Įdomu, kad vis labiau populiarėjančius šachmatus gaubia daugybė legendų. Viena jų pasakoja apie iš Vakarų Indijos kilusį radžą. Legenda byloja kaip buvo stengtasi sukurti žaidimą, kuriam reikėtų proto, stropumo, įžvalgumo, drąsos ir išminties.
Sutapimas ar ne, tačiau spalio 1-12 d. būtent Indijoje, Mumbajuje, vyko pasaulio jaunių šachmatų čempionatas, kuriame dalyvavo ir penki jaunieji Lietuvos šachmatininkai. Dalyviai varžėsi atviruosiuose turnyruose iki 14, 16 ir 18 metų.
Galime drąsiai pasigirti, kad Lietuvai atstovavęs Jurbarko r. kūno kultūros ir sporto centro trenerio Valentino Jankūno auklėtinis Pijus Greičius čempionate pasirodė puikiai.
Pijus amžiaus grupėje iki 14 m. surinko 6 taškus iš 11 ir užėmė 40-ąją vietą tarp 90 iš viso pasaulio čia susirinkusių žaidėjų. Pijus nugalėjo daug aukštesnio reitingo varžovus ir pakėlė savo asmeninį reitingą net 125 taškais. Nors šis čempionas buvo vienas iš didžiausių, kokiame yra tekę dalyvauti, tačiau vaikinas teigia, kad nejautė įtampos. „Savo rezultatus vertinu labai gerai, buvo labai stiprūs žaidėjai, gerai kovojau su visais, nelabai jaučiau, kad būtų kažkoks spaudimas. Reikia tiesiog negalvoti apie partiją, tik nueiti sužaisti ir viskas“, – sako Pijus, taip paprastai kalbantis apie labai svarbų čempionatą ir didžiulę atsakomybę atstovauti Lietuvai.
Be šio tikrai išskirtinio pasaulio čempionato, vienos įsimintiniausių varžybų Pijui buvo Lietuvos vaikų šachmatų čempionatas. Jame pasiektas rezultatas Pijui atvėrė galimybę tapti Lietuvos komandos nariu. „Ten labai gerai sekėsi, kelis meistrus aplošiau. Buvo labai geros partijos“, – pasakoja šachmatininkas.
Po pasaulio čempionato Pijus atsipūsti neturi kada. Įvairūs turnyrai rengiami ne tik Jurbarke, bet šachmatininkai vyksta į varžybas kituose miestuose. Vos spėjęs grįžti iš Indijos Pijus sėdo prie šachmatų lentos Taujėnų dvare (Ukmergės raj.), kuriame vyko net keli – žaibo, greitųjų šachmatų bei komandinės varžybos. Sėkmė ir vėl šypsojosi, nes Pijus buvo pakviestas dalyvauti Europos žaibo ir greitųjų šachmatų čempionatuose, kurie vyks lapkričio 30 – gruodžio 4 d. Estijoje, Taline. Čia vaikinas žais už Lietuvos keturiolikmečių komandą. „Nusprendžiau dalyvauti. Noriu gerai pasirodyti, pakelti reitingą. Bus garbė žaisti už Lietuvą ir už Jurbarką“, – šypteli Pijus.
Tačiau įdomu, kaip kelionę į šachmatų pasaulį pradėjo šis jaunasis šachmatininkas, juk Pijui dar tik keturiolika metų. Nuo 7-erių žaidžiantis vaikinas prasitaria, kad niekada net mintis nekilo atsakyti šachmatų. Pasak Pijaus, viskas prasidėjo kai dabartinis treneris V. Jankūnas atėjo į klasę ir pakvietė mokinius į šachmatų būrelį. „Aš norėjau pabandyti šachmatus ir man jie įstrigo. Pabandžiau ir patiko“, – pasakoja šypsodamasis.
Nors iš pradžių Pijus žaisdavo tik savo malonumui, dar labiau šachmatais susidomėjo perskaitęs A. Nimcovičiaus knygą „Mano sistema“. Jam įdomu ne tik šachmatai, bet ir knygos apie juos, todėl renkasi vis sudėtingesnius skaitinius. „Gerai žaisti pradėjau tik prieš pusę metų, nes vis daugiau savo laisvo laiko praleidžiu prie šachmatų“, – sako P. Greičius.
Anksčiau Pijus bandė lankyti ir krepšinį. „Labiau tobulėjau šachmatuose nei krepšinyje, todėl mečiau šią sporto šaką ir likau tik prie šachmatų“, – atviras Pijus.
Jis – aštuntokas, mokosi Jurbarko Vytauto Didžiojo progimnazijoje, o paklaustas ar viską spėja, nedvejodamas atsako: „Dažniausiai varžybos vyksta savaitgaliais, tai didelių nuostolių nėra. Visi dalykai man sekasi gerai. Turiu iš visų dalykų 9 arba 10.“
Dabar keturiolikmečio gyvenimas sukasi apie šachmatus ir mokyklą. Mokykloje labiausiai patinka istorija, tačiau ateities dar su niekuo nesieja, nors prasitaria, kad svajoja apie šachmatininko karjerą. „Nežinau ką norėčiau rinktis, ką studijuosiu ateityje, bet šachmatų mesti neketinu“, – tvirtai sako Pijus.
Erika Stanaitienė