Nuo pirmadienio „Nykštuko“ vaikų lopšelyje-darželyje prasidėjo „vasaros sezono“ darbas – pagal rajono tarybos sprendimą čia veikia keturios ikimokyklinio ugdymo grupės, priimančios vaikus iš viso rajono. Deja, šią sritį kuruojantiems savivaldybės administracijos valdininkams nepavyko įtikinti politikų, kad eilė į vasarą dirbantį darželį sudaryta skaidriai – birželio 29 d. vykusiame tarybos posėdyje abejonių vis tiek liko.
Sprendimas – diskriminacinis
Dėl vaikų darželių darbo vasarą rajono taryba apsisprendė dar kovo mėnesį. Tuomet buvo nutarta, kad šiemet keturias ikimokyklinio ugdymo grupes formuos „Nykštuko“ vaikų lopšelis-darželis. Pernai vasarą dirbo „Ąžuoliukas“, tad, eilės tvarka, nuo liepos 3-osios iki rugpjūčio 31 d. šįkart mažaisiais rajono gyventojais rūpinsis „Nykš- tukas“.
Tiesa, sprendime buvo nurodyta, kad vasarą į darželį priimami tik Jurbarko vaikai, o iš rajono kaimų ir miestelių – tik išimties tvarka. Prabėgus keliems mėnesiams toks sprendimas įvertintas kaip diskriminacinis, suteikiantis nevienodas teises miesto ir kaimo vaikams, todėl buvo patobulintas, jame įrašyta, kad vasarą darželį gali lankyti ne kaimo ar miesto, o Jurbarko rajono savivaldybės vaikai. Nors birželio 29 d. tarybos posėdyje politikai diskriminuojantį sprendimą ištaisė, įtakos jis jau niekam neturėjo, mat tėvų prašymus vesti vasarą vaikus į darželį „Nykštukas“ priėmė iki birželio 9 d.
Pateko ne visi
Išsiaiškinus, kad ankstesnysis sprendimas diskriminuoja kaimo vaikus, rajono tarybos nariai grįžo prie to paties klausimo, o tada nežinomųjų atsirado kur kas daugiau. Pagrindiniu akcentu tapo eilė į darželį. Politikai suabejojo registracijos skaidrumu, vienas po kito žėrė priekaištus, kad sąrašai gali būti sudaryti nesąžiningai, kalbėjo apie tėvų nepasitenkinimą, aiškinosi, kiek liko nepriimtų vaikų. Tarybos narė Zita Sorokienė teigė sulaukusi tėvų skundų, todėl drįsta abejoti, ar sąrašai sudaromi be protekcijų. Pasak jos, įtarimų kyla, nes prašymų esą nepriėmė dar nepasibaigus registracijos terminui.
Tarybos narys Donatas Jackis klausė apie galimybę įdiegti elektroninę registraciją, kuri išspręstų dabar kylančias problemas. Daivaras Rybakovas kalbėjo, kad vaikai turi būti priimti net ir tada, jei prašymas nebuvo pateiktas laiku. Politikas mano, kad nereikia ieškoti priežasčių pasiteisinti, o būtina problemą spręsti taip, kad patektų visi vaikai.
Paskutinę registracijos dieną pristačius dokumentus, į laikinąją grupę nebuvo priimti ir tarybos nario Vidmanto Juzėno anūkai. Rizikuodamas supainioti viešuosius ir privačius interesus, tarybos narys tvirtino, kad, jo duomenimis, į laikinas grupes nepateko septyniolika vaikų.
Mano, kad neįsigilino
Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Dalia Jaramavičienė, tarybos posėdyje pristačiusi sprendimo projektą, mano, kad politikų priekaištai nepagrįsti. Specialistė įsitikinusi, kad registracijos niekas neįtakojo, eilę galima patikrinti pagal įrašų datas, todėl apie tai, jog sąrašai sudaryti nesąžiningai, negali būti nė kalbos.
D. Jaramavičienė gynė darželių vadovus ir darbuotojus tvirtindama, kad informacijos apie registraciją į vasarą dirbsiantį vaikų darželį buvo pakankamai, tėvai informuoti visomis įmanomomis priemonėmis. Ji tikslino politikų pateiktus skaičius ir teigė, kad nepatenkinti liko vos trys, o ne septyniolika prašymų. D. Jaramavičienė svarstė, kad suklaidinti galėjo bendras prašymų skaičius, tačiau vasarą darželį lankysiantys vaikai „išsidalina“ – vieni į darželį eis abu mėnesius, kiti – tik liepą ar rugpjūtį. Ji sutiko, kad aiškumo įneštų elektroninė registracija, tačiau ir programos, ir jų aptarnavimas kainuoja, o įstaigos tam lėšų neturi. Nebent politikai, suprasdami šio klausimo svarbą, skirtų papildomų lėšų. Skubiai steigti papildomą grupę taip pat sunku. Reikėtų iš atostogų kviesti darbuotojus, nes darželio auklėtojų bet kas pakeisti negali.
Pirmadienį iš aštuoniasdešimt į „Nykštuką“ patekusių vaikų atėjo 67. Direktorės pavaduotoja ugdymui Irena Povilaitienė teigia, kad toks lankomumas – įprastas dalykas. Pasak jos, yra pamainomis dirbančių tėvelių, pasitaiko, kad vaikai suserga, todėl 100 proc. beveik niekada nesusirenka. Jei būtų galima problemą dėl nepatekusių vaikų spręsti vertinant pagal realiai lankančiuosius darželį, priimti dar būtų galima. Tačiau tvarka yra tvarka – tikrintojai žiūri tik į oficialius sąrašus, vaikų grupėse jie neskaičiuoja.
Pirmadienį pateiktais duomenimis, liepą įrašyti visi aštuoniasdešimt, o rugpjūčio mėnesiui dar buvo laisvos aštuonios vietos. Direktorės pavaduotoja ugdymui I. Povilaitienė sako, kad problemų liktų mažiau, jei patys tėvai būtų atsakingesni, daugiau domėtųsi. Pasak jos, jei žinai, kad vasarą reikės darželio, turbūt nereikėtų laukti paskutinės dienos. Prieš vaikui pradedant lankyti darželį, tėveliai turi suspėti pristatyti reikalingas pažymas iš darboviečių, iš anksto sumokėti nustatytą įmoką. Deja, dokumentų nepateikę tėvai dažnai pyksta labiausiai.
Daugiausia „Nykštuką“ pasirinko jį lankančių vaikų tėvai, dalis atkeliavo iš „Ąžuoliuko“, yra vaikų iš Jurbarkų, Rotulių, Viešvilės. Darželio kolektyvui dabar svarbiausia, kad vaikai apsiprastų naujose, tik vasarą suburtose grupėse, o vietų poreikį turėtų analizuoti ir tuo rūpintis valdininkai ir politikai. Beje, grupių skaičius vasarą per keletą metų padvigubėjo: vietoje steigiamų dviejų, dabar yra keturios.
Jolita Pileckienė