Ilgos eilės prie kraujo tyrimų laboratorijos seniai gadino nuotaiką Jurbarko r. pirminės sveikatos priežiūros centro pacientams, o pra- ėjusį penktadienį driokstelėjo dar nemalonesnė naujiena. Paaiškėjo, kad bendrovė „Baltic Medics“ galimai neteisėtai iš pacientų ima užmokestį ir neišrašo pinigų paėmimo dokumentų.
Paprašė sumokėti
Praėjusį penktadienį socialiniame tinkle „Facebook“ ėmė plisti naujiena apie Jurbarko r. pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) esančios Kraujo tyrimų laboratorijos nustatytus naujus mokesčius.
Ši laboratorija priklauso Klaipėdoje registruotai UAB „Baltic Medics“.
Jurbarkietė Janina Sabataitienė į polikliniką lydėjo artimą žmogų, kuriam šeimos gydytojas išrašė siuntimą nemokamiems kraujo tyrimams. Prieš paimant kraują slaugytoja pacientės paprašė čia pat kabinete susimokėti 60 eurocentų už „medicininės įrangos naudojimą“.
Laboratorijos darbuotoja aiškino, kad toks mokestis galioja nuo pirmadienio, o jei kas neaišku, patarė kreiptis į Jurbarko r. PSPC direktorę Remigiją Mencienę.
Pasak J. Sabataitienės, sumokėjus pinigus laboratorijos darbuotoja neišrašė jokio kasos pajamų orderio ar čekio.
Apie mokestį nepavyko nieko su- žinoti nei pas savo šeimos gydytoją, nei įstaigos administracijoje – apie tokią tvarką niekas nežinojo.
Paviešinus įvykį socialiniame tinkle atsirado ir daugiau žmonių, kurie teigė, kad iš jų buvo paimtas 0,6 Eur mokestis, tačiau buvo ir tokio mokesčio nemokėjusių. Diskusija įsiplieskė ir apie laboratorijoje neišduodamus čekius. Jokio pinigų paėmimą patvirtinančio dokumento tikina negavusi ir J. Sabataitienė, prieš porą savaičių sumokėjusi 4,5 Eur už mokamą kraujo tyrimą.
Perka paslaugą
Jurbarko r. PSPC direktorę R. Mencienę žinia apie imamą mokestį už nemokamus tyrimus pribloškė. Direktorė iškart susisiekė su UAB „Baltic Medics“ vadove Saule Bieliauskiene ir paprašė pasiaiškinti dėl neteisėto mokesčio kraujo tyrimų laboratorijoje.
Pasak R. Mencienės, teikti laboratorijos paslaugas buvo skelbtas konkursas. Mažiausią kainą pasiūliusi įmonė neatitiko konkurso reikalavimų, todėl sutartis šių metų kovo 1 d. buvo pasirašyta su antroje vietoje likusia UAB „Baltic Medics“. Ši bendrovė medicininių tyrimų paslaugas Jurbarko r. PSPC teikė ir anksčiau. „Su šia įmone dirbame ne pirmus metus ir jokių problemų anksčiau nebuvo. Jos atsirado prieš kelias savaites, kai ėmė didėti žmonių eilės prie laboratorijos, o žinia apie mokėjimą už nemokamus tyrimus ir čekių nedavimą verčia imtis skubių priemonių“, – pirmadienio rytą tikino R. Mencienė.
UAB „Baltic Medics“ ji turėjo ir daugiau priekaištų dėl blogai organizuojamo darbo. Jau pernai Jurbarko r. PSPC ėmė aktyviau vykdyti prevencines programas, gydytojai siuntė daugiau pacientų atlikti įvairius tyrimus – jų padaugėjo beveik tris kartus. „Skelbdami konkursą mes nurodėme būsimus tyrimų kiekius, ir laboratorija privalėjo užtikrinti sklandų darbą“, – įsitikinusi R. Mencienė.
Tačiau bendrovė „Baltic Medics“ problemos nesprendė – rytais prie kraujo tyrimų laboratorijos būruodavosi 30 ir daugiau pacientų minia. Žmonės pyko, skundėsi. Laboratorijoje dirbo viena slaugytoja, kuri ir ėmė kraują, ir išrašinėjo pinigų paėmimo dokumentus, ir įvesdavo duomenis į kompiuterinę programą. Toks laboratorijos darbas nebetenkino Jurbarko r. PSPC poreikių.
„Tai – nusikaltimas“
„Jei laboratorijoje už nemokamus tyrimus buvo reikalaujamas atlygis, o sumokėjus už paslaugas neduodamas čekis, niekaip kitaip to negaliu pavadinti, kaip nusikaltimu“, – griežtai sakė R. Mencienė.
Pasak direktorės, sutartyje tarp Jurbarko r. PSPC ir UAB „Baltic Medics“ nenumatyti jokie papildomi mokesčiai. „Jei gydytojas išrašo siuntimą nemokamiems tyrimams, pacientas iš laboratorijos turi išeiti net neišgirdęs apie jokį papildomą mokestį“, – teigė ji. Kartais gydytojai, pacientui prašant ar esant būtinybei patikslinti diagnozę, skiria mokamus tyrimus. Šiuo atveju pacientas moka pagal bendrovės „Baltic Medics“ įkainius, bet laboratorijoje jam privalo išduoti pinigų paėmimo dokumentą.
„Jei dar kartą pasikartotų toks atvejis ir pas mane atėjęs žmogus raštiškai patvirtintų, kad jam nedavė čekio arba paėmė pinigų už nemokamus tyrimus, tyrimą turėtų pradėti teisėsauga, o mes tikrai nutrauktume su šia bendrove sutartį“, – „Baltic Medics“ direktorei S. Bieliauskienei sakė R. Mencienė.
Jurbarko r. PSPC direktorė vylėsi, kad greit į pastabas sureagavusi ir problemas spręsti pradėjusi bendrovės „Baltic Medics“ direktorė garantuos, kad laboratorija toliau dirbs pagal sutartį ir numatytas taisykles.
Priėmė darbuotoją
S. Bieliauskienė į Jurbarką atvyko pirmadienį iš pat ryto. „Direktorė R. Mencienė man paskambino ir apie susidariusią situaciją pranešė penktadienį. Dar tą patį vakarą ėmiau ieškoti darbuotojo“, – tikino UAB „Baltic Medics“ vadovė. Pirmiausia ji ėmė spręsti didelių eilių prie laboratorijos problemą.
Pasak S. Bieliauskienės, susidarančias eiles lemia sezoniškumas ir Jurbarko r. PSPC sprendimas aktyviai raginti gyventojus dalyvauti prevencinėse programose. „Vienos įstaigos laukia, kol pacientai ateis patys, tada spūsčių nesusidaro, o ši įstaiga priėmė sprendimą kviesti pacientus tirtis, todėl labai padaugėjo klientų. Be to, pavasarį žmonės suskumba tikrintis sveikatos, o vasarą koridoriai bus tušti“, – sakė direktorė. Vykdydama sutartį bendrovė privalo užtikrinti sklandų laboratorijos darbą, todėl nuspręsta įdarbinti dar vieną žmogų.
Laboratorijos vadovė teigė, kad metus ieškojo bendrosios praktikos slaugytojos, kuri turėtų kvalifikaciją ir galėtų laboratorijoje dirbti porą valandų per dieną – kai būna didžiausias bumas, tačiau to nepavyko padaryti. Vis tik pirmadienį laboratorijoje kraują ėmė jau dvi darbuotojos, todėl eilė sparčiai nyko ir apie 10 val. koridoriuje laukė vos trys žmonės.
Kaltų nėra
Išspręsti problemą dėl ilgų eilių pasirodė kur kas lengviau nei paaiškinti, už ką buvo imamas 60 eurocentų mokestis. S. Bieliauskienė prakalbo apie tai, kad visose jų laboratorijose, kurios veikia Jurbarke, Klaipėdoje, Kaune, Marijampolėje, Tauragėje ir Skuode, galioja tie patys įkainiai ir už kraujo paėmimą taikomas 2 eurų mokestis.
„Kartais gydytojas ant to paties siuntimo surašo ir nemokamą, ir mokamą tyrimus. Nemokamą mes ir darome be užmokesčio, o imant mokamą tyrimą dar priskaičiuojamas ir 2 eurų mokestis už kraujo paėmimą“, – aiškino S. Bieliauskienė.
Kraujo tyrimo kainą, pasak bendrovės vadovės, sudaro ne tik dūris į veną, bet ir išlaidos medicininėms priemonėms – adatoms, pleistrams, žgutams, servetėlėms, pirštinėms, mėgintuvėliams.
Pasak S. Bieliauskienės, buvo kalbėta, kad Jurbarke, kaip mažame mieste, būtų galima kraujo paėmimui padaryti nuolaidą – iki 0,6 Eur. „Su Jurbarko laboratorija kalbame ir nurodymus dažniausiai duodame telefonu. Gal darbuotoja kažko nesuprato“, – iš kur atsirado tie 0,6 Eur, bandė aiškinti direktorė.
Suprantama, kai ši suma priskaičiuojama prie mokamų tyrimų, tačiau kodėl laboratorijos darbuotoja jos prašė ir už nemokamus tyrimus, S. Bieliauskienė paaiškinti nesugebėjo. „Apie tai aš klausiu savo darbuotojų ir atsakymo negaunu. Man pačiai tai yra labai svarbu ir labai nemalonu. Šio mokesčio daugiau tikrai nebus. Jo ir neturėjo būti“, – tikino ji.
Dėl neapskaitytų įplaukų, pasak S. Bieliauskienės, įmonėje jau atliekamas buhalterinis auditas ir bus bandoma nustatyti, ar atitinka kasos pajamų orderiuose užfiksuota ir realiai gauta pinigų suma. „Slaugytoja žegnojasi, kad kvitą davė, žmogus sako, kad nedavė. Kuo tikėti? Galiu tik iš žmogiškos pusės bandyti pateisinti savo darbuotoją – gal pervargo, dėl didelio skaičiaus klientų nebespėjo, pamiršo išrašyti čekį“, – sakė bendrovės direktorė.
Jau šią savaitę laboratorijoje turėtų atsirasti kasos aparatas arba kompiuteris su laboratorijoms skirta programa, leisiančia iš karto perduoti žinias apie atliekamus tyrimus bei paimtus pinigus į centrinę būstinę Klaipėdoje ir atspausdinti klientui sąskaitą už paslaugas.
Pirmadienio rytą, kol bendrovės „Baltic Medics“ direktorė tikino, kad 60 ct mokesčio būti negalėjo, laboratorijos darbuotojos tyrimų atsakymų atėjusiam pasiimti pacientui pasiteiravus, už ką reikia mokėti 0,6 Eur, atsakė, kad galioja tokia tvarka. Taip ir neaišku, kas tą tvarką nustatė. Ar galėjo laboratorijos darbuotoja pati sugalvoti imti mokestį už kraujo paėmimą, ar kaltė verčiama dangstant administracijos nurodymus?
Kas dabar suskaičiuos, kiek jurbarkiečių sumokėjo neteisėtą mokestį ar negavo čekio už paslaugas? Ar dažnas mūsų prašome čekių gydymo įstaigose arba žiūrime, kas juose surašyta? Neaišku, ir kur nukeliavo neteisėtai surinkti ar neapskaityti pinigai. Belieka tikėtis, kad nuo šiandien nemokami tyrimai ir liks nemokami, o ši istorija bus pamoka, kad turime žinoti, už ką mokame, ir bet kurioje įstaigoje sumokėję pinigus privalome gauti čekį.
Jūratė Stanaitienė
Įsiveskite google saulė bieliauskienė. Pasirodo paskui šią madam nemažas negražių dalykų šleifas velkasi pradedant nuo 2001 metų.