Oda sudaro apie 15 proc. mūsų kūno masės. Ji yra didžiausias ir labiausiai matomas žmogaus organas. Tačiau apie daugelį odos funkcijų dažnai pamirštame. Tai ir apsauga nuo saulės, ir barjeras nuo mikrobų, ir vitamino D rezervuaras, ir kūno temperatūros reguliavimo priemonė.
Kadangi oda yra labiausiai matomas mūsų organas, joje atsispindi ir jos dengiamų kūno audinių būklė. Taigi nereikėtų į odą žiūrėti vien tik per estetikos prizmę, apie ją derėtų galvoti kaip apie savo sveikatos atspindį. Žarnyno, kraujo, hormonų ir net širdies sutrikimai pirmiausia gali būti pastebėti ant odos įvairių bėrimų pavidalu.
Štai į ką reikėtų atkreipti dėmesį.
Eritema
Erkės – priklūs padarai, kurių niekas nenori parsinešti namo po pasivaikščiojimo gamtoje.
Ir nors dažniausiai erkių įkandimai didesnio pavojaus nekelia, yra vienas bėrimas, kurį pastebėję turėtumėte apsilankyti pas gydytoją.
Migruojanti eritema – bėrimas, taip pavadintas dėl savo gebėjimo greitai plisti odoje – yra Laimo ligos, galimai sunkios bakterinės infekcijos, požymis. Iš pažiūros šis bėrimas primena smiginio taikinį.
Laimo ligos bėrimas / Shutterstock nuotr.
Būkite budrūs kelias savaites po erkės įkandimo, stebėkite, ar nepasireiškė tokio pobūdžio bėrimas, ypač jei pastebėjote raudoną gumbą, kurio anksčiau nebuvo, arba jei teko iš odos pašalinti erkę. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į kitus susijusius Laimo ligos simptomus, pavyzdžiui, temperatūros svyravimus, raumenų ir sąnarių skausmus bei galvos skausmą.
Ši liga gydoma antibiotikais, kurie gali padėti išvengti ilgalaikių komplikacijų, įskaitant lėtinio nuovargio simptomus.
Purpura
Kai kuriems bėrimams suteikti spalvingi pavadinimai – vienas iš tokių pavyzdžių yra purpura. Šio bėrimo pavadinimas kilęs nuo moliusko, kuris buvo naudojamas violetiniams dažams gaminti.
Purpura vadinamas bėrimas mažais violetiniais arba raudonais taškeliais. Jo priežastis – kraujo susikaupimas gilesniame odos sluoksnyje (dermoje). Paspaudus pirštu, o dar geriau – stiklinės šonu, jis neišblunka.
Odos ligos / Shutterstock nuotr.
Purpura signalizuoja apie odą maitinančių smulkių kraujagyslių sienelių arba jomis tekančio kraujo problemas. Tai gali būti susiję su trombocitų, mažyčių ląstelių fragmentų, leidžiančių kraujui krešėti, trūkumu – galbūt dėl kaulų čiulpų nepakankamumo arba dėl autoimuninės būklės, kai organizmas atsigręžia pats prieš save ir ima atakuoti savo paties ląsteles.
Blogiausiu atveju purpura gali reikšti gyvybei pavojingą septicemiją, kai infekcija iš plaučių, inkstų ar net pačios odos patenka į kraują.
Voratinklinė angioma
Odos bėrimai gali įgauti ir atpažįstamas formas.
Voratinklinė angioma yra odos arteriolių (mažų arterijų, kurios aprūpina odą krauju) problema. Kontroliuodamos šilumos praradimą nuo kūno paviršiaus arteriolės atsidaro ir užsidaro. Tačiau kartais jos gali užsikimšti – tuomet ant odos atsiranda voratinklį primenantis raštas.
Atviros arteriolės yra voratinklio centras, o plonesni, į visas puses išsišakoję kapiliarai – jo gijos. Spustelėjus centrą piršto galiuku, visas voratinklis išnyksta, nes prisilietimas laikinai sustabdo kraujo tekėjimą.
Gydytojo konsultacija. Asociatyvinė nuotr. / E.Blaževič / LRT nuotr.
Dažniausiai voratinklinės angiomos būna gerybinės ir nesusijusios su jokia konkrečia liga, ypač jei jų – tik viena kita. Tačiau daugiau nei trys jau signalizuoja apie estrogeno kiekio kraujyje padidėjimą, dažnai susijusį su kepenų ligomis arba hormoniniais pokyčiais nėštumo metu. Išgydykite pagrindinę priežastį ir voratinklinės angiomos su laiku išnyks, nors gali ir likti arba vėliau vėl atsirasti.
Juodoji akantozė
Odos raukšlių (dažniausiai pažastų ar kaklo srityje) pokyčiai, ypač jei oda sustorėja ir liečiant primena aksomą, gali būti juodosios akantozės (acanthosis nigricans) požymis. Ši dar „juoduoju aksomu“ vadinama odos problema dažniau pasireiškia tamsesnio gymio žmonėms.
Tamsios dėmės ant odos / Stop kadras
Paprastai ši būklė siejama su medžiagų apykaitos sutrikimais, t. y. II tipo diabetu ir policistinių kiaušidžių sindromu. Sėkmingai gydant šias būkles, bėrimas paprastai išnyksta. Retais atvejais tai gali būti ir skrandžio vėžio požymis, apie kurį reikėtų pagalvoti pacientams, turintiems vos kelis arba neturintiems nė vieno iš pagrindinių medžiagų apykaitos ligų požymių (nutukimo ir aukšto kraujospūdžio).
Drugelio formos bėrimas
Net širdies sutrikimai gali būti matomi ant odos.
Širdies vožtuvai atlieka svarbų vaidmenį – teisingai nukreipia per širdį keliaujantį kraują ir neleidžia jam grįžti atgal. Kairėje širdies pusėje tarp kamerų esantis vožtuvas (mitralinis vožtuvas, taip pavadintas dėl savo panašumo į mitra vadinamą vyskupo kepurę) kartais gali susiaurėti, todėl pablogėja širdies veikla. Natūrali organizmo reakcija – išsaugoti pagrindinį kraujo tūrį, todėl sumažinamas srautas į odą.
Dėl to ant skruostų ir nosies tiltelio gali atsirasti violetinės ir raudonos spalvos bėrimas, panašus į išskleistus drugelio sparnus. Kartais tai vadinama mitraliniu veidu, kuris, priklausomai nuo širdies ir didžiųjų kraujagyslių pažeidimo masto, gali išlikti nepaisant gydymo.
Svarbu atkreipti dėmesį į savo odą. Ji nuolat bando mums kažką pasakyti, todėl bet kokie jos tekstūros, spalvos pokyčiai arba atsiradusios naujos žymės ar raštai gali reikšti, kad giliau kažkas vyksta.