Jurbarko r. savivaldybės tarybos daugumai nepriklausantys politikai kreipėsi į Tarybos veiklos reglamento rengimo komisiją, siūlydami papildyti reglamentą nuostata, įpareigojančia merą ir savivaldybės administracijos direktorę prieš tarybos posėdį susitikti su valdančiajai koalicijai nepriklausančiais tarybos nariais ir atsakyti į jų klausimus.
Kreipimąsi savivaldybės merui Skirmantui Mockevičiui pasirašęs Liberalų sąjūdžio Jurbarko skyriaus pirmininkas Gvidas Byčius įsitikinęs, kad tokie susitikimai būtų labai naudingi.
Pasak G. Byčiaus, prieš rajono tarybos posėdį rajono vadovams susitikus su daugumai nepriklausančiais tarybos nariais būtų išsiaiškinta parengtų sprendimo projektų esmė, jų reikalingumas, atsakyta į klausimus.
„Taip būtų geriau pasirengta tarybos posėdžiui, jis būtų konstruktyvesnis ir leistų priimti optimalius sprendimus“, – kreipdamasis į rajono merą tvirtino G. Byčius.
Komisijos posėdyje G. Byčius teigė, kad valdančiojoje daugumoje nesantiems tarybos nariams trūksta informacijos, ir dažnai kyla nereikalingos diskusijos. Papildžius Reglamentą nuostata dėl susitikimų, vadovybė pristatytų pačius aktualiausius klausimus.
Liberalų sąjūdžio frakcijos taryboje vadovui G. Byčiui pritarė ir Zita Sorokienė. Valdančiajai daugumai taip pat nepriklausanti politikė teigė, kad nemato nieko blogo, jog vadovai susitiktų su opozicija ir paaiškintų sprendimų projektų motyvus. „Kuo daugiau sąlyčio taškų su tais, kurie ne daugumoje, tuo būtų konstruktyvesnis darbas“, – sakė tarybos narė.
„Mūsų pasiūlymas turi racijos, nes, pažiūrėkite, kiek administracijos direktorė ateina į komitetų posėdžius – ant rankos pirštų suskaičiuotume. Ji nedalyvauja komitetuose ir informacijos nepateikia“, – kalbėjo G. Byčius, priklausantis Ūkio, verslo, ekologijos ir kaimo reikalų komitetui.
Tarybos opozicija parengė sprendimo projektą, siūlydama tarybos veiklos reglamento 172-1 punktą papildyti nuostata, kad „kartą per mėnesį, paprastai prieš rengiamą tarybos posėdį, meras ir administracijos direktorius susitinka su rajono savivaldybės tarybos daugumai nepriklausančiais tarybos nariais ir atsako į jų klausimus“. Tačiau tarybos posėdžio toks sprendimo projektas nepasiekė – Reglamento komisija jį atmetė.
Bene aršiausiai savivaldybės vadovus nuo pareigos susitikti su tarybos opozicija gynė vicemeras Saulius Lapėnas. Jo nuomone, nėra reikalo oficialiai įpareigoti merą ar administracijos direktorę prieš tarybos posėdžius susitikti su daugumai nepriklausančiais rajono tarybos nariais.
„Jūs norite įpareigoti vadovus privalomai patiems rengti tokius susitikimus prieš tarybos posėdžius, prieš klausimų svarstymą komitetuose, tarsi nusiimdami sau pareigą patiems tą dalyką daryti“, – sakė S. Lapėnas ir tikino, kad vadovai ir taip yra labai užimti, o opozicija taikosi į „visų žmonių laiką“. Pasak jo, jei opozicija pareikštų norą susitikti su meru ar savivaldybės administracijos direktore, šie ir susitiktų, tačiau tokią nuostatą įrašyti į tarybos veiklos reglamentą – jau perteklinis reikalavimas.
Valdančioji koalicija renkasi prieš tarybos posėdžius ir aptaria numatytus svarstyti klausimus, tačiau, pasak S. Lapėno, šie susitikimai taip pat nėra reglamentuoti, o diskusijoms laiko tikrai užtenka ir komitetų posėdžiuose. „Diskusijoms laikas komitetuose, tai įteisinta Reglamente, aparta ir apakėta“, – sakė vicemeras ir opozicijos reikalavimą įteisinti susitikimus vadino pertekliniu. „Jūs norit mero rankomis suburti oponuojančią daugumą“, – nepritarimo siūlomam sprendimo projektui neslėpė S. Lapėnas.
Jam pritarė ir Algirdas Gudaitis, teigęs, kad kiekvienas rajono tarybos narys gali išsiaiškinti rūpimus klausimus, nebūtinai iš savivaldybės vadovų susitikimų reikalauti oficialiomis Reglamento nuostatomis.
Dar vienas daugumai atstovaujantis tarybos narys Darius Virvilas suabejojo, kas prisiims atsakomybę, jei į tokius privalomus susitikimus opozicija neateis. D. Virvilas linkęs manyti, kad užtenka sprendimų projektus aptarti komitetų posėdžiuose, ir domėjosi, kokia praktika yra kitose savivaldybėse.
Iš aštuonių Tarybos veiklos reglamento rengimo komisijos narių penki atstovauja valdančiajai daugumai, todėl sprendimo projektą dėl privalomų susitikimų su opozicija teikęs G. Byčius, įvertinęs demonstruojamą priešpriešą, neabejojo, kad pasiūlymui nebus pritarta. „Supratom, kad dauguma nepalaikys. Apie padorumą, demokratiją nėra ką kalbėti“, – sakė G. Byčius.
Savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius tiesiai sako, kad toks opozicijos kreipimasis jį nustebino. Mero įsitikinimu, informacijos tarybos nariams neturėtų trūkti, nes visi tarybos posėdžio darbotvarkės klausimai svarstomi komitetuose. Jei tarybos narys negali dalyvauti komiteto, kuriam priklauso, posėdyje, visada turi teisę su sprendimų projektais susipažinti kitame komitete. Be to, pasak mero, sprendimų projektus pristato jų rengėjai, todėl nei jis, nei administracijos direktorė jų nepristatytų. „Antras dalykas, dar nebuvo taip, kad nepriimčiau tarybos narių, tačiau niekada nesu sulaukęs kvietimo atvykti į frakcijos pasitarimą, todėl nustebau pamatęs prašymą“, – kalbėjo meras.
S. Mockevičius svarstė, kad teikdama reglamento pataisą opozicija galbūt norėjo parodyti priešpriešą tarp koalicijos ir valdančiajai daugumai nepriklausančių tarybos narių. „Tačiau jos nėra“, – teigia meras.
Nė vieno kvietimo susitikti su opozicijos politikais sako nesulaukusi ir savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė. Ji atmetė ir tarybos nario G. Byčiaus priekaištus, esą nepasirodanti komitetų posėdžiuose. „Jei kalbame apie Ūkio, verslo, ekologijos ir kaimo reikalų komitetą, kuriam priklauso Gvidas Byčius, jame tikrai nebūnu, nes šį komitetą kuruoja mano pavaduotojas. Kituose dviejuose stengiuosi dalyvauti pati“, – sakė V. Rekešienė, teigianti, kad susitikti su opozicija ji neatsisako ir be Tarybos veiklos reglamento pakeitimų.
Jolita Pileckienė