Vasario 3 d. nustojo galioti popieriniai laminuoti vairuotojo pažymėjimai. Į raginimus pasikeisti dokumentus dėmesio nekreipusių ir teisės vairuoti netekusių žmonių – dešimtys tūkstančių. Jų laukia nemalonumai su policija.
VĮ „Regitra“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas teigia, kad šiuo metu visoje šalyje sulaukiama didžiulio klientų antplūdžio. Eilės itin buvo pailgėjusios likus keletui dienų iki vasario 3-iosios.
„Vasario 1 d. duomenimis, pažymėjimų nepasikeitė 99 tūkst. asmenų, gal per pastarąsias porą dienų jų skaičius ir sumažėjo tūkstančiu, bet liko vis tiek labai daug. Sausio mėnuo – mūsų visų laikų rekordas: išrašėme 40 tūkstančių pažymėjimų, nors įprastas mėnesio krūvis – perpus mažesnis“, – sakė S. Šuminas.
Pavaduotojas prognozavo, kad klientai vasarį ir kovą dar aktyviai keisis pažymėjimus, vėliau jų turėtų sumažėti. Jis priminė, kad pažymėjimo keitimo terminai trys: galima užsisakyti naują pažymėjimą per vieną, tris arba dešimt darbo dienų.
S. Šuminas taip pat pažymėjo, kad žiniasklaida ir pati „Regitra“ vykdė aktyvią informavimo kampaniją, bet, net ir žinodami, dalis žmonių yra linkę suskubti paskutinę minutę.
„Nėra buvę precedento, kad tiek informacijos buvo viešai prieinama. Atlikome tyrimus, koks pasiekiamumas žiniose ir kiek žmonių žino apie būtinybę keistis pažymėjimą. Paaiškėjo, kad 85 proc. respondentų tą žino“, – komentavo S. Šuminas.
Jo žodžius patvirtina ir „Regitros“ Jurbarko padalinio specialistas Egidijus Jokūbauskas. Pasak vyro, keletas dienų buvo itin įtemptos – žmonės būriavosi ilgose eilėse ir pyko, kad turi gaišti laiką.
„Ilgos eilės – tikrai ne mūsų kaltė. Žmonės nemoka planuotis laiko, suskumba paskutinę akimirką, tuomet turi laukti. Apie tai, kad pažymėjimus reikia pasikeisti, buvo kalbama turbūt pora metų“, – sakė E. Jokūbauskas.
Specialisto teigimu, pažymėjimų keitimo bumas Jurbarke prasidėjo gruodį ir atslūgsta tik dabar. Įprastai per dieną į „Regitrą“ dėl pažymėjimų kreipiasi apie dvidešimt žmonių, o pastaruoju metu yra tekę aptarnauti ir triskart tiek.
Nuo 2016-ųjų gruodžio, kai prasidėjo pažymėjimus norinčių pasikeisti žmonių antplūdis, iki dabar užregistruoti 1485 prašymai ir išduoti 1246 pažymėjimai.
„Galima drąsiai sakyti, kad apie 80 procentų – norintieji pasikeisti laminuotus pažymėjimus“, – tvirtino E. Jokūbauskas.
Iš viso pernai dėl vairuotojo pažymėjimo į Jurbarko „Regitros“ padalinį kreipėsi 5677 žmonės.
Lietuvos kelių policijos tarnybos (LKPT) viršininkas Vytautas Grašys teigia, kad specialių reidų policija nevykdys, bet pavėlavusiems pasikeisti pažymėjimą vairuotojams gresia sankcijos. „Specialių operacijų nerengsime. Įstatymas numato, kad galima pareikšti žodinę pastabą vairuotojui, įspėti. Jei matysime, kad vairuotojas ir įspėtas, ir gavęs pastabą piktybiškai nesiima veiksmų, tada gresia bauda iki 12 eurų“, – sakė V. Grašys.
Tą patį patvirtino ir Marijampolės apskr. VPK Jurbarko r. PK Veiklos skyriaus vyresnioji tyrėja Giedrė Česnakienė. Pasak pareigūnės, kol kas nė vienas vairuotojas nenubaustas už važiavimą be galiojančio dokumento.
Popieriniai laminuoti vairuotojo pažymėjimai Lietuvoje buvo pradėti išduoti dar 1992 m.
Tokie dokumentai keldavo galvos skausmą tiek Lietuvos, tiek užsienio šalių pareigūnams. Pasenusius pažymėjimus lengvai klastodavo nusikaltėliai, o užsienio pareigūnams suprasti, kas parašyta tokiame dokumente, būdavo itin sudėtinga.
„Europos Sąjungos šalyse šiuo metu galioja daugiau nei šimtas įvairaus pavyzdžio vairuotojo pažymėjimų. Todėl bandoma juos suvienodinti, kad sutaptų ir pateikiama informacija, ir būtų užtikrintas jų saugumas“, – tvirtino „Regitros“ Jurbarko padalinio specialistas E. Jokūbauskas.
Lukas PILECKAS