Rudenį Jurbarko Antano Sodeikos meno mokykla suskamba muzika, įtraukia šokio sūkuriu ir leidžia mintims išsilieti dailės darbuose. Tačiau klysta tie, kas mano, jog suaugusieji į meno mokyklą skuba tik atvežti ar po užsiėmimų pasiimti savo vaikų. Dalis jų čia mokosi patys – muzikos ar dailės.
Meno mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas, Monika Buitkuvienė sako, kad suaugusiesiems gali pasiūlyti dvi programas: muzikos ir dailės. Praėjusiais mokslo metais muzikuoti mokėsi 15 suaugusiųjų, šiemet jų yra aštuoni. „Meno mokyklos prioritetas yra vaikai, todėl suaugusiųjų galime priimti tik tiek, kiek yra laisvų vietų‘‘, – paaiškina sumažėjusį mokinių skaičių M. Buitkuvienė. Tad ir klausimų, kodėl nėra didelės gausos, nebelieka.
Suaugusiųjų muzikos ugdymo pamokos yra individualios. Jas veda patyrę mokytojai Rima Balčiūnienė, Jovita Misiūnienė, Zita Liktienė, Arūnas Samys, Roma Vaznienė, Laurynas Antanaitis, Algirdas Skunčikas, Vida Račkauskienė. Norint ir spėjant, galima pasirinkti kanklių, saksofono, fortepijono, akordeono, smuiko grojimo pamokas. Užsiėmimų lyderis – fortepijonas, norinčiųjų išmokti juo groti yra daugiausia. Tempą taip pat galima pasirinkti – vieną, ar du kartus per savaitę lankyti užsiėmimus.
„Praėjusiais metais dvi moterys mokėti groti smuiku, bet šiemet buvo labai daug norinčių išmokti groti smuiku vaikų, todėl suaugusiems šios mokymo programos negalėjome pasiūlyti‘‘, – apgailestavo M. Buitkuvienė, kad ne visi galėjo pasirinkti tai, kas galbūt viliojo labiausiai.
Nors dailės ar muzikos pradėję mokytis suaugusieji sutartį su mokykla sudaro vieneriems metams, po jų užsiėmimų neatsisako. Ir jau minėtas aštuonetas muzikos šiais metais mokysis jau ne pirmus metus. Be muzikavimo įgūdžių tobulinimo, galima rinktis ansamblį ar orkestrą – tai puiki proga pabūti tarp bendraminčių, įgyti koncertinės patirties.
Taisyklės suaugusiesiems meno mokykloje kiek kitokios nei jaunesniems muzikantams ar dailininkams – suaugusieji gali pradėti mokytis ir ne nuo mokslo metų pradžios. Jei tik yra laisvų vietų, mokytis galima ir nuo kiekvieno mėnesio pradžios. Tereikia prašymo ir suderinto pamokų skaičiaus.
Suaugusiųjų dailės studija darbą dažniausiai pradeda spalio mėnesį. Pasak mokyklos vadovės, nors galėtų priimti iki dešimties norinčiųjų mokytis dailės, bet paprastai susirenka 5-6 žmonių grupė. Dukart per savaitę mokoma piešimo ir kompozicijos, tapybos, grafikos, šiuolaikinės dailės.
Patyrusi dailės mokytoja metodininkė Lina Rušienė padeda kiekvienam atskleisti savyje kūrėją. „Mokytis piešti iš pradžių norėjo labai daug jurbarkiečių, teko organizuoti net dvi grupes. Bet derinti darbus, įsipareigojimus, atsakomybes ir pomėgius ne taip ir lengva, todėl dabar besimokančių gerokai mažiau. Tačiau jie gauna daug individualaus dėmesio, pamokose orientuojuosi į piešimo praktiką, stengiuosi sudominti. Yra pamokas lankančių jau keletą metų“, – dalijosi patirtimi mokytoja L. Rušienė.
Už mokslų meno mokykloje tenka susimokėti pagal patvirtintus įkainius. Juos galima rasti mokyklos interneto puslapyje. Direktorė atkreipia dėmesį, kad individualios pamokos brangesnės, grupinės – pigesnės, tačiau siekiant svajonės šie įkainiai nebaugina.
Lapkričio mėnesį meno mokykloje organizuojami suaugusių mokymosi savaitės renginiai. „Rengiame popietę – pristatomi išmokti kūriniai, surengiama paveikslų paroda. Kartu padiskutuojame, pasidalijame įspūdžiais. O mokslų metų pabaigoje rengiama dailės studijos darbų paroda Veliuonoje“, – pasakoja M. Buitkuvienė.
Su meno mokykla savo laisvalaikį siejantys jurbarkiečiai čia ne tik įgyja naujų žinių, patirčių, bet ir to, kas kiekvienam labai svarbu – gerų emocijų. Antrus metus groti fortepijonu besimokantis Ramūnas Siniauskas sako, kad galimybė mokytis meno mokykloje jį sugrąžino prie vaikystėje likusios svajonės. Jis visada norėjo išmokti groti klavišiniais instrumentais.
„Abu su devynmečiu sūnumi esame meno mokyklos mokiniai. Sūnus mokosi groti klarnetu. Matau, kaip motyvuoja vaiką tai, kad ir aš mokausi groti. Abu turime bendrą veiklą ir bendrų interesų. O kai papasakoju apie galimybę mokytis muzikos savo draugams ir pažįstamiems, labai iš dažno išgirstu, kad ir jie norėtų tą daryti. Tai labai puiki galimybė.“
Nors mokslo metai jau prasidėjo, svarstantys apie menų pamokas dar nepavėlavo – svarbu pradėti, tiesiog imti ir atverti duris savo norams.
Ligita Gražulevičienė