Dešimtą kartą vyksta respublikinis mokinių tautodailės konkursas „Sidabro vainikėlis“. Regioniniame Tauragės ture dalyvavo 60 moksleivių iš 10 savivaldybių. Mūsų savivaldybei atstovavo trys jaunieji tautodailininkai. Balandžio 16 d. Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre paskelbti laureatai – Mindaugo Bakšaičio ir Viltės Luzgauskaitės darbai keliaus į baigiamąjį konkurso turą.
Lietuvos nacionalinio kultūros centro rengiamu konkursu „Sidabro vainikėlis“ norima sudominti jaunimą tautodaile, skatinti kurti remiantis ilgaamžėmis jos tradicijomis.
Regioniniam atrankiniam turui buvo pristatyti trys Jurbarko r. savivaldybėje veikiančių ugdymo įstaigų mokinių darbai. Tai Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos IVC klasės mokinės Viltės Luzgauskaitės tradiciniais nėriniais dekoruoti pagalvių užvalkalai. Šį darbą gimnazistė atliko vadovaujant technologijų mokytojai Redai Žemelienei – jos abi buvo pasveikintos, o Viltės darbas įvertintas I vieta ir dalyvaus konkurso finale.
Į konkurso finalą pateko ir viešviliečio Mindaugo Bakšaičio tautodailės darbas – rekonstruota Mažosios Lietuvos regiono kraičio skrynia. Penkiolikmetis Mindaugas mokosi Viešvilės pagrindinėje mokykloje ir lanko rankdarbių būrelį bei Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro vaikų rankdarbių būrelį „Šypsenėlė“, abiem vadovauja Sniežana Šašienė.
Mindaugo restauruota kraičio skrynia ir Viltės pasiūti ir apnerti pagalvių užvalkalai bus eksponuojami Panevėžio rajono Upytės tradicinių amatų centre ir rungsis su kituose regionuose geriausiai įvertintais mokinių tautodailės darbais dėl pagrindinio prizo – „Sidabro vainikėlio“ ir kitų apdovanojimų. Laimėtojai bus paskelbti gegužės 30 d.
Regioniniame ture dalyvavo ir Smalininkų technologijų ir verslo mokyklos mokinė Kristalė Antanaitytė, konkursinei parodai pristačiusi šešias tekstilines rištines lėles. Kristalės mokytoja Vida Galvelienė. Aštuoniolikmetė pelnė konkurso rengėjų diplomą už kūrybiškumą ir darbo originalumą.
Jurbarke šie mokinių taotodailės darbai nebuvo eksponuoti. Kaip sakė Jurbarko krašto muziejaus muziejininkė Adelija Meizeraitienė, kuruojanti savivaldybės atstovavimą šiame konkurse, mokyklos jame dalyvauja laisva valia ir iki paskirto laiko turi suvežti į muziejų eksponatus. Šiemet eksponatų nebuvo tiek, kad būtų tikslinga surengti parodą.
Viešviliečiai ir Jurbarko gimnazistai ne pirmą kartą „Sidabro vainikėlio“ konkurse atstovauja Jurbarkui.
Pasak Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos mokytojos R. Žemelienės, per technologijų pamokas mokiniai ir supažindinami su tautodaile, o mokytojas ir yra tam, kad vaikui parodytų, pamokytų jį ir sudomintų. Savo mokinę Viltę Luzgauskaitę konkursui mokytoja ruošė dvejus metus, pastebėjusi jos susidomėjimą siuvimu ir gebėjimą gražiai nerti vąšeliu. Viltė dalyvavo ir technologijų olimpiadoje.
„Tautodailė šiuo metu labai populiarėja ir populiarinama. Manau, kad sugebėjimas ką nors tradicinio pačiam pasidaryti, labai praverstų ir jaunam žmogui. Tokie pagalvių užvalkalai – balti, puošti nėriniais, kokius pasiuvo Viltė, labai papuoštų ne tik kaimo sodybą, bet ir šiuolaikinį interjerą“, – sakė mokytoja R. Žemelienė.
Viešvilietė S. Šašienė irgi neabejoja, kad noras labai svarbu, o norą įkvėpti gali mokytojas. „Mindaugas mėgsta medžio darbus, lanko mano būrelį jau keletą metų. Tačiau rekonstruoti senovinę skrynią – didžiulis, ilgas darbas, todėl mokiniui sakiau: jei pradėsime, reikės baigti. Ir jis ryžosi pradėti, ir gražiai pabaigėm“, – savo mokiniu ir skrynios įvertinimu konkurse džiaugėsi mokytoja.
M. Bakšaičio pagaminta skrynia – tai pusantro šimto metų senumo, labai gerai išsilaikiusios Mažosios Lietuvos regiono skrynios rekonstrukcija. Skrynios meistras nežinomas, bet ji – iš Kalvelių kaimo, kuriame gyvena ir mokytoja, ir jos mokinys. „Mindaugas yra mano kaimynas, pradėjome pas mane – namai buvo pilni drožlių ir dulkių“, – sakė mokytoja Sniežana ir pasakojo, kad prieš imantis skrynios, ji ir pati turėjo pasidomėti medžio darbų technologijomis, pasikonsultuoti su meistrais. Nors tai jai nebuvo visiškai nežinoma – jos tėtis buvo medžio meistras ir įvairių gražių darbelių kūrėjas.
„Nežinau, ar taip bus, bet Mindaugas irgi galėtų užsiimti medžio darbais, ir tradicines kraičio skrynias galėtų daryti, jos turėtų paklausą“, – sakė S. Šašienė.
Be mūsiškių Mindaugo ir Viltės, Tauragės regioninio turo laureatais pripažinti dar keturi kitų savivaldybių atstovai – už tradicinio siuvinėjimo darbus, už sukurtus delmonus, karpinius ir už padarytą koplytstulpį.