globojamus vaikus.
Į kelionę buvo užsirašę važiuoti ir tėvų sutikimus turėjo 9 vaikai, tačiau prieš pat išvyką dvi mergaitės patyrė traumas ir keliauti negalėjo. „Dar ir tėvai turėjo pasirašyti sutikimus ir pasirūpinti, kad vaikai prieš kelionę pasiektų Jurbarką. Ne visi tokio rūpesčio nori“, – sako Jurbarko krašto samariečių bendrijos vadovė Kristina Vančienė.
Į Palangą vaikus savo transportu vežė I. Pažereckienė ir savanorė Aiva Pažereckaitė. Pasak K. Vančienės, ankstesniais metais kuro išlaidas samariečiams padengdavo savivaldybė. Prašymą paramai bendrija pateikė ir šiais metais, todėl tikisi gauti kompensaciją už degalus.
Daugiau rūpintis finansais nereikėjo – visas išlaidas padengė, maistu, nakvyne, pramogomis rūpinosi akcijos rengėjas – Palangos savivaldybė su meru Šarūnu Vaitkumi priešakyje.
Linksmybių netrūko
„Į Palangą pajudėjome 7 valandą ryto, vaikams įdėjome lauknešėlių, kad kelionėje neišalktų, o kurorte, registracijos vietoje, mus iš karto pasitiko linksmybės“, – sako I. Pažereckienė. Jurbarkiečiai į Palangą vyko pasipuošę – vilkėjo vienodais marškinėliais, dėvėjo kepuraites, o akcijoje Jurbarkui buvo priskirta mėlyna spalva, lydėjusi vaikus visą renginį.
Keli šimtai vaikų šeštadienio rytą šurmuliavo prie Palangos koncertų salės – šokinėjo ant batuto, spalvino svajonių miestą bei žaidė įvairius žaidimus. Vaikai iš karto gavo dovanų, vandens, užkandžių. „Maišeliuose netgi buvo įdėta pastilių nuo gerklės skausmo, jei kartias jūra būtų per šalta ir suskaustų gerklę“, – organizatorių išmone stebisi I. Pažereckienė.
Garsi ir linksma eisena patraukė prie jūros, kur ją sutiko Palangos savivaldybės meras Š. Vaitkus ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su žmona Diana. Pasveikinęs šventės dalyvius Prezidentas ir D. Nausėdienė vaikus palydėjo ant Palangos tilto. „Nepasikuklinau prieiti prie Prezidento ir paprašyti su mumis nusifotografuoti. Mergaitėms liks puikus prisiminimas“, – džiaugiasi I. Pažereckienė.
Vaikams paplūdimyje buvo skirta atskira teritorija, kurioje dirbo gelbėtojai. „Vaikai buvo suskirstyti grupėmis ir kviečiami maudytis. Viskas buvo suorganizuota labai saugiai ir tvarkingai“, – tikina I. Pažereckienė. Prie jūros vaikai praleido kelias valandas – maudėsi, žaidė žaidimus, rungėsi sporto estafetėse. Jurbarkiečius pakalbino ir vienos televizijos reporteris, reportažas parodytas žinių laidoje. Tai – dar vienas nuotykis mergaitėms iš Veliuonos.
„Visos važiavusios mergaitės jūrą matė pirmą kartą. Viena sakė, kad negalvojusi, kad jūra tokia didelė. Kelioms mergaitėms prireikė laiko, kol jos išdrįso lįsti į bangas ir jomis džiaugtis“, – šypsosi Ieva.
Grįžę iš pajūrio vaikai ilsėjosi Palangos kultūros pievoje, kur jiems koncertavo Laimos Lapkauskaitės vadovaujama grupė „Merginos iš Majamio“, akcijos dalyviai vaišinti ledais ir sūreliais. Jurbarkiečiai aplankė Gintaro muziejų, pasivaikščiojo Birutės ir Pasakų parkuose. Nakvynei jurbarkiečiai įsikūrė Palangos gimnazijoje, pačiame kurorto centre, todėl iš čia buvo patogu pasiekti bet kurią vietą. Maitinimu taip pat buvo pasirūpinta.
Sekmadienį dar aplankė Šunų muziejų, o vakare vadovės mergaites išvežiojo į namus. Vaikai grįžo kupini įspūdžių ir su dovanomis.
Pamokos ateičiai
„Mergaitės iš karto klausė, kada vėl važiuosim, vaikų dienos užimtumo centre dalijosi įspūdžiais iš šventės, tačiau mes, vadovai, pamatėme ir ko mūsų vaikams labai reikia, trūksta“, – sako I. Pažereckienė.
Pasak jos, drauge praleidus daugiau laiko pastebima, kad vaikai nemoka elementarių gyvenimiškų dalykų, elgesio taisyklių, o ir tėvai nepasižymi įžvalga. „Karštą dieną kai kurie vaikai važiavo į pajūrį su šiltais sportiniais batais. Ir nežinia, ar dėl to, kad neturi kitokios avalynės, ar tėvai nesupranta, kaip vaikus reikia aprengti“, – svarsto Ieva.
„Tokiose kelionėse atsiskleidžia, kad dar labai netoli nuėjome su vaikų socializacija“, – sako K. Vančienė. Pasak I. Pažereckienės, vaikai nenorėjo valgyti pagaminto sveiko maisto, mieliau rinkosi visokius užkandžius, negėrė vandens, buvo sunku sudominti pramogomis, įtraukti į aktyvią veiklą, nežinojo, kaip bendrauti. „Jei vaikas nemoka elgtis paprastose gyvenimiškose situacijose, vadinasi šių įgūdžių negauna šeimoje. Todėl samariečiai vykdo projektus, kuriuose vaikai mokomi gaminti ir valgyti sveiką maistą, sveiko gyvenimo įgūdžių“, – sako Ieva.
I. Pažereckienė pastebi, kad į Palangą vykusias mergaites labiausiai sužavėjo aktyvios pramogos. „Reikia vyriško autoriteto. Galbūt todėl, kad vaikus augina nemažai vienišų moterų. Į Vaikų dienos centrus turėtų ateiti dirbti vaikinai, jauni žmonės“, – mano projektų vadovė.
K. Vančienė pastebi, kad ne tik vaikai iš sunkiau gyvenančių šeimų neturi veiklos, neturi kur susiburti, o susirinkus, ką veikti. „Pristatėme vaikų žaidimų aikštelių. O iš jų išėjusiam vyresniam vaikui nebelieka ką veikti. Dirba Atviras jaunimo centras. Puiku, ten tikrai yra ką veikti. Jaunimas pamėgo rinktis skeitparke, jaunimo parke. Atsirado dar bibliotekos kiemelis, maniežas prie Naujamiesčio progimnazijos. Pamažu erdvės pildosi, bet reikia ir veiklų“, – įsitikinusi K. Vančienė.
Ir, žinoma, reikia išvykų, kelionių. „Nereikia ilgų kelionių su nakvyne, bet turime keliauti, parodyti vaikams kitus kraštus, paskatinti domėtis. Gal iš karto jiems ne viskas bus įdomu, bet pamažu atsiras alkis įspūdžiams. Ieškosime projektų, kurie padėtų mokyti vaikus socialinių įgūdžių, suteiktų galimybę keliauti“, – pažada I. Pažereckienė.
Jūratė Stanaitienė