Antradienį Jurbarke viešėjo Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė. Vizitui ministrė skyrė beveik visą dieną, tačiau jos įvardytas tikslas – aplankyti ministerijos kuruojamą Smalininkų technologijų ir verslo mokyklą (TVM), pasidomėti ruošiamomis strategijomis ir veiklos planais, tuo pačiu susitikti su Jurbarko r. savivaldybės vadovais bei švietimo sistemos darbuotojais, nebuvo vienintelis.
Su politiniu prieskoniu
Pirmasis susitikimas įvyko Jurbarko r. savivaldybėje, kur ministrę priėmė meras Skirmantas Mockevičius, administracijos direktorė Vida Rekešienė, Švietimo skyriaus vedėjas Antanas Gvildys ir savivaldybės tarybos narys, Darbo partijos Jurbarko skyriaus pirmininkas Romansas Dragūnavičius.
Įpusėjus susitikimui į mero kabinetą atskubėjo ir darbietis Raseiniuose išrinktas Seimo narys Darius Ulickas, vėliau dalyvavęs visuose susitikimuose.
Pavakare Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijoje vykusiame susitikime su švietimo įstaigų bendruomene meras S. Mockevičius atvirai dėkojo Darbo partijos atstovui R. Dragūnavičiui už surengtą ministrės vizitą Jurbarko rajone.
Ministrė A. Pitrėnienė suskubo paneigti, kad tai politinis renginys:„Ministrai skiria šiuos dalykus. Domiuosi tik tuo, kas susiję su švietimu. Rinkimai dar ne ryt, jie ateis vėliau. Tikslas buvo ne toks.“
Ministre reikėtų patikėti, tik keista, kai pagrindiniam vizito tikslui – viešnagei Smalininkų TVM, įskaitant ir kelionę, teliko vos valanda – nedaug laiko įsigilinti į ruošiamas strategijas ir planus.
Politinį vizito prieskonį galėtų nuplauti reali nauda iš šių susitikimų. Meras ir Švietimo skyriaus vedėjas turėjo pasiruošę nemažai klausimų ministrei. Įvairių minčių, klausimų ir priekaištų turėjo ir gimnazijoje susirinkę pedagogai.
Išsakė problemas
Meras S. Mockevičius atkreipė ministrės dėmesį į ministerijai pateiktą prašymą gauti 121,5 tūks. eurų Eržvilko gimnazijos sporto salei modernizuoti. Gimnazijoje mokosi per 250 mokinių, o salė apgailėtina.
Susitikimo dieną savivaldybė turėjo ministerijai išsiųsti prašymą dėl geltonųjų autobusiukų. Dėl rajone pasirinkto moksleivių pavėžėjimo modelio, kai mokyklinius autobusiukus eksploatuoja autobusų parkas, ankstesniam švietimo ir mokslo ministrui teko ilgai įrodinėti, kad tai ekonomiškai naudingiau ir mokinių vežimas organizuojamas tinkamai. Nors įrodyti pavyko, dalijant autobusiukus Jurbarko rajonas likdavo nuošalyje ir tik pastaraisiais metais gavo po vieną transporto priemonę. Iš viso rajonas turi 10 geltonųjų autobusiukų, kurių porą teks netrukus nurašyti.
Meras ministrę patikino, kad Jurbarke galiojanti tvarka palanki ir mokiniams, ir savivaldybės biudžetui, todėl neturėtų būti kliūtis skirti naujų transporto priemonių.
Apie mokinio krepšelio lėšų skyrimo metodiką, pagal kurią mokykloms teks skirti papildomų lėšų iš rajono biudžeto, ministrė negalėjo pasakyti nieko paguodžiamo, tik priminė, kad netrukus savivaldybės turės pateikti naujus švietimo įstaigų tinklo planus.
„Mokykla bendruomenės gyvenime užima labai svarbią vietą, ir visiems smagiau, kai mokyklos atidaromos, o ne uždaromos. Tačiau mokinių mažėja. Nėra vaikų – nėra mokyklos“, – tiesiai sakė ministrė. Situacija, kai vienam pedagogui tenka 5-6 vaikai, yra nenormali.
Pasak ministrės, galbūt nedidelėms mokykloms išsilaikyti padės dabar penkiose savivaldybėse bandoma klasės krepšelio metodika, jei ji pasiteisins, visoje Lietuvoje turėtų būti pradėta taikyti po poros metų. Ministerijos manymu, maža mokykla – turinti per 200 moksleivių, o turinčioms mažiau – perspektyvos nepalankios.
Švietimo skyriaus vedėjas A. Gvildys pasiūlė sprendimus dėl minimalaus moksleivių skaičiaus klasėse priimti Vyriausybėje, kad nekiltų bereikalingų ginčų, tačiau ministrės manymu, tokias problemas turėtų spręsti pats įstaigų steigėjas – savivaldybės administracija.
S. Mockevičius priminė, kad dar iki galo nereglamentuotas daugiafunkcių centrų darbas, tačiau Raseiniuose, kur jau anksčiau pradėjo veikti du tokie centrai, išrinktas Seimo narys D. Ulickas patikino, kad nepaisant pradinės trinties tarp kultūros ir švietimo darbuotojų, tokių darinių sukūrimas pasiteisino. Ministrė didžiausią daugiafunkcių centrų naudą įžvelgė, kad juose galima įkurti vaikų darželius, ir ugdymas pradedamas ankstyvoje vaikystėje.
Pasak A. Gvildžio, Jurbarkas – vienas iš nedaugelio rajonų, nuo 1992 m išsaugojęs darželinio ugdymo sistemą. Planuojama darželį įkurti ir Eržvilke.
Švietimo skyriaus vedėjas pasiguodė, kad yra žinių, jog savivaldybėms nebus skirta lėšų dalyvavauti Moksleivių dainų šventėje. Ministrė to nei patvirtino, nei paneigė, tačiau ministerijai vietoj dainų šventei surengti reikalingų 2,9 mln. eurų sukrapščius tik 1,5 mln., toks scenarijus visai realus. Nors finansavimo nepažadėjo, ministrė iš mero išgavo pažadą pasistengti, kad moksleivius į šventę lydėtų medicinos ir policijos darbuotojai.
Rajono vadovams rūpėjo, kaip gauti neformaliojo ugdymo lėšų meno mokykloje dirbantiems pedagogams, nors atsakymas visiems aiškus – reikia ruošti naujas programas ir teikti paraiškas.
Ministrė neformaliojo ugdymo krepšelio lėšas įvardijo ir kaip puikų būdą mažai pamokų turintiems pedagogams užsidirbti papildomai. Pasak A. Pitrėnienės, negali būti taip, kad lėšos liktų nepanaudotos. Praėjusių metų gale į valstybės biudžetą grįžo 0,5 mln. Eur nepanaudotų neformaliojo ugdymo krepšelio lėšų. Jurbarkas nepanaudojo apie 9 tūkst. eurų.
Ši programa – tai papildomas darbas Švietimo skyriaus darbuotojams. Dokumentų ruošimas, darbo tikrinimas, sąskaitų peržiūrėjimas – viskam reikia daug laiko. Pasak A. Gvildžio, patikrinimai parodė, kad būrelių vadovai ne visada sąžiningai atlieka savo darbą. Pasak ministrės, stebėsena būtina, kad nenukentėtų vaikai.
Ministrė išgirdo ir daugiau problemų: buvo pageidaujama nors vieno etato vaiko gerovės komisijai, kuri, pasak A. Gvildžio, turi milžinišką darbo krūvį. Meras perdavė Trečiojo amžiaus universiteto prašymą dėl finansavimo galimybių.
Švietimo ir mokslo ministrė pasiūlė neiti lengviausiu keliu ir finansavimo ieškoti rašant projektus. Jiems finansuoti šiais metais ministerija skirs 290 tūkst. Eur, dar 1,7 mln. Eur per konkursinius projektus bus pasiekiama iš Europos Sąjungos fondų.
Siūlė žvelgti kūrybiškai
Po susitikimo savivaldybėje ministrė su palyda šiek tiek vėluodama išvyko į Smalininkų TVM. Ten praleidusi vos valandą skubėjo atgal į Jurbarką, kur buvo suplanuotas susitikimas su švietimo darbuotojais.
Ministrė pristatė brandos egzaminų naujoves: tris privalomus egzaminus – lietuvių, užsienio kalbos ir matematikos norint stoti į aukštąją mokyklą, užsienio kalbos įskaitą, pakeitimus lietuvių kalbos įskaitoje bei tai, kad egzaminų sesija nevyks per pamokas, kad netrukdytų ugdymo proceso. Kai kuriuose egzaminuose bus privaloma įrašymo įranga, tad mokyklų vadovai turėtų pasirūpinti jos patikimumu.
Nors kiekvienam pedagogui žodis „reforma“ prilygsta keiksmažodžiui, įvairių naujovių bus ir šiais metais, ir ateityje.
Ministrė informavo, kad jau šiemet kiekvieną pradinę ir pagrindinę mokyklą pasieks mobilios laboratorijos, su visa reikiama įranga ir medžiagomis fizikos, chemijos, biologijos, matematikos laboratoriniams darbams ir praktikai atlikti. Regionuose dešimtyje miestų prasidės inovacijų centrų statybos, kuriuose bus sudarytos sąlygos atlikti sudėtingesnius mokslinius darbus, tyrinėjimus. Tai dalis plano, kurio tikslas – formuoti vaiko įgūdžius ir padėti pamatus būsimo mokslininko, tyrėjo profesijai.
Daug neaiškumų pedagogams kelia 2018 m. startuosiantis moksleivio brandos darbas. Tai būtų išsamus darbas pasirinkta tema iš literatūros, matematikos, socialinių mokslų, menų. Šiuo metu deramasi, kad už gerai įvertintą darbą moksleivis gautų papildomų balų stodamas į aukštąją mokyklą.
Planų daug, tačiau ne visi aiškūs švietimo darbuotojams. Pavyzdžiui, brandos darbą moksleivis atliks padedamas mokytojo, tačiau iš kur mokytojui paimti papildomo laiko ir ar už tai bus apmokama – neaišku.
Mokytojai turi karčios patirties, kai vaikus į renginius, olimpiadas ir konkursus, pasak mokytojos Astos Akutaitienės, pasikeisdami veža patys.
Ministrės manymu, tokias problemas turi spręsti vietos valdžia, o meras pasiteisino įprastu posakiu, kad viskam reikia pinigų. Tačiau mokytojai – drąsūs žmonės, savo teises ginantys ir streikuose, todėl merui buvo atkirsta, kad vieną moterytę iš skyriaus atsiranda pinigų nuvežti į seminarą Vilniuje, o mokytojui su vaikais – pinigų nėra.
Pedagogai ministrei priekaištavo ir dėl darbo užmokesčio, kurį nurėžti greiti, o kai reikia padidinti, lėšų nebėra.
Ministrei beliko teisintis sunkia finansine padėtimi. Tačiau toks pasiteisinimas netiko atsakant į Eržvilko gimnazijos direktorės pavaduotojo Vytauto Valučio klausimus apie egzaminų organizavimo tvarką – rankoje laikydamas ministrės įsakymą pedagogas sakė jame nerandantis aprašytos tikslios tvarkos, kaip elgtis vienu ar kitu atveju.
Į ministrės pasiūlymą išlaisvėti ir į viską žvelgti kūrybiškai eržvilkiškis atsakė, kad pedagogų darbą vertina pagal įstatymo raidę, saviveikla baudžiama.
Švietimo bendruomenės pabaksnojimai ministrės nuotaikos nesugadino. Į kiekvieną klausimą ji turėjo jei ne tiesų, tai šmaikštų atsakymą arba bent jau pažadėdavo iškeltu klausimu pasidomėti.
Jurbarko švietimo centro direktorei Aušrai Baliukynaitei pasiteiravus apie galimybę centrui gauti automobilį, ministrė patarė jį įsigyti iš uždirbtų lėšų arba ieškoti rėmėjų, o Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos direktoriui Alvydui Januškevičiui pasiguodus, kad mažosios mokyklos išlaikomos didžiųjų sąskaita, paragino būti dosnius – negi direktorius norįs, kad kitos mokyklos išnyktų? Ministrė pažadėjo, kad įvedus klasių krepšelius didžiosios mokyklos neliks nuskriaustos.
Susitikimą ministrė baigė geros nuotaikos: „Tai nebus nė vieno provakuojančio klausimo? Nepaklausite apie mano vyrą?“
Antradienį ministrė laukė Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimo, ar bus pradėtas tyrimas dėl jos kelionės į Londoną, Pasaulio švietimo forumą, kartu su sutuoktiniu. Trečiadienį komisija nusprendė tyrimo nepradėti.
Ministrė išvyko, bet artėjantys rinkimai žada jurbarkiečių nepalikti be dėmesio – greičiausiai rajone tuoj apsilankys įvairioms partijoms atstovaujantys ministrai, viceministrai ar šiaip svarbūs veikėjai, šalia kurių šmėžuos vietinių politikų veidai.
Jūratė Stanaitienė
Nulinis straipsnis:))