Paskutinį advento sekmadienį buvome pakviesti į ekumenines pamaldas Jurbarko Kristijono Donelaičio evangelikų liuteronų bažnyčioje. Bendra malda, jaunimo giesmės, Betliejaus šviesa, kuria visus apdalijo skautai, sustiprino bendrystę, nuskaidrino sielas, priartino džiaugsmingąją Kūdikėlio Jėzaus gimimo šventę.
Rytoj visa Lietuva susės prie Kūčių vakarienės stalo – suvedančio, sutaikančio, suvienijančio. Ši vakarienė Kristaus Gimimo išvakarėse – tai mūsų atsiliepimas į Dievo Sūnaus trokštą ir dovanotą santarvę ir vienybę tarp žmonių ir Dievo.
Ne tik maistu esame sotūs, labiausiai – tarpusavio bendryste. Todėl toks svarbus ekumenizmas – visų krikščionių susivienijimas.
Pirmą kartą Jurbarke surengtos ekumeninės adventinės pamaldos sutraukė pilnutėlę bažnyčią žmonių – jaunų ir pagyvenusių, eilinių tikinčiųjų ir pasaulietinės valdžios atstovų.
Šventovės šeimininkas Jurbarko evangelikų liuteronų parapijos kunigas Mindaugas Kairys Kristijono Donelaičio bažnyčioje sveikino katalikų Švč. Trejybės parapijos kleboną Darių Auglį, o už ekumeninių pamaldų iniciatyvą dėkojo Naujamiesčio pagrindinės mokyklos bendruomenei ir sumanymą įgyvendinti padėjusiam Jurbarko švietimo centrui.
Specialiai parengta kalėdine siuita „Ateikite pagarbint“ ekumenines pamaldas pradėjo ir Viešpatį garbino Kristijono Donelaičio evangelikų liuteronų bažnyčios jaunimo ansamblis ir oktetas. Dainininkams dirigavo ir kartu su jais giedojo chorvedė Laura Matuzaitė-Kairienė, akompanavo vargonininkė Evelina Tamošaitytė, o Rūta Zobielaitė atliko solo partijas fleita.
Vadovaujami abiejų konfesijų kunigų susirinkusieji meldėsi ir meldė vienybės ir taikos kiekvieniems namams ir pasauliui. Visi drauge giedojo, klausėsi homilijos ir palinkėjimo – kad Kalėdos nepaskęstų pasaulio linksmybių spindesy.
Su gražia kalėdinių giesmelių programa pamaldose dalyvavo Antano Sodeikos meno mokyklos jaunių choras, vadovaujamas mokytojos Danutės Lapienės.
Sveikinimo žodis buvo suteiktas Naujamiesčio pagrindinės mokyklos direktorei Almai Uznei, o mokyklos skautai, atnešę į bažnyčią, kurioje vyko ekumeninės pamaldos, Betliejaus ugnį, pristatė jau 30 metų vykstančią simbolinę akciją, skirtą žmonijos taikai ir brolybei.
Betliejaus taikos ugnies idėja kilo Austrijoje, Linco mieste, 1986 m. Nuo tada kasmet vienas vaikas iš Austrijos keliauja į Palestiną ir Betliejuje uždega žvakę, kuri lėktuvu, specialioje kapsulėje, parskraidinama į Vieną, o iš ten pasklinda po visą Europą.
Taikos šviesos nešimas – naujas džiaugsmingas kalėdinis paprotys, užkariavęs širdis žmonių, kurie siekia taikos neramiame mūsų amžiuje.Betliejaus taikos ugnis į Lietuvą atkeliavo jau 20-ąjį kartą. Kad ji pasiektų kiekvienus namus ir kiekvieną žmogų, padeda jaunimo organizacijos.
„Šiomis neramiomis Europai dienomis, pasitinkant Kalėdas, ypač reikalinga taika, o mums reikalingas gebėjimas priimti kitą, kuris galbūt yra silpnesnis, turi ydų, yra uždaras, o gal kitos rasės, kito tikėjimo, kitos orientacijos. Ar rasime savyje drąsos prieiti ir pasiūlyti taiką ir draugystę? Jei nerasime, pasaulis nepasikeis, nepasikeis tavo miestas, rajonas, kuriame gyveni, darbovietė ar mokykla“, – sakė Naujamiesčio pagrindinės mokyklos skautų vadovė Vaida Beinarienė.
Romualdo Marcinkaus draugovės skautai pasakojo, kad šiemet Taikos ugnį Betliejuje, Jėzaus gimimo grotoje, uždegė dvylikametė moksleivė iš Linco Melanie. Tai buvo lapkričio 20-ąją, Melanie atsivežtą žvakę nuo žvakės, degančios Gimimo grotoje, pridegė graikų ortodoksų bažnyčios tėvas Rafaelis. Kartu su Melanie į Betliejų vyko jos tėtis ir 130 piligrimų su Linco vyskupu ir Austrijos valdžios atstovais. Taikos ugnis parskraidinta į Austriją, iš čia keliavo kitur.
Lietuvos skautai ir ateitininkai Betliejaus taikos ugnį perėmė iš Lenkijos skautų Lietuvos–Lenkijos pasienyje gruodžio 14 d. Kitą dieną ji išvežiota po visą Lietuvą, o Šiauliuose perduota broliams latviams.
„Mūsų žinutė paprasta – taika prasideda nuo kiekvieno, nešančio ugnį, ir nuo jūsų, kurie priima šį taikos simbolį ir toliau skleidžia savo šeimose, bendradarbiams, kaimynams“, – sakė skautai. Betliejaus šviesa iš jų rankų pasklido po visą bažnyčią – visi tapome sujungti šviesos, kurią siunčia pasaulio kūrėjas – pasauliui, Lietuvai, miestui, nameliams ir kiekvienai širdžiai.
Danutė KAROPČIKIENĖ