2024 m. spalio 24–28 d. Lietuvoje lankėsi Catherine Barbara Terry Lewis Gielgud – Lietuvos didikų Gelgaudų giminės atstovė. Catherine Gielgud yra Jono Gelgaudo (1794–1877), paskutiniojo Panemunės pilies savininko iš Gelgaudų giminės, pro-pro-proanūkė.
Gelgaudų šeimos pasitraukimą lėmė nesėkmingas 1830–1831 m. Lietuvoje ir Lenkijoje vykęs sukilimas. Jonas Gelgaudas ir jo brolis Antanas buvo šio sukilimo dalyviai, o pastarasis – ir jo vadas Lietuvoje. Sukilimą pralaimėjus, teko išvykti iš Tėvynės, pilis Rusijos valdžios buvo atimta.
Nuo to laiko jau penkios Gelgaudų (Gielgud) kartos gyvena Didžiojoje Britanijoje, tačiau kiekviena karta palaikė ryšius su Lietuva ir Lenkija. Išsaugojo šeimos rankose ir iš pilies išvežtas giminės vertybes – valdovo raštus, kitus dokumentus, korespondenciją, knygas, šeimos portretus ir kitus meno bei taikomosios dailės kūrinius, kurių didžiumą šiandien saugoja ponia Catherine.
Catherine gimė pokariu, 1954 m. Klagenfurte, Austrijoje, karininko Adamo Gielgudo (1930–2022) ir austrės, seselės Johanna Lang šeimoje. Šeimai persikėlus į Londoną, ten ji baigė mokslus Karališkoje dramos meno akademijoje, buvo Nacionalinio teatro narė. Pastaraisiais metais vykdo pramogų, skirtų vaikams, veiklą, rašo pjeses, įsitraukusi į visuomeninę, sveikatos apsaugos veiklą. Ištekėjusi už britų aktoriaus Timo Killick. Tarp jos giminaičių Gelgaudų yra ir daugiau garsių teatralų – legendinis britų aktorius Seras Jon Gielgud, prima balerina Maina Gielgud, cheoreografas Piers Gielgud. Taigi, Gelgaudų giminė išeivijoje iš Lietuvos didikų tapo didžiais britų menininkais.
Šiuo metu Panemunės pilį valdo Vilniaus dailės akademija. Čia vykdo meno ir mokslo veiklą: veikia muziejus-galerija, menininkų rezidencija ir svečių namai, todėl kadaise pilį valdžiusių Gelgaudų dabartinis artimas santykis su menu yra glaudžiai abi puses jungiantis ryšys.
Ponia Catherine į Lietuvą atvyko Panemunės pilies direktoriaus dr. Mariaus Daraškevičiaus kvietimu. Vizitas Lietuvoje prasidėjo nuo susitikimo su Vilniaus dailės akademijos rektore profesore Ieva Skaurone, kurio metu pristatyti pastaraisiais dešimtmečiais intensyviai vykdomi pilies tvarkybos darbai. Ponia Catherine pasidžiaugė puikiai prižiūrima ir atgijusia pilimi, nes, jos tėvui Adomui lankantis pilyje XX a. 9 dešimtmetyje, pilis dar tebuvo tik griuvėsiai.
Vilniuje Ponia Catherine Vilniaus bernardinų bažnyčioje ir vienuolyne, lydint broliui Andriui, aplankė devintos kartos prosenelio, Žemaitijos kunigaikštystės seniūno Antano Anupro Gelgaudo (~1730–1797) įrengtą memorialinę lentą žmonai Barborai Gelgaudienei. Memorialinę kompoziciją vainikuoja didikų Gelgaudų herbas, toks pats, koks puošia ir ponios Kate Gielgud paveldėtą signetinį žiedą.
Savaitgalį ponia Catherine pirmą kartą išvydo savo protėvių namus – Panemunės, dar žinomą kaip Gelgaudų, pilį. Pakeliui sustojo ir dar vienoje protėvių valdoje – Žemosios Panemunės dvare, kuriame ją svetingai pasitiko naujieji šeimininkai Rasa ir Vytautas Jakeliai. Iš šio dvaro kilusi jos septintos kartos promočiutė grafaitė Eleonora Tiškevičiūtė-Gelgaudienė.
Vizito proga Panemunės pilyje vyko keletas renginių. Oficialioji programa prasidėjo nuo vieno paveikslo parodos atidarymo – „Antanas Anupras Gelgaudas (~1737–1797): Žemaitijos seniūnas“. Šioje parodoje eksponuojamas ponios Catherine devintos kartos prosenelio portretas iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių. Antano Anupro Gelgaudo tapimas Žemaitijos seniūnu iškėlė šią giminę iki Abiejų Tautų Respublikos senatorių rango. Tai paskatino Antaną Anuprą Gelgaudą XVIII a. pabaigoje atnaujinti senąją renesansinę Panemunės pilį, paverčiant ją ištaiginga giminės rezidencija.
Antrasis renginys – tai tarptautinė mokslinė konferencija 4-ieji „Alberto Vijūko-Kojalavičiaus skaitymai 2024“, kurios šių metų tema – „Didikai Gelgaudai ir kitos Europos kilmingųjų giminės“. Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto organizuotoje konferencijoje pranešimus skaitė tyrėjai iš Lietuvos ir užsienio, įvairiais pjūviais aptarė Gelgaudų indėlį į Lietuvos istoriją.
Vizitą vainikavo Panemunės pilies Senosios muzikos festivalio baigiamasis koncertas. Iš Belgijos atvykusios Ievos Baltmiškytės atliekamų XVII a. Ispanijos ir Italijos kompozitorių-gitaristų kūrinių baroko gitarai kartu su ponia Catherine klausėsi virš šimto senosios muzikos gerbėjų.
Tačiau be iškilmingų susitikimų ponia Catherine turėjo ir jaudinančių asmeninių patirčių. Privačiai pilyje vakarieniavo promočiutės grafaitės Eleonoros Gelgaudienės buduare, apsigyveno savo protėvio Žemaitijos seniūno Antano Anupro Gelgaudo privačiame apartamente, iš kurio išvykdama elegantiškai nusilenkė savo protėviams reveransu.
Užmegzta Vilniaus dailės akademijos Panemunės pilies ir Catherine Barbara Terry Lewis Gielgud šilta draugystė plėtosis ir ateityje. Ponia Catherine net svajoja kitą vasarą atvykti mokytis lietuvių kalbos ir dar labiau pažinti protėvių kraštą.
Dr. Marius Daraškevičius