Jauniausia Jurbarko miesto mokykla mini dvidešimtmetį. 1995 m. rugsėjo 1-ąją atidaryta Jurbarko trečioji vidurinė mokykla, 1999-aisiais pavadinta Vytauto Didžiojo vardu, išleido šešiolika abiturientų laidų, šiandien yra didžiausia rajone pagrindinė mokykla.
Nepamiršti dešimtmečiai
Rugsėjo 1-ąją mokykla vėl suklego jaunais balsais – naujuosius mokslo metus Jurbarko Vytauto Didžiojo pagrindinėje pradėjo 545 mokiniai, 52 iš jų pirmą kartą pravėrė mokyklos duris. Šis rugsėjis mokyklos bendruomenę skatina atsigręžti į dvidešimtmečio istoriją, prisiminti fojė kabančioje Laiko juostoje sustabdytus įvykius ir žmones.
Praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pabaigoje Jurbarke buvo tiek daug jaunimo, kad į dvi mokyklas netilpo – 1989-ųjų vasarą pradėta statyti trečioji. Po pusantrų metų tikėtasi jos atidarymo, bet statybos užtruko – mokykla Vytauto Didžiojo gatvėje pirmą Rugsėjį šventė tik 1995-aisiais.
Pirmaisiais mokslo metais naujojoje mokykloje dirbo 39 mokytojai, mokėsi 524 mokiniai. 2003-2004 mokslo metais Vytauto Didžiojo vidurinėje buvo net 1080 mokinių.
1997-aisiais išleista pirmoji 25 abiturientų laida, 2012 m. – paskutinė, šešioliktoji, tų metų rugsėjį mokykla tapo pagrindine.
Sporto salė mokykloje buvo įrengta tik po metų, 1996-aisiais, o 1999 m. rudenį atidarytas tarptautinius standartus atitinkantis stadionas – iki šiol vienas geriausių Lietuvoje.
Tais pačiais metais buvo renkamas mokyklos pavadinimas: pasiūlymus teikė mokytojai, mokiniai, jų tėvai, miestelėnai. 1999-ųjų pavasarį Jurbarko rajono tarybos sprendimu trečiajai miesto vidurinei suteiktas Vytauto Didžiojo vardas.
Jau dešimt metų veikia jaunųjų žurnalistų būrelis, kuriam vadovauja mokytoja Violeta Greičiūnienė, ir leidžiamas mokyklos laikraštis „Žvilgsnis“. Rajoninė 7-8 klasių lietuvių kalbos olimpiada minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, – irgi dešimtmečio tradicija, rengiama lietuvių kalbos mokytojų metodinės komisijos. Prieš dešimtmetį mokytoja Monika Buitkuvienė subūrė pradinukų chorą „Linksmas“, o Lolita Žukauskienė – šokių kolektyvą „Žmogeliukai“. Vadovai tie patys, o vaikai vis keičiasi, ir kiekvieną pavasarį šie kolektyvai į dainų ir šokių šventes sukviečia viso rajono pradinukus.
1998 metais mokykla priėmė garbingą svečią – Lietuvos Prezidentą Valdą Adamkų. 2000-aisiais mokinių ir mokytojų grupė vyko į Daniją, laimėję kelionę tarptautiniame projekte. 2007 m. Vytauto Didžiojo pagrindinė mokykla dalyvavo tarptautiniame projekte „Kalbų tiltas“, o 2012 m. pati surengė tarptautinę konferenciją apie kraštotyrą ir etninio paveldo puoselėjimą.
2007 m. užimta pirma vieta respublikiniame teisinių žinių konkurse „Temidė“, o pernai visoje šalyje nebuvo lygių mokyklos mergaičių kvadrato komandai, vadovaujamai mokytojos Laimutės Stanienės.
Praėjusiais mokslo metais Jurbarko Vytauto Didžiojo pagrindinė mokykla sulaukė audito ir – gero auditorių įvertinimo.
Mirga įvykiai, datos, pavardės ir veidai, džiaugsmu spindinčios akys. Žmonės – keliaujantys ir vedantys pažinimo keliu – svarbiausi mokyklos Laiko juostoje.
Mokykla kasdien kitokia
„Išmokome daug geriau pastebėti kiekvieną mokinį. Vaikai tapo labai skirtingi – pats gyvenimas leidžia jiems tapti tokiais“, – pirmiausia sako direktorius Viljamas Bakšys, paklaustas apie mokyklos pokyčius. – Mokykla – nuolat kintanti ir kasdien kitokia. Kai prieš dvidešimt metų pradėjau dirbti direktoriumi, naujoje mokykloje svarbiausia buvo suolai, vadovėliai, kurti, pirkti, diegti… Dabar svarbu pamatyti mokinį – kiekvienas yra unikalus ir kiekvieną individualiai ugdyti. Tam reikalingi didesni, ypač laiko, resursai. O pats geriausias ugdymo rezultatas gaunamas, kai sutampa mokytojų, mokinių ir jų tėvų siekiai – šiame trejete visi vienodai svarbūs.“
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Ramutė Beinerienė džiaugiasi brandžia pedagogų bendruomene: „Inovatyvūs, kūrybiški mokytojai atitinka mokinių lūkesčius, yra jų mylimi, ir mokinių tėvai jais pasitiki. O mūsų mokykloje profesiškai užaugę mokytojai savo patirtį skleidžia ir rajone, ir respublikoje.“
Bendrasis ugdymo planas, pasak direktoriaus, numato daugybę galimybių, bet pati mokykla turi nuspręsti, kaip organizuoti ugdymą, kad būtų kuo geriausiai panaudojami ir žmogiškieji, ir materialieji resursai. „Vienas iš mūsų prioritetų – labai sustiprinta pagalba mokiniui“, – sako V. Bakšys ir vardija, kad tam padeda ir nauja mokyklos valdymo struktūra su keturiais skyriais ir jų kuratoriais, ir nuolat tobulinamas ugdymo procesas, taikant įvairius difertencijavimo modelius ir dėstomų dalykų modulius.
„Mes pirmieji rajone įsivedėme ankstyvąjį užsienio kalbos mokymą. Skatindami mokymosi motyvaciją kuriame dalykų modulius, siekdami geresnių rezultatų – dalijame klases į grupes ir esame numatę galimybes mokiniams pagal pasiektą pažangą migruoti iš vienos laikinos grupės į kitą. Diferencijavimą pagal mokinių gebėjimus įvedėme net pradinėse klasėse, ypač tai svarbu pirmokams, nes ateina skirtingo pasiruošimo vaikai“, – pasakojo direktoriaus pavaduotoja R. Beinerienė. Diferencijavimas, pasak pavaduotojos, taikomas ir kitų dalykų pamokose, bet šiemet ypatingas dėmesys bus skirtas lietuvių kalbos mokymui.
Pavaduotoja dar pasakojo apie sistemą „Plius vienas“, individualias konsultacijas, pagalbą mokiniams ruošiant namų darbus, papildomas kūno kultūros pamokas – fizinei sveikatai stiprinti. „Siekiame mažinti skirtumus, kad kiekvienas vaikas pasiektų bent vidutinį lygį“, – sakė R. Beinerienė. O direktorius neabejoja, kad iniciatyvūs, naujovių nebijantys mokytojai ir jų mokiniai įveiks ir šį, ir kitus bendrus siekius.
Pamokos ne tik klasėje
Ugdymo procesas vykdomas bendraujant su kultūros centru, muziejais, mokomasi ne tik per pamokas, pamokos vedamos ne tik kabinetuose.
Dalyvaujant projekte „Kūrybinės partnerystės“ spalvingais piešiniais mokiniai išpiešė koridorių sienas ir jie tapo naujomis, vaikų mėgiamomis ne tik pertraukų, bet ir mokymo erdvėmis.
„Kūrybinių partnerysčių“ projektas patiko ir mokiniams, ir mokytojams. Mokykloje apsilankė daug žymių, įdomių asmenybių, vyko daug nestandartinių pamokų.
Projektinė veikla labai praplečia ir praturtina įprastą mokymosi procesą. Vytauto Didžiojo pagrindinėje mokykloje vykdomi projektai „Knyga kalba tau“, „Žalioji laboratorija“, „Sklandus perėjimas iš darželio į mokyklą“ – tęstiniai, tradiciniai, tik vaikai keičiasi.
Respublikiniame projekte „Olweus patyčių prevencijos programa“ dalyvauja mokyklos darbuotojai. Jie mokosi atpažinti ir stabdyti patyčias, projektas tęstinis, skirtas užtikrinti vaikų saugumą mokykloje.
Daug gražių pamokų vyksta Mokyklos muziejuje, kurį įsteigė lietuvių kalbos mokytoja Nijolė Laurinaitienė, fiksuojanti, sisteminanti ir neleidžianti laiko bėgime prapulti mokyklos istorijai.
Audžia laiko juostą
Jubiliejinį rugsėjį Vytauto Didžiojo pagrindinės mokyklos mokiniai pasipuošė naujomis uniformomis žalių švarkelių atlape šviečia kunigaikščio Vytauto Didžiojo herbas ir mokyklos pavadinimas.
Rugsėjo 8-osios rytą mokyklos bendruomenė su savo vėliava žygiavo prie Vytauto Didžiojo paminklo, sukurto skulptoriaus Vinco Grybo ir Jurbarke stovinčio nuo 1930 m. Vytauto Didžiojo karūnavimo bei Padėkos už Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės apgynimą dienos minėjimas – irgi mokyklos tradicija. Šventė rengiama kartu su Jurbarko kultūros centru, joje dalyvauja visų miesto mokyklų jaunimas.
Pakelti prie paminklo Lietuvos Trispalvę šiemet garbė teko aštuntokei Gintarei Gabrielei Gabšytei ir dešimtokui Aivarui Aštrauskui. Moksleiviai prisiminė Vytauto Didžiojo asmenybę bei jo reikšmę Lietuvai, režisierius Gintaras Zareckas jiems vedė žaidimą-pamoką „Vytauto karūna“, šoko „Žmogeliukai“. Jaunuomenę pasveikino Jurbarko rajono vadovai.
Tai jau irgi istorija, įausta į trečiąjį dešimtmetį pradėjusios mokyklos laiko juostą.
Danutė Karopčikienė