Nemažai jaunuolių nori atrasti bei išbandyti save, padėti aplinkiniams ar tiesiog nuveikti ką nors naudingo visuomenei. Tą galima atlikti savanoriaujant. Tačiau trūksta informacijos apie savanoriavimo galimybes.
Nusprendėme ištaisyti šią klaidą ir praėjusį šeštadienį Atviroje jaunimo erdvėje (AJE) suorganizavome renginį, kurio tikslas buvo suteikti Jurbarko krašto jaunimui žinių apie savanoriškos veiklos privalumus ir galimybes, kurių yra neapsakomai daug! Taip pat pasakojome apie jaunimo mainus, kursus, mokslus užsienyje, įvairias darbo programas.
Šiuo metu pati patraukliausia tarptautinės savanorystės galimybė – Europos savanorių tarnyba. Dalyvaujantiems šioje programoje suteikiamas apgyvendinimas, maitinimas, kalbos kursai ir dienpinigiai. Tereikia sumokėti 10 proc. kelionės išlaidų. Kitos dvi galimybės: WWOOF organizacija, įdarbinanti ekologiškuose ūkiuose, ir Jungtinių tautų savanoriai – taip pat puikios. Kad taptumėte Jungtinių tautų savanoriu, jums reikės atitikti šiokius tokius reikalavimus – turėti aukštojo mokslo diplomą ar aukštesnįjį techninį išsilavinimą, mažiausiai 2 metų darbinę patirtį bei gebėti bendrauti anglų, prancūzų ar ispanų kalba.
Jaunimo mainai – tai jaunų žmonių grupių bent iš dviejų skirtingų šalių susitikimai bendrai veiklai, kurių metu nagrinėjama pasirinkta aktuali tema, taikant neformaliojo ugdymo metodus mokomasi vieni iš kitų, atrandami kultūrų panašumai ir skirtumai. Mainai trunka nuo 5 iki 21 dienos. Visos išlaidos finansuojamos.
Taip pat galima išmėginti tarptautinius mokymo kursus, apie kuriuos daugiau informacijos yra naujienų skiltyje bei . Dažniausiai visos išlaidos finansuojamos.
Dar viena galimybė – mokymasis užsienyje. Tarptautinės edukacinių mainų organizacijos YFU siūlomos programos – mokamos. Dalyvių amžius – nuo 14 iki 18 metų. Šie mainai gali trukti nuo kelių savaičių iki 12 mėnesių bei vykti daugelyje pasaulio valstybių. Baltijos–Amerikos laisvės fondo lyderystės akademijos programoje visos išlaidos finansuojamos, mainai vyksta vasarą, JAV. Tačiau šie mainai skirti tik 11 klasės moksleiviams.
Darbo programos suteikia patikimą informaciją apie darbdavius bei padeda sutaupyti gaunant pigesnes vizas. Viena programų, siūlančių darbo galimybes – „Tavo pirmasis EURES darbas“. Šioje programoje gali dalyvauti 18–35 metų asmenys. Programa trunka mažiausiai 6 mėnesius. Beje, šiai programai skiriama stipendija kelionės ir mokymo kursų išlaidoms. Kita programa – „EURES“. Joje gali dalyvauti sulaukę 18 metų amžiaus jaunuoliai, darbas trunka nuo 1 mėnesio iki metų. 18-30 metų asmenys dar gali pasinaudoti „Au Pair“ programa. Ji trunka nuo 1 iki 12 mėnesių. Stipendija skiriama nakvynei, maitinimui, kišenpinigiams, socialinių ir medicininių išlaidų draudimui, tereikia turėti šalies, į kurią vykstate, kalbos pagrindus. Paskutinioji programa turi daug pavadinimų – „Work and Travel in the USA“, „Work and Holliday in Canada“, „Work and Holliday in New Zealand“ bei „Work and Study in Australia“. Šioje programoje gali dalyvauti 18-35 metų žmonės, programa gali trukti 4, 12 ir net 24 mėnesius.
Jau yra galimybė savanoriauti neišeinant iš namų. „edX“ – nemokamų mokymosi kursų platforma, kurioje net įmanoma gauti žinias patvirtinantį sertifikatą. Taip pat galima prisijungti prie „Žinau viską“ žurnalistų būrio.
Visą šią informaciją būriui smalsių jaunuolių pristatėme skaidrėse. Vėliau trys ypatingi svečiai – Elzė Gražulevičiūtė, Monika Nausėdaitė ir Marijus Briedis – papasakojo savo įspūdžius apie dalyvavimą tarptautiniuose mainuose bei tarptautinę savanorystę. Jų pasakojimai tikrai buvo verti dėmesio! Tai atsispindėjo klausytojų veiduose – visi sėdėjo susikaupę ir atidžiai gaudė kiekvieną pasakojimo apie tolimąsias keliones žodį. Spėjame, ne vienam netgi kilo noras pasinaudoti šiomis programomis ir išvykus į svetimą šalį praplėsti savo pasaulėžiūrą, įgyti gyvenimiškos patirties ar netgi geriau pažinti save.
Labai džiugu, kad apie savo patirtį tarptautinėje savanorystėje papasakojo AJE jaunimo darbuotoja Laura Molčankinaitė. Renginio pabaigoje klausytojams uždavėme klausimų, už teisingus atsakymus negailėjome prizų, o vienas dalyvis netgi gavo ypatingą Marijaus dovaną, parvežtą iš Nikaragvos – šalies, kurioje jis savanoriavo.
Savanorės Kamilė Kačinskaitė ir Inga Filipsons
