• Kontaktai
  • Prenumerata
  • Reklama
  • Skelbimai
  • Renginiai
  • Facebook
Jurbarko „Šviesa”
  • Archyvas
  • Pranešk naujieną
  • Dienos pietūs
  • Namai
  • Kategorijos
  • Dienos pietūs
  • Kontaktai
  • Pranešk naujieną
  • Prenumerata
  • Reklama
  • Skelbimai
  • Paieška

Šiurpinanti paauglių mada diagnozuoti sau psichikos ligas: nuo bipolinio sutrikimo iki šizofrenijos

Auginu vaiką
Laima Karaliūtė, LRT.lt
2023.08.24 07:02

Dalintis:

Kopijuoti nuorodą
Auginu vaiką
Laima Karaliūtė, LRT.lt
2023.08.24 07:02
grayscale portrait of woman

Photo by NEOSiAM 2021 on Pexels.com

Lietuvoje plinta naujas reiškinys – jaunuoliai siekia turėti kokį nors psichikos raidos sutrikimą ar net psichikos ligą.  LRT.lt kalbinti psichologai pastebi tendenciją – jaunimo gretose vis dažniau vyrauja požiūris, jog šaunus ir populiarus dabar ne tas, kuris sveikas ir visiškai normalus, bet tas, kuris neva turi psichikos sutrikimų.

14-metės motina, vilnietė Rasa (pavardė redakcijai žinoma) kreipėsi į LRT.lt redakciją dėl naujo paauglių polinkio prisigalvoti sau įvairių ligų. Labiausiai moterį glumina faktas, kad jaunuoliai patys sau nusistato psichikos sutrikimų diagnozes ir jomis didžiuojasi.

Keistą tendenciją neva sirgti psichikos ligomis, turėti vystymosi sutrikimų ar netoleruoti kokių nors maisto produktų pastebi ir psichologė psichoterapeutė Sonata Vizgaudienė.

Specialistė sako, kad ši paauglių ir jaunuolių mada prasidėjo prieš kelerius metus, kai žinomi žmonės, nuomonės formuotojai ėmė garsiai kalbėti apie savo psichikos sutrikimus ir įvairaus maisto netoleravimą.

Trylikametė nusprendė atsisakyti pieno produktų

Vilnietė Rasa pasakojo, kad nauja paauglių mada būti nesveikam neaplenkė ir jos dukros.

„Vieną dieną mano tada dar trylikametė dukra pareiškė, kad ji netoleruoja laktozės, todėl atsisakė daugybės pieno produktų.

Kai paklausiau, kodėl taip nusprendė, atšovė, kad jai neva nuo pieno skauda pilvą, nors niekada nieko panašaus nėra buvę. Pavyzdžiui, ledus ji iki šiol valgo labai noriai ir jokiais negalavimais nesiskundžia, nors ledai pagaminti iš to paties karvės pieno“, – sakė moteris.

Paaugliai

Paaugliai / J. Stacevičiaus / LRT nuotr.

„Gerti paprastą karvės pieną yra nelygis“

„Pasidomėjau, iš kur ji sužinojo apie laktozę ir jos netoleravimą. Pasirodo, socialiniuose tinkluose ji seka įvairius nuomonės formuotojus, kurie aiškina, kad laktozė yra blogis, todėl sveikiau vartoti įvairius pieno pakaitalus“, – LRT.lt pasakojo paauglės mama.

Rasa pastebėjo, kad ne tik dukra, bet ir jos draugės atsisako pieno produktų, perka įvairius išreklamuotus pakaitalus: iš sojos, ryžių, migdolų ir t. t.

„Gerti paprastą karvės pieną, o ne kokį nors brangų migdolų gėrimą apskritai yra nelygis“, – paauglių mąstyseną perteikė dukrą auginanti vilnietė.

Patys sau diagnozuoja šizofreniją

LRT.lt kalbinta motina pasakojo, kad labiau nei išsigalvotas laktozės netoleravimas ją stebina paauglių noras turėti psichikos sutrikimų.

„Kalbėdama su dukra ir jos bendraamžiais pastebėjau, kad ypač populiarūs yra dėmesio sutrikimai, autizmas, depresija ir net šizofrenija. Baisiausia, kad jie patys, pasiskaitę internete, atlikę kažkokius pseudotestus, nusistato sau diagnozę ir ja didžiuojasi, visiems pasakoja, kad serga. Jiems atrodo, kad sirgti šizofrenija yra smagu. Tai tarsi žaidimas“, – tarp paauglių paplitusią tendenciją pastebėjo skaitytoja.

Paaugliai

Paaugliai / „Pixabay“ nuotr.

Rasa įsitikinusi, kad madą sirgti kokia nors liga vaikai perima iš nuomonės formuotojų, kurie ištisai apie tai kalba.

„Tai yra pavirtę kažkokiu teigiamu dalyku, tarsi pridėtine žmogaus verte. Nežinau, kur čia mes nueisime su tokiomis tendencijomis. Aš manau, kad tai žeidžia tuos vaikus, kurie iš tiesų turi psichikos sutrikimų, ar kas dieną kovoja su liga“, – mano vilnietė Rasa.

Imituodami ligas, ieško sau naudos

Psichologė psichoterapeutė S. Vizgaudienė antrina paauglės motinai. Pasak specialistės, pas ją jau prieš kelerius metus pradėjo kone plūsti mažieji pacientai, kurie pasakoja, kad neva serga kokia nors psichikos liga arba turi psichikos, raidos sutrikimų.

Sonata Vizgaudienė

Sonata Vizgaudienė / Asmeninio albumo nuotr.

„Būna ir trylikamečių, kurie sako: „Gal galite man padėti diagnozuoti sutrikimą? Aš įtariu, kad man yra, pavyzdžiui, autizmas.“

Populiariausios prisigalvotos diagnozės ir sutrikimai: depresija, bipolinis sutrikimas, ADHD (aktyvumo ir dėmesio sutrikimas), autizmas. Visi tie sutrikimai ir ligos, apie kurias dabar plačiai kalbama visuomenėje ir žiniasklaidoje.

Informacijos sklaida milžiniška. Pakanka „TikTok“ platformos. Viską jie ten sužino. Juolab kad sunkios ligos ten neretai pateikiamos labai žaismingai.

Mes, psichologai, turime įvertinti, ar vaikas prisigalvoja, ar jo įtarimuose yra tiesos. Jeigu yra pagrindo įtarti psichikos sutrikimą ar ligą, būtinai siunčiame pas psichiatrą.

Vis tik dažniausiai tai yra išsigalvotos diagnozės. Manau, kad tokiu būdu jaunuoliai ieško sau naudos.

Vaikai mato, kaip jų bendraamžiai, turintys specifinių poreikių, gauna tam tikrų nuolaidų, palengvinimų mokykloje ir t. t.

Simuliuodami ligą jie siekia dėmesio, užuojautos, net nesuprasdami, kokios tai sudėtingos diagnozės ir ką iš tiesų reiškia gyvenimas su jomis“, – LRT.lt pasakoja psichoterapeutė.

Ką slepia ligų simuliavimas?

Specialistė išskyrė paauglius, kurie labiau linkę simuliuoti ligas.

„Tai vaikai, kurie renkasi aukos poziciją, turi mažesnį atsparumą išorinei įtakai, nuomonėms, menkos savivertės. Taip pat patyrę hiperglobą, išlepinti, kai nuo mažens visi jų poreikiai ir užgaidos iš karto buvo tenkinami. Vaikai, turintys narcisistinės asmenybės bruožų, linkę į demonstratyvumą.

Paaugliai

Paaugliai / „Pexels“ / Max Fischer nuotr.

Mergaitės, kurios būna nepatenkintos savo kūnu ir pradeda atmesti tam tikrus produktus iš savo raciono, dažniausiai auga su mama, kuri nepriima savęs. Labai neigiamai kalba apie save, savo išvaizdą, nuolat meta svorį, laikosi dietų, apkalba kitų moterų svorį“, – patirtimi dalijosi psichologė.

Įtaką padarė nuomonės formuotojai

Psichologas ir psichoterapeutas Edvardas Šidlauskas mano, kad šis naujas reiškinys tarp paauglių yra psichikos ligų destigmatizacijos visuomenėje pasekmė.

Specialistas atkreipia dėmesį ir į gana naują reiškinį socialiniuose tinkluose – žinomų, jaunimui patinkančių žmonių prisipažinimus turint kokią nors psichikos ligą ar sutrikimą.

Mobilieji telefonai

Mobilieji telefonai / „Shutterstock“ nuotr.

„Nuomonės formuotojas garsiai pasakęs apie savo ligą suteikia sau naujų spalvų, tampa tarsi įdomesnis, unikalesnis. Socialiniuose tinkluose jis pabrėžia, kad dėl ligos sulaukia daug dėmesio. Rodo, kaip artimieji ir sekėjai jį apipila gėlėmis, dovanomis ir t. t.

Bėda ta, kad nuomonės formuotojai nerodo tikrojo ligos veido, jos sunkumo. Pateikia nupudruotą ligos versiją. Maivosi, kraiposi net nesuprasdami, kokias pasekmes tai gali sukelti jaunam jo sekėjui“, – sakė E. Šidlauskas.

Paauglių savižudybių skaičius išaugo trigubai

„Nuomonės formuotojams dažniausiai rūpi tik populiarumas ir sekėjų skaičius, kuris virsta pinigais.

Jie darys viską, kad pritrauktų daugiau sekėjų. Spekuliuos savo esama ar išgalvota liga tiek, kiek įžvelgs naudos sau.

Paauglius tai veikia destruktyviai. Yra atlikti tyrimai, kurie sako, kad nuo tada, kai atsirado socialiniai tinklai, paauglių savižudybių skaičius išaugo trigubai“, – LRT.lt pasakojo psichologas.

Psichologas Edvardas Šidlauskas

Psichologas Edvardas Šidlauskas / LRT stop kadras

Katastrofiška virtualių barbių įtaka

Pasak specialisto, paauglys negalvoja kritiškai, jo mąstymas asociatyvus, informaciją jis nuskaito paviršutiniškai. Jaunuolis mano, kad, kopijuodamas savo dievuko gyvenimą, kartu ir ligą, jis taip pat bus populiarus ir šaunus.

„Čia yra globalaus lygio katastrofa, tik dar neaiškiai įvardinta.

Prisiminkime lėlę barbę, ji daugelyje šalių buvo uždrausta dėl to, kad mažos mergaitės vaizduotėje susidarydavo neadekvatų savo kūno įvaizdį ir tai dažnai paskatindavo valgymo sutrikimus: anoreksiją, bulimiją ir kitus.

Socialiniai tinklai

Socialiniai tinklai / AP nuotr.

Tai, kas dabar vyksta socialiniuose tinkluose, aš pavadinčiau barbe, pakelta net ne kubu, bet nežinau kelintuoju laipsniu. Su visokiomis programėlėmis galima taip pakoreguoti savo atvaizdą nuo pirštų galiukų iki akių spalvos, kad su realybe tai nebeturės nieko bendro.

Sukuriamos tokios virtualios barbės, kurios terorizuoja jaunas mergaites ir net moteris. Jos skatina visiškai neadekvatų savęs vertinimą. Iš to kyla ir valgymo sutrikimai, ir depresijos, ir kitos ligos“, – apie socialinių tinklų poveikį jaunam žmogui kalbėjo specialistas.

Ligų simuliavimas – ne žaidimas

Psichologė S. Vizgaudienė sako, kad ligų simuliavimas nėra jau toks nekaltas paauglių žaidimas.

„Jeigu ilgai imituosi ligą, gali iš tiesų susirgti. Tai visai nejuokinga. Ligą įsikalbėjęs jaunuolis gali pradėti ne tik psichologiškai blogai jaustis, bet ir patirti tam tikrų kūno negalavimų“, – įspėjo psichologė.

Psichoterapeutė patarė tėvams nedramatizuoti, bet ir nenuvertinti vaiko įsivaizduojamų ligų.

Paaugliai

Paaugliai / „Shutterstock“ nuotr.

„Tėvai turėtų į tokį vaiką pasižiūrėti empatiškai. Jokiu būdu neatšauti „ką tu čia nusišneki?!“, nes vaikas tik dar labiau įniks į save.

Reikia pasiteirauti vaiko, kokius negalavimus ar simptomus jis jaučia. Pasiūlyti kartu nueiti pas gydytoją, kad šis galėtų paneigti arba patvirtinti ligos diagnozę.

Jeigu ligos simuliavimas nepraeina savaime, o tik gilėja, primygtinai siūlau kreiptis į psichologą ar psichiatrą“, – LRT.lt sakė specialistė.

Rašyti komentarą
Atšaukti atsakymą

Komentuodami esate atsakingi už išsakytas mintis. Kviečiame gerbti kitus asmenis, vengti patyčių, niekinimo, nekurstyti neapykantos ir susipriešinimo.

Dalintis:

Kopijuoti nuorodą

Video

Panašūs straipsniai

  • Prezidentūroje eglutę įžiebė ir Jurbarko vaikai (nuotraukos)
    Auginu vaiką
    29 lapkričio, 2023

    Prezidentūroje eglutę įžiebė ir Jurbarko vaikai (nuotraukos)

    Lapkričio 28-ąją Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė antradienį įžiebė pagrindinę Prezidentūros šv. Kalėdų eglę, papuoštą žmonių iš visos Lietuvos kurtais…

  • Nepagarba, riebūs keiksmažodžiai, o kartais ir smūgiai kumščiais: kokią nenupudruotą pamokų kasdienybę regi mokytojai? (2)
    Aktualijos, Auginu vaiką
    30 spalio, 2023

    Nepagarba, riebūs keiksmažodžiai, o kartais ir smūgiai kumščiais: kokią nenupudruotą pamokų kasdienybę regi mokytojai? (2)

    Nepagarba, pamoką trikdančios replikos, riebūs keiksmažodžiai ir netgi fizinis smurtas. Visai tai nenupudruota pamokų kasdienybė, su kuria tenka susidurti ne vienam mokytojui. Situacijų mokyklose, kai…

  • Į darželį – kurti, atrasti, pažinti: kryptingas ikimokyklinis ugdymas gali užauginti genijus
    Auginu vaiką
    24 spalio, 2023

    Į darželį – kurti, atrasti, pažinti: kryptingas ikimokyklinis ugdymas gali užauginti genijus

    Ilgą laiką į lopšelį-darželį buvo žvelgiama kaip į vaikų priežiūros įstaigą, kurios pagrindinė funkcija yra prižiūrėti vaikus, kol tėvai dirba. Šiuolaikiniai lopšeliai-darželiai tokį modelį pakeitė…

  • Sugriežtinus pamokų lankomumo tvarką, praleistų pamokų skaičius sumažėjo 15 proc.
    Auginu vaiką
    24 spalio, 2023

    Sugriežtinus pamokų lankomumo tvarką, praleistų pamokų skaičius sumažėjo 15 proc.

    Nuo rugsėjo 1 dienos leidus tėvams pateisinti penkias vaikų dėl ligos praleistas mokymosi dienas, pastebima, kad praleistų pamokų skaičius sumažėjo, teigia švietimo, mokslo ir sporto…

  • Marijampolės policijos vadas – apie mirtimi pasibaigusį paauglių vakarėlį, narkotikus mieste ir kvaišalus gaminančius moksleivius
    Kriminalai, Auginu vaiką
    17 spalio, 2023

    Marijampolės policijos vadas – apie mirtimi pasibaigusį paauglių vakarėlį, narkotikus mieste ir kvaišalus gaminančius moksleivius

    Marijampolė yra septintas pagal dydį Lietuvos miestas, tačiau daugiau su narkotikais susijusių nusikaltimų policija išaiškina tik Vilniuje ir Kaune. Visą Lietuvą sukrėtė rugsėjį Marijampolėje dėl…

Top naujienos

  • father and child s hands together
    Lietuvos diena

    2023.12.01

    Trys savivaldybės nespės įgyvendinti globos namų pertvarkos, o Jurbarke nerimą kelia planai likviduoti „Skalvijos namus“ (video) (4)

  • Policijos greičio tikrinimo reidas Vilniaus mieste / E. Blaževič / LRT nuotr.
    Ratai

    2023.12.01

    Valdžia užsimojo vairuotojams didinti baudas, nors jas moka mažuma: ketinama į VMI rankas įduoti veiksmingesnį bizūną

  • patient with iv line
    Kriminalai

    2023.12.01

    Nepilnametė apsinuodijo vaistais (6)

  • Nors karas privertė palikti namus ir savo šeimos kliniką Nova Kachovkos mieste, ukrainietei Tetianai Vladimirovai pasisekė – Jurbarke ji irgi dirba tai, ką sugeba, ką dirbo ir namie. D. Karopčikienės nuotr.
    Trys kampai

    2023.11.30

    Odontologė Tetiana džiaugiasi Jurbarku ir nori grįžti namo (6)

  • Jurbarkietė Loreta Ogorodnikienė feisbuke skelbtus savo eilėraščius, kurie ne tik jai pačiai padeda atsikratyti liūdesio, sudėjo į knygą ir kviečia į jos pristatymą. Asmeninio albumo nuotr.
    Trys kampai

    2023.11.30

    Eilėraštis kaip terapija –sau ir skaitytojui

  • LRT tyrimas. „Nieko nedarysi, gausi po du tūkstančius“: kita suverenų pasaulio pusė / LRT iliustr.
    Lietuvos diena

    2023.11.30

    LRT tyrimas. „Nieko nedarysi, gausi po du tūkstančius“: kita suverenų pasaulio pusė

  • Gaudentas Janušas. R. Jurgaičio/lrytas.lt nuotr.
    Kriminalai

    2023.11.29

    Kaltu dėl nepilnametės tvirkinimo pripažintas muzikos atlikėjas iš Jurbarko apskundė teismo sprendimą (5)

  • Be kategorijos

    2023.11.29

    Gruodžio 2-8 dienomis treniruosis kariai

  • Aktualijos

    2023.11.29

    Diena prasideda su ŠVIESA…

  • Savivaldybė informuoja

    2023.11.28

    Kalėdinės eglutės rajone. Kada ir kur įžiebs. (5)

  • Lapkričio 7 d. vyko net du konkursai gimnazijų direktorių pareigoms užimti, tačiau vienas jų dėl silpnai įvertintų kandidatų neįvyko, o Eržvilko gimnazijos direktoriaus konkursas apaugo įtarimais dėl galimai pažeistos konkurso organizavimo tvarkos.
    Numerio tema

    2023.11.28

    Gimnazijų vadovų konkursai – su gilių nuoskaudų šešėliais (12)

  • bank note banknote banknotes bill
    Kriminalai

    2023.11.28

    Nukentėję dėl vairavimo mokyklų kartelinio susitarimo kviečiami į bendrą kovą. Jurbarko mokyklų laukia grupiniai ieškiniai?

Aktualijos

  • Diena prasideda su ŠVIESA…
    Aktualijos
    2023.11.29

    Diena prasideda su ŠVIESA…

    „Šviesos“ laikraščio prenumeratos 2024 m. laikas bėga. Jei nesiseka susisiekti su mobiliuoju laiškininku ir išsikviesti jį į namus bendruoju pašto tel. 8 700 55 400, skambinkite…

  • Rajone lankėsi žemės ūkio ministras K. Navickas (nuotraukos) (12)
    Aktualijos
    2023.11.24

    Rajone lankėsi žemės ūkio ministras K. Navickas (nuotraukos) (12)

    Lapkričio 24 d., Jurbarko rajono savivaldybėje lankėsi Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas. Kartu su Seimo nariu Ričardu Juška apžiūrėjo Šimkaičių seniūnijos ūkininko Vyganto Baršausko pienininkystės…

  • Siūlo įamžinti generolo Jono Žemaičio-Vytauto atminimą
    Aktualijos
    2023.11.24

    Siūlo įamžinti generolo Jono Žemaičio-Vytauto atminimą

    Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė kreipėsi į Krašto apsaugos ministrą Arvydą Anušauską, Vilniaus merą Valdą Benkunską ir Generolo Jono…

  • Dvaro parke jau stovi kalėdinė eglutė (nuotraukos)
    Aktualijos
    2023.11.23

    Dvaro parke jau stovi kalėdinė eglutė (nuotraukos)

    Ketvirtadienį į Dvaro parką Jurbarke atkeliavo kalėdinė eglutė. Ją savo kieme užaugino ir miestui padovanojo viena jurbarkietė.

Rodyti daugiau

…

Kriminalai

  • Nepilnametė apsinuodijo vaistais (6)
    Kriminalai
    2023.12.01

    Nepilnametė apsinuodijo vaistais (6)

    Lapkričio 30 d. apie 13 val. į Kauno ligoninę iš Jurbarko, Donelaičio g., pristatyta ir dėl apsinuodijimo medikamentais paguldyta nepilnametė (gim. 2009 m.). Teisėsauga dėl…

  • Kaltu dėl nepilnametės tvirkinimo pripažintas muzikos atlikėjas iš Jurbarko apskundė teismo sprendimą (5)
    Kriminalai
    2023.11.29

    Kaltu dėl nepilnametės tvirkinimo pripažintas muzikos atlikėjas iš Jurbarko apskundė teismo sprendimą (5)

    Kaltu dėl nepilnametės tvirkinimo pripažintas „Eurovizijos“ atrankose išgarsėjęs muzikos atlikėjas Gaudentas Janušas apeliacine tvarka apskundė jam nepalankų teismo sprendimą. „Teismas gavo skundą byloje“, – Eltai…

  • Nukentėję dėl vairavimo mokyklų kartelinio susitarimo kviečiami į bendrą kovą. Jurbarko mokyklų laukia grupiniai ieškiniai?
    Kriminalai, Verslas, Ratai
    2023.11.28

    Nukentėję dėl vairavimo mokyklų kartelinio susitarimo kviečiami į bendrą kovą. Jurbarko mokyklų laukia grupiniai ieškiniai?

    Prieš 5 metus Konkurencijos taryba paskelbė, kad 26 vairavimo mokyklos Vilniuje, Kaune ir Jurbarke tarpusavyje buvo sudariusios kartelinį susitarimą. Tai reiškia, kad tie, kas mokėsi…

  • Su pirmuoju sniegu – ir avarijos (nuotraukos) (4)
    Kriminalai
    2023.11.23

    Su pirmuoju sniegu – ir avarijos (nuotraukos) (4)

    Ketvirtadienio rytą Lietuva nubuvo padengta sniegu. Per naktį iš rudeninių į žiemines pasikeitusios eismo sąlygos įveikiamos pasirodė ne visiems. Prie Rotulių (Jurbarkų sen.) dėl slidaus…

Rodyti daugiau

…

Naujausias numeris

Skaitomiausi

  • Atskleidė, kokio dydžio NT mokestį pasiūlė dalis merų: „Man šokas“ (14)

  • Ieško grįžusio sūnaus (3)

  • Padegė saulės elektrinę (4)

  • Pagerbti geriausi ūkininkai ir darbščiausi kaimo žmonės (nuotraukos) (3)

  • Automobilis ant šaligatvio, nes pareigūnams taip patogiau? (32)

Budintis korespondentas

+37065541017

Dienos pietus

Dienos pietūs

Budintis korespondentas

+37065541017

Facebook | Youtube

Skaitomiausias Jurbarko krašto laikraštis „Šviesa“

Redakcijos adresas

Kauno g. 36, LT-74125, Jurbarkas
Tel.: 8 447 51 130, +370 656 95 335
El. paštas redakcija@jurbarkosviesa.lt
Įmonės kodas 158273111,
AB Luminor bankas, b. k. 40100,
a/s LT 104010044300070342
Jurbarko šviesa, UAB

Privatumo politika

Paieška

Web sprendimas