Tikėtina, kad dalis mažesniuose miesteliuose gyvenančių asmenų, turintys tik vieną nekilnojamojo turto (NT) objektą, NT mokesčio nemokės. Tuo tarpu didžiųjų miestų gyventojai, iki šiol NT mokesčio nemokėję, sumokės.
Trečiadienį Finansų ministerija registravo mokesčių pertvarkos projektą, kuriame pateiktas ir naujas nekilnojamojo turto mokesčio įstatymas.
TEKSTAS TRUMPAI
- Tikėtina, kad mažesnių miestų gyventojai NT mokesčio visai nemokėtų arba mokėtų labai nedideles sumas.
- Tie, kas iki šiol mokėjo NT mokestį, tikėtina, kad pritarus naujam siūlymui mokėtų labai panašaus dydžio įmokas.
- Už 200 tūkst. eurų vertės NT per metus 1 asmuo susimokėtų 80 eurų, jei būstas priklauso 2 asmenims – 60 eurų.
- Tai nėra tokie tarifai, kurie būtų nepakeliami kažkuriai gyventojų daliai, kalbėdamas apie naują NT mokestį sako N. Mačiulis
- Iš viso iš NT mokesčio (komercinio ir nekomercinio) tikimasi surinkti per 100 mln. eurų
Visų pirma, siūloma įvesti mokesčio grindis ir NT iki 40 tūkst. eurų jo netaikyti. Jei turtas per pusę valdomas dviejų asmenų, NT mokesčio grindys didėja iki 80 tūkst. eurų.
Gyvenamajam būstui, poilsio, sodų, garažų ir kito nekomercinio turto vertei nuo 40 tūkst. iki 200 tūkst. eurų norima taikyti 0,1 proc. mokestinį tarifą (dabartinis taikomas tarifas nuo 150 iki 300 tūkst. eurų – 0,5 proc.).
NT nuo 200 iki 400 tūkst. eurų planuojama taikyti 0,2 proc. tarifą (dabar nuo 300 iki 500 tūkst. eurų 1 proc.). Nuo 400 iki 600 tūkst. eurų – 0,5 proc. tarifą, o turtui, įvertintam per 600 tūkst. eurų, – 1 proc. (dabar turtui nuo 500 tūkst. eurų taikomas 2 proc. tarifas).
Svarbu paminėti, kad už būstą, kuriame savininkas deklaruoja gyvenamąją vietą, bus taikoma 50 proc. lengvata, bet ne didesnei negu 450 000 eurų vertei. Tris ir daugiau vaikų turintiems ar neįgalius vaikus auginantiems asmenims lengvata sieks 75 proc.
Šeimai su trimis ir daugiau vaikų arba auginančioms neįgalų vaiką NT mokestį siūloma taikyti nuo 50 tūkst. eurų būsto vertės. 0,1 proc. tarifas būtų taikomas nuo 50 tūkst. iki 250 tūkst. eurų, 0,2 proc. – iki 500 tūkst. eurų, 0,5 proc. – iki 750 tūkst., 1 proc. – visam brangesniam turtui.
Regionų gyventojai mokesčio gali išvengti
LRT.lt primena, kad Registrų centras paskutinį kartą mokestines vertes nustatė 2021 m. 2026 m. bus nustatytos naujos mokestinės vertės, nuo kurių bus skaičiuojamas NT mokestis.
Vis dėlto, Registrų centras jau šiais metais yra paskaičiavęs vidutines NT objektų rinkos vertes. Jas galite pasitikrinti čia. Tikėtina, kad 2025 m. vidutinės rinkos vertės bus labai panašios į 2026 m. mokestines NT vertes. Tad pasitikrinti, kiek gali tekti už savo NT susimokėti ateityje, galite jau dabar.
Tuo tarpu LRT.lt pateikia keletą pavyzdžių, kiek už savo NT gali tekti susimokėti įvairių Lietuvos miestų gyventojams.
Pavyzdžiui, Anykščiuose Šaltupio g. esančio 1991 m. statybos namo 47 kv. m buto 2025 m. rinkos vertė siekia 43,5 tūkst. eurų. Tokiame name gyvenančiam asmeniui, jei tai jo pirmasis būstas, mokėti nieko nereikėtų (jei tai asmens vienintelis turtas).
Už Varėnoje Voronecko g. esančio 1984 m. statybos daugiabučio 50 kv. m butą taip pat mokėti nieko nereikėtų (jei tai asmens vienintelis turtas). Tokio būsto rinkos vertė – 42,2 tūkst. eurų.

Varėna | I. Gelūno/BNS nuotr.
Už Tauragėje Gedimino g. esančio 1973 m. statybos daugiabučio 58 kv. m butą susimokėti reikėtų 4,65 eurus. Tačiau, mokesčiui nesiekiant 5 eurų, jo mokėti nereikėtų. Tokio būsto rinkos vertė – 49,3 tūkst. eurų.
Kitas pavyzdys – Panevėžyje Molainių g. esantis 1990 m. statybos trijų kambarių 64 kv. m butas. Jo 2025 m. NT rinkos vertė siekia 67 tūkst. eurų. Jei butas priklauso asmeniui, kuris ten deklaravęs gyvenamąją vietą, per metus jam tektų susimokėti 13,5 euro siekiantį NT mokestį. Jei butas priklauso 2 asmenims, mokesčio mokėti nereikėtų.
Šiauliuose Dainų g. esančio 65 kv. m trijų kambarių buto 1982 m. statybos name mokestinė vertė siekia 71 800 eurų. Vadinasi, šiame name gyvenančiam asmeniui, jei tai jo vienintelis turtas, per metus tektų susimokėti 15,9 euro mokestį. Jei butas priklauso 2 asmenims – mokesčio mokėti nereikėtų.

Šiauliai | J. Stacevičiaus / LRT nuotr.
Nors mažesniuose šalies miesteliuose gyvenantys asmenys NT mokesčio gali ir išvengti, didžiausių miestų gyventojams teks susimokėti. Tiesa, sumos taip pat nebus labai didelės. Pavyzdžiui, Vilniuje, Lazdynėliuose, esančio 54 kv. m trijų kambarių 2023 m. statytos būsto NT rinkos vertė siekia 158 tūkst. eurų. Tokio namo savininkui, jei tai jo vienintelis gyvenamasis būstas, mokėti reikės 59 eurus. Jei būstas priklauso 2 asmenims – mokėti iš viso reikės 39 eurus.
N. Mačiulis: mokestis neturėtų sukurti didelių finansinių sunkumų
Komentuodamas valdančiųjų pasiūlytą NT mokestį, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis teigia, kad šis mokestis neturėtų tapti našta gyventojams.
„Ir nustatyti tarifai, ir neapmokestinamasis dydis, ir lengvata pirmam būstui tikrai nedaro šio mokesčio sunkiai pakeliamo didžiajai daliai gyventojų. Nei vidurinei klasei, nei pasiturintiems.
Tai nėra tokie tarifai, kurie būtų nepakeliami kažkuriai gyventojų daliai
N. Mačiulis
Taip, tai yra mokesčio bazės išplėtimas, įtraukiant daugiau gyventojų, bet tai nėra tokie tarifai, kurie būtų nepakeliami kažkuriai gyventojų daliai ir sukurtų didelių finansinių sunkumų“, – LRT.lt teigia ekonomistas.

Nerijus Mačiulis | E. Blažio / LRT nuotr.
Vienintelis jo trūkumas, kad iš siūlomo mokesčio į biudžetą nebus surinkta labai daug lėšų.
„Subjektyviai vertinant, palyginti ir su kaimyninėmis valstybėmis, kokius tarifus taiko Latvija, kokia vidutinė našta atsiranda vidutinės vertės būstą turinčiai šeimai, tai tikrai nėra labai žalingas mokestis. Norint prie jo prisikabinti, tai vienintelis trūkumas, kad jis labai daug lėšų į biudžetą nesuneš. Dabartinis pasiūlytas NT mokestis, kitų mokesčių kontekste, yra mažiausiai žalingas. Tai geriausia, kas galėjo nutikti iš blogų mokesčių“, – pažymi ekonomistas.
Dabartinis pasiūlytas NT mokestis, kitų mokesčių kontekste, yra mažiausiai žalingas. Tai geriausia, kas galėjo nutikti iš blogų mokesčių
N. Mačiulis
2024 m. iš NT mokesčio (nekomercinės paskirties) į valstybės biudžetą buvo surinkta apie 16 mln. eurų. Tikimasi, kad, įvedus naują mokestį, į biudžetą bus surenkama 45,9 mln. eurų.
Naujasis mokestis – logiškesnis
NT paslaugų bendrovės „Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas, vertindamas dabartinį pasiūlymą, pažymi, kad jis yra neblogas.
„Jis geras tuo, kad naikinamas maksimalus 2 proc. mokesčio tarifas. Jis buvo nelogiškas. Įprastas mokesčio tarifas komerciniam turtui savivaldybėse siekia 0,9 proc., Vilniuje – 1 proc. Jei apmokestini turtą 2 proc., tai jį galima perleisti įmonei ir mokėti 1 proc. Esant dabartinei mokestinei sistemai, yra didesnė paskata vengti mokėti NT mokestį“, – pažymi NT analitikas.

Tomas Sovijus Kvainickas | „Inreal“ nuotr.
Teigiamai jis vertina ir tai, kad, palyginus su dabartiniais tarifais, naujame NT mokesčio įstatyme mažinami visi mokestinai tarifai.
„Taip pat verta pastebėti, kad tai bus didžiųjų miestų NT mokestis, o mažesniuose miesteliuose, įvertinant deklaruojamos gyvenamosios vietos įtaką, tas mokestis gali būti labai simboliškas. Kalbame apie 10–15 eurų“, – sako T. S. Kvainickas.
„Pasiūlytas NT mokestis yra geresnis nei dabartinis“, – priduria jis.
Be to, analitikas mano, kad siūlomas NT mokestis neturėtų didelio poveikio NT rinkai.
„Įprastai rinką labiau paveikia išimtys ir dideli mokestiniai tarifai. Jei NT mokestis labai didelis ir taikomas nedidelei daliai gyventojų, tada žmonės pradeda skaičiuoti. Kada didelė dalis turto apmokestinama NT mokesčiu, tai džiaugsmo neprideda, bet neturės didelio poveikio NT rinkai“, – sako T. S. Kvainickas.
Tikimasi surinkti apie 105 mln. eurų
Su NT mokesčio įstatymo projektu teikiami ir kiti pakeitimai.
Pavyzdžiui, gyventojas, kuris turi teisę į būsto šildymo kompensaciją, nuo mokesčio būtų atleidžiamas (visai būsto, kuriame deklaruota gyvenamoji vieta, vertei). Tai lems, kad mažiausias pajamas gaunantys asmenys NT mokesčio nemokės.
Taip pat siūloma išplėsti nekilnojamojo turto mokesčio objektą – apmokestinti faktiškai nebaigtą statybą, jei nuo leidimo statybai išdavimo praėjo 10 metų ir 5 metus netikslinami duomenys Nekilnojamojo turto registre, tokiu būdu savivaldybėms būtų suteikta papildomų svertų mažinti ilgalaikes, dešimtmečiais nepabaigiamas statybas.

Nekilnojamasis turtas | J. Stacevičiaus / LRT nuotr.
Apleistam ar neprižiūrimam NT bus galima taikyti iki 4 proc. siekiantį tarifą, taip skatinant jų savininkus imtis priežiūros.
Įvedamas papildomas 0,2 proc. tarifas komerciniam NT, skirtas Valstybės gynybos fondo pajamoms didinti. Mokestį mokės tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, turintys komercinės paskirties NT.
Taip pat jau nuo šių metų gyventojams nebereikės patiems teikti mokesčio deklaracijų – jas suformuos Valstybinė mokesčių inspekcija, taip mažindama administracinę naštą ir klaidų tikimybę.
Šiuo metu mokestinės NT vertės perskaičiuojamos kas 5-erius metus. Siūloma šį laikotarpį mažinti iki 3-ejų metų, siekiant rinkos kainai artimesnės NT mokestinės vertės ir mokesčio stabilumo.

Nekilnojamasis turtas | D. Umbraso / LRT nuotr.
Iš NT mokesčio fiziniams asmenims per metus tikimasi surinkti apie 45,9 mln. eurų, iš kurių 50 procentų (valstybės biudžeto dalis) būtų skiriama Valstybės gynybos fondui finansuoti. Palyginkime – 2024 metais iš nekomercinės paskirties nekilnojamojo turto mokesčio gauta 16,1 mln. eurų pajamų.
Dėl siūlymo kitos nei nekomercinės paskirties nekilnojamojo turto (naudojamo komercinei veiklai) mokestinei vertei taikyti tikslinį 0,2 procento tarifą papildomai į valstybės biudžetą Valstybės gynybos fondui finansuoti būtų surinkta apie 60,5 mln. eurų per metus.
Kai paskaitai straipsnį tai taip ir norisi kuo greičiau tą mokestį sumokėti šitoks gėris.O nieko tokio kad pagal konstituciją žmogaus būstas neliečiamas?