Šeštadienio rytą į šokių konkursą Kaune vykę Vytauto Didžiojo pagrindinės mokyklos moksleiviai išgyveno tikrą košmarą. Porą dešimčių pradinukų ir mokinių iki dešimtos klasės vežęs autobuso vairuotojas prie vairo sėdo neblaivus ir greičiausiai bevažiuojant užmigo. Ties Seredžiumi į kelio atitvarus atsitrenkusį autobusą ir vaikus nuo didesnės nelaimės išgelbėjo šalia vairuotojo sėdėjusi moteris, kuri spėjo pagriebti vairą. Incidentas įvyko šiek tiek po 8 val. ryto.
Tragiška nelaimė vos neįvyko, kai vairuotojas staiga sukniubo ant vairo, o autobusas išvažiavo į priešpriešinę eismo juostą ir ratais grybštelėjo kelkraštį. Avarijos išvengti pavyko tik moters, kuri sėdėjo šalia vairuotojo dėka, ji pagriebė vairą ir pasuko. Todėl autobusas neįvažiavo į griovį, o kliudė kelio atitvarą. Buvo šiek tiek apgadintas transporto priemonės buferis.
„Sukniubęs vairuotojas atsipeikėjo ne iš karto. Mašinos iš karto sustabdyti taip pat nepavyko, vyras užgesino variklį, bet mašina vis dar riedėjo. Matyt, nelabai gaudėsi, kas atsitiko ir ką jis padarė. Maža to, moteris ramino vaikus ir siūlė važiuoti toliau“, – pasakojo vieno iš autobuse buvusių moksleivių mama.
Pasak mamos, kartu su autobuso vairuotoju važiavusi moteris vėliau tikino, kad staiga užgeso autobuso prietaisų skydelis ir transporto priemonė tapo nevaldoma.
„Labai išsigandome, tikrai visi patyrėme šoką. Jei ne ta moteris, nežinau, kaip viskas būtų pasibaigę. Mus visus galėjo užmušti. Kai moteris pagriebė vairą, vairuotojas buvo sukniubęs ant jo“, – po nelaimės pasakojo ir vairuotoją gynusios moters žodžius neigė viena iš autobusu važiavusių moksleivių.
Iškvietė pareigūnus
Liudininkų teigimu, nuo smūgio atsipeikėjęs vairuotojas prašė, kad niekas nekviestų policijos, ir apsukęs transporto priemonę su vaikais bandė grįžti į Jurbarką. Lėtai grįžtantį autobusą prie vadinamojo Trikampio sustabdė į įvykio vietą važiavę policijos patruliai. Pareigūnus iškvietė viena iš autobusu važiavusių vaikų mama. Ji pranešė, kad vaikus veža galimai neblaivus vairuotojas.
Pareigūnai vairuotojui nustatė 0,26 prom. girtumą. Kadangi alkoholio tikrintuvo paklaida yra 0,02 prom., vairuotojui surašytas protokolas už vairavimą su 0,24 prom. alkoholio kraujyje. Vaikus vežantys autobusų vairuotojai prie vairo sėsti gali tik būdami visiškai blaivūs.
„Įstatymas vairuotojui už tokį girtumą numato baudą nuo 500 iki 1000 Lt. Kadangi iki šiol žmogus nebuvo baustas, jam įstatymas numatė ir galimybę taikytis su valstybe. Todėl bauda sumažėja iki 250 Lt, taip pat jam grąžintas ir vairuotojo pažymėjimas“, – sakė Jurbarko policijai laikinai vadovaujantis Kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Aivaras Dumčius.
Įmonei taip pat gali tekti atlyginti nuostolius moksleivių tėvams. „Šviesos“ žiniomis, į konkursą vykusių vaikų tėvai pasiruošimui ir dalyvavimui išleido po kelis šimtus litų.
„Šviesos“ kalbinti moksleivių tėvai stebėjosi, kaip įmonė galėjo į darbą išleisti girtą vairuotoją, kodėl prieš išvažiuojant jo nepatikrino.
Vairuotoją atleido
R. Alksnio įmonės direktorius Gediminas Eiza neslepia nusivylimo dėl neatsakingo vairuotojo poelgio ir tikina prisiimantis visą atsakomybę už nepavykusią kelionę. Vos tik sužinojęs apie įvykį įmonės vadovas neabejojo – vairuotojo darbo dienos suskaičiuotos.
„Iki dabar negaliu patikėti, kad į šeštą dešimtį metų įkopęs žmogus gali taip neatsakingai pasielgti. Nustebau, kad policija skyrė tik tokią baudą, manau, kad iš jo apskritai reikėtų atimti teisę vairuoti autobusus. Tačiau įstatymai yra tokie. Vienaip ar kitaip, tai neatleidžia mūsų įmonės nuo atsakomybės, tikrai prisipažįstame, kad nesukontroliavome vairuotojo, ir prisiimame visą kaltę“, – sakė G. Eiza.
Savo paaiškinime įmonės direktoriui vairuotojas parašė, kad iš vakaro su iš Kauno atvykusia žmona išgėrė aštuonis butelius alaus, nuėjo miegoti apie 23 val., o kėlėsi 6 val. ryto. Vyras greičiausiai nesitikėjo, kad jo organizme bus likę alkoholio.
Incidentą Seredžiuje, prie Dubysos tilto, vyras teisina nelygiu keliu. Esą dėl provėžų ar duobių jis tiesiog nesuvaldė autobuso. Tuo tarpu šalia sėdėjusi žmona išsigando ir pasukusi užvedimo raktelį išjungė degimą. Dėl to autobusą valdyti pasidarė sunkiau.
„Nežinau, kiek galima tikėti versija apie duobes, nes visi tuo keliu važinėjame šimtą metų ir puikiai jį pažįstame. Tačiau faktas ir tai, kad vairuotojas negalėjo į Kauną vežti savo žmonos. Tam jis neturėjo įmonės leidimo“, – sakė G. Eiza.
Pasišalino iš įvykio vietos?
Vairuotojui policijos skirta nuobauda nustebino kai kuriuos autobusu važiavusių vaikų tėvus. Jų manymu, vairuotojas galėjo pasišalinti iš įvykio vietos. Kad nedidelė avarija galėjo įvykti, patvirtino ir įmonės direktorius G. Eiza. Pasak vadovo, autobusas iš nepavykusios kelionės grįžo įbrėžtu šonu.
Jei apgadinimai tikrai padaryti autobusui susimėčius ant kelio ir kliudžius atitvarą, vairuotojas be kelių policijos įsikišimo judinti transporto priemonės greičiausiai negalėjo.
„Jei paaiškėtų faktas, kad vairuotojas pasišalino iš įvykio vietos, būtų atliekamas tyrimas. Jei toks faktas pasitvirtintų, vairuotojo lauktų jau visiškai kitokia bausmė, kurią, įvertinęs policijos surinktą medžiagą, skirtų teismas“, – sakė A. Dumčius.
Siūlė medines kėdes
„Šviesos“ kalbinti moksleivių tėvai stebėjosi, kaip įmonė nepatikrinusi vairuotojo galėjo jį išleisti į darbą. Moksleivių teigimu, autobuse neužteko vietos į šokių konkursą važiuojantiems vaikams, todėl vairuotojas buvo pastatęs dvi medines kėdes. Tačiau niekas iš moksleivių sėsti ant jų nesutiko, todėl du vaikus savo automobiliu važiuodamas paskui autobusą vežė K. Krysko ir S. Skambino mokyklos treneris.
„Dukra pasakojo, kad važiuojant atgal į Jurbarką ant medinės kėdės sėdėjo vienas vaikinukas, kuris tokį kelionės būdą priėmė kaip pokštą“, – baisėjosi šokėjos mama.
Atsiprašys tėvų
Įmonės direktorius tikina puikiai suprantantis tėvų ir vaikų išgąstį ir nusivylimą, todėl ruošiasi susitikti su tėvais, jų atsiprašyti, o įmonė pasižada nemokamai vaikus nugabenti į bet kurią Lietuvos vietą ir apmokėti už kurą dar vienai kelionei.
Lukas PILECKAS