Lapkričio 14-20 d. Jurbarko švietimo centro (JŠC) surengtoje suaugusiųjų mokymosi savaitėje ne veltui daug dėmesio skirta menui – Jurbarke daug kūrybingų žmonių, kurie mielai dalyvauja įvairiuose kūrybiniuose užsiėmimuose. Prisiliesti prie meno ypač nori jurbarkietės – daugiau nei 15 metų veikiančioje suaugusiųjų dailės studijoje laisvos vietos nė su žiburiu nerasi.
Meno alkį buvo galima numalšinti dvi dienas Vinco Grybo memorialiniame muziejuje vykusiose edukacijose. Muziejus tapo JŠC rengiamos suaugusiųjų mokymo savaitės partneriu ir mielai sutiko jurbarkiečiams vesti mokymus. Dvi dienas dvylikos žmonių grupes darbo su stiklu paslapčių mokė vedėja Rasa Grybaitė ir muziejininkė-edukatorė Gabija Viduolytė.
„Dėl vietos ir instrumentų trūkumo galėjome priimti tik tiek žmonių, bet besidominčių užsiėmimais ir skambinančių į muziejų buvo žymiai daugiau“, – sako R. Grybaitė. Menininkė džiaugėsi galėdama jurbarkiečiams suteikti galimybę ko nors išmokti – šį kartą su stiklu. „Pasaulyje stiklas labai vertinamas. Edukacijos dalyviai turi galimybę dirbti su tikru juvelyriniu stiklu, o tai – brangus malonumas“, – sako ji.
Mokymų programoje buvo skelbta, kad edukacijos dalyviai gamins lango dekoracijas, tačiau, pasak R. Grybaitės, šie mokymai yra numatyti vėliau, o į muziejų atėjusioms moterims buvo pasiūlyta kurti juvelyrikos gaminius. Šiems gaminiams naudojamas prabangesnis stiklas, o prieš šventes pasigamintais papuošalais moterys galės ne tik pačios pasipuošti, bet ir dovanoti.
Mokymuose dalyvavo vien moterys – jurbarkietės aktyvios ir kūrybingos. Pasimokyti susirinko nemažai Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) studenčių, bet buvo ir dirbančių moterų – mokytojų, verslininkių ir kitų profesijų atstovių. Tikriausiai kiekviena moteris, nepriklausomai nuo profesijos, nešiojasi savyje kūrybingumo žariją, kuriai virsti liepsna ateina tinkamas laikas – vienoms anksčiau, kitoms – vėliau. Todėl nė kiek nestebina pirmą kartą stiklo rėžtukus į rankas paėmusių moterų fantazijos polėkiai ir sukurti darbai.
Iki rezultato teko gerokai padirbėti. Iš pradžių mokines išgąsdindavo numatoma užsiėmimo trukmė – 4 valandos, bet po to dar pritrūkdavo pusvalandžio mintims įkūnyti. „Užsiėmimo pradžioje bent valandą tenka pratintis prie rėžtuko, suprasti, kaip jį laikyti, kokia jėga spausti, o kūryba prasidėdavo tą paskutinį pusvalandį“, – šypsosi R. Grybaitė ir pirmąją darbo valandą vadina prakaituojančių delnų valanda.
Iš pradžių moterys buvo nedrąsios, nepasitikėjo savo jėgomis, bet įsidrąsinusios, pasidairiusios viena į kitą išsiliejo – į stiklo lydymo krosnį sugulė įvairiaspalviai pakabukai, auskarai, žiedai, dekoracijos, sagės. Įkaitintoje iki 820 laipsnių krosnyje gaminiai buvo laikomi per naktį, o kitą dieną dar šilti maloniai glostė akį spalvų žaismu. Buvo ir nesėkmių – du auskarai tapo vienu gaminiu, užsilydė pakabuko skylutė, spalvos subėgo kitaip, negu sumanė autorius.
„Techninis brokas gali būti ypatingas. Ką profesionalas mestų į stiklo laužą ar perkeptų, gali būti labai žavingas ir nepakartojamas kūrinys“, – sako muziejaus vedėja. Pasak jos, šį kartą partija buvo labai gera – mažai broko, o tarp darbelių galima rasti ir idealių – net menininkui gėdos nepadarytų.
Tokie mokymai – labai gera pradžia keliaujant toliau link sudėtingesnių gaminių. Tai – ne mokykla, bet momentinis meno pliūpsnis, kuriuo džiaugėsi pasinaudojusios jurbarkietės. TAU studentės Irena Štarienė, Ramutė Šimkevičienė ir Julija Remeikienė dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose registravosi abi dienas. Antrąją dieną studijoje moterys jautėsi gerokai drąsiau – krosnyje apžiūrinėdamos vakarykščius darbus jau planavo, ką darys kitaip.
„Buvo labai įdomu. Procesas nematytas – neteko nei su stiklo rėžtukais dirbti, nei tokia krosnimi naudotis“, – pasigaminusios papuošalų ir dekoracijų džiaugėsi moterys. Stropios mokinės antrą užsiėmimų dieną žadėjo stengtis dar labiau – galbūt net iš stiklo šukių nulipdyti angelus, kurių eskizus ant darbastalio išdėliojo G. Viduolytė.
Užsiėmimais muziejuje liko patenkinti visi – ir mokinės, tikrai turėsiančios ką įsisegti į šventinės suknelės atlapą, ir mokytojos, galėjusios menu sudominti dar didesnį būrį jurbarkiečių. Neabejotina, kad planuojamuose surengti lango dekoracijų gaminimo mokymuose netrūks norinčių mokytis, o spalvingos saulės gaudyklės ir mini vitražiukai papuoš ne vieną langą.
Jūratė Stanaitienė
Sidabriniai auskarai