LRT žurnalistas Rimas Bružas teigia radęs Jono Basanavičiaus žmonos kapą – Bulgarijoje, Lomos mieste.Čia kadaise kelerius metus darbavosi Lietuvos nepriklausomybės patriarchas Jonas Basanavičius.
Čekijos vokietaite įvardijamos patriarcho žmonos Gabrielos Eleonoros Mohl paiešką R. Bružas sako pradėjęs dar pernai, ekspedicijoje „Nuo Baltijos iki Bengalijos“.
Kapą sako radęs apleistose žydų kapinėse.
Istorikas: reikėtų sulaukti radėjo argumentacijos
Istorikas Rimantas Miknys LRT RADIJUI teigia, kad, pasitvirtinus faktams, jog rastas kapas iš tiesų yra Jono Basanavičiaus žmonos, tai svarbi žinia, tačiau, visų pirma, būtinas fakto pagrindimas, taip pat svarbu ir archyvinių duomenų patvirtinimas, kuris leistų kone garantuoti, kad rastame kape – iš tiesų J. Basanavičiaus žmonos palaikai.
„Pirmiausia reikia žiūrėti, kokiais argumentas tas radimas bus paremtas. Visų pirma, greičiausia yra tam tikri dalykai, kurie žurnalistui R. Bružui leidžia manyti, kad rastas kapas iš tiesų yra J. Basanavičiaus žmonos. Tokie dalykai gali būti realūs, jeigu randi užsikabinimą, visų pirma, archyvuose. Aš įsivaizduoju, jeigu yra kažkoks liudininkas, kuris gali sakyti, kad iš senelių ar prosenelių yra girdėjęs ir man parodė, kad yra tam tikroje vietoje. Žinoma, tai dar nereiškia, kad tai yra įrodymas. Viskas turi būti dokumentuota“, – sakė istorikas.
Anot R. Miknio, tuo metu žmonių laidojimas taip pat buvo registruojamas, todėl kapavietės vieta taip pat archyviniuose dokumentuose turėtų būti registruota ir žinoma.
„Kitas dalykas yra tai, kad kapai, jei jie ilgą laiką yra netvarkomi ar neprižiūrimi, tokioje vietoje būna vykdomi perlaidojimai. Šiuo atveju, kad tai iš tiesų realus žmonos kapo radinys – gali būti, bet sulaukime dar tos argumentacijos“, – LRT RADIJUI kalbėjo istorikas.
Neabejoja atradimu
R. Bružas sako, kad versijų apie tai, kur galėtų būti palaidota J. Basanvičiaus žmona Gabriela Eleonora Mohl, buvo daug, tačiau dabar žurnalistas teigia neabejojantis, kad J. Basanavičiaus žmona amžinojo poilsio atgulė žydų kapinėse, Lomos mieste.
„Iš pradžių nusprendėme apieškoti turkų kapines, tačiau ten nieko neradome. Pasikalbėję su vietiniais, išsiaiškinome, kad visai šalia yra senosios žydų kapinės. Pagal visas versijas, jos yra netoli ligoninės, kurią buvo įkūręs J. Basanavičius. Nuvažiavę ten radome tik hebrajiškus užrašus su Dovydo žvaigžde.
Kiek vėliau pamačiau 1936 metais Antano Poškos aprašytą raudono granito kapo apvadą. Nuvaliau kapą ir pamačiau, kad tai visiškai Balkanams nebūdinga kapavietė, nes bulgarai tiek dėmesio kapams, kiek lietuviai, neskiria. Ten žmogus palaidojamas ir, galima sakyti, užmirštamas, o čia, akivaizdu, kad kapas yra didelis ir prabangus. Tą patvirtino ir istorikai, kuriems nusiunčiau nuotraukas. Mano manymu, 99 proc., kad Eleonoros kapas yra pagaliau atrastas“, – sako R. Bružas.
R. Bružas tikisi, kad Gabriela Eleonora Mohl pagaliau galės atgulti greta savo vyro Rasų kapinėse. „Tai būtų visiškai logiška žinant jų dramatišką ir tuo pačiu gražią meilės istoriją. Šitos dvi sielos turėtų būti šalia“, – LRT RADIJUI komentuoja žurnalistas.
LRT žurnalistas teigia susisiekęs su Lietuvos Respublikos Prezidentūra, kuri turėtų imtis tolimesnių žingsnių.
„Galbūt bus sudaroma valstybinė komisija prie Vyriausybės. Čia dabar įsijungia visai kiti mechanizmai – mano darbas buvo tik surasti“, – sako R. Bružas.
J. Basanavičius savo autobiografijoje „Mano gyvenimo kronika ir nervų ligos istorija“ apie savo žmonos laidotuves rašė:
J. Basanavičius savo autobiografijoje „Mano gyvenimo kronika ir nervų ligos istorija“ apie savo žmonos laidotuves rašė:
R. Bružas yra kilęs iš Jurbarko, šiuo metu gyvena Vilniuje.
LRT.lt ir ŠVIESA inf.