Kovo 28 d. Vytauto Didžiojo progimnazijoje šurmuliavo linksma pavasario mugė. Tradiciją rengti Kaziuko mugę mokykla turi seniai, tačiau šiemetinė mugė buvo visai kitokia – joje prekiavo ir paslaugas teikė mokinių sukurtos bendrovės.
Linksmas ugdymas
„Anksčiau rengtose Kaziuko mugėse vyko tik prekyba. Vaikai kažką pagamindavo ir parduodavo, neskaičiuodami, ar tas produktas tikrai tiek vertas, ar uždirbamas pelnas. Jie tik matydavo, kiek pinigų surinko. Šiemet nusprendėme, kad mugė turėtų vaikus mokyti verslo pagrindų, ekonominio raštingumo“, – sako Vytauto Didžiojo progimnazijos direktorius Viljamas Bakšys.
Mokykloje buvo sukurta darbo grupė, kuriai vadovavo technologijų mokytoja Jolanta Kundrotienė. „Norėjome mugę padaryti edukaciniu renginiu, kad mokiniai gautų naudos ir žinių. Į pasiruošimą įtraukėme mokytojus, mokinių tėvus. Pasiruošimas vyko beveik mėnesį“, – sako J. Kundrotienė.
Renginiu siekė skatinti verslumą, bendradarbiavimą, supratimą, kaip tinkamai paruošti produktą parduoti, reklamos galią, atkreipiant dėmesį į sveikatą ir ekologiją. „Mokiniai įkūrė bendroves. Nustatydami paslaugos ar produkto kainą, jie turėjo paskaičiuoti jo savikainą, kiek darbo valandų sugaišta jam pagaminti. Pas kai kuriuos pastebėjau netgi paskaičiavimo lenteles“, – sako V. Bakšys.
Nepamokinio ugdymo dienos mokykloje vyksta nuolat, jos numatytos ugdymo plane. Pasak progimnazijos direktoriaus, mugė – ne tik smagi ir linksma šventė, bet ir bendrųjų kompetencijų ugdymas, mokymas per praktiką, žaidimą.
Vyresniųjų klasių moksleiviams buvo surengtos ekonominio raštingumo paskaitos. Jas vedė Turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Gaiva Mačiulaitienė ir Tauragės teritorinės darbo biržos jaunimo užimtumo skyriaus vyriausioji specialistė Vida Jomantienė. Moksleiviams pristatytos įdomiausios ir paklausiausios specialybės Jurbarke, metodai, kaip nustatyti savo polinkius bei gabumus.
Dalyvavo visa bendruomenė
Visos klasės steigė bendroves. Ir ne po vieną. Mokykloje yra 21 klasė, o mugėje dalyvavo net 30 verslo įmonių. Kiekviena įmonė turėjo savo vadovą, buhalterį, marketingo vadovą, kitus darbuotojus. „Mokiniams sugalvoti, kokią bendrovę steigti, padėjo mokytojai. Įkurtas bendroves mokiniai registravo dalyvauti mugėje: reikėjo parašyti pavadinimą, kokiais gaminiais prekiaus ar paslaugas atliks, nurodyti bendrovės darbuotojų skaičių“, – pasakoja J. Kundrotienė.
Mokiniai savo bendroves, prekes ir paslaugas pradėjo reklamuoti likus savaitei iki mugės: leido lankstinukus, kvietė pirkėjus, domėjosi konkurentų pasiūlymais, užsakinėjo reklamą taip pat moksleivių įsteigtoje reklamos agentūroje. Jos atstovai mugės dieną nepavargdami per mikrofonus reklamavo įvairiausius verslus. Žinoma, už tai taip pat teko susimokėti.
Pasimokyti verslo gudrybių teko ne tik bendrovių vadovams ir darbuotojams, bet ir pirkėjams – mokiniai su mokytojais diskutavo, kas yra atsakingas vartojimas, kaip pasirinkti reikalingą prekę ar paslaugą ir neišleisti daug pinigų.
Mokyklos vadovas V. Bakšys skaičiuoja, kad mugėje galėtų dalyvauti apie 450 žmonių. „Mūsų moksleivių yra apie 400, o dar kur mokytojai, tėveliai. Mugėje dalyvauja visa mokyklos bendruomenė“, – džiaugiasi direktorius. Prisidėjusiems prie mugės rengimo, aktyviems tėveliams ir dalyviams jis įteikė padėkas.
Fantazija – beribė
Mugės dieną kiekviename mokyklos kampelyje virė gyvenimas. Mugės dalyvių bendrovės pasidabino iškabomis, reklamomis ir kainoraščiais. Kokių tik bendrovių čia nebuvo: mažiausiųjų įmonės „Skanumėlis“, „Margaspalvė genio kalvė“, „Saldumynai, margumynai“ , „Smulkmenėlė“ ir kitos kvietė ragauti įvairiausių skanumynų, sveikuoliškų produktų, įsigyti kruopščių rankučių pagamintų rankdarbių, papuošalų.
Išalkusiųjų laukė net kelios kavinės – UAB „Skonio paslaptis“, „Desertinė“, „Kavos pertraukėlė“, o ir kitos bendrovės siūlė sočių vaflių, konditerijos gaminių, sulčių. Pavalgius buvo galima pasidaryti tatuiruotę, apsipaišyti veidą, pažaisti šachmatais, išmokti šokti ir padaryti špagatą ar pasidaryti šukuoseną. 8B klasės plaukų modeliavimo studijos „Stiliukas“ darbuotojai su mamų-kirpėjų pagalba papuošė net keliolika modelių ir surengė šukuosenų šou. O su gražia šukuosena verta užsukti ir į fotostudiją.
Jei grožis nerūpi, galima nusipirkti… mokslo. Progimnazijos moksliukai demonstravo įvairius mokslinius triukus ir cheminius bandymus. Sėkmę buvo galima pagauti loterijoje, o jei sutriko sveikata, klientų laukė „Mokyklos klinika“, įsteigta 7A klasės. Jos direktorius Domantas Balčiūnas tikino, kad sveikatos verslas – gana pelningas. Klinikos klientams jis siūlė pasisverti, pamatuoti ūgį ir kraujo spaudimą, patikrinti regėjimą. „Jei pirksite visą paslaugų paketą, bus pigiau“, – viliojo Domantas. Šešis darbuotojus turinčioje įmonėje, pasak jos direktoriaus, dirba apmokyti specialistai, o visiems mugės dalyviams labai svarbu žinoti savo sveikatos būklę.
Jei jau esi sveikas, visai ne pro šalį užsuktį į 8C klasės UAB „Aibė“. Klasės auklėtoja Marija Galbuogienė patikino, kad ši klasė labai kūrybinga ir draugiška, vaikai gabūs, todėl ir mugės dalyviams siūlė įvairiausio maisto, sveikatos specialistės konsultacijas, piešimo ant veidų paslaugą. „Mes visada taip smagiai gyvenam, o šiandien į tai norėjom įtraukti ir visą bendruomenę“, – sakė M. Galbuogienė. Bendrovės kulinarė Enrika Plyčiuvaitytė siūlė želė, kanelių, keptos duonos, pyragų, gėrimų. „Pirkėjų galėtų būti daugiau, juk mūsų prekės kainuoja iki 1 euro. Skaičiavome, kiek išleidome produktus gamindami, tikimės, kad atsipirks“, – svarstė mergina.
Klientų pilnais pilvais laukė pati geriausia pramoga – kinas. 6A klasės įkurtam kino teatrui „Smurfas“ vadovaujantis Titas Januška paaiškina, kad šiandien repertuare keturi animacinių filmukų apie mėlynuosius žmogeliukus – smurfus seansai, trunkantys 12-15 minučių. „Idėja buvo mokytojos, o visa kita padarėme patys. Filmukus parsisiuntėme iš interneto, salėje – 16 vietų. Ji būna pilna. Bilietas kainuoja 0,5 Eur. Verslas daug investicijų nereikalauja, o pelnas – neblogas“, – skaičiuoja bendrovės direktorius.
Vadovui pritaria ir kino teatro buhalteris-kasininkas Raivydas Bertulis. „Bilietų kaina klientams tinka. Kai kurie palieka ir daugiau. Be to, parduodame popcorną. Po 0,3 Eur. Po pirmo seanso jau buvome surinkę apie 20 Eur“, – sako Raivydas.
Pirmoji verslo mugė iš tiesų pavyko. Vaikai jai ruošėsi išradingai ir atsakingai. Žaidžiant ir linksmai leidžiant laiką, tampa įdomios ir ne tokios baisios matematikos, ekonomikos, marketingo ir bendradarbiavimo pamokos.
Jūratė STANAITIENĖ